SLOVAK MEDIA NEWS
Pamätník slobody slova na mieste vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači vybuduje spoločnosť CS z Trnavy za takmer 570-tisíc eur. Stavenisko jej Trnavský samosprávny kraj podľa zmluvy odovzdá do 15 dní, na samotné práce bude mať deväť mesiacov od začiatku výstavby. Spoločnosť CS ponúkla vo verejnom obstarávaní tretiu najnižšiu cenu. Víťazná spoločnosť s cenou 460-tisíc eur obstarávateľovi oznámila, že odstupuje od zákazky a zmluvu nepodpíše. Záujemca s druhou najnižšou ponúknutou cenou nesplnil podmienky účasti vo verejnom obstarávaní, a tak zákazku získala stavebná firma z Trnavy.
Výstavbu pamätníka financuje Trnavský samosprávny kraj. Okolnosti, ktoré nastali pri vyhodnocovaní verejného obstarávania v praxi znamenajú, že dielo bude o približne 110-tisíc eur drahšie ako bola pôvodne najnižšia ponúknutá cena. Na pozemku v obci Veľká Mača v okrese Galanta, ktorý vznikol zbúraním rodinného domu Jána Kuciaka, bude stáť pamätník s názvom “Záhrada“ autorov Benjamína Brádňanskeho, Víta Haladu a Martina Piačeka z ateliéru N/A. Ich návrh zvíťazil vo verejnej výtvarno-architektonickej súťaži spomedzi 27 súťažných návrhov zo Slovenska aj zo zahraničia. Pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny. Na želanie pozostalých už boli zbúrané všetky objekty na pozemku vo Veľkej Mači, kde si Ján Kuciak s Martinou Kušnírovou prerábali starší rodinný dom.
Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta vo februári 2018. Obaja mali v čase vraždy 27 rokov.
Občianske združenie Hoaxy a podvody vzdelávalo žiakov a pedagógov po celom Slovensku. Medzi kľúčové témy patrili kyberšikana, algoritmy sociálnych sietí a konfirmačné skreslenie a dezinformácie ako súčasť hybridného boja. Žiaci a učitelia sa ďalej naučili, ako odlíšiť štandardné médiá od dezinformačných kanálov, a témou bola aj ruská vojnová propaganda a jej pomocníci v online a offline priestore. Témou boli aj minulé a súčasné dezinformačné naratívy doma aj v zahraničí. Na prednáškach boli súčasne distribuované aj príručky a odborné materiály pre mladých, ktoré im pomôžu brániť sa a bojovať proti hoaxom a dezinformáciám. Tím Hoaxy a podvody tieto materiály vypracoval v spolupráci s odborníkmi z psychológie, školstva, médií a bezpečnostnej komunity na Slovensku.
Prednášky združenia Hoaxy a podvody sa pri vzdelávaní zamerali na súkromné a mestské základné školy, stredné odborné školy, štátne a súkromné gymnáziá ale aj vysoké školy. Tím Hoaxy a podvody zrealizoval 63 prednášok pre 3 225 žiakov a vyše 190 pedagógov, 129 tried a 37 škôl v 21 mestách. „Tešíme sa, sme hrdí a vďační, že aj v akademickom a školskom roku 2025/2026 budeme pokračovať v prednáškovej a diskusnej činnosti vďaka veľkému dopytu od škôl,“ uzavrel zakladateľ Hoaxov a podvodov David Púchovský.
Zdroj: SITA