27. 11. 2006

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Dvom spolupracovníkom ruského periodika Novaja Gazeta, ktorí zverejnili materiály o vražde kolegyne Anny Politkovskej, respektíve o situácii na severnom Kaukaze, sa neznáme osoby vyhrážajú zabitím. Informovala o tom dnes redakcia ruských novín. Jeden z týchto článkov venovali pamiatke investigatívnej novinárky, ktorú 7. októbra zavraždili v Moskve v mieste jej bydliska. Druhý analyzuje aktuálnu situáciu na severnom Kaukaze, kde denne dochádza k zrážkam medzi príslušníkmi provládnych síl a povstalcami. Identitu novinárov, ktorým hrozby adresovali v piatok, redakcia nezverejnila. Riaditeľ Novej Gazety Dmitrij Muratov však uviedol, že ide o dvoch významných spolupracovníkov periodika. Podľa dostupných informácií dostal jeden z nich prostredníctvom mobilného telefónu i textovú správu, ktorej súčasťou bola i jeho súkromná adresa. Šéfredaktor Novej Gazety Sergej Sokolov sa domnieva, že hrozby súvisia s vyšetrovaním vraždy tejto novinárky, ako aj s redakčnou líniou periodika, ktorú reprezentovala zavraždená. Zodpovední predstavitelia periodika informovali o vzniknutej situácii poriadkové orgány.

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť....

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť....

Zomrel William Diehl

Zomrel William Diehl
Americký spisovateľ William Diehl, autor románu Prvotný strach, zomrel v univerzitnej nemocnici Emory vo veku 81 rokov. Ako uviedla hovorkyňa pohrebného ústavu H.M. Patterson & Son z Atlanty, Diehl zomrel v piatok 24. novembra. Jeho manželka Virginia Gunn v stanovisku uviedla, že jej manžel zomrel na následky krvnej zrazeniny. Svoj prvý román Sharkyho tím napísal, keď pracoval ako porotca na súde. Vtedy 50-ročný Diehl sa počas súdneho procesu tak nudil, že si vytiahol zápisník a začal si doňho písať svoj fiktívny príbeh. Kniha sa krátko po vydaní v roku 1978 stala bestsellerom a dočkala sa i filmového spracovania, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil Burt Reynolds. Medzi jeho ďalšie romány patria knihy ako Chuligáni ,Prvotný strach, Eureka,Thai Horse, Chameleón.. Prvotný strach sfilmoval Gregory Hoblit s Richardom Gerem a Edwardom Nortonom. Diehl v čase svojej smrti pracoval na svojom desiatom románe.

Katarína má šumné meno, lenže chladné veno

Katarína má šumné meno,
lenže chladné veno

47.týždeň /20.11.2006 - 26.11.2006/

Markíza – 37,0 %

Jednotka - 17,8 %

Dvojka- 4,6 %

TV JOJ – 16,2 %

TA 3 - 1,6 %

Zdroj: PMT/TNS SK

26. 11. 2006

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Polícia použila ostré náboje pri potlačení nepokojov pri budove maďarskej štátnej televízie v Budapešti. Priznal pre dnešné vydanie maďarského konzervatívneho denníka Magyar Nemzet zástupca hovorcu celoštátneho veliteľstva polície Lajos Németh. Počas stretu demonštrantov s políciou 18. septembra policajti vystrelili na výstrahu niekoľkokrát do vzduchu, čo však v zmysle platného zákona o polícii a v zmysle služobných predpisov podľa slov Németha nie je kvalifikované ako použitie zbrane. Predseda parlamentného výboru pre ľudské práva Zoltán Balogh nominovaný opozičným FIDESZ Maďarským občianskym zväzom (FIDESZ) vo štvrtok vyhlásil, že je zarazený skutočnosťami, ktoré svedčia o neodbornosti zásahu policajtov. Podľa hlásenia polície pri budove televízie policajti v záujme ochrany vlastnej bezpečnosti strelili 28-krát do vzduchu, čím však nespôsobili zranenia, ani materiálne škody. Kým z policajtov, ktorí v tejto súvislosti čelia podozreniu z trestného činu, sa doposiaľ nepodarilo identifikovať ani jedného, na internetovej stránke polície zverejnili už viaceré fotografie demonštrantov, uzatvára Magyar Nemzet. Azerbajdžanské úrady vypli v piatok vysielanie prvej nezávislej televízie ANS kvôli tomu, že jej nebola predĺžená licencia iba dva dni pre 15. výročím samotnej televízie . Úrady nariadili aj vysťahovanie opozičných denníkov Azadliq a Bizim yol a organizácií z hlavného mesta, kvôli údajným dlhom.

Výbor na ochranu novinárov / CPJ / vyznamenal v deň svojho 25 výročia od založenia štyroch novinárov ocenením International Press Freedom Awards on November. Jesús Abad Colorado z Kolumbie, Jamal Amer z Jemenu a Madi Ceesay z Gambie riskovali svoje životy, aby priniesli správodajstvo a museli čeliť útokom, obťažovaniu a uväzneniu. CPJ posmrtne vyznamenala Atwara Bahjata, korešpondenta televízie for Al-Arabiya a bývalého reportéra televízie Al-Jazeera , ktorého zastrelili neďaleko irackej Samary vo februári. Hodding Carter III, editor , televízny novinár a učiteľ dostal cenu CPJ- BurtonBenjamin Memorial Award za celeoživotné dielo.

Afganské povstalecké hnutie Taliban v nedeľu oznámilo prepustenie dvoch pakistanských novinárov, ktorých zadržiavali takmer päť dní. Sjáda Salíma Šahzáda z novín Star vychádzajúcich v juhoafganskom meste Karáčí a reportéra pracujúceho pre viaceré denníky v juhozápadnej Kvéte Kamara Júsafzaja prepustili "ráno v blízkosti pakistanských a afganských hraníc," uviedol hovorca Talibanu Muhammad Haníf. Ako dodal, dvojicu zadržali za vstup do časti Baghran v juhoafganskej provincii Helmand bez povolenia Talibanu. "Vždy, keď sa novinári budú chcieť dostať k Talibanu, musia sa s ním najprv skontaktovať," vyhlásil.

Rada STV ! ZMENA

Rada STV ! ZMENA

Predseda Rady STV , na základe žiadosti Martina Kákoša a ďalších piatich členov rady STV zvolal zasadnutie Rady STV na štvrtok 30. novembra o 14.00 podľa navrhnuteho programu .

Vážený pán predseda,vzhľadom na to, že boli medializované niektoré závažné pochybnosti o postupe pri overovaní úplnosti prihlášok, čo následne spochybňuje aj právoplatnosť vyradenia niektorých prihlášok uchádzačov o funkciu generálneho riaditeľa STV a čo v konečnom dôsledku môže závažným spôsobom ohroziť prebiehajúci proces voľby , žiadame Vás, aby ste v súlade s čl. 5 ods. 2) bezodkladne zvolali rokovanie rady, a to najneskôr do 1.12.2006 s miestom konania v Bratislave.

Návrh programu:

1) Otvorenie zasadnutia, návrh a voľba overovateľa zápisu, 2) Prerokovanie otázok súvisiacich s ďalším postupom rady pri verejnom vypočutí a voľbe generálneho riaditeľa, 3) Rôzne

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Na väčšiu zodpovednosť všetkých pracovníkov médií, vydavateľov a vlastníkov médií, vyzýva spoločenstvo mladých katolíkov aktívnych v médiách - Network Slovakia. Podľa neho je úsilie vťahovať ľudí do diania v spoločnosti znakom úcty a dôstojnosti človeka a občana. "Dnešné médiá sú najúčinnejšími strážcami demokracie a nástrojom kontroly verejnej moci na miestnej úrovni." Úlohou médií je prinášať verejnosti pravdivé a často i kritické informácie o dianí v obciach a mestách. Network Slovakia si uvedomuje zásadnú úlohu médií. V období blížiacich sa komunálnych volieb podľa jeho predsedníčky Oľgy Petráškovej zohrávajú veľkú úlohu najmä lokálne médiá. "S prebiehajúcim procesom decentralizácie rastie význam miestnych samospráv, čo sa prejavuje aj zvýšeným objemom verejných prostriedkov, ktorými disponujú," uviedla. Network Slovakia povzbudzuje pracovníkov médií, aby mali "na zreteli predovšetkým dobro spoločnosti a nepodliehali tlaku politických a ekonomických záujmových skupín a vytváraním priestoru pre alternatívne vízie rozvoja obcí a miest umožnili občanom zodpovednejší výber svojich zástupcov," uvádzajú vo svojom vyhlásení. Výzvu médiám spoločenstvo mladých katolíkov aktívnych v médiách formulovalo počas tradičného letného žurnalistického seminára, ktorý organizuje na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Je občianskym združením, ktorého členmi sú veriaci novinári. Združuje aj tvorcov farských novín a časopisov, pre ktorých organizujú celoslovenskú súťaž o najlepší farský časopis - FAČA. Združenie sa venuje najmä vzdelávaniu prostredníctvom letného seminára, rôznych školení a pobytov v zahraničí. V minulosti sa spoločenstvo Network Slovakia zviditeľnilo akciami na zastavenie vysielania reality show Vyvolení a Big Brother.

SUPEROBČERSTVOVACÍ KÚTIK

SUPEROBČERSTVOVACÍ KÚTIK
Prepis časti diskusnej relácie V politike, ktorá bola venovaná aktuálnej situácii vo verejnoprávnej televízii a jej budúcnosti. Hosťami redaktorky Beáty Oravcovej vo vysielaní spravodajskej televízie TA3 boli poslanci Národnej rady a členovia mediálneho výboru - Tomáš Galbavý /SDKÚ/ a Dušan Jarjabek /HZDS/. Do diskusie sa v priamych vstupoch zapojil aj nový ústredný riaditeľ Slovenskej televízie Richard Rybníček.

Radioweb.sk-2003

Tomáš Galbavý: "Musím povedať, že aj poslanecký klub SDKÚ hlasovaním podporil kandidatúru a zvolenie ústredného riaditeľa. V procese rozhodovania sme sa opierali asi o tieto kritériá: Fakt, že televízna rada navrhla a odporučila parlamentu schváliť jediného kandidáta. Táto televízna rada nedávno dostala dôveru parlamentu. Pán kandidát predložil parlamentu jednu ucelenú, sympatickú koncepciu, ktorá podľa môjho názoru stojí na zdravom základe. Koncepcia, ktorá hovorí napríklad o troch televíznych štúdiách. Veľmi si vážim, že koncepcia nepripúšťa znižovanie podielu reklamy vo vysielaní, taktiež hovorí o prehodnotení alebo zrušení nevýhodnej zmluvy so spoločnosťou Arbonet media a dokonca pán riaditeľ sľúbil, že plánuje predaj reklamného času vo vlastnej réžii. Ďalej hovoril o výške koncesionárskych poplatkov a vymožiteľnosti ich platenia... Skrátka, koncepcia ukazuje možnosti, ako Slovenskú televíziu zachrániť a ako z nej urobiť verejnoprávnu, národnú, informačnú, kultúrnu inštitúciu, ktorá bude veľmi transparentne a zodpovedne narábať s verejnými prostriedkami koncesionárov." Beáta Oravcová: "Pán Jarjabek, prečo podporilo pána Rybníčka aj HZDS? Zaujíma ma predovšetkým vzácna zhoda koalície a opozície... Nejde náhodou o širokú koalíciu, ktorá bola vytvorená proti kandidátovi Aliancie nového občana, prípadne nebol to strach z vplyvu Pavla Ruska?" Dušan Jarjabek: "Pripúšťam, lebo TV Markíza dnes, naozaj vo veľkej miere ovplyvňuje nielen vysielanie STV a vysielanie iných súkromných médií, ale dokonca ovplyvňuje aj politický život. Pochopiteľne, ten strach z tejto televízie tu bol a možno aj to bol jeden z dôvodov, prečo pán Rybníček tak obstál. Najpodstatnejšie však je, že pán Materák, ktorý bol minulým ústredným riaditeľom, mal jednu veľkú smolu. Tí, čo ho kandidovali na post riaditeľa neskôr predložili do parlamentu zákon o STV, s ktorým sa ani pán Materák nestotožňoval. Preto moja otázka na pána Rybníčka, keď vystupoval pred výborom, bola že dokedy chce tolerovať parlamentu tento starý zákon o STV. Odpovedal veľmi korektne, že to nebude dlho tolerovať. Musíme vytvoriť tlak na parlament, aby sme Slovenskú televíziu, ktorá je pred kolapsom, zachránili. Ja prajem pánovi Rybníčkovi, aby sa mu nestalo to, čo sa stalo p.Materákovi." Beáta Oravcová: "Ale ono to naozaj hrozí, nemyslíte si, že parlament v tomto prípade postupoval úplne opačne? Vieme, že tu bolo 13 riaditeľov STV, televízia je stále permanentne v kríze. To znamená, že chyba asi nie je v osobách, ale niekde inde. Zvolili ste riaditeľa, predtým radu, ale legislatíva tu stále nie je. Prečo sa postupovalo takto opačne?" Dušan Jarjabek: "To sa treba spýtať koaličných poslancov, ktorí udávajú tón v parlamente, my sa do istej miery len prispôsobujeme. Myslím, že aj koalicía a opozícia jednoznačne chce, aby Slovenská televízia napĺňala svoje poslanie, ktoré jej prináleží zo zákona." Beáta Oravcová: "Pán Galbavý, nemyslíte si, že je situácia na ruby, keď je zvolený ústredný riaditeľ a legislatíva sa bude meniť neskôr?" Tomáš Galbavý: "Ak by si poslanci mysleli, že ich úloha sa končí zvolením ústredného riaditeľa, to by bola chyba. V minulom období som síce nepôsobil v mediálnom výbore, ale myslím že je chyba, že legislatíva nebola dotiahnutá do konca. Odpoviem vám však protiotázkou. NKÚ vo svojej správe konštatoval viacero porušení zákona... čiže je chyba len v legislatíve, alebo je to aj otázka etiky a morálky a úcty pred zákonom..." Beáta Oravcová: "...poslanci však priamo ovplyvňujú legislatívu..." Tomáš Galbavý: "Pani redaktorka, sľubujem vám, že sa budem v tomto volebnom období veľmi poctivo venovať legislatíve a pevne verím, že v spolupráci s novým ústredným riaditeľom sa nám to podarí." * * *Beáta Oravcová: "Pán Rybníček, poslanci vás zvolili za ústredného riaditeľa v podstate bez toho, aby vám povedali nejakú ucelenú predstavu o budúcom poslaní STV. Ako chcete za takýchto podmienok riadiť podobnú inštitúciu?" Richard Rybníček: "Ja by som to nestaval až takto negativisticky. Treba povedať, že poslanci parlamentu, a to je veľmi zaväzujúce, a všetci sme spoločne pochopili, že Slovenská televízia potrebuje zmenu a že neplní poslanie vyplývajúce zo zákona. Ja som odpovedal na všetky otázky, ktoré mi boli v parlamente položené. Tak ako poslanci uverili mne a mojej koncepcii, aj ja verím poslancom Národnej rady, že spoločne budeme vytvárať potrebnú legislatívu pre STV a všetky verejnoprávne inštitúcie na Slovensku. V tomto zmysle svedčí tá neuveriteľná podpora 125 poslancov o tom, že máme spoločný záujem na zmenách v Slovenskej televízii. Ja som dostal zelenú na managerské kroky a robenie poriadku v televízii. Parlament sa svojim hlasovaním podľa môjho názoru tiež zaviazal k tomu, že jeho úloha nekončí a že bude podporovať legislatívne zmeny. Myslím, že to všetci tak cítime, pretože toto už nie je otázka politická ale kultúrna. Je to vec, ktorá zaujíma nás všetkých, pretože Slovenskú televíziu financujú a platia občania tejto krajiny." Beáta Oravcová: "Čo sa týka peňazí, nadviažem ďalšou otázkou... Najvyšší kontrolný úrad nedávno upozornil na skutočnosť, ako cez externé zmluvy doslova vytekajú z STV peniaze. Jednoducho povedané, STV sa cez externé zmluvy tunelovala. Povedali ste, že prehodnotíte tieto rozhodnutia. Prezreli ste si niektoré zmluvy za tých pár dní, čo ste vo funkcii, prípadne padli už nejaké zásadné rozhodnutia?" Richard Rybníček: "Samozrejme preberám jednu zmluvu po druhej, je ich obrovské množstvo, časť z nich dostanú aj právnici. Ja som si zatiaľ pozrel zmluvu so spoločnosťou, ktorá predáva reklamu. Mám možnosť ju vypovedať, a to aj urobím. Pozriem si aj ďalšie zmluvy, nie sú to však desiatky ale stovky zmlúv, ktoré nás čakajú. Verte, že budem vyvodzovať z toho dôsledky, budem o tom informovať poslancov, Radu STV, ale aj verejnosť. Nič nezostane utajené, ale naozaj potrebujem trochu viacej času, pretože sa to nedá tak rýchlo stihnúť." Beáta Oravcová: "Páni poslanci, správa NKÚ bola síce zverejnená len nedávno, ale fakt, že takéto externé zmluvy tam existovali, bol všeobecne známy. Kópie niektorých zmlúv mali k dispozícii aj členovia bývalej Rady STV, čiže ako členovia mediálneho výboru (v tom čase p.Jarjabek - pozn. red.) ste mali možnosť si tieto informácie preveriť. Prečo sú teraz niektorí poslanci tak prekvapení, naozaj ste o tom nevedeli?" Dušan Jarjabek: "Pre niekoho to možno je prekvapenie, pre iného nie. Dovolím si upriamiť vašu pozornosť na situáciu spred roka, keď Slovenská asociácia novinárov väčšinu týchto zmlúv zverejnila, a bolo na ňu zo strany vedenia STV podané trestné oznámenie. Následne som robil poslanecký prieskum v STV aj s vtedajším podpredsedom mediálneho výboru Jánom Budajom. Ten poslanecký prieskum bol zmarený. Čiže, my sme na tieto veci upozorňovali v predstihu, ale musel prísť až Najvyšší kontrolný úrad, ktorý všetkým zainteresovaným dal za pravdu, najmä Slovenskej asociácii novinárov. Všetko sa ako keby teraz objavuje, o všetkom sa však už vedelo a ľudia nekonali. V prvom rade bola nečinná vtedajšia Rada STV, ktorá si neplnila funkciu zo zákona a nedostala sa k týmto zmluvám. To je úplne absurdné a hovorím to ako bývalý predseda Rady STV, ktorý mal prístup ku všetkým zmluvám. Tie sme si od ústredného riaditeľa vypýtali. Neexistuje, aby sa Rada STV nedostala k zmluvám, ktoré ústredný riaditeľ podpisuje. Ja som bol pri tom, keď bývalý predseda Rady STV prosil ústredného riaditeľa, či by mu náhodou nemohol tie zmluvy poskytnúť. Všetci sme čakali, čo urobí ústredný riaditeľ. No preto, že sme tam boli my, tak veľkoryso povedal áno." Beáta Oravcová: "Dobre. Pán Galbavý, vy ste takisto veľmi prekvapený? Tomáš Galbavý: "Som prekvapený, ale poviem aj ako to vidím smerom k politikom. Je pravda, že politici sa v minulom volebnom období, možno aj predtým, pozerali na Slovenskú televíziu prostredníctvom politického spravodajstva. Ostatné si menej všímali, čo považujem za veľkú chybu a práve to môžme v budúcnosti aj s Dušanom napraviť napríklad kvalitnou legislatívou. Keď už o nej hovoríme, práve tu vidím obrovskú medzeru v tom, že televízna rada má veľmi nízke kompetencie. Nový zákon o STV musí jasne definovať jej kompetencie a musí vytvoriť účinný systém verejnej kontroly od finančných tokov cez obchodné vzťahy až po program. Aby k takýmto pochybným a pofiderným podpisovaniam vôbec nemohlo dochádzať..." Beáta Oravcová: "Pán Jarjabek, dokedy si poslanci dávajú časový termín, aby parlament prijal spomínané zákony. Nový ústredný riaditeľ sa vyjadril, že ak do dvoch rokov nebudú zákony prijaté, tak odstúpi. Dokedy si myslíte, že by mal byť deadline?" Dušan Jarjabek: "Pani redaktorka, neviem dokedy si ho dáva parlament. Môžem však hovoriť za seba. Behom krátkeho obdobia približne šiestich týždňov chcem svojim kolegom a priateľom predložiť nový zákon o Slovenskej televízii. Pracoval na ňom tím ľudí, ktorých reprezentujem. Chcem k tomu zorganizovať aj tlačovú konferenciu a následne ponúknuť zákon ministrovi kultúry. Mne je úplne jedno, kto s tým zákonom vyjde. Nanovo však rieši postavenie Rady STV, nanovo rieši majetok Slovenskej televízie a úplne nanovo rieši aj financovanie STV. Jeden z neposledných ľudí, ktorý bude mať možnosť pripomienkovať tento zákon, bude aj nový ústredný riaditeľ pán Rybníček." Beáta Oravcová: "Chápem to správne, že zmena legislatívy znamená aj zmenu ústredného riaditeľa? Nie sú toto potom len dočasné voľby, bude sa otvárať aj táto otázka?" Tomáš Galbavý: "Chceme zákonom podporiť skôr kompetencie Rady STV a podporiť aj funkciu dozornej rady. Dnes je totiž Rada STV v určitom konflikte záujmov. Schvaľuje rozpočet televízie a účtovnú uzavierku a na druhej strane schvaľuje aj výsledky hospodárenia. To znamená, že vlastne kontroluje sama seba. Je to konflikt záujmov? Ja si myslím, že áno." Beáta Oravcová: "Moja otázka však znela, že či bude nový zákon znamenať aj voľbu nového ústredného riaditeľa a členov rady..." Tomáš Galbavý: "Ja osobne by som bol ochotný vzdať sa tejto kompetencie a ponechal by som na Radu STV, ktorá by volila aj odvolávala ústredného riaditeľa. V legislatíve však vidím najmenej tri až štyri vážne okruhy a problémy, kde sa zrejme nebudeme môcť dohodnúť. To je podiel reklamy, rádiokomunikácie, kompetencie o ktorých sme hovorili a zákon o koncesionárskych poplatkoch. Tuto možno narazíme na iné názory v parlamente..." Dušan Jarjabek: /smerom k Tomášovi Galbavému/ - "...pani redaktorka zrejme mierila niekde inde, asi mala na mysli istý "biancho šek", ktorý parlament podpísal ústrednému riaditeľovi a Rade. Je možné, že takýto paragraf bude v novom zákone, ale to je skôr otázka činnosti Rady a činnosti ústredného riaditeľa. Nový pán riaditeľ skutočne začal veľmi razantne. Začal skutočne prehodnocovať zmluvy s externým prostredím, začal čistiť interné prostredie od externého a hovoriť o výhodách a nevýhodách..." Beáta Oravcová: "Vrátim sa, p.Rybníček, k externému prostrediu. Správa NKÚ bola skutočne znepokojujúca. Uvažujete okrem rušenia zmlúv aj o istej eliminácii výroby a spolupráce s externým prostredím, pretože veľa odborníkov hovorí, že výroba v externom prostredí nie je zlá vec, ak by sa obchody a zmluvy uzatvárali čisto a transparentne... STV sa znížia náklady a môže znižovať zamestnancov. Ako to budete riešiť?" Richard Rybníček: "Ja by som bol veľmi nerád, ak by sme začali hovoriť, že treba odseknúť externé prostredie. Myslím si, že podobne ako v STV tak aj v externom prostredí pracuje množstvo špičkových profesionálov. Je to skôr o nastavení vzťahov medzi STV a externým prostredím, o uzatváraní zmlúv a ich výhodnosti. Vo svojej koncepcii rátam aj s externým prostredím, ktoré môže byť určitou konkurenciou voči internému prostrediu v STV." Dušan Jarjabek: "Ja by som chcel doplniť pána riaditeľa v tom, že vo verejnoprávnej televízii ide o verejnú službu. Záleží teda aj od toho, kto bude takúto službu "prevádzkovať" za výhodnejších podmienok. Sú veci, ktoré sú nesporne výhodnejšie v externom a iné zase v internom prostredí. Treba však dohliadať, aby to nebol iba kšeft pre niektorých ľudí v externom prostredí." Beáta Oravcová: "Pán Rybníček, v súvislosti s externým prostredím sa dostáva do popredia aj otázka znižovania zamestnancov v STV. Netajíte sa tým, že to chcete urobiť. Možete povedať približne, s akým stavom pracovníkov si viete predstaviť fungovanie tejto televízie?" Richard Rybníček: "Nie, bolo by to absolútne nezodpovedné hovoriť o konkrétnych číslach v tomto momente. Musíme najskôr zistiť vnútorné fungovanie inštitúcie, ale bude sa určite meniť počet zamestnancov aj preto, že budem meniť organizačnú štruktúru a reorganizujem ústredné riaditeľstvo. Chcem ho oddeliť od štúdii... atď. Toto všetko sú veľmi vážne veci, ktoré prinesú personálne zmeny. Nemôžem však v tejto chvíli povedať, koľko ľudí prepustím, to by bolo veľmi nezodpovedné." Beáta Oravcová: "Vo svojom projekte rátate s fungovaním oboch kanálov Slovenskej televízie. Objavujú sa však názory aj odborníkov, že pri súčasnom stave, v akom sa STV nachádza, to naozaj nie je možné a jedinou cestou je privatizácia druhého okruhu. Pripúšťate to čiastočne, alebo nie?" Richard Rybníček: "Ja verím svojmu projektu a budem sa snažiť urobiť z STV inštitúciu, ktorá bude efektívne fungovať a vysielať na dvoch kanáloch. Prvý bude rodinnejšieho typu, ktorý bude mať programy aj pre väčšie množstvo divákov a bude prinášať výnosy z reklamy. Druhý kanál bude špecifickejší, s regionálnym charakterom, ktorý bude dotovaný. Čas ukáže, koľko prostriedkov sa nám podarí v budúcnosti získať, či už zo zvýšených koncesionárskych poplatkov, z reklamy alebo účelovej dotácie štátu... ale verím svojej koncepcii." Beáta Oravcová: "Spomenuli ste zvýšenie koncesionárskych poplatkov. Ľudia však tú televíziu už dnes platia v podstate viackrát. Platia ju koncesionárskymi poplatkami a aj daňami do štátneho rozpočtu, z ktorých idú spomínané dotácie. Taktiež aj dlhy, ktoré vytvára STV dodnes vždy sanoval štát. Vzhľadom na zrejmý nedostatok financií ma zaujíma, kde chcete nájsť peniaze na skvalitnenie programu?" Richard Rybníček: "Napríklad vo vnútornom fungovaní televízie, pretože televízia funguje neefektívne aj vo svojom vnútri, kde by sa dali nájsť zdroje. Budem sa snažiť po zvýšení koncesionárskych poplatkov zaviesť aj spôsob ich vymáhania a zdroje budeme hľadať aj v účelových dotáciách zo štátneho rozpočtu. Som presvedčený, že toto všetko je možné zrealizovať a že tieto tri zdroje prinesú toľko finančných prostriedkov, aby sa Slovenská televízia mohla tešiť z programov na dvoch kanáloch." Beáta Oravcová: "Uvidíme, ako sa vám to podarí, veľmi pekne vám ďakujem za účasť v dnešnej diskusii. Páni poslanci, počuli sme postoje ústredného riaditeľa. Myslíte si, že prostriedky naozaj existujú vo vnútri Slovenskej televízie?" Tomáš Galbavý: "Ja by som dal za pravdu pánovi riaditeľovi, koncesionárske poplatky sa budú musieť zvyšovať, hoci je to politicky nepríjemné. Nie je možné, aby verejnoprávna inštitúcia z milión domácností vyžila a mohla poskytovať kvalitný program. Veľkú rezervu osobne vidím vo finančných prostriedkoch, ktoré získa verejnoprávna televízia z reklamy. Odhadovali sme, že dnes keby si reklamu predávala STV vo vlastnej réžii a nie cez spoločnosť Arbonet media, možno by mala o 400 miliónov korún ročne viac. Za to môže predsa zaplatiť šírenie signálu. Môže aj inde hľadať finančné zdroje, aj v morálnej rovine tým, že sa v budúcnosti nebudú podpisovať takéto nehorázne zmluvy cez externé prostredie. Finančné toky tečú a nevieme kam..." Beáta Oravcová: "Myslíte si, že príde aj trestnoprávny dôsledok? Vieme, že pán Lintner podal trestné oznámenie a podnet na finančnú políciu..." Tomáš Galbavý: "Zostáva mi veriť, že čo sme počuli na výbore a konštatovania správy NKÚ, budú dostatočné argumenty pre finančnú políciu." Dušan Jarjabek: "Ja by som sa odrazil skôr od verejnej služby, či ju Slovenská televízia napĺňa alebo nie... Mali by sme si v novom zákone definovať, čo si predstavujeme pod verejnou službou a od toho sa nám odzrkadlia aj peniaze a spôsob financovania. Najväčší problém STV je však v tom, že viac-menej abdikovala na verejnú službu. Veď aj táto relácia, v ktorej dnes sedíme, svojim spôsobom patrí do verejnoprávnej Slovenskej televízie. A len vďaka súkromným médiám - vďaka im za to - sa dnes máme možnosť baviť o jej problémoch. Veď si zoberme, TA3 má vynikajúce spravodajstvo, Markíza zábavné relácie, Jojka povedzme športovú redakciu. Toto všetko predsa je v istej "kompetencii" verejnoprávnej televízie. Súkromné médiá sa toho chytajú práve z dôvodu, že v STV to nefunguje. Čiže, definujme si jasne, čo je to verejná služba, koľko bude stáť a zdroje financovania..." Beáta Oravcová: "...ale to musí byť definované v tom zákone, pán Jarjabek, a uvidíme, či sa nakoniec poslanci dohodnú na nejakej verzii..." Tomáš Galbavý: /usmieva sa/ - "Ja som vám to sľúbil, pani redaktorka." Beáta Oravcová: "Dobre, budem vás brať za slovo pán Galbavý. Páni, veľmi pekne vám ďakujem za účasť v tejto diskusii."

25. 11. 2006

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Povstalci Talibanu zajali v južnom Afganistane dvoch pakistanských novinárov. O únose informovala militantná skupina a manželka jedného z nezvestných mužov. Ako uviedol Taliban, obaja novinári sú v poriadku a majú byť čoskoro prepustení. Sjáda Salíma Šahzáda z novín Star vychádzajúcich v juhoafganskom meste Karáčí, a reportéra pracujúceho pre viaceré denníky v juhozápadnej Kvéte Kamara Júsafzaja naposledy videli 19. novembra v juhoafganskej provincii Kandahár, uviedla to Šahzádova manželka Anita Salím. Noviny Star v sobotu uviedli, že oboch uniesol Taliban v provincii Kandahár 21. Hovorca Talibanu Muhammad Haníf vyhlásil, že pakistanských novinárov zadržala skupina za "vstup do Afganistanu bez akýchkoľvek dokumentov." Ako však dodal, muži sú v bezpečí a v nedeľu ich prepustia.

SLOVAK DIGITAL MEDIA NEWS

SLOVAK DIGITAL MEDIA NEWS
Vysielatelia, ktorí chcú v budúcnosti na Slovensku vysielať digitálne, by mali vyvolať záujem verejnosti o toto vysielanie, tvrdí to prekladateľ zákona o digitalizácii vysielania, minister kultúry Marek Maďarič. Podľa ministra je to potrebné aj preto, "aby nebol problém s tým, že si ľudia nezabezpečia prijímače potrebné na príjem digitálneho vysielania". Tvrdí, že je v záujme všetkých vysielateľov, aby poskytli zaujímavú ponuku. Digitalizácia im umožňuje aj kvalitnejší príjem vysielania a doplnkové služby, napríklad elektronické bankovníctvo, internet a ďalšie. Ako ďalej pre médiá povedal Maďarič, po tom, ako vláda posunula zákon do parlamentu, vysielatelia by mali vyvolať takú spoločenskú situáciu, v ktorej napríklad vláda pomôže verejnoprávnym médiám financovať technologickú stránku digitalizácie. Súčasný stav v STV, ktorá ešte nemá nového generálneho riaditeľa, sa podľa neho podpísal aj pod nezodpovedanú otázku - koľko bude STV digitalizácia stáť. "Dočasné vedenie v podstate na takúto požiadavku ministerstva kultúry nedokázalo zatiaľ reagovať spôsobom, ktorý by presne vedel špecifikovať tie nároky," uviedol. Podľa Maďariča bude kľúčovou osobou v procese digitalizácie verejnoprávnej televízie jej budúci riaditeľ. Digitalizáciu považuje za príležitosť pre STV na to, aby získala - ak nie líderstvo na trhu vysielateľov, tak aspoň možnosť posilniť svoje postavenie. "S podporou štátu môže naozaj ponúknuť verejnosti veľmi zaujímavé typy programov, tak ako to dnes vidíme v Českej republike, kde Česká televízia postupne nabieha na 24-hodinový spravodajský kanál, športový kanál," dodal. Ak má byť proces prechodu na digitálne televízne vysielanie v podmienkach takej malej krajiny akou je Slovensko úspešný, úloha STV je v tomto procese nezastupiteľná, tvrdí predseda Rady STV, mediálny analytik Miroslav Kollár. "V tejto chvíli však nemá STV vytvorene vnútorné ani vonkajšie predpoklady, najmä legislatívne a finančné na to, aby sa mohla stať reálnym lídrom tohto procesu," uviedol Kollár. Očakávať od súčasných veľkých súkromných vysielateľov že budú tlačiť na urýchlenie procesu prechodu na digitálne vysielanie, teda na zvýšenie konkurencie na trhu, považuje za naivné a nereálne. Tvrdí, že najmä v prípade motivácie obyvateľstva na vybavenie sa potrebnými zariadeniami bude mať nezastupiteľnú rolu STV a dodáva, že rovnako aj štát - a to v oblasti čiastočného financovania s tým spojených nákladov. "Pretože digitalizácia TV vysielania v čase reálneho prechodu na DVB-T nebude primárne technický, ale socioekonomický problém". Dokazujú to aj skúsenosti so zahraničia, napríklad z Českej republiky, kde je "reakcia nepripravenej verejnosti v oblasti Domažlíc, kde už bolo vypnuté analógové vysielanie, zatiaľ negatívna a odmietavá". Týmto rizikám sa dá vyhnúť len v spolupráci štátu, všetkých vysielateľov a prevádzkovateľov sietí, dodal.Návrh zákona o digitálnom vysielaní programových služieb a poskytovaní iných obsahových služieb prostredníctvom digitálneho prenosu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o digitálnom vysielaní) hovorí o podmienkach pre digitálne televízne a rozhlasové vysielanie a slobodné poskytovanie služieb prostredníctvom digitálneho prenosu. Obsahuje i podmienky prechodu z analógového spôsobu šírenia signálu na digitálne terestrické vysielanie, na ktoré by Slovensko malo prejsť najneskôr v roku 2012. Návrh nerieši prípadnú dotáciu na set-top-boxy (dekódovacie zariadenia pre príjem digitálneho vysielania na analógových televízoroch). Mal by začať platiť 31. marca 2007.

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť....

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť....

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK

OBČERSTVOVACÍ KÚTIK
PAUPINAL HOLDING S.A., Société Anonyme. Siège social: L-2519 Luxembourg, 9, rue Schiller. R. C. Luxembourg B 79.349. — Le bilan au 31 décembre 2000, enregistré à Luxembourg, le 4 décembre 2003, réf. LSO-AL01411, a été déposé au registre de commerce et des sociétés de Luxembourg, le 9 décembre 2003. Pour mention aux fins de la publication au Mémorial, Recueil des Sociétés et Associations. Luxembourg, le 8 décembre 2003. (081180.3//12) Déposé au registre de commerce et des sociétés de Luxembourg, le 9 décembre 2003. PAUPINAL HOLDING S.A., Société Anonyme. Siège social: L-2519 Luxembourg, 9, rue Schiller. R. C. Luxembourg B 79.349. — Le bilan au 31 décembre 2001, enregistré à Luxembourg, le 4 décembre 2003, réf. LSO-AL01414, a été déposé au registre de commerce et des sociétés de Luxembourg, le 9 décembre 2003. Pour mention aux fins de la publication au Mémorial, Recueil des Sociétés et Associations. Luxembourg, le 8 décembre 2003. (081219.3//12) Déposé au registre de commerce et des sociétés de Luxembourg, le 9 décembre 2003. PAUPINAL HOLDING S.A., Société Anonyme. Siège social: L-2519 Luxembourg, 9, rue Schiller. R. C. Luxembourg B 79.349. — Extrait des minutes de l’assemblée générale ordinaire des actionnaires, qui s’est tenue le 3 décembre 2003 A l’assemblée générale ordinaire des actionnaires de PAUPINAL HOLDING S.A. (la «Société»), il a été décidé comme suit: - d’approuver le rapport de gestion et le rapport du commissaire aux comptes au 31 décembre 2000, - d’approuver le bilan et le compte de profits et pertes au 31 décembre 2000; - d’allouer la perte de l’exercice de EUR 4.689,87 dans le compte perte à reporter; - d’accorder décharge pleine et entière aux administrateurs et au commissaire aux comptes pour toutes les opérations effectuées jusqu’au 31 décembre 2000. Luxembourg, le 3 décembre 2003. Enregistré à Luxembourg, le 4 décembre 2003, réf. LSO-AL01410. – Reçu 14 euros. Le Receveur (signé): D. Hartmann. (081181.2//20) Déposé au registre de commerce et des sociétés de Luxembourg, le 9 décembre 2003.

Zomrel John R. Pepper II.

Zomrel John R. Pepper II.
John R. Pepper II., spoluzakladateľ prvej americkej rozhlasovej stanice venovanej černošskej hudbe, zomrel vo veku 91 rokov. Ako uviedol pohrebný ústav Forest Hill Midtown Funeral Home, Pepper zomrel v pondelok, 20. novembra, v St. Francis Hospital po dlhej chorobe. Rozhlasová stanica WDIA-AM, ktorá ešte aj dnes patrí medzi popredné rádiá v Memphise v štáte Tenessee, bola vôbec prvá, ktorá začala hrať výlučne hudbu černošských hudobníkov. Stanica WDIA, ktorú Pepper založil v 40. rokoch minulého storočia spoločne s Bertom Fergusonom, pomohla rozbehnúť kariéru umelcov ako B. B. King či Isaac Hayes, ako aj mnohým černošským hviezdam country hudby. Hayesa objavili ako nádejného mladého speváka, kým B. B. King v rokoch 1949 až 1955 pracoval v rozhlase ako dídžej.

Utešená trojica

Utešená trojica

Mestom Bratislava sa predvčerom potĺkala zaujímavá trojica : Fedor Flašík, Peter Opálený, ktorého HZDS vnucuje ako programového riaditeľa do STV a režisér a bývaly menšinový vlastník televízie Nova Peter Kršák / ktorý predal svoj 17 % podiel v TV Nova PPF a CME za priblížne milardu českých korún/ .

Možno to má aj súvis s husacinou v Slovenskom Grobe, ktorú mal údajne organizovať vydavateľ internetového serveru Česká média a majiteľ Regionální televizní agentury (RTA) Jaroslav Berka , ktorý stál aj za Richardom Rybníčkom a zdá sa, aj za ďalším možným riaditeľom STV.

A sme doma. U Šmejca , Zacha a , čertvie ,koho.

Vlastne, vieme.

Alebo sú to všetko somariny.

24. 11. 2006

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Spolu 21 návrhov na kandidátov pre doplňujúce voľby troch členov Rady pre vysielanie a retransmisiu posúdi v utorok Výbor NR SR pre kultúru a médiá. Okrem spomínaných prihlášok prišla jedna po termíne, a preto ju do zoznamu uchádzačov o členstvo v licenčnej rade nezaradili. Prihlášky mohli záujemcovia podať osobne v podateľni NR SR najneskôr v piatok 10. novembra alebo ich poslať poštou. Členovia mediálneho výboru na svojom utorkovom rokovaní posúdia návrhy na kandidátov, a tie, čo splnia podmienky, posunú do parlamentného pléna. Výbor 6. októbra vyzval na podávanie návrhov na posty troch členov licenčnej rady, ktorým sa na prelome roka 2006 - 2007 končí funkčné obdobie. Parlament by mal trojicu členov RVR zvoliť v záujme uznášaniaschopnosti rady. V polovici decembra sa končí funkčné obdobie Tiborovi Vargovi a do 27. januára sú členmi RVR Vladimír Masár a Jana Žitňanská. Tibor Varga je vo funkcii už druhýkrát, takže už nemôže byť nominovaný, V. Masár a J. Žitňanská pôsobia v rade prvé volebné obdobie a preto do nej môžu byť opätovne navrhnutí. Návrhy kandidátov na člena RVR mohli predkladať poslanci NR SR, profesijné inštitúcie a občianske združenia pôsobiace v oblastiach audiovízie, hromadných informačných prostriedkov, kultúry, vedy, vzdelávania, športu, registrované cirkvi a náboženské spoločnosti a občianske združenia občanov so zdravotným postihnutím. Návrhy musia byť v súlade s podmienkami členstva v rade, o ktorých hovorí zákon o vysielaní a retransmisii. Okrem iného členovi rady zakazuje vystupovať v mene politickej strany alebo hnutia a pôsobiť v médiách. Funkčné obdobie člena rady je šesťročné. Tretina deväťčlennej Rady pre vysielanie a retransmisiu sa obnovuje každé dva roky.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Vydavateľstvo Axel Springer kupuje akcie poľskej televíznej spoločnosti Polsat, keď po dlhom boji porazilo rivala RTL. Investícia do 25, 1 % akcií bude vydavateľstvo stáť okolo 250 miliónov EURO . Polsat vysiela štyri programy, dva plnoformátove - Polsat 1 a Polsat 2 a dva športové- Polsat Sport a Polsat Sport Extra. Hlavným akcionárom je poľský miliardár Zygmunt Solorz-Zak

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

"Smer je politická strana, ktorá zavádza boľševicko-populistický experiment.“ Mikuláš Dzurinda

"Premiér Robert Fico vyslovuje úprimnú ľútosť nad Mikulášom Dzurindom a dnešným kongresom jeho strany." Silvia Glendová ,hovorkyňa premiéra

" Izrael by mal dať pozabíjať lídrov Hamasu, ignorovať umierneného palestínskeho prezidenta a odísť z medzinárodného mierového procesu." Avigdor Lieberman, podpredseda vlády Izraelu

"Nepovažujeme 17. november za svoj štátny sviatok, nakoľko už jeho názov Deň boja za slobodu a demokraciu - nemá nič spoločné s dnešnou realitou. Sedemnásty november je v skutočnosti dňom klamárov, podvodníkov, zlodejov a mafiánov a ako štátny sviatok by mal byť zrušený. Nepatrí sa totiž oslavovať svoju biedu a utrpenie." Ivan Hopta, predseda strany Úsvit

"Neviem o tom, že by bol pán Rezeš nejaká konfliktná osoba, respektíve mal nejaký problém so zákonom v minulosti." Peter Žiga (Smer-SD), štátny tajomník ministerstva hospodárstva

"Je to odborník, je to kvalitný človek , určite to nie je nejaký rodinný mladý príslušník, ktorý nemá vzdelanie atakďalej, atakďalej ". Ján Kovarčík, poslanec, ĽS-HZDS o Júliusovi Rezešovi

"Chávez je môj priateľ. Je to nejaký problém? Bush je zas rodinný priateľ Usámu bin Ládina. Každý má právo vybrať si priateľa." Rafael Correa , ekvádorský ľavicový prezidentský kandidát

23. 11. 2006

Zomrel Philippe Noiret

Zomrel Philippe Noiret
Vo veku 76 rokov zomrel po dlhej a ťažkej chrobe slávny francúzsky herec Philippe Noiret . Noiret má za sebou dlhú a úspešnú kariéru. Hral v 125 filmoch, veľa rokov vystupoval v divadle. Philippe Noiret sa narodil 1.10. 1930 vo francúzskom Lille. Vyrastal ako druhorodený syn v rodine s obchodnickou tradíciou. Jeho otec bol zamestnancom siete obchodov s konfekciou, ktorá mala pobočky po celej Európe, preto sa rodina často sťahovala. Pred vypuknutím vojny sa rodina vrátila z trojročného pobytu v Maroku a usadila sa v juhofrancúzskom Toulouse, než natrvalo zakotvila po vojne v Paríži. Pre zlý prospech bol Philippe Noiret vylúčený z lýcea a poslaný do cirkevného internátu oratoriánov v Juilly, kde sa nadchol pre divadlo. Po trojnásobne neúspešnom pokuse o maturitu začal roku 1950 navštevovať herecké kurzy Rogera Blina, Edmonda Beauchampa a Françoise Viberta. Profesionálny herecký debut absolvoval so zájazdovým súborom Centre Dramatique de l'Ouest. V rokoch 1953-60 bol členom významného divadla Théâtre National Populaire, kde pod režijným vedením Jeana Vilara účinkoval vo viac než tridsiatich hrách, m.i. v Büchnerovom Dantonovej smrti, Molièrovom Donovi Juanovi a Lakomcovi, Shakespearovom Macbethovi, Hugovom Márie Tudorovnej a Ruyovi Blaisovi, Čechovovom Platonovovi, Beaumarchaisovom Figarovej svatbe, Jarryho Královi Ubu, Sofoklovom Oidipovi a Corneilovom Cidovi. V rámci každoročných zájazdov do celého sveta hosťoval súbor v marci 1955 tiež v bývalom Československu. Koncom 50.rokov začal Philippe Noiret vystupovať s kolegom Jean-Pierreom Darrasom v komickej dvojici na parížskych kabaretných scénach (m.i. L'Ecluse a Bobino), v rozhlase a v TV, kde moderovali vlastný hudobný program Discorama (1960-62). Niektoré ich skeče boli vydané na gramofónových platniach. Keď mu nebolo obnovené angažmá vo Vilarovom Théâtre National Populaire, našiel uplatnenie na rôznych parížskych javiskách, kde slávil úspech najmä v hrách Françoise Saganovej Zámok vo Švédsku (1960), Petra Ustinova Okamžik pred finišom (1964) a Neila Simona Podivný pár (1966). V roku 1955 debutoval vo filme Agnés Varda Krátka pointa (La pointe courte). Upozornil na seba v roku 1960 úlohou strýka Gabriela v Zazie v metre. Nasledovala stovka ďalších filmových titulov. Spomeňme napríklad Život na zámku, Veľká žranica, Stará panna, Prehnití, Prehnití proti prehnitým, Okolo polnoci, Muž so zlatými okuliarmi, alebo Kino Raj. V roku 1975 získal Césara za herecký výkon vo filme Stará puška. V roku 1989 získal Felixa, Césara a Donatellovho Davida za úlohu v melodráme Život a nič viac. V roku 1994 nakrúcal v Prahe film Príliš hlučná samota a zúčastnil sa i MFF v Karlových Varoch. Hral aj vo filmoch Edy , Návrat troch mušketierov, Fort Saganne,Afričan, Moji priatelia, Sudca a vrah , Tatárská púšť, Topaz , Justina , Noc generálov , Lady L ,Murphyho vojna, Tereza Desqueyrouxová . Posledným filmom mal byť 3 amis režiséra Michela Boujenaha.

Svätá prostota

Svätá prostota
Slovenská televízia spolufinacuje za výrazného lobingu člena Rady STV trojmesačnú cestu štábu vedeného Martinom Valentom na Kubu. Výsledkom má byť celovečerný dokument a jeho vyznenie nám prezradila modelka Martina Šrámková "Chcem vyvrátiť teórie o tom, že Castro ľuďom vo svojej krajine nedáva slobodu.“ Martina Šrámková za peniaze STV Sme veľmi radi, že za peniaze koncesionárov nám Martina Šrámková rozširi naše obmedzené horizonty . Určite sa konečne dozvieme, že :" Možno ma za moje vyjadrenia mnohí nebudú mať radi, ale nemyslím si, že kubánske obyvateľstvo sa má až tak zle, ako to vykresľujú niektoré politické mocnosti. Mala som možnosť spoznať mentalitu Kubáncov a ich životnú úroveň. Zmýšľanie a spôsob života ľudí v Latinskej Amerike sú pre iné národy ťažko pochopiteľné, ja si však nemyslím, že Kubánci sú nešťastní. Preto sa chcem stretnúť s Fidelom Castrom a vyjadriť mu svoju podporu. "

Svätá prostota.

GOOSE NEWS ?

GOOSE NEWS ?
Katarína Rimóczyová údajne od 1. decembra oficiálne opúšťa post programovej riaditeľky TV JOJ . Neoficiálne už v TV JOJ nepôsobí. Podľa úplne nepodložených informácií a zle utajených stretnutí by ju mal nahradiť František Borovský, riaditeľ Centra programu TV Markíza , bývalý programový intendant STV a bývalý programový riaditeľ TV JOJ.