8. 8. 2007

Uhorková správa dňa ?

Uhorková správa dňa ?
Informácie o odchode Václava Miku z postu generálneho riaditeľa TV Markíza sú absolútne nepravdivé. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré dnes poskytla vedúca PR oddelenia TV Markíza Oľga Dúbravská. "Práve naopak, po nedávnej akvizícii CME minoritného podielu slovenských akcionárov je Václav Mika nominovaný aj na funkciu člena Rady zástupcov, čo je najvyšší výkonný orgán spoločnosti Markíza-Slovakia spol. s r.o.," uvádza sa v stanovisku. Václav Mika pred príchodom do TV Markíza pôsobil ako generálny riaditeľ Rádia Expres. V roku 2004 sa stal prezidentom Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc, ktorá zastupuje záujmy všetkých prevádzkovateľov rozhlasového a televízneho vysielania. V rokoch 1998 až 1999 bol podpredsedom Rady STV a v rokoch 1994 až 1998 riadil Prvú slovenskú mediálnu agentúru. V rokoch 1986 až 1994 zastával rôzne riadiace funkcie v STV. Externe pôsobil aj na Fakulte produkcie VŠMU.

RADA STV

RADA STV

Rada Slovenskej televízie na dnešnom mimoriadnom zasadnutí za mimoriadneho záujmu médií a aj politikov dnes síce uznala viaceré chyby v spravodajstve televízie a vyzvala vedenie STV, aby ho skvalitnilo. Rada však mala očakávaný priebeh, kde sa kritizoval hlavne Richard Rybníček, Miroslav Kollár a kádrovali sa odchádzajúci redaktori. Rada STV napokon konštatovala, že Spravodajstvo STV najmä z hľadiska kvality, profesionality a všestrannosti informácií neplní v celom svojom rozsahu požiadavky na vysielanie verejnej služby, čo je dôsledkom dlhodobého procesu jeho oslabovania, nestability a častých personálnych zmien. V súvislosti s tým Rada STV žiada GR STV: 1. urýchlene predložiť koncepciu programového a personálneho skvalitnenia a technického zabezpečenia redakcie spravodajstva; 2. podporovať všetky kroky vedenia spravodajskej redakcie zamerané na zvýšenie profesionálnej úrovne, na sústavné dovzdelávanie a tréning televíznych novinárskych zručností, vrátane zahraničných stáží; 3. zaviesť kontinuálne vnútropodnikové sledovanie obsahov a vyváženosti hlavnej spravodajskej relácie STV, pričom priebežné správy s hlavnými ukazovateľmi predkladať v týždennom intervale rade a GR. Rada STV zároveň poverila predsedníctvo rady vytvorením pracovnej skupiny, ktorá preverí podnety redaktorov prednesené na zasadnutí 8. 8. 2007. Kvôli problémom v redakcii totiž dalo výpoveď deväť redaktorov a editorov, spolu za posledné dva mesiace dvanásť a ďalšie výpovede sa údajne očakávajú v najbližích dňoch. Niekoľko z nich / Boris Koreň , Michal Petruška, Jaroslav Barborák, Martina Ruttkayová, Nora Gubkovám Zuzana Suchá /na dnešnom mimoriadnom rokovaní Rady STV tvrdilo, že do spravodajstva verejnoprávnej televízie jeho vedenie zasahuje .Vedenie televízie však tieto zásahy do spravodajstva odmietlo. Bývalý dramaturg Správ a komentárov Michal Petruška uviedol, že nemá zmysel pracovať tam, ke robia pracovníci, ktorí kazia mladých ľudí ako Zuzana Štukovská a Andrea Bugošová Generálny riaditeľ Hreha priznal, že verejnoprávne médiá sa politici snažia ovplyvňovať stále. "Od prvého dňa tejto televízie platí, koho chlieb ješ, toho pieseň spievaš. Originálne zdôvodnenie na veľmi vážny personálny, programový a organizačný stav v spravodajsteve STV má predseda rady Bohumír Bobocký, podľa ktorého sa "generačný a odborný problém v redakcii niekto snaží spolitizovať. " Slovenská televízia sa ani v minulosti nevyhla podobným problémom. V roku 2002 pred parlamentnými voľbami 30 redaktorov podpísalo petíciu proti politickým tlakom v televízii, ktorú vtedy viedol Milan Materák. Viacerí redaktori preto odišli z STV. Pre údajnú cenzúru odchádzali aj v čase, keď bol riaditeľom Richard Rybníček.

4 živly

4 živly
Zajtra sa začne poradí už 9. ročník Letného filmového seminára 4 živly a potrvá od 9. do 12. augusta, na viacerých miestach v Banskej Štiavnici. Organizátori seminára zvolili za jeho hlavnú tému Obrazy akcie. V programe sa tak objavia filmy, ktorých akcie znamenali zlom vo svetovej kinematografii. Nepôjde pritom len o rýchlosť, zvláštnu choreografiu či počet mŕtvych, ale aj o ďalšie rozmery akcie. Filmy budú ako každý rok sprevádzať lektorské úvody filmového teoretika a pedagóga bratislavskej Vysokej školy múzických umení (VŠMU) Martina Ciela a filmového teoretika, šéfredaktora časopisu Kino Ikon Martina Kaňucha. Program 9. ročníka Letného filmového seminára 4 živly tradične ponúkne milovníkom kinematografie 16 celovečerných filmov. Medzi snímkami sú napríklad: História násilia (režisér David Cronenberg, USA, 2005), Distrikt! (Áron Gauder, Maďarsko, 2004), Ruská archa (r. Alexander Sokurov, Rusko/ Nemecko, 2002) ale aj Kapitán Dabač (Pavol Bielik, SR, 1959), Transeurópsky expres (Alain Robbe-Grillet, Belgicko/ Francúzsko, 1966), Deň sa začína (Marcel Carné, Francúzsko, 1938) a ďalšie. V rámci aktuálneho Projektu 100 premietnu 4 živly dve premiéry - legendárny western režiséra Sama Peckinpaha Pat Garret a Billy the Kid (USA, 1973) a detektívku Tretí muž režiséra Carola Reeda (VB, 1949), ktorá patrí k britskej filmovej klasike. Tradičnou súčasťou programu bude jedno prekvapenie z archívu. Seminár aj tento rok prináša filmy nielen do klasických filmových priestorov Banskej Štiavnice, ale aj na iné miesta. Najväčším ťahákom bude nepochybne polnočné premietanie starého nemého filmu Upír Nosferatu - Symfónia hrôzy na Starom zámku so živým hudobným sprievodom legendy českého undergroundu - kapely DG 307. Medzi tradičné sprievodné aktivity patria videoprojekcie v príjemnom prostredí kaviarne Art Café. Tentoraz v nej predstavia najnovšie krátke filmy študentov VŠMU a kolekciu experimentálnych filmových projektov francúzskeho zoskupenia Coxaplana. Na dvore kaviarne premietnu aj český bábkový film Chcípáci, ktorý nakrútili členovia divadelného zoskupenia Buchty a loutky. Ďalšou zaujímavou súčasťou programu budú premietania 16-milimetrových dokumentárnych a animovaných filmov v kaviarni Libresso, medzi nimi i francúzskeho projektu na motívy tvorby Federica Felliniho. Seminár ponúkne aj hudbu v podobe tradičnej reggae party v čajovni Klopačka s názvom Roots Sounds. Letný filmový seminár 4 živly Obrazy akcie organizuje občianske združenie štyri živly v spolupráci s Asociáciou slovenských filmových klubov, Centrom mestskej kultúry Rubigall, čajovňou Klopačka, Českým centrom, Francúzskym inštitútom, FTF VŠMU, Goetheho inštitútom v Bratislave, kaviarňou Art Café, kaviarňou Libresso, Kultúrnym inštitútom Maďarskej republiky, Nadáciou Baden-Powella, Slovenským banským múzeom, Slovenským filmovým ústavom a Veľvyslanectvom Španielskeho kráľovstva v Bratislave. Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR.

Spravodajská žatva

Spravodajská žatva

Dana Roháčová-Španková ,Martina Utešená ,Nora Gubková ,Zuzana Suchá ,Mária Černá,Martina Ölvedyová, Jaroslav Barborák , Martina Ruttkayová, Michal Petruška, Boris Koreň. Kto ďalší ?

Na materskú odišli Benita Tettingerova a Jana Holéciová .

7. 8. 2007

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Vysielanie nigérijskej reality show Gulder Ultimate Search odložili po tom, ako sa počas prípravy utopil jeden z jej účastníkov. V pondelok o tom informovala miestna pobočka holandskej spoločnosti Heineken, ktorá projekt sponzoruje. Dvadsaťpäťročný Anthony Ogadje sa spolu s ďalšími deviatimi súťažiacimi pripravoval na Gulder Ultimate Search v nigérijskom Plateau State. "Všetky pokusy lekárskeho tímu, záchranárov i ostatných súťažiacich o jeho oživenie zlyhali," uviedli v stanovisku Nigerian Breweries. Vysielanie show malo začať vo štvrtok. Súťaž je založená na postupnom vyraďovaní najslabších účastníkov na základe fyzicky náročných súťaží. Víťaz dostane päť miliónov nigérijských nair v hotovosti, čo je v prepočte asi 946 650 slovenských korún, džíp a ďalších 500 000 nair (asi 94 665 korún) na nákup oblečenia. Anglickú verziu panarabskej televízie al-Džazíra pozerá čoraz viac Američanov, napriek nedostatku záujmu zo strany poskytovateľov káblových a satelitných prenosov. Uviedol to včera výkonný riaditeľ vysielania v angličtine Nigel Parsons. Podľa jeho slov od začiatku vysielania pred deviatimi mesiacmi vzrástol počet divákov na celom svete na viac ako sto miliónov domácností v Európe a Afrike, ako aj v častiach Ázie. Záujem divákov o vysielanie rastie aj v USA, hoci sa poskytovatelia káblových a satelitných prenosov servisu vyhýbajú s argumentom, že v krajine nie je pre toto vysielanie trh Parsons uviedol, že predplatiteľov pribúda, napriek názoru, že Američania sa nezaujímajú o iné ako americké spravodajstvo. Spomenul tiež úspešnú spoluprácu s internetovým serverom YouTube. Vyslovil presvedčenie, že al-Džazíra tlačí hranice žurnalistiky do oblastí konfliktov v čase, keď sa väčšina západných médií posúva smerom k povrchným správam o živote celebrít.
Americká nahrávacia spoločnosť Warner Music Group vykázala v treťom finančnom kvartáli, ktorý sa skončil 30. júna, stratu vo výške 17 mil. USD alebo 12 centov na akciu. V rovnakom období pred rokom pritom tiež evidovala stratu, a to na úrovni 14 mil. USD, respektíve 10 centov na akciu. Ako ďalej jedna z najväčších nahrávacích spoločností na svete uviedla, kvartálne výsledky negatívne ovplyvnil fakt, že ľudia radšej kupovali digitálnu hudbu ako CD nosiče. Po vylúčení jednorazových položiek štvrťročná strata spoločnosti dosiahla 29 mil. USD, alebo 20 centov na akciu. Analytici v priemere očakávali, že firma skončí so stratou 14 centov na akciu.

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť....

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť....

INFO

INFO
Okresný súd Bratislava 3 dnes v plnom rozsahu oslobodil spod obžaloby advokáta Miroslava P., ktorý čelil obžalobe zo sprenevery a vydierania. "Rozsudok ešte nie je právoplatný. Prokurátor si ponechal lehotu na vyjadrenie," uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Miroslav P. bol obžalovaný zo sprenevery a vydierania od júla 2006. Obžaloba súvisela s prípadmi z roku 2002 a netýkala sa jeho činnosti pre spoločnosť Lawyer Partners (LP). Slovenská advokátska komora (SAK) pozastavila advokátovi Miroslavovi P. v súvislosti s obžalobou výkon advokácie a toto rozhodnutie začalo platiť 13. júna. Kedy bude môcť Miroslav P. opäť vykonávať advokátsku činnosť, ešte nie je známe. "Advokátska komora musí najprv dostať rozhodnutie zo súdu a potom o tom rozhodne Predsedníctvo SAK," povedala riaditeľka mediálneho odboru SAK Nadežda Ondrišová. Najbližšie bude predsedníctvo SAK zasadať 28. augusta, kedy sa bude rozhodovať aj o voľbe nového predsedu. Advokátska kancelária Miroslava P. sa podieľala na príprave návrhu zákona o poplatkoch za služby verejnosti poskytované STV a SRo, ktorý má nahradiť platný zákon o koncesionárskych poplatkoch. Podľa Ministerstva kultúry (MK) SR, poradenské služby advokátskej kancelárie využili len pri tvorbe jednej z pracovných verzií zákona a zaplatili za ne milión korún. Advokátska kancelária podľa MK iba poskytovala konzultantské a poradenské služby, a údajne nezasahovala do znenia jednotlivých ustanovení zákona, ani do podoby jeho finálnej verzie. Meno Miroslav P. figuruje vo výzvach LP ako meno právneho zástupcu spoločnosti. LP v júni posielala koncesionárom SRo výzvy na pristúpenie na mimosúdnu dohodu. Ak by tak nespravili, chcela od nich na súde vymáhať penále z omeškania platby často vo výške stoviek tisícok korún až miliónov. Od platenia penále ich oslobodil nový generálny pardon, ktorý začal platiť 12. júla.

CZECH TV NEWS

CZECH TV NEWS
Stredajší odvetný duel 2. predkola futbalovej Ligy majstrov Slavia Praha - MŠK Žilina neuvidia televízni diváci v Česku a ani na Slovensku. Česká televízia síce mala záujem o prenos z tohto duelu, ale Slavia s ňou nepredĺžila zmluvu o vysielaní jej zápasov z európskych pohárových súťaží. Podľa predstaviteľov pražského klubu však ČT ponúkla za priamy prenos iba symbolických 1000 českých korún. "Česká televízia za stretnutie Slavia - Žilina nijaké peniaze neponúkala, pretože rokovania o cene za tento zápas sa vôbec neuskutočnili. Slavia Praha síce iniciovala predĺženie zmluvy, ktoré sa od roku 1998 predlžuje vždy po troch rokoch, ale napokon ju nepodpísala, a preto ju ČT považuje za neplatnú," uviedol šéfredaktor športu ČT Otakar Černý v rozhovore pre internetový server DigiZone.cz. Na televíznych obrazovkách sa neobjavil ani minulotýždňový prvý duel 2. predkola LM Žilina - Slavia (0:0). Podľa STV, ktorá mala záujem o výrobu signálu, podmienky na štadióne pod Dubňom neboli vhodné na prenos. Toto zdôvodnenie však vedenie žilinského MŠK odmietlo a oznámilo, že všetky podmienky boli v súlade s normami UEFA. Skutočnou príčinou neodvysielania duelu bola podľa Žilinčanov údajne nízka cena, ktorú STV ponúkla za práva na prenos.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Soňa Čechová

Česko-slovenské nekomerčné periodikum Mosty po 15 rokoch existencie skončilo. Dôvodom je nedostatok peňazí na tlač a distribúciu časopisu. Ako povedala Oľga Janíková, ktorá v marci, po smrti Sone Čechovej prevzala vedenie redakcie dvojtýždenníka, posledné dvojčíslo vyšlo 3. augusta a jeho približne 10-tisícový náklad expedovali prednostne predplatiteľom. Na snahy Mostov o rozvoj dobrých vzťahov štátov strednej Európy by mohol nadviazať pripravovaný projekt zlúčenia Mostov s českým mesačníkom podobného zamerania. Janíková však nešpecifikovala o aké periodikum ide. Podľa nej odchodom Mostov slovenský trh s tlačou stráca ďalšiu alternatívu k bulváru. Týždenník a neskôr dvojtýždenník Mosty sa venoval česko-slovenskej vzájomnosti od 28. apríla 1992. Vznikol z iniciatívy syna Sone Čechovej Vlada Čecha, zakladateľa Hnutia československého porozumenia. Za vznikom Mostov stála zo začiatku podľa Janíkovej snaha vyvážiť nacionalistické nálady, ktoré sprevádzali rozdelenie Československa a prinášať objektívne informácie o politickom a kultúrnom dianí v oboch štátoch. Po vzniku Visegrádskej štvorky (V4) týždenník začal pravidelne uverejňovať v každom čísle na veľkej ploche aj informácie z Maďarska a Poľska a získal nadtitul Bratislava - Praha - Varšava - Budapešť. Neskôr rozšíril svoj záber nielen o témy o význame a úlohách SR a ČR v regióne strednej Európy, ale zameral sa aj na prínosy ich členstva v Európskej únii. Týmto témam sa chcel venovať aj ďalej, konštatovala Janíková. Ako dodala, keďže Mosty prinášali serióznu výmenu informácií o politickom a kultúrnom dianí bez bulvarizovania tém, nemali o ne záujem komerční inzerenti. Potrebné peniaze získavala redakcia najmä z grantov, čo sa im tento rok nepodarilo úplne naplniť. Od začiatku roka 2003 vychádzali Mosty dvakrát mesačne. Časopis v novinovom formáte publikoval príspevky v slovenskom a českom jazyku a väčšina, najmä zahraničných autorov doň prispievala bez nároku na honorár. Počas svojej existencie si získal čitateľov nielen na Slovensku a v Českej republike, ale aj v Rakúsku, Francúzsku, Švajčiarsku, Izraeli či v USA. Tešil sa veľkej priazni medzi našimi krajanmi v zahraničí i tými, čo emigrovali z bývalého Československa, dodala Janíková.

"Ty v......á špina.S.....ý k...t. Dostaneš takú na p..u, že si to do smrti zapamätáš."

"Ty v......á špina.S.....ý k...t.
Dostaneš takú na p..u,
že si to do smrti zapamätáš."
Včerajší výlev nadporučíka Ekkerta , veliteľa 3. streleckej čaty v ostrej zóne na Devínskom jazere ,na JOJ by určite mal byť príkladom, ako ďalej v programe TV JOJ na jeseň. Mojsejovci by si mohli pozvať prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja a podnikateľa Juraja Širokého, ktorý by obyvateľom, ktorí neboli v KSČ, ŠTB a nedotiahli to na rozviedčika vo Washingtone, akí sú hlúpi a nenormálni. Oni by mali byť v zoznamoch !

RADA STV

RADA STV
Mimoriadne zasadnutie Rady STV sa uskutoční v stredu 8.augusta 2007 o 11,00 hod. v zasadačke na 8. poschodí.
Návrh programu:
1. Situácia v spravodajstve STV:
a/koncepcia jeho ďalšieho programového a personálneho rozvoja; b/otázka ohrozenia nezávislosti spravodajstva ; c/ profesionalita a schopnosť jeho vedenia zachovať kvalitatívnu úroveň primeranú pre televíziu verejnej služby

NEOBČERSTVOVACÍ KÚTIK

NEOBČERSTVOVACÍ KÚTIK

Ako som nič nenapísal.

Od tohto prispevku sa distancujem. Nedal som povolenie na jeho zverejnenie. Islo o ciste sukromnu vymenu mailov a je to stare niekolko mesiacov. Takisto som nedal suhlas na zverjnenie svojej fotky na tomto blogu.

P.S. Az na male nepresnosti, ktore su v sukromnej korespondencii pripustne, je tam napisana pravda. Neviem vsak dovod a motiv, preco to niekto bez mojho suhlasu zverejnuje den pred mimoriadnym zasadnutim Rady STV. Ivan Brada

6. 8. 2007

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa dostal počas dovolenky do konfliktu s fotografmi, ktorí sa ho pokúšali odfotiť. Informujú o tom v pondelok médiá. Prezident trávi dovolenku v rodinnom kruhu v Spojených štátoch v luxusnej vile vo Wolferboro na brehu jazera. Podľa svedectva fotografov agentúr SIPA a AP zverejneného denníkom Le Monde Sarkozy v nedeľu vstúpil na ich loď, vynadal im a jednému zobral fotoaparát. Ten vzápätí vrátil a odišiel na loď, kde ho čakali jeho deti. V nedeľu požiadal počas tlačovej konferencie médiá, aby ho počas prázdnin neotravovali. Prezidentovu dovolenku v dome za 20 000 dolárov na týždeň kritizovala v pondelok opozícia. Socialisti žiadajú, aby prezident vysvetlil, ako zaplatil svoj pobyt vzhľadom na to, že plat prezidenta je 6000 eur. Elyzejský palác oznámil ,že Sarkozyho rodina je v rezidencii na jazere Winnipesaukee na "návšteve u známych." Prezident by sa mal podľa pondelňajších médií stretnúť aj s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom, ktorého otec má letné sídlo len niekoľko kilometrov od miesta Sarkozyho pobytu.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v pondelok kritizovala odsúdenie poľského novinára za údajné ohováranie sudcu a vyzvala Poľsko, aby nekriminalizovalo urážky na cti a ohováranie v médiách. Miklos Haraszti, predstaviteľ OBSE pre slobodu médií, povedal poľskému ministrovi spravodlivosti Zbigniewovi Ziobrovi, že nesúhlasí s jeho postupom v prípade novinára Jaceka Brzuszkiewicza z poľského denníka Gazeta Wyborcza. Brzuszkiewicza uznala poľská judikatúra vinným z hanobenia sudcu v článkoch, ktoré napísal pred viacerými rokmi, za čo dostal šesť mesiacov odňatia slobody podmienečne a finančnú pokutu. Novinár sa proti rozsudku odvolal. "Po udelení trestu odňatia slobody Brzuszkiewiczovi budú poľskí redaktori musieť porozmýšľať, či zverejnia kritický článok o funkcionároch štátu", napísal Haraszti v liste Ziobrovi. Spomínaný prípad, podobne ako ďalšie trestné stíhania žurnalistov v Poľsku podľa Harasztiho odrážajú neschopnosť poľskej vlády zmeniť "neadekvátne ustanovenia (trestného práva) o ohováraní a urážkach na cti". "Je najvyšší čas, aby Poľsko dekriminalizovalo slovné urážky a v budúcnosti sa tak vyhlo trápnym odsúdeniam novinárov za ohováranie a urážky na cti," dodal Haraszti v liste.
Programy pre prehrávanie hudby na osobných počítačoch majú vážne bezpečnostné slabiny, ktoré by mohli umožniť hackerom vložiť do počítača škodlivý kód. Vďaka tomu sa sťahovanie hudobných a video súborov z internetu môže stať digitálnou zbraňou. Hackeri môžu sťahovanie súborov zneužiť na ovládnutie cudzieho počítača. Uviedol to vo svojej prezentácií na hackerskej konferencii Black Hat bezpečnostný konzultant spoločnosti iSEC Partners David Thiel. Thiel objavil v komerčných prehrávačoch viaceré chyby. Odmietol však zverejniť mená programov. Zatiaľ rokuje so spoločnosťami, ktoré ich dodávajú na trh a dúfa, že objavené slabiny odstránia. "Takýto typ hackerského útoku má ohromný potenciál, pretože nikto sa netrápi nad tým, že si prehráva videá na stránke YouTube či púšťa hudbu na internete. Niekedy ani nemôžete zastaviť hrajúcu hudbu, pretože na niektorých stránkach sa púšťa automaticky. Myslím, že dopad môže byť obrovský," uviedol Thiel. Viceprezident pre oblasť výskumu spoločnosti Gartner Inc. Paul Proctor povedal, že Thielov objav by mohol vyvinúť tlak na firmy, aby skúmali chyby vo svojich prehrávačoch a snažili sa ich opraviť. Thiel predstavil nový program, využívajúci metódu "fuzzing" - úmyselné upravenie súborov aplikácií kontrolovaným spôsobom tak, aby sa objavili bezpečnostné nedostatky. Riaditeľ konferencie Black Hat Jeff Moss vysvetlil, že chcel aby Thiel prezentoval svoje zistenie na podujatí. Dôvodom je jeho aktuálnosť, pretože digitálne hudobné a video súbory sa stali mimoriadne populárne na stránkach typu YouTube či MySpace. "Toto je logicky nové miesto, ktoré sa stane obeťou útoku. Ľudia vedia, že nemajú nerozvážne otvárať neznáme súbory, ale na hudobné mp3 si bezstarostne klikajú celé dni," dodal Moss.
Medzinárodná televízia al-Džazíra nebude presadzovať moslimskú agendu. Jej cieľom je ponúkať alternatívne spravodajské vysielanie. Oznámil to dnes riaditeľ televízie Nigel Parsons. Arabský vysielateľ, ktorý minulý rok spustil 24-hodinové vysielanie aj v angličtine, chce podľa Parsonsa ponúkať serióznu žurnalistiku. "Naša práca nie je pretláčať moslimskú agendu. Pripravujeme veľa správ z oblasti Blízkeho východu, pretože tam sídlime a je to ohnisko diania," uviedol Parsons na obchodnom fóre v Singapure. Al-Džazíra má byť alternatívnym vysielaním k hlavným západným spravodajským televíznym staniciam ako je BBC a CNN. "Chceme, aby ste mali možnosť vidieť veci z iného uhla pohľadu," vysvetlil Parsons, ktorý v minulosti pracoval pre BBC. Vyhlásenie privítali viacerí novinári a vládni predstavitelia Ázie, pretože arabská televízia al-Džazíra vyvoláva kontroverzné reakcie. Do povedomia sa dostala najmä nahrávkami teroristického vodcu Usáma bin Ládina.
Irán zatvoril umiernený denník Šargh (Východ) za zverejnenie rozhovoru so ženou, ktorá sa hlási k homosexuálnej orientácii. "Povedali mi, že zákaz prišiel od úradu na kontrolu médií. Zatiaľ sme nedostali oficiálne oznámenie," informoval výkonný riaditeľ denníka Mahdí Rahmanian. Dodal, že denník nedávno uverejnil rozhovor s emigrantkou a spisovateľkou, ktorá je podľa kontrolného úradu lesbička a homosexualitu propaguje na svojej webovej stránke. Úrady túto informáciu oficiálne nepotvrdili, no agentúra Fars s odvolaním sa na zdroj z ministerstva kultúry uviedla, že úrad na kontrolu médií vydal dočasný zákaz denníka Šargh. Ide už o druhý zákaz tohto liberálneho denníka. Minulý rok ho úrady zatvorili na osem mesiacov za urážku prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda. Šargh v sobotu uverejnil celostránkový rozhovor s poetkou žijúcou v Kanade Saghi Ghahreman. Denník Kajhan rozhovor komentoval slovami, že Šargh si bol vedomý homosexuálnej orientácie respondentky. "Mediálni experti tvrdia, že Šargh si bol vedomý jej chorobnej sexuálnej orientácie aj disidentských názorov," napísal Kajhan. Homosexualita je v Iráne prísne zakázaná a sex u ľudí rovnakého pohlavia sa môže trestať smrťou. Šargh v pondelok zverejnil ospravedlnenie za rozhovor s tým, že nevedel o osobných stránkach respondentky a že v budúcnosti sa rozhovorov s podobnými ľuďmi vyvaruje.

Děkuji vám, přátelé sešívání

Děkuji vám, přátelé sešívání
Futbalová Slavia Praha nestojí o priamy prenos z odvetného zápasu druhého predkola Ligy majstrov preto, že sa cíti urazená ponukou Českej televízie za prenosové práva. Tá znela na tisíc korún, čo považuje Slavia za urážku, a tak stredajší duel so slovenským majstrom MŠK Žilina so začiatkom o 20:45 budú mať možnosť vidieť len diváci na strahovskom štadióne. Prvý zápas sa skončil nerozhodne 0:0 a tiež ho nevysielala žiadna televízia. "Česká televízia nám ponúkla za prenosové práva tisíc korún. To je urážka Slavie, preto sme sa rozhodli zápas nevysielať, aj keď je nám jasné, že to zdvihlo emócie v radoch našich priaznivcov," povedal riaditeľ Slavie Petr Doležal na pondeľňajšom stretnutí s novinármi, ktorým príslušnú zmluvu priniesol k nahliadnutiu. Okrem ponúknutej tisícikoruny by v réžii ČT boli i náklady na výrobu signálu, ktoré predstavujú odhadom 150 až 200 tisíc českých korun. Slávisti by si však za televízny prenos predstavovali čiastku okolo dvoch miliónov korún. "Ako člen predstavenstva musím obhajovať záujmy Slavie a verím, že to fanúšikovia pochopia," povedal Doležal a upozornil, že klub nemá s Českou televíziou žiadnu dlhodobú zmluvu. Okrem fanúšikov musí Doležal vysvetľovať postoj Slavie i partnerovi klubu pre pohárové zápasy stávkovej spoločnosti Fortuna. "Snažíme sa jej vysvetliť, že náš cieľ je postup do tretieho predkola, a tak zmluva prinesie efekt v ďalších kolách," uviedol Doležal. Šéf športovej redakcie Českej televízie Otakar Černý sa nad vyjadreniami slávistických funkcionárov pozastavil. "Je neslušné hovoriť o niekom, kto sa nemôže brániť, a je trestné hovoriť o zmluve pred tretími osobami," zdôraznil Černý. Poukázal na skutočnosť, že Slavia dostala návrh zmluvy už v závere júna, ale zatiaľ nikto z jej vedenia neprejavil záujem o cene rokovať. "Je trapné, keď niekto nechce rokovať a zvádza vinu na niekoho iného. My sme samozrejme ochotní o cene diskutovať a rokovať, pretože Česká televízia je tu pre českých divákov," dodal Černý. Rozhodnutie vzdať sa priameho prenosu je bolestné predovšetkým pre mimopražských a slovenských fanúšikov. Už samotná cena vstupeniek 300 až 850 korún je všeobecne považovaná za vysokú, k tomu ešte pribudnú cestovné náklady. Doležal ale odmietol, že by rozhodnutie bolo protifanúšikovské. "Keď som ja chcel vidieť Rolling Stones, tak som tiež musel ísť do Brna a vstupenka bola v rozpätí tisíc až štyritisíc korún. U nás hrá legenda Šmicer, a tak si myslím, že cena je porovnateľná," povedal Doležal. "Bol by som rád, keby diváci chodili do hľadiska nie kvôli súperovi, ale kvôli Slavii," pokračoval a dodal, že v Žiline bolo vstupné 500 slovenských korún a bolo vypredané. Doležal očakáva, že na odvetu príde aj napriek neskorému začiatku desať tisíc divákov. Posunúť začiatok zápasu na skoršiu hodinu už vraj nebolo možné vzhľadom k množstvu predaných vstupeniek. Ponuku od ČT mala pritom Slavia už od konca júna, Doležal ju vraj ale videl až v závere júla. Kým duel so Žilinou si cení Doležal na zhruba dva milióny korún, v prípade postupu do série proti Ajaxu Amsterdam má vraj Slavia od zahraničných televízií niekoľkokrát vyššie ponuky. "Ale s českými sme zatiaľ nerokovali," dodal Doležal.

Správy a komentáre zachranené, našla sa posila

Správy a komentáre zachranené,
našla sa posila

PREMIÉR TRVÁ

PREMIÉR TRVÁ
Predseda vlády SR Robert Fico trvá na tom, že jarná lyžovačka 11 slovenských novinárov v rakúskych Alpách, zaplatená jednou z dôchodkových správcovských spoločností, odhalila korupciu a konflikt záujmov v radoch novinárov. Niektoré médiá v strese z toho, že bola odhalená korupcia medzi novinármi, na svoju obhajobu použili výpoveď ekonomického redaktora J. Záborského, podľa ktorého bola jarná lyžovačka v Alpách venovaná životnému poisteniu, a nie starobným dôchodkom. Je nadovšetko jasné, že ekonomický novinár J. Záborský nehovoril o jarnej lyžovačke, ale o podobnom jesennom výlete, na ktorom sa zrejme zúčastnil, alebo o inom podujatí podobného druhu, organizovanom inou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. Témou jarného výletu v Alpách, o ktorom na tlačovej konferencii hovoril predseda vlády SR, nebola otázka životného sporenia, ale téma starobného dôchodkového sporenia. V tejto súvislosti predseda vlády SR odmieta snahu médií o odvádzanie pozornosti od podstaty problému prezentovaním zavádzajúcich informácií o inom podujatí či podujatiach, venovaných inej téme.
Silvia Glendová,hovorkyňa predsedu vlády SR

TA 3 REAGUJE

TA 3 REAGUJE

Televízia TA3 reaguje na tlačovú správu uverejnenú agentúrou TASR dňa 4. augusta 2007 o 12.28 hod., v ktorej premiér SR Robert Fico deklaroval výhrady k predčasnému ukončeniu priameho prenosu tlačovej konferencie Úradu vlády SR na tému: Reakcia Úradu vlády na situáciu okolo rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny. Televízia TA3 priniesla v sobotu 4. augusta 2007 o 9.00 hod. naživo mimoriadnu tlačovú konferenciu premiéra SR Roberta Fica. Priamy prenos spravodajská televízia ukončila po zodpovedaní všetkých otázok novinárov a následnom odchode premiéra z miestnosti konania tlačovej konferencie, v momente pred pustením dopredu avizovaného videa súkromnej spoločnosti. Ukončenie prenosu v tomto momente považuje TA3 za adekvátne a profesionálne. Televízia je povinná vysielať v súlade so zákonom a platnou licenciou. Odvysielaním predmetného videa naživo bez predchádzajúceho posúdenia jeho obsahu, by sa televízia mohla dostať do konfliktu so zákonom, za čo by bola následne sankciovaná. Prípadným zverejnením by mohlo dôjsť k porušeniu právnych predpisov, napríklad ustanovení Občianskeho zákonníka upravujúcich ochranu osobnosti, Zákona o reklame, prípadne základných povinností vysielateľa podľa zákona č. 308/ 2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii. Zdôrazňujeme, že televízia TA3 nie je povinná prinášať tlačové konferencie naživo a v minulosti z dramaturgických dôvodov v rámci dodržania programovej štruktúry viackrát prerušila priame prenosy z rôznych podujatí. Samotnej téme predmetného videa sa však TA3 informačne dostatočne venovala v spravodajských blokoch v rámci štandardnej reportáže, čím si splnila povinnosť diváka informovať objektívne a vyvážene.

Zuzana Vachová, manažérka TA3

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Slovak Telekom, a.s. v piatok 3. augusta podpísal zmluvu so spoločnosťou TRI R o predaji akcií firmy TBDS, a.s., bývalého odštepného závodu Rádiokomunikácie a RK Tower, s.r.o. Podpis zmluvy nadviazal na Rámcovú dohodu o predaji, ktorú podpísali obidvaja zmluvní partneri už 17. mája tohto roku. Agentúru SITA o tom informovali spoločnosti ST a TRI R prostredníctvom tlačových správ. Transakciu ešte musí odsúhlasiť Protimonopolný úrad SR (PMÚ). Po jej schválení sa zavŕši celý proces odpredaja a ST prevedie akcie svojej dcérskej spoločnosti TBDS na spoločnosť TRI R. Ako ďalej zo zverejnenej správy vyplýva, obidve zmluvné strany sa dohodli, že nebudú komunikovať cenu, ani obchodné či iné podmienky, za ktorých spoločnosť TRI R získa akcie firmy TBDS. "Naše skúsenosti z pôsobenia v oblasti rádiokomunikácií v podmienkach Slovenska spolu s know-how, ktoré prináša náš zahraničný partner, vytvárajú základný predpoklad pre dlhodobý rozvoj spoločnosti TBDS," vyjadril sa k podpisu zmluvy predseda predstavenstva firmy Movys, ktorá je lídrom konzorcia TRI R Jozef Motyčka. "Po zavŕšení transakcie Protimonopolným úradom SR sa okamžite sústredíme na zlepšenie pokrytia územia Slovenskej republiky kvalitným televíznym signálom, rozšírenie ponuky služieb a predovšetkým na prípravu prechodu na digitálne televízne vysielanie k čo najväčšej spokojnosti koncových užívateľov," informoval riaditeľ spločnosti I.T.A. Telecom Slovakia, ktorá je členom konzorcia TRI R, Eric Vattier. Rádiokomunikácie okrem šírenia rozhlasového a televízneho vysielania svoje služby poskytujú aj mobilným operátorom. Odštepný závod ST vlani zaznamenal výnosy 965 mil. Sk a čistý zisk 318 mil. Sk. Majoritným akcionárom Slovak Telekomu, a.s. je nemecký Deutsche Telekom s 51 - percentným podielom akcií. Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) vlastní 34 % akcií a Fond národného majetku SR (FNM) 15 % akcií. Po odsúhlasení vládou by akcie ST, ktoré vlastní MDPT v priebehu augusta mal získať FNM. TRI R je konzorcium ktoré založili spoločnosti MOVYS, a.s. (60 %), I. T. A. Telecom Slovakia, s.r.o. (30 %) , Hampden Investments Limited (10 %) s cieľom spoločne sa uchádzať o získanie Rádiokomunikácií v tendri vyhlásenom spoločnosťou Slovak Telekom, a. s. Movys, a.s. je lídrom a odborným garantom konzorcia. Má dlhodobé skúsenosti v rádiokomunikačnom biznise. Majiteľmi a kľúčovými vlastníkmi spoločnosti sú bývalí zamestnanci správy Rádiokomunikácií Bratislava. I. T. A. Telecom Slovakia, s.r.o., je poskytovateľom technickej podpory, know-how a kľúčových riešení pre telekomunikačných operátorov so skúsenosťami napríklad pri spúšťaní GSM sietí. Hampden Investments Limited je kapitálovým partnerom.

Keď sa potí Dominik, Marek bude v kožuchu

Keď sa potí Dominik, Marek bude v kožuchu
Markíza – 35, 9 %
Jednotka - 18,1 %
Dvojka - 4, 5 % TV JOJ – 14,9 %
TA 3 - 1,5 %
Zdroj: PMT/TNS SK