28. 10. 2008
Zomrela Dina Cocea
Už aj ten Nový čas ?!
Vážená pani šéfredaktorka,
v poslednom období som mlčky toleroval množstvo nepresností a skreslených informácií v komentároch uverejňovaných vo Vašom denníku. Dnešné obvinenie komentátora denníka Nový Čas, že si nevšímam 10 percent nezamestnaných na Slovensku a že chcem na naše územie ťahať pracovnú silu z Vietnamu, je však už excesom, ktorý nemožno tolerovať. Je všeobecne známe, že niektoré firmy pôsobiace na západe Slovenska majú ťažkosti s dostatkom pracovných síl. Pri otváraní výroby Samsungu vo Voderadoch ma majitelia informovali, že nevedia získať ďalších slovenských zamestnancov a že uvažujú o zamestnaní pracovníkov z Vietnamu. Už vtedy som jasne odpovedal, že takýto postup je možný len pri zachovaní rovnakých sociálnych, pracovných a mzdových podmienok pre zahraničných zamestnancov, aby nedochádzalo k sociálnemu dumpingu a k znevýhodňovaniu občanov Slovenskej republiky. Rovnako som im pripomenul, že v čase prípravy projektu Samsung na Slovensku sme ich upozorňovali na nebezpečenstvo nedostatku pracovných síl a že výhodnejšie by bolo pre Samsung umiestniť svoju výrobu na východe Slovenska. O sociálnom dumpingu som v rovnakom duchu hovoril aj na rokovaniach vo Vietname, keď vietnamskí predstavitelia otvárali otázku možného zamestnania pre svojich občanov v zahraničí.
Vážená pani šéfredaktorka, nie že si nevšímam slovenských nezamestnaných, ale presne naopak, chránim vnútorný pracovný trh pred sociálnym dumpingom. Ak Váš redaktor predtým, ako chytí do ruky pero, nevie, o čom je daná problematika, nech sa jej radšej nevenuje alebo nech zavolá na Úrad vlády SR, kde mu to radi vysvetlíme. Uverejniť takúto absolútnu hlúposť a krivé obvinenie na adresu predsedu vlády SR sa naozaj môže stať len z dôvodu totálnej nevedomosti alebo so zámerom zaútočiť na predstaviteľov vlády SR za každú cenu.
Vážená pani šéfredaktorka, kladiem si otázku, aké mám možnosti na nápravu. Opravu ani ospravedlnenie neuverejníte a ťahať sa s Vami na súde nemám chuť ani čas. Dúfam, že uverejnenie tohto otvoreného listu bude viesť aspoň k tomu, že ďalší vláde "naklonení" redaktori nebudú s touto do neba volajúcou hlúposťou ďalej pracovať. Rovnako dúfam, že denník Nový Čas sa týmto definitívne nezaradil medzi ostatnú slovenskú tlač, ktorá nevie nájsť na adresu legitímnej vlády SR nič dobré, len klamstvá, podvody a krivé obvinenia.
S pozdravom Robert Fico, predseda vlády SR
STV NEWS
Parlamentný výbor pre kultúru a médiá dnes doplnil zoznam poslancov, ktorí sa zúčastnia prieskumu v Slovenskej televízii (STV) a v Rade slovenskej televízie, o Sergeja Chelemendika (SNS) a Ľudmilu Muškovú (ĽS-HZDS). "Nakoniec sa zúčastnia všetci poslanci výboru, prihlásili sa," potvrdil pre TASR predseda výboru Pavol Abrhan (KDH).
"Mediálny výbor schválil kompletnú zostavu poslancov, ktorí sa zúčastnia poslaneckého prieskumu a stanovil okruhy prieskumu v STV," dodal. Pôjde o činnosť Rady STV a Dozornej komisie. "Druhý okruh je ekonomická situácia STV," uzavrel. Poslanci by mali prieskum realizovať tak, aby informáciu z neho mohli prerokovať na najbližšom zasadaní výboru, pravdepodobne teda STV navštívia prvý utorok po ukončení rokovania pléna NR SR.
"Zaujímať nás bude časť príjmu - tam vypadli finančné prostriedky, akým spôsobom chce vedenie televízie tieto finančné prostriedky nahradiť a šírené informácie v oblasti výdavkov o neefektívnom nakladaní s finančnými prostriedkami," ozrejmil pre TASR 21. októbra, pri odsúhlasení prieskumu, predseda výboru Abrhan.
O prieskum požiadali generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský a predseda Rady STV Bohumír Bobocký. Ako prvý oslovil výbor šéf STV Štefan Nižňanský. Vyjadril sa, že by sa malo preveriť, či sa v televízii dejú také závažné porušenia zákona, o akých niektoré médiá informovali. Dôvodom boli taktiež medializované vyjadrenia bývalých členiek manažmentu Petronely Kolevskej-Vančíkovej a Eleny Šrámkovej.
Copyright © TASR 2008
SLOVAK RADIO NEWS
RADA STV
Pokračovanie prerušeného zasadnutia Rady Slovenskej televízie, sa uskutoční dňa 29. októbra 2008 o 10.00 hodine
v zasadačke na VIII. posch. BTP, Mlynská dolina, Bratislava
1. Voľba 1. podpredsedu Rady STV ;2. Informácia o činnosti Rady STV v období medzi zasadnutiami ; 3. Informácia o činnosti DK STV ; 4. Informácia a stanovisko GR STV k aktuálnej situácii ; 5. Kontrola plnenia uznesení Rady STV; 6. Východiská a príprava návrhu rozpočtu a programového konceptu STV na rok 2009 ;7. Kódex STV a Charta spravodajstva a publicistiky STV ; 8. Návrh na zmenu a doplnenie Štatútu STV ;9. Sťažnosti, podnety a iná korešpondencia ;10. Rôzne.
Po skončení prerušeného zasadnutia sa uskutoční zasadnutie Rady Slovenskej televízie
SLOVAK RADIO NEWS
Slovenský rozhlas (SRo) si 90. výročie prvej Československej republiky pripomenie hudobným spojením s Českým rozhlasom (ČRo). V utorok v noci ponúkne poslucháčom prvý okruh SRo Rádio Slovensko namiesto Nočnej pyramídy hudobný Noční proud. Ako ďalej agentúru SITA informovala Alexandra Štullerová - Koreňová z oddelenia pre styk s verejnosťou SRo, mimoriadne spoločné vysielanie nočnej rozhlasovej diskotéky okruhu ČRo Regina s Rádiom Slovensko sa začne v utorok o 22:00 a potrvá do 01:00. Spoja sa v ňom hudobní moderátori ČRo Regina Zdeněk Vrba a Martin Hrdinka so slovenským kolegom Romanom Bombošom. Pozvanie do programu prijali aj Robo Grigorov, ktorý svojho času reláciu moderoval, a Igor Timko, líder skupiny No Name, ktorá žne úspechy v Českej republike.
Pod názvom Noční proud sa od októbra 1989 vysielala nočná rozhlasová diskotéka. Najskôr to bolo na federálnom okruhu Hviezda, neskôr Československo, potom Český rozhlas 1 - Radiožurnál. V súčasnosti vysielanie Nočného prúdu pokračuje na regionálnom okruhu ČRo.
S myšlienkou zorganizovať spoločné česko-slovenské vysielanie prvej živej diskotéky prišiel editor Centra publicistiky SRo Ľuboš Kasala. Nápad sa zrodil počas rozhovoru s moderátorom Zdeňkom Vrbom na medzinárodnom festivale rozhlasovej tvorby Prix Bohemia Radio v Poděbradoch. Noční proud, ktorý mal mnoho priaznivcov a poslucháčov aj na Slovensku, vtedy práve oslavoval 19. narodeniny v tamojšom klube. Zdeněk Vrba pre SRo pri tejto príležitosti pripomenul, že Nočný prúd sa začal naživo vysielať ešte v čase, keď sa ostatné vysielanie vopred kontrolovalo. Vďaka jeho vysielaniu sa do rozhlasového éteru vrátili legendy ako Marta Kubišová, Yvonne Přenosilová či Waldemar Matuška. Pri mikrofóne Nočného prúdu sa v úlohe moderátorov predstavili aj slovenskí speváci Miro Žbirka, Peter Nagy, Robo Grigorov, Paľo Habera a Richard Müller.
STV NEWS
27. 10. 2008
MEDIA NEWS
STV NEWS
Najväčší súdny spor Slovenskej televízie (STV), od ktorej Štúdio Beta žiada odškodné vyše 790 miliónov Sk (26,2 milióna eur) za vypovedané zmluvy, sa dnes začal odznova. Prípad na začiatok vrátil vlani v lete Ústavný súd. Vo viac ako päťročnom spore si možno súd prvýkrát vypočuje aj bývalého majiteľa Štúdia Beta Milana Sedláčka a niekdajšieho riaditeľa televízie Igora Kubiša, ktorí zmluvy podpisovali. STV totiž zvažuje ich predvolanie.
Prípad sa vrátil k sudkyni Okresného súdu Bratislava IV, ktorá už v minulosti skonštatovala, že zmluvy boli platné a televízia ich mala plniť. To neskôr potvrdil aj krajský súd. Ústavný súd však spor vrátil, lebo podľa neho porušili ústavné právo televízie na spravodlivý proces. S tým dnes nesúhlasil právny zástupca Štúdia Beta Ľubomír Schweighofer, dokonca sa domnieval, že Ústavný súd rozhodol bez toho, aby si vyžiadal spis.
Verejnoprávna televízia opäť žiada súd, aby zmluvy uznal za neplatné, keďže boli vraj uzavreté v rozpore so zákonom, za čo STV pokutoval aj krajský úrad. "Nárok spochybňujeme, čo do základu i výšky," povedal dnes na súde advokát STV Ladislav Scholcz. Do nového boja o stámilióny korún STV vystúpila s argumentom, že Najvyšší súd už rozhodol, že prvá zo zmlúv v hodnote 140 miliónov Sk (asi 4,6 milióna eur) na výrobu relácie Dobré ráno, Slovensko neplatí.
"Rozhodnutie Najvyššieho súdu nie je záväzné a konečné," namietal právny zástupca štúdia Schweighofer. Najvyšší súd vo februári uznal, že zmluva bola podpísaná v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní a prípad vrátil Krajskému súdu v Bratislave. Televízia spochybňuje aj nárok štúdia na náhradu ušlého zisku z reklamy na základe druhej zmluvy, ktorá bola na bližšie neurčený program.
Zmluvy s Betou uzavrel niekdajší riaditeľ STV Igor Kubiš, jeho nástupca Milan Materák ich vypovedal, lebo podľa neho STV zaväzovali k výdavkom, ktoré nemohla zvládnuť. Sedláček naopak v minulosti tvrdil, že zmluvy boli výhodné. Na základe druhej zmluvy by vraj STV dostávala každý pracovný deň päťhodinový program za korunu ročne a brala 40 percent zo zisku z reklamy.
Obchodné spory tretej najsledovanejšej televízie sú podľa riaditeľa STV Štefana Nižňanského celkovo vo výške 964 miliónov korún (takmer 32 miliónov eur). Niektorí znalci podľa neho odhadli, že to môžu byť až dve miliardy (necelých 66,4 milióna eur). STV, ktorú trápia finančné problémy, tiež dodnes prehrala 69 miliónov Sk (necelých 2,3 milióna eur) v sporoch na ochranu osobnosti a s prepustenými zamestnancami.
Copyright © ČTK 2008
Už je po Mitre, už valachom svitne
SLOVAK MEDIA NEWS
26. 10. 2008
MEDIA NEWS
Lídri hereckej asociácie The Screen Actors Guild (SAG) sa stretli so sprostredkovateľom, ktorý má vstúpiť do rokovaní o novej pracovnej zmluve. Federálny sprostredkovateľ Juan Carlos Gonzalez v piatok večer diskutoval s prezidentom Alanom Rosenbergom, výkonným riaditeľom a vedúcim rokovaní Dougom Allenom a zástupcom národného výkonného riaditeľa pre zmluvy Rayom Rodriguezom. Dôvodom stretnutia je snaha hereckej asociácie obnoviť rokovania s Alianciou filmových a televíznych producentov (AMPTP), ktorá zastupuje filmové štúdiá. "Pán Gonzales sa na budúci štvrtok (30. októbra) stretne s predstaviteľmi AMPTP," informovala herecká asociácia na svojej oficiálnej internetovej stránke www.sag.org. "Samozrejme, sme ochotní stretnúť sa s federálnym sprostredkovateľom," reagovali producenti už vo štvrtok na žiadosť SAG o sprostredkovateľa. Na internetovej stránke www.amptp.org dodali, že sú realistickí. Dosiahnuť dohodu bude podľa nich pre požiadavky hercov ťažké. Lídri hereckej asociácie vyhlásili, že ak sa ani po týchto rokovaniach nedohodnú, budú členovia SAG hlasovať o možnosti štrajku. Herci účinkujúci v hlavnom vysielacom čase pracujú stále podľa podmienok zmluvy, ktorej platnosť sa skončila 30. júna. Veria, že predídu situácii, aká nastala pri vstupe hollywoodskych scenáristov do štrajku. Ten sa skončil vo februári po viac ako sto dňoch a spôsobil škody odhadované na 2,5 miliardy dolárov (takmer 60 miliárd Sk/1,99 miliardy €).Aliancia filmových a televíznych producentov by chcela skončiť vyjednávanie do konca roka. Producenti trvajú na ponuke, ktorú dali 30. júna a súhlasila s ňou aj menšia herecká organizácia Americká federácia televíznych a rozhlasových umelcov (AFTRA). Jedným z najväčších problémov pri tvorbe novej pracovnej zmluvy je zisk hercov z predaja DVD a on-line vysielania.
Roger Goodman bude režírovať televízne vysielanie slávnostného ceremoniálu 81. ročníka udeľovania Oscarov, ktorý sa uskutoční 22. februára 2009. Goodman sa o réžiu odovzdávania cien postará po prvý raz. Na konte však má skúsenosti s podobnými programami, niekoľkokrát bol na poste režiséra televíznych prenosov šou pred ceremoniálom udeľovania cien Akadémie filmových umení a vied, odovzdávania Daytime Emmy Awards, či letných a zimných olympijských hier. Navyše bol zodpovedný za režírovanie a produkciu prenosu televízneho kanálu ABC pri príležitosti milénia, ktorý vznikal za pomoci 200 kamier, 32 satelitov, štyroch kontrolných miestností a technického personálu s vyše tisíc zamestnancami. Producentom ceremoniálu je Laurence Mark a post výkonného producenta zastáva Bill Condon. Podľa časopisu Hollywood Reporter ich usporiadatelia poverili, aby plán slávnostného večera znovu premysleli a vylepšili. Informovala o tom internetová stránka http://www.hollywoodreporter.com/.
Srbsko ponúka Chorvátsku pomoc pri vyšetrovaní vraždy chorvátskeho novinára Iva Pukaniča. Ten sa stal vo štvrtok v Záhrebe obeťou bombového útoku. "Poskytneme všetky informácie našej spravodajskej služby chorvátskej strane," vyhlásil v sobotu srbský minister vnútra Ivica Dačič, ktorý vraždu novinára jednoznačne odsúdil. "Myslím, že toto nie je problém, ktorý tvrdo zasiahol iba Chorvátsko. Musí byť v našom spoločnom záujme vyriešiť túto tragickú udalosť," dodal Dačič.
V súvislosti s vraždou 47-ročného Pukaniča, majiteľa vplyvného týždenníka Nacional a investigatívneho novinára, sa spomína aj podiel srbských organizovaných skupín, čo chorvátska polícia vylučuje. Belehrad sa na toto margo vyjadril, že takisto popiera "existenciu akýchkoľvek spojení vraždy novinára so Srbskom". Pukaniča zabili len dva týždne po tom, ako 26-ročnú dcéru prominentného právnika dvakrát strelili neznámi páchatelia do hlavy, čo podľa úradov bola vražda v mafiánskom štýle.
Týždenník Nacional, ktorý zavraždený žurnalista vlastnil, začal vychádzať v roku 1995 a podarilo sa mu odhaliť viaceré pokútne politické či obchodné dohody. Pukaniča však často kritizovali za kontakty s určitými politikmi, tajnými agentmi či dokonca s osobami, o ktorých sa hovorilo, že stáli na čele kriminálnych gangov, a preto nemal nikdy povesť vierohodného novinára. Pukanič sa pred 6 mesiacmi sťažoval, že niekto sa ho pokúsil zastreliť, no neuspel. Polícia mu následne poskytla ochranu, no v auguste sám požiadal o jej ukončenie. Spolu s ním pri útoku zahynul aj marketingový riaditeľ týždenníka Niko Franjič.
Európska únia vyzvala Chorvátsko, aby dôslednejšie vystupovalo proti kriminalite a korupcii, ak sa chce pripojiť k 27-člennému európskemu bloku. Chorvátsky premiér Ivo Sanader v piatok reagoval prísľubom, že bude prenasledovať vrahov novinára a dodal, že "žiadny zločinec nebude pokojne spať, kým tento a iné závažné zločiny nebudú vyšetrené".
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
SLOVAK MEDIA NEWS
Nedeľné rezne a káva

Hlavnou témou diskusnej relácie STV O 5 minút 12, ktorú odvysiela Jednotka v nedeľu 26. 10. 2008 o 11.55 h, bude októbrová schôdza parlamentu s návrhmi vlády garantovať bankové vklady občanov a otvoriť 2. dôchodkový pilier. V prvej časti budú diskutovať podpredseda vlády Dušan Čaplovič (Smer-SD) a predseda KDH Pavol Hrušovský. Dotknú sa aj účasti zástupcov SMK na maďarskom Fóre poslancov Karpatskej kotliny a zrušenia priestupkovej imunity poslancov. V druhej časti relácie budú minister financií Ján Počiatek (nominant Smer-SD) a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš komentovať dopady svetovej finančnej krízy na slovenskú ekonomiku a možné zmeny v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Reláciu bude moderovať Branislav Závodský.
Hosťami Zlatice Puškárovej v nedeľnej relácii Na telo 26. 10. 2008 budú minister školstva Ján Mikolaj (SNS) a poslanec NR SR László Szigeti (SMK).Témy: 1. ) Sporné učebnice vlastivedy ; 2.) Platy učiteľov .
Hosťami diskusnej relácie V politike, ktorú televízia TA3 odvysiela dňa 26. októbra 2008 o 19.55 h, budú František Palko, Ivan Mikloš, Klára Sárközy a Jozef Halecký. V prvej časti bude moderátorka Ľuba Oravová s pozvanými hosťami diskutovať o štátnom rozpočte, finančnej kríze, ochrane vkladov a návrhu na zníženie rovnej dane. O témach budú diskutovať štátny tajomník MF SR František Palko (SNS) a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. V druhej časti budú hlavnými témami relácie otvorenie 2. dôchodkového piliera, situácia v dôchodkových fondoch, obmedzenie poslaneckej imunity a preukazovanie pôvodu majetku. Hovoriť o nich budú podpredsedníčka SMK Klára Sárközy a poslanec NR SR Jozef Halecký (ĽS-HZDS).
25. 10. 2008
Vítame odoberanie reklamy STV !
EKOTOPFILM 2008
Bratislava patrila do včerajška aj 35. ročníku Medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji - Ekotopfilm. Od pondelka premieli v bratislavskom Auparku spolu 97 súťažných filmov z 21 krajín. Vo festivalovej kolekcii filmov a televíznych programov sa objavili mnohé zaujímavé témy, ako napríklad najnovšie poznatky vedy a techniky (Misia vrcholky stromov, Trasa tajfúnu), spolužitie človeka a zvierat (Homo delphinus, Pavúčia hra), voda ako hlavný motív a výzva pre budúcnosť (Desať príbehov vody), ako a prečo separovať a recyklovať odpad (Bella Napoli), či investigatívna publicistika (Nebezpečný urán) a tiež množstvo vzdelávacích programov pre dospelých i deti (CO2; Knut, Flocke&spol.). Okrem súťažných kolekcií sa denne v samostatných projekciách premieli najlepšie filmy z kolekcie TOP film 2004 - 2007. Súčasťou festivalu boli organizované projekcie festivalových filmov pre základné a stredné školy pod názvom Juniorfestival - ekotopfilm pre deti a mládež.
Organizátori pre verejnosť pripravili aj bohatý sprievodný program ako Envirofórum na témy Ekológia médií - mediálna gramotnosť (mediálna výchova) obyvateľstva a bezpečného internetu a Podpora audiovizuálnej tvorby na Slovensku pod záštitou Ministerstva kultúry SR, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR pripravilo tému Rozvoj intermodálnej dopravy v SR. V stredu večer bola beseda s významným českým fotografom a dokumentaristom Richardom Jaroněkom na tému Žralok - právo zabíjať a prežiť. Sprievodný odborný program vyvrcholil vo štvrtok o 10:00 Envirofórom Úradu vlády SR na tému Aktuálne výzvy trvalo udržateľného rozvoja na Slovensku.
Výsledky medzinárodnej súťaže vyhlásili včera v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave.

