11. 5. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Iránsko-americkú novinárku Roxanu Saberiovú, odsúdenú za údajnú špionážnu činnosť v prospech USA, prepustili dnes na slobodu a bude môcť opustiť krajinu. Informoval o tom jej obhajca. Novinárka opustila brány väzenia Evin v metropole Teherán po tom, ako iránsky odvolací súd zmiernil rozsudok z pôvodných osem rokov odňatia slobody na dvojročný podmienečný trest. Zástupca obhajoby uviedol, že Saberiová bude mať na päť rokov zakázané vykonávať akúkoľvek novinársku činnosť v Iráne, okamžite po prepustení však bude môcť opustiť územie krajiny. Novinárka bola v teheránskom väzení od konca januára, súd nižšej inštancie ju odsúdil na osem rokov 18. apríla. Na protest proti svojmu uväzneniu držala 32-ročná Saberiová dva týždne hladovku. Saberiová sa narodila v USA, má dvojité iránsko-americké občianstvo a v Iráne žila uplynulých šesť rokov. Úrady ju najprv obvinili, že vykonávala novinársku prácu bez potrebných dokumentov. Neskôr ju obžalovali zo spolupráce s tajnými službami USA. Washington označil obvinenia za nepodložené a vyzval na jej okamžité prepustenie. Prípad vniesol nové napätie do vzťahov medzi Iránom a USA v čase, keď prezident Barack Obama signalizuje ochotu vstúpiť do dialógu s Teheránom.

Copyright © TASR 2009

STV NEWS

STV NEWS
Slovenská televízia (STV) bude musieť svojmu režisérovi Ľubomírovi Mlynárikovi zaplatiť náhradu mzdy vo výške 93.776,92 eur (takmer 2,83 milióna Sk). Rozhodol o tom dnes Okresný súd Bratislava IV. Režisér Mlynárik je jedným z 1035 zamestnancov STV, ktorých v roku 2003 televízia pod vedením riaditeľa Richarda Rybníčka hromadne prepustila. Len na OS Bratislava IV podalo žalobu 19 z nich. Namietali právoplatnosť rozviazania pracovného pomeru. Okresný súd doručí rozsudok navrhovateľovi i odporcovi do 30 dní. Obe strany sa potom môžu voči rozsudku odvolať v lehote do 15 dní.
Copyright © TASR 2009

STV NEWS

STV NEWS
Slovenská televízia odvysiela v pondelok 11. mája 2009 o 20.15 na Trojke mimoriadnu diskusnú reláciu Aréna, ktorá bude venovaná stavu slovenského hokeja dva roky pred Majstrovstvami sveta na Slovensku v roku 2011. Hovoriť sa bude aj o neúspešnom účinkovaní slovenskej reprezentácie vo Švajčiarsku. Komentátori majstrovstiev Ivan Niňaj a Ján Hudok budú na aktuálnu hokejovú tému diskutovať s naslovovzatými odborníkmi - trénerom slovenskej reprezentácie Jánom Filcom, hokejovým trénerom Ernestom Bokrošom, generálnym riaditeľom sekcie štátnej starostlivosti o šport a mládež Ministerstva školstva SR Mgr. Pavlom Mackom, generálnym sekretárom SZĽH Igorom Nemečekom a ďalšími zaujímavými hosťami.

Envirofilm 2009

Envirofilm 2009
V Banskej Bystrici, Zvolene, Banskej Štiavnici a v Kremnici bude od pondelka 11. do soboty 16. mája 15. ročník medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm. Do jeho súťažnej časti prihlásili filmári z 33 krajín sveta, čo je v doterajšej histórii festivalu najviac krajín, 141 filmov. Najviac filmov poslali nemeckí filmári – 38, nasledujú autori zo Slovenska s 23 filmami a z Česka s 11 filmami.Z prihlásených snímok výberová komisia do súťaže pred medzinárodnú festivalovú porotu vybrala 52 filmov, z nich najviac - 32 už tradične bude súťažiť v kategórii dokumentárnych filmov. Ďalšími súťažnými kategóriami sú spravodajské a publicistické programy alebo filmy, vzdelávacie a náučné programy alebo filmy, amatérske filmy a voľná tvorba a filmy pre deti a mládež. Detská porota, zložená zo žiakov banskobystrických základných škôl, bude hodnotiť sedem filmov. Súčasťou festivalu, okrem prehliadky súťažných filmov, sú už tradične aj premietania nesúťažných filmov pre deti a mládež a nesúťažných filmov z archívu Slovenského filmového ústavu. Pôjde o filmy ocenené cenou Igric 2009, o slovenskú "enviroklasiku“ a filmy tematicky sa viažuce na aktuálny Medzinárodný rok astronómie. Sprievodnými podujatiami Envirofilmu sú rôzne semináre, besedy či výstavy. Už neodmysliteľnou súčasťou festivalového programu je aj vyhodnotenie a výstava prác detskej výtvarnej súťaže Zelený svet, do ktorej tento rok prihlásilo svoje práce 3149 detí, medzi nimi 93 zo zahraničia. Vyhlasovateľom Envirofilmu 2009 je Ministerstvo životného prostredia SR, organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia Banská Bystrica. Festival je členom medzinárodnej asociácie festivalov o ochrane životného prostredia ECOmove International. V jeho doterajšej histórii, vrátane tohto ročníka, doň filmári z celého sveta – spolu z vyše 60 krajín zo všetkých obývaných svetadielov – prihlásili spolu vyše 1500 filmov.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

STV a SRo NEWS

STV a SRo NEWS
Informácie o júnových voľbách do Európskeho parlamentu sa s blížiacim sa termínom volieb - 6. júnom, pravidelnejšie objavia aj vo vysielaní verejnoprávnych médií. Prvý okruh verejnoprávneho Slovenského rozhlasu (SRo) - Rádio Slovensko sa eurovoľbám bude venovať v relácii Kontakty vždy v pondelok o 20:00. Ako ďalej agentúru SITA informovala Alexandra Štullerová-Koreňová z oddelenia pre styk s verejnosťou SRo, diskusie s politológmi, analytikmi a pracovníkmi z fakúlt európskych štúdií sa začnú už v pondelok, 11. mája, a pokračovať budú 18. a 25. mája. Ich témy venované: Európskemu parlamentu (EP), jeho činnosti, frakciám a legislatíve, ale aj tomu, prečo je na Slovensku taký nízky záujem voličov o tieto voľby, vyvrcholia v Kontaktoch vysielaných 1. júna. Slovenská televízia (STV) sa v rámci svoje publicistiky a spravodajstva bude snažiť najmä zvýšiť záujem slovenských voličov o voľby do EP. Podľa posledných prieskumov sa totiž u nás očakáva voličská účasť len okolo 20 percent. STV preto bude, podobne ako SRo, informovať najmä o úlohe a právomociach EP, o výsledkoch päťročného členstva našej krajiny v Európskej únii, o doterajších aktivitách slovenských europoslancov, či o fungovaní štruktúr integrovanej Európy, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa STV Želmíra Habánová. Podľa zákona o voľbách do Európskeho parlamentu ponúkli obe médiá platený vysielací priestor pre kandidujúce politické strany a koalície. Vo vysielaní SRo môžu využiť špeciálne reklamné bloky na Rádiu Slovensko. “Cena reklamných spotov je štandardná v zmysle platného Cenníka reklamných produktov,“ informovala Štullerová. Ako dodala, viac podrobností sa dá zistiť na internetovej adrese SRo – http://www.rozhlas.sk alebo na bratislavskom telefónnom čísle: 02/ 57 273 881/ 882. Taktiež verejnoprávna televízia pripravuje vysielanie predvolebnej kampane oficiálne zaregistrovaných politických strán do volieb do EP. Spoty kandidujúcich politických subjektov bude vysielať v rámci jednotlivých reklamných blokov ako platenú politickú reklamu, v pracovných dňoch od pondelka 18. mája do stredy 3. júna na Jednotke o 16:25 a na Dvojke o 17:45. Hovorkyňa televízie Habánová pripomenula, že od 4. júna začína plynúť informačné moratórium k voľbám do EP, ktoré sa konajú v sobotu 6. júna. STV, SRo a vysielatelia na základe licencie – súkromné médiá, môžu vyhradiť na politickú reklamu k voľbám do EP maximálne päť hodín vysielacieho času. Túto propagáciu si platia politické subjekty samy, pričom médiá ju musia jasne odčleniť od ostatného vysielania oznamom, že ide o platenú politickú reklamu. Pre všetky politické subjekty musia zabezpečiť rovnaké podmienky nákupu vysielacieho času. Kampaň k voľbám do EP sa začína 21 dní pred dňom volieb, teda 15. mája a končí sa začiatkom informačného moratória – 48 hodín pred začiatkom volieb, 4. júna o 7:00.

© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Stanislav ráňa orechy

Stanislav ráňa orechy
Jednotka padla, Dvojka mierne klesla a Trojka zase predbehla TA 3.
JOJ mierne stúpla, JOJ Plus takisto. TA 3 stúpla.
Markíza mierne stúpla.
Primetimový rozdiel medzi Jednotkou a JOJ stúpol na 6,85%.

Markíza – 30,56 %

Jednotka - 13,41 %

Dvojka - 7,33 %

Trojka - 1,60 %

TV JOJ – 19,38 %

JOJ PLUS- 2,79 %

TA 3 - 1,45 %

Zdroj: PMT/TNS SK

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Až 34 českých senátorov zo všetkých politických zoskupení v hornej komore sa podpísalo pod návrh ústavnej sťažnosti proti platnosti novelizovaného mediálneho zákona, označovaného aj za náhubkový zákon. Ako dnes informoval Petr Pithart, podpredseda Senátu a jeden zo signatárov ústavnej sťažnosti, zákonodarcovia najvyššiu súdnu autoritu v Česku žiadajú, aby vo verejnom záujme zrušila zákaz zverejňovania policajných odpočúvaní a informácií o podozrivých a obvinených účastníkoch trestného konania. Na rozdiel od médií, ktorým vadí aj zákaz zverejňovať mená obetí trestných činov, senátori by chceli túto časť zákona ponechať v platnosti. Žiadosť senátorov bude na Ústavný súd ČR zaslaná v pondelok. Ústavný súd nemá žiadnu lehotu, dokedy by mal návrh posúdiť. Sporná novela platí od začiatku apríla. O pomoc v minulosti žiadali zákonodarcov a aj vládu Mirka Topolánka šéfredaktori hlavných českých periodík. Topolánkov kabinet však argumenty médií o obmedzení slobody slova a verejnej kontroly politikov odmietol. Šéfredaktori sa preto tento týždeň obrátili aj na dezignovaného premiéra Jana Fischera, ktorého kabinet sa ujme vlády v piatok. Skupina 17 šéfredaktorov hlavných českých denníkov, týždenníkov, internetových serverov a predseda Syndikátu novinárov ČR Miroslav Jelínek v otvorenom liste Fischera požiadali, aby buď podporil zmeny mediálneho zákona, ako ich navrhujú niektorí zákonodarcovia, alebo navrhol vládnu novelu zákona. Šéfredaktori označujú dnes platnú novelu za protiústavnú, pretože podľa nich, ale aj podľa niektorých senátorov a právnikov, obmedzuje slobodu tlače a zasahuje do slobody prejavu a slobodného šírenia informácií. Už niekoľko týždňov je v ČR zakázané zverejňovať akékoľvek údaje z policajných odpočúvaní, pokiaľ neboli na súde predložené ako dôkaz. Novela zakazuje aj zverejňovanie mien obetí trestných činov, ak k tomu nedali jednoznačný súhlas. Za porušenie hrozí vydavateľom a žurnalistom pokuta až do výšky 5 miliónov Kč (vyše 192.000 eur) a trest väzenia v trvaní až päť rokov. Šéfredaktori v liste premiérovi Fischerovi pripomínajú, že novela nepripúšťa výnimky ani v tzv. verejnom záujme a nadmerne chráni súkromie aj osôb, ktoré sú platené daňovými poplatníkmi a mali by byť vystavené verejnej kontrole. Tresty za porušenie zákona sú absolútne neúmerné, zverejnenie uvedených informácií dnes český právny poriadok považuje za nebezpečnejšie než, napríklad, šírenie detskej pornografie, ktoré je možné potrestať maximálne tromi rokmi väzenia, pozastavili sa pisatelia. Pod listom, ktorý zverejnili viaceré české denníky, sú podpísaní okrem iných aj šéfredaktor najväčšieho českého denníka Mladá fronta dnes Robert Čásenský, šéf Práva Zdeněk Porybný, šéfredaktor Hospodářských novín Petr Šimůnek, ako aj šéfovia spravodajstva ČT, TV Nova, TV Prima a Českého rozhlasu 1 Radiožurnál.

Iránsky odvolací súd sa v nedeľu začal zaoberať kauzou iránsko-americkej novinárky Roxany Saberiovej, ktorú nižšia justičná inštancia odsúdila na osem rokov väzenia za špionážnu činnosť v prospech USA. Agentúre Reuters to dnes oznámil Saberiovej právny zástupca Abdolsamad Choramšáhí. Na protest proti svojmu uväzneniu držala Saberiová dva týždne hladovku. V pondelok tohto týždňa ju nakrátko hospitalizovali, keď začala odmietať tekutiny a prestala piť dokonca aj vodu. Saberiová sa narodila v USA, má dvojité iránsko-americké občianstvo a v Iráne žila uplynulých šesť rokov. Úrady ju najprv obvinili, že vykonávala novinársku prácu bez potrebných dokumentov. Neskôr ju obžalovali zo spolupráce s tajnými službami USA. Washington označil obvinenia za nepodložené a vyzval na jej okamžité prepustenie.

Copyright © TASR 2009
Nick Paton Walsh- Channel-4
Na Srí Lanke v sobotu zatkli troch britských novinárov, ktorí informovali o bojoch medzi vládnymi vojskami a povstalcami z organizácie Tigri oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE) a o otrasných podmienkach v miestnych utečeneckých táboroch, kde vládni vojaci znásilňujú ženy. S odvolaním sa na jedného zo zatknutých novinárov o tom informuje agentúra AP. Zatknutie troch Britov potvrdila aj srílanská polícia. Jej hovorca uviedol, že troch pracovníkov britskej televízie Channel 4 zatkli v meste Trincomalee na východe Srí Lanky a prevážajú ich do metropoly Kolombo. Previnili sa údajne tým, že "pošpinili obraz vládnych bezpečnostných síl". Jeden zo zatknutých novinárov pre AP povedal, že ich zadržali po tom, ako televízia odvysielala nelichotivú reportáž o živote obyvateľov, ktorí utiekli pred bojmi a žijú vo vládnych utečeneckých táboroch. V reportáži sa hovorilo o "nedostatku potravín a vody, mŕtvych telách pohodených tam, kde zomreli, ženách oddelených od rodín a znásilňovaných". Srílanská vláda proti reportáži Channel 4 ešte pred zatknutím jej novinárov protestovala.
V poslednej časti tretej série seriálu 30 Rock (2006) sa okrem hlavných postáv predstaví aj niekoľko umelcov z hudobnej oblasti. V časti s názvom Kidney Now!, ktorú televízia NBC odvysiela v premiére 14. mája, sa ukážu Mary J. Blige, Sheryl Crow, Elvis Costello a Adam Levine z Maroon 5. Okrem tejto štvorice hudobníkov by sa vo finálnej epizóde mali objaviť ďalší, doposiaľ nezverejnení muzikanti. Komediálny seriál 30 Rock sa sústreďuje na každodenný život scenáristky zábavnej relácie The Girlie Show Liz Lemon, ktorú stvárňuje herečka Tina Fey. Okrem nej v seriáli účinkujú aj Tracy Morgan, Jane Krakowski, Jack McBrayer, Scott Adsit, Judah Friedlander a Alec Baldwin. Seriál 30 Rock má najmä vďaka dvojici Fey - Baldwin na konte päť cien Zlatý glóbus. Informáciu zverejnil server NME.com.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

10. 5. 2009

Kerekes v Toronte

Kerekes v Toronte
Významný medzinárodný úspech dosiahol slovenský dokumentárny film Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny, ktorý na prestížnom Kanadskom medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Hot Docs v Toronte získal Zvláštnu cenu poroty, uviedla pre agentúru scenáristka Katarína Moláková. Potvrdili sa tak slová kritiky uverejnenej na www.kinema.sk, že slovenská kinematografia má na svojom konte ďalší výborný dokumentárny film. Neochutnať ho, by bola obrovská škoda. Dokument - Ako sa varia dejiny, je plnohodnotným jedlom pre diváka. Žiadna jednohubka, ani klasická kuchyňa starej matere. Je to tak trochu guláš nešetriaci príchuťami. Občas sú korenisté až štípu v očiach, inokedy chytľavé, ako soľ života. Majú mnoho chutí a predsa z toho nakoniec nie je zmätok, ani galimatiáš. Základná prísada človečenstva. Režisér Peter Kerekes venoval 5 rokov svojho života realizácii receptu na film o kulinárstve a vojnách. K tomuto námetu dospel, podľa vlastných slov, v diskusiách so svojim otcom. Rozhodol sa spojiť dve témy, ktoré ho oslovovali a podarilo sa mu z nich získať novú nečakanú energiu. Pohľad na vybrané vojnové konflikty (od druhej svetovej vojny až po okupáciu Československa a rozpad Juhoslávie) očami kuchárov, ponúka nielen zaujímavé paralely medzi vojnou a varením, či "zaujímavé historky z varenia“, ale najmä a hlavne, prehliadku zaujímavých obyčajných ľudí, ktorí sú nám blízki tým, čím boli a vzdialení tým, kde a čo robili.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Plačte na iných hroboch

Plačte na iných hroboch
Ak verejnoprávna Slovenská televízia (STV) ešte raz umožní premiérovi Robertovi Ficovi vystúpiť v diskusnej relácii bez politického oponenta, poslanec za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý navrhne v parlamente, aby boli koncesionárske poplatky pre STV dobrovoľné. "Nech si STV platia voliči Smeru, nech si ju platí každý, kto má záujem počúvať monológ predsedu vlády,“ povedal dnes Galbavý médiám pred vrátnicou STV na spoločnom brífingu so svojím straníckym kolegom Pavlom Frešom. Poslanci tak reagovali na dnešné Ficovo vystúpenie v relácii STV O 5 minút 12 bez oponenta, v ktorej dostala priestor aj ďalšia členka Smeru Viera Tomanová a len jeden opozičný diskutér, podpredseda KDH Július Brocka. Podľa Freša, STV nie je televíziou Smeru, ani privátnym kasínom či kaviarňou strany, ale inštitúciou platenou z koncesií všetkých občanov, nielen voličov Smeru-SD. Galbavý v mene SDKÚ-DS vyzval Slovenskú televíziu na objektivitu, ktorú jej prikazuje zákon, tiež požiadal Radu STV, aby si plnila svoje povinnosti a dohliadala na dodržiavanie zákonných kritérií. Redaktorom televízie odkázal, aby si ctili morálku, novinársku slobodu a nezávislosť - a tým činom sa nenechali zneužívať na propagandistické vysielania. Na brífingu pred vrátnicou verejnoprávnu STV zastupoval len kameraman, dorazil tesne pred koncom. Frešo označil Ficove vystúpenia v STV za "samodiskusné“. V tejto súvislosti upozornil, že slovenský predseda vlády je asi jediným premiérom v demokratických krajinách Európy, ktorý ešte verejne o hospodárskej kríze nedebatoval so žiadnym politickým oponentom. "Zatiaľ čo u nás máme nových 80 000 nezamestnaných, zatiaľ čo očakávame rekordný prepad, stále táto téma nebola (prediskutovaná, pozn. SITA) nielen v médiách, nielen s politickými oponentmi, ale dokonca opakovane aj na pôde parlamentu bola odmietnutá,“ uviedol Frešo. Poslanci za SDKÚ-DS vinia za situáciu v STV samotnú televíziu, ktorej servilnosť voči vládnej koalícii sa prejavuje tak v spravodajstve ako aj publicistike. STV podľa nich zlyhala aj v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu, pretože občanov informuje nedostatočne. SDKÚ tvrdí, že si STV chaoticky napĺňa aj svoju zákonnú povinnosť zabezpečiť priestor pre politické strany počas volebnej kampane. Podľa Galbavého, televízia 5. mája oznámila zástupcom politických strán, že si môžu kúpiť 30-sekundové spoty a na rozhodnutie im dala dva dni. Ako povedal, cena spotov niekoľkonásobne prevyšuje technické náklady STV na ich vysielanie, pričom verejnoprávna televízia ponúkla stranám čas s najnižšou sledovanosťou. SDKÚ sa rozhodla protestovať proti nevýhodným podmienkam nezáujmom. "Považujeme za výsmech túto kombináciu času a ceny politickej reklamy. Nebudeme pomáhať zachraňovať rozpočet pánovi Nižňanskému, nemáme záujem o takúto politickú reklamu,“ dodal Galbavý. Podpredseda KDH Július Brocka je vážne znepokojený ako je Slovenská televízia zneužívaná jednou politickou stranou. Ako príklad uviedol dnešný trištvrtehodinový monológ premiéra Roberta Fica. "Nech Fico chodí do diskusií s hociktorým predsedom strany," uviedol Brocka v druhej časti relácie Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť. Fico je podľa Brocku zodpovedný za škandalózne tendre na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja, ale tiež v rezorte životného prostredia. Pripomenul, že Fico obhajoval ministra Mariána Janušeka, až kým neprišiel list z Európskej komisie. "Robert Fico kryje špinavé obchody koaličných partnerov. Nie kríza, ale táto vláda je ohrozením Slovenska," vyhlásil Brocka. Zároveň dodal, že na týchto ministerstvách sú aj nominanti Smeru-SD, preto sa Ficova strana z toho nevyzuje. "Na Slovensku chamtiví ľudia prehlbujú krízu," dodal.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Uznesenie č. 09-08/34.269: Rada pre vysielanie a retransmisiu (ďalej len „Rada“) ako orgán príslušný podľa § 4 ods. 1 až 3 a § 5 ods. 1 písm. g/ zákona č. 308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii a o zmene zákona č. 195/2000 Z.z. o telekomunikáciách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 308/2000 Z.z.“) postupom podľa § 71 zákona č. 308/2000 Z.z. rozhodla, že správne konanie č. 57-PgO/O-1010/2009, vedené voči Slovenskej televízii, vysielateľovi na základe zákona, sa podľa § 30 písm. h) zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov zastavuje, pretože odpadol dôvod konania, začatého na podnet správneho orgánu.

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť....

Reklamná pauza, teraz sa môžete ísť....

Komu to chcete namluvit, pane Garissone?

Komu to chcete namluvit,

pane Garissone?

Správy STV- Jednotka - 08.05.2009 - 187 tisíc divákov,

4,0 % sledovanosť, 14,8 % share

Nedeľné rezna a káva

Nedeľné rezna a káva
Hlavnými témami prvej časti diskusnej relácie STV O 5 minút 12, ktorú odvysiela Jednotka v nedeľu 10. mája 2009 o 11.55 h, bude situácia v koalícii po odvolaní ministra životného prostredia a dosahy hospodárskej krízy na ekonomiku Slovenska. Exkluzívne na ne odpovie predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). V druhej časti relácie budú predovšetkým o nezamestnanosti a budúcnosti druhého dôchodkového piliera diskutovať ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová (Smer-SD) a Július Brocka, poslanec NR SR a podpredseda KDH. Reláciu bude moderovať Maroš Stano.

Hosťami Zlatice Puškárovej v relácii televízie Markíza Na telo v nedeľu, 10. mája, budú predseda KDH Pavol Hrušovský a poslanec NR SR za Smer-SD Boris Zala. Témou je aktuálne politické dianie vo vládnej koalícii.

Hosťami diskusnej relácie V politike, ktorú televízia TA3 odvysiela dňa 10. mája 2009 o 19.55 hod. budú Boris Zala a Daniel Lipšic. Moderátorka Ľuba Oravová bude s poslancom NR SR Borisom Zalom (Smer-SD) a podpredsedom KDH Danielom Lipšicom diskutovať o odvolaní ministra životného prostredia Jána Chrbeta, zverejnení zmluvy o predaji emisií, odvolaní šéfa SARIO, vzťahoch Smeru a SNS, situácii v opozícii a politickom boji o riešenia krízy.

9. 5. 2009

Sám vojak v poli má 75.

Sám vojak v poli má 75.
V nedeľu 10. mája sa herec Štefan Kvietik dožíva významného životného jubilea - 75 rokov. Slovenská televízia pri tejto príležitosti uvedie filmovú adaptáciu rovnomenného románu J. Dolď-Mychajlyka o špionážnej činnosti sovietskeho rozviedčíka počas 2. svetovej vojny Sám vojak v poli (SR, 1964). V trilógii režiséra Otta Haasa, ktorú odvysielame po tri soboty - 9., 16. a 23. mája o 18.05 h na Dvojke, budeme obdivovať herecké majstrovstvo nielen Štefana Kvietika, ale tiež Daniela Michaelliho, Jozefa Budského, Františka Dibarboru, Mikuláša Hubu, Ela Romančíka, Karola Machatu, Karola L. Zachara, Ivana Mistríka, Eduarda Bindasa, Viliama Polónyiho, Evy Chalupovej a mnohých ďalších. Štefan Kvietik, rodák z Dolných Plachtiniec, vyštudoval herectvo na VŠMU v Bratislave, kariéru herca začal v Armádnom divadle v Martine, od roku 1959 bol členom Činohry SND. Od roku 1984 pôsobil ako pedagóg na VŠMU, po roku 1989 bol dve volebné obdobia poslancom slovenského parlamentu, pôsobil aj ako podpredseda výboru pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport. Patril k často obsadzovaným umelcom vo filme, v televízii i v rozhlase. Aj keď sa v posledných rokoch vyhýba kamere i mikrofónu a venuje sa rodine, oddychu i svojim záľubám, o svoje názory i spomienky sa predsa len prišiel podeliť s divákmi jedného z nedávnych vydaní relácie STV Takí sme boli.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA
„Nie žeby nás nepozvali, ale... Niežeby nám to nevadilo, ale bolo to v réžii Smeru. Keď SNS nepozvali, tak sme sa na oslavy nepchali." Rudolf Urbanovič , šéf SNS v Liptovskom Mikuláši " Smer nedopustí zrušenie štátneho sviatku 1. Mája ." Robert Fico o 1. Máji- dni pracovného pokoja "Verím, že v Bratislave raz Slnko zasvieti aj nad sochou prvého slovenského kniežaťa, vojvodu Pribinu." Robert Fico "Veronica sa mi bude musieť verejne ospravedlniť. A to ešte neviem, či mi to bude stačiť. Podľa mojej manželky by som sa akože mal poflakovať' so 17-ročnými dievčatami. To je niečo, čo neznesiem. Som len priateľom jej otca, to je všetko." Silvio Berlusconi

SLOVAK RADIO NEWS

SLOVAK RADIO NEWS
Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Anina Botošová kritizovala na poslednom zasadnutí Rady vlády SR pre národnostné menšiny a etnické skupiny vysielanie Slovenského rozhlasu (SRo) určené pre rómsku menšinu. Botošová poukázala na fakt, že v poslednom období sa v éteri neobjavili nové vydania relácie, ale iba reprízy. Programový riaditeľ rádia Ľuboš Machaj objasnil, že túto situáciu spôsobila dlhodobá práceneschopnosť redaktora, ktorý reláciu pripravuje. Problém chce rozhlas podľa neho vyriešiť do konca mája. "Vysvetlenie beriem ako hodenú rukavicu. Budeme musieť rokovať," uviedla pre TASR vládna splnomocnenkyňa. Konštatovala, že súčasné status quo je nevyhovujúce, keďže v národnostno-etnickom vysielaní pôsobí iba jeden redaktor. "Mala som možnosť to vákuum pocítiť v nedávnom období, keď bol redaktor PN a reprízovali sa za sebou tie isté relácie," upozornila. Rozhlas pre rómsku menšinu vysielala v súčasnosti trikrát do týždňa polhodinový program na Rádiu Regina. "Mali sme tam problémy, ale do konca mája by situácia mala byť vyriešená tak, aby sme poskytovali vysielanie, ktoré bude vyhovovať zástupcom rómskej menšiny aj splnomocnenkyni," reagoval Machaj. Priblížil, že donedávna sa vysielal iba jeden program týždenne. Vzniknutý problém sa v súčasnosti podľa neho rieši a uskutočňujú sa rokovania s organizáciami, ktoré pripravujú rómske vysielanie pre Slovenskú televíziu. Očakáva, že rozhlas tak získa nových spolupracovníkov. Botošová podotkla, že na Slovensku nežije málo občanov, ktorí patria k rómskej národnostnej menšine, zaslúžia si nielen adekvátny časový priestor, ale aj fundovaných redaktorov, ktorí môžu pôsobiť v mediálnom priestore. Uviedla, že v súčasnom období eviduje nie málo vysokoškolsky vzdelaných Rómov, ktorí by sa mohli uplatniť aj v tejto profesii. To chce však obojstrannú komunikáciu napríklad s Úradom splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity a Slovenským rozhlasom, doplnila. "Rozšírili sme priestor pre vysielanie, chceme ho čo najkvalitnejšie naplniť, a to je istý čas miernym problémom," zhrnul Machaj. Konštatoval, že nie je ľahké nájsť naozaj kvalitných spolupracovníkov na vysielanie v rómskom jazyku. "Pre nás je dôležité, aby sme o problematike Rómov informovali v bežnom vysielaní na ostaných okruhoch, čo robíme," povedal. Podotkol, že rozhlas sa snaží aj v inom vysielaní nielen v rómskom jazyku informovať väčšinu obyvateľstva o problémoch rómskych spoluobčanov.

Copyright © TASR 2009

TASR NEWS

TASR NEWS
Tlačová agentúra SR (TASR) dostane tento rok od štátu dovedna 1 885 813 eur. TASR, ktorá je od začiatku roka verejnoprávna, má na peniaze štátu, teda od všetkých platcov daní, nárok. Podľa nového zákona o TASR totiž dostáva peniaze na presne vymedzené činnosti vo verejnom záujme na základe zmluvy so štátom. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár, podľa zmluvy dostala agentúra do konca apríla štyri dvanástiny sumy - teda cca 628 604 eur. Peniaze zo štátneho rozpočtu vypláca ministerstvo kultúry agentúre mesačne vo výške jednej dvanástiny z celého ročného príspevku. Za zdroje od štátu produkuje agentúra zákonom presne určené produkty. Napríklad vydáva v úplnom znení vyhlásenia ústavných činiteľov a ústredných orgánov štátnej správy a informuje o ich stanoviskách a oznámeniach. Rovnako publikuje aj stanoviská a oznámenia iných orgánov verejnej moci, rozpočtových organizácií a príspevkových organizácií a právnických osôb zriadených zákonom. Zhromažďuje a sprístupňuje informácie o činnosti, legislatívnom procese, rozhodnutiach a aktivitách orgánov Európskej únie. Vyhľadáva a pre zahraničie aspoň v dvoch cudzích jazykoch spracováva informácie o spoločenskom, kultúrnom, hospodárskom, politickom a športovom dianí na Slovensku. Informácie archivuje a sprístupňuje. Zároveň zhromažďuje a sprístupňuje databázu obrazových a zvukových záznamov a videozáznamov v elektronickej podobe na študijné a vedecké účely. TASR robí činnosti, ktoré sú bezplatnou službou pre verejnosť a dostáva na ne peniaze od štátu, uviedol pre agentúru SITA riaditeľ stratégie v TASR Vladimír Puchala. V súčasnosti sa agentúra venuje sprístupňovaniu svojich archívov, priebežne digitalizuje obrazový a textový. Na webstránke agentúry www.tasr.sk sú verejnosti k dispozícii aktuálne správy z domova, zo sveta, ekonomiky a športu. Je to výber najdôležitejších správ a majú k nim pribudnúť napríklad informácie z kultúry a školstva. TASR medzi iným pripravila za zdroje štátu projekt "TASR do každej školy", v ktorého rámci sprístupnila všetky svoje servisy pre všetky školy na Slovensku - základné, stredné, vysoké. Servisy agentúry môžu využívať napríklad školské časopisy, rádiá, webstránky. Verejnosť tiež na svojom webe v rámci projektu "Europeňaženka" pol roka multimediálne informovala o prijímaní eura. Agentúra postupne digitalizuje svoj fotoarchív a od januára tohto roka sprístupnila verejnosti vyše 300 000 archívnych aj aktuálnych fotografií s možnosťou vyhľadávania. Fotografie však nie sú na komerčné použitie. Rovnako nie na komerčné, ale na vedecké a študijné účely ponúka verejnosti svoj zvukový servis. Zvukové správy zverejňuje s týždenným posunom. Pre študentov a bádateľov je k dispozícii aj textový archív. Na webe TASR sa nachádza bádateľský poriadok, ktorý platí v archívoch TASR. V prípade záujmu o novšie informácie umožňuje agentúra na základe žiadosti vstup do elektronických archívov, opäť aj v tomto prípade len pre použitie na vedecké a študijné účely, upozornil šéf stratégie TASR.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

8. 5. 2009

STV NEWS

STV NEWS
Program Slovenskej televízie bude počas tohto víkendu venovaný 64. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny. Jednotka pri tejto príležitosti odvysiela 8. mája 2009 o 11:55 dokumentárny film o udalostiach z roku 1943, kedy zatkli členov študentskej odbojovej skupiny Biela ruža v nacistickom Nemecku, Sophie Scholová - Napriek všetkému násiliu. Neskôr, o 15:25 si budú môcť diváci pozrieť dojímavý príbeh ženy, ktorá chránila židovské deti pred nacizmom v dvojdielnom francúzskom filme Madam z Izieu. Sviatočný večer bude na Jednotke od 20:15 patriť kanadskej vojnovej dráme Hrdinovia vojny. Na Dvojke o 13:50 si STV koniec druhej svetovej vojny pripomenie v televíznej inscenácii nakrútenej na motívy poviedky A. Chudobu Konečne bude mier. V duchu mierových osláv bude Slovenská televízia pokračovať aj v sobotu 9. mája 2009, kedy si pripomenie aj 75. narodeniny jednej z najvýznamnejších hereckých osobností Štefana Kvietika. Vo večernom programe Jednotky o 21:40 sa môžu diváci tešiť na svetoznámy Denník Anny Frankovej o mladej talentovanej židovskej spisovateľke v období holokaustu. Dvojka sobotné vysielanie obohatila hneď o niekoľko sviatočných titulov. O 17:35 odvysiela dokument z vyhlásenia výsledkov 12.ročníka ankety Vojenský čin roka za účasti podpredsedu vlády D. Čaploviča, ministra obrany J. Bašku a ďalších významných hostí. Galavečer uvádza D. Mórová a účinkujú J. Kirschner, Fragile a B. Balogh. O 18:05 bude program pokračovať 1. časťou dlho očakávaného trojdielneho filmu v hlavnej úlohe s jubilantom Štefanom Kvietikom - Sám vojak v poli. Ďalšie časti si budú môcť diváci Dvojky pozrieť 16. a 23. mája v rovnakom čase. Štefanovi Kvietikovi vzdá v sobotu hold aj Dvojka vo filme Petra Solana Boxer a smrť, ktorý odvysiela o 21:30. Predtým o 20:00 si ešte pripomenie obdobie 2. svetovej vojny prvou časťou nemeckého dokumentu Stalingrad.

STV NEWS

STV NEWS
Spišská Kapitula oslavuje 800. výročie 1. písomnej zmienky. Slávnostná svätá omša, ktorú v priamom prenose odvysiela Dvojka Slovenskej televízie, sa uskutoční v piatok 8. mája 2009 o 10.00 h v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Svätú omšu bude slúžiť spišský diecézny biskup a predseda KBS Mons. František Tondra. Prvá písomná zmienka o spišskom prepošstve a Spiši vôbec sa nachádza v listine uhorského kráľa Ondreja II. z roku 1209, v ktorej sa spomína spišský prepošt Adolf. Spišské prepošstvo bolo založené pravdepodobne koncom 12. alebo začiatkom 13. storočia ako súčasť Ostrihomskej arcidiecézy. Šlo o kolegiátnu kapitulu na čele s prepoštom, ktorý mal jurisdikciu nad obyvateľstvom historického územia Spišskej župy. V areáli známeho pútnického miesta - Rajeckej Lesnej sa uskutoční tradičná Misijná púť detí. Pri tejto príležitosti odvysiela Dvojka Slovenskej televízie v sobotu 9. mája 2009 o 15.00 hodine priamy prenos svätej omše z priestoru pred Bazilikou Narodenia Panny Márie. Hlavným celebrantom bohoslužby je žilinský diecézny biskup, Mons. Tomáš Galis. Na Misijnú púť prichádzajú deti, ktoré sa vo vianočnom období zapájajú do koledovania v rámci koledníckej akcie Dobrá novina – zbierky na pomoc misiám v Afrike. V tomto roku sa očakáva okolo 4000 detí spolu s kňazmi zo svojich farností a vedúcimi spoločenstiev. Misijná púť detí sa na Slovensku koná ôsmy raz a organizuje ju Hnutie kresťanských spoločenstiev detí – eRko. V Slovenskej televízii má premiéru.

7. 5. 2009

To je TV !

To je TV !

Opäť prekvapenie

Opäť prekvapenie
Martina Šmatláka zvolila dnes popoludní Rada Audiovizuálneho fondu (AVF) do funkcie riaditeľa na obdobie piatich rokov. Šmatlák bol jediným kandidátom na túto funkciu, ktorý na základe výzvy AVF predložil v termíne do 27. apríla na Ministerstvo kultúry SR prihlášku do výberového konania spolu s projektom riadenia a rozvoja fondu. Počas verejného vypočutia prezentoval jednotlivé časti projektu, silné stránky novozriadeného fondu, postupné kroky v jeho činnosti pre roky 2009 a 2010 vrátane strednodobých cieľov a dlhodobej koncepcie činnosti. V druhej časti vypočutia odpovedal na viaceré otázky, ktoré mu položili všetci členovia Rady AVF. Na základe výsledku tajného hlasovania, keď z deviatich členov rady bolo osem za výber kandidáta a jeden člen sa zdržal hlasovania, bol zvolený do funkcie riaditeľa fondu. Martin Šmatlák (1961) vyštudoval filmovú vedu na VŠMU v Bratislave. Pracoval vo funkcii riaditeľa Slovenského filmového ústavu, neskôr pôsobil v manažmente Slovenskej televízie, ako riaditeľ sekcie na Ministerstve kultúry SR a v televízii JOJ. V súčasnosti je pedagógom Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. "V tejto chvíli je veľmi dôležité určiť, ako ten fond má fungovať, to znamená definovať jeho ciele, priority a premietnuť do pravidiel poskytovanie finančných príspevkov," povedal v rozhovore pre TASR bezprostredne po zvolení. "Považujem za dobré a pozitívne, že sa fond a jeho hlavná činnosť bude orientovať nielen na podporu audiovizuálnej tvorby, ale aj na podporu audiovizuálneho priemyslu. To znamená na podporu prostredia, v ktorom tá tvorba vzniká, šíri sa, existuje a ekonomicky sa zhodnocuje," skonštatoval. O vzniku fondu a jeho hlavných cieľoch uviedol: "Na Slovensku tá myšlienka vznikla niekedy v roku 1990, preniesla sa do prvého návrhu niekedy v roku 1991. Je to úplne opodstatnené a legitímne, keďže zanikol štátny monopol, boli sprivatizované filmové podniky v distribúcii aj vo výrobe. Bolo potrebné vymyslieť mechanizmus, ktorý zachová štátnu podporu do vyvíjajúceho sa podnikateľského prostredia. Trvalo osemnásť rokov, kým sme dospeli k postupnému vyprofilovaniu takého subjektu, akým je Audiovizuálny fond. Je to štandardné riešenie, ktoré funguje v mnohých európskych krajinách, či už na národnej, alebo celoeurópskej úrovni. Toto znamená rozšírenie nielen finančných zdrojov, ale aj možností ich použitia." Podľa Šmatláka možno očakávať prvé výsledky po prvom rozdelení finančných prostriedkov z fondu, ktoré sa uskutoční začiatkom budúceho roka. Keďže audiovizuálna výroba je časovo dosť náročná, prvé dnes rozpracované projekty môžu byť hotové už na konci budúceho roka, projekty vo vývoji v horizonte troch štyroch rokov. Jeho predstava o prvom kroku po nástupe do funkcie je jasná "pôjdem si kúpiť stoličku", dodal s úsmevom v závere rozhovoru pre TASR. "Som veľmi šťastný, že tento zákon je na svete, Audiovizuálny fond aj nového riaditeľa čaká veľké množstvo práce, ktoré treba spraviť do konca roka. Osobne veľmi vítam to, že pán Šmatlák uspel vo výberovom konaní. Verím, že sa nájde zhoda našich názorov, teda názorov rady a výkonného riaditeľa, že to v konečnom dôsledku prospeje slovenskej kinematografii a slovenským divákom," povedal pre TASR po vyhlásení výsledku výberového konania predseda Rady AVF Patrik Pašš. Poslaním Audiovizuálneho fondu je podpora a rozvoj audiovizuálnej kultúry a priemyslu na Slovensku. Predsedom deväťčlennej rady je Patrik Pašš, členov Rady AVF vymenoval na šesť rokov 30. marca 2009 minister kultúry Marek Maďarič. Orgánmi fondu sú rada, dozorná komisia a riaditeľ, ktorým je od dnešného dňa Martin Šmatlák.

Copyright © TASR 2009