19. 11. 2010

Zomrel Ján Zeman

Zomrel Ján Zeman
Dnes krátko po polnoci zomrel v Bratislave vo veku 66 rokov režisér a scenárista Ján Zeman. K jeho najznámejším dielam patrí film Citová výchova jednej Dáše (1980) a trojdielna televízna inscenácia Mesto Anatol (1988). Ján Zeman sa narodil 13. februára 1944 vo Zvolene. Juniorský držiteľ československého rekordu v skoku o tyči začínal ako zvukový technik v divadle Nová scéna v Bratislave. V rokoch 1967 až 1974 študoval filmovú réžiu na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU). Ešte počas štúdia nakrútil pre Československú televíziu Bratislava hraný televízny film Babie leto - čas smútku (1969). V rokoch 1971 až 1976 sa v štúdiu krátkych filmov Bratislava venoval tvorbe dokumentárnych filmov ako napríklad Dezider Milly (1971), Bumerang (1972), Jarmok márnosti (1974) a Správa o smrti mladého muža (1975). V roku 1979 nakrútil svoj debutový celovečerný hraný film Hra na telo, ktorý sa v roku 1982 premietal na 18. Medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu, kde získal hlavnú cenu Zlatý Hugo za plagát k filmu. Nasledovali snímky Citová výchova jednej Dáše (1980), psychologický film Na konci diaľnice (1982) a kriminálky Úsmev diabla (1987) a V rannej hmle (1990). V 80. rokoch intenzívne spolupracoval s Československou televíziou Bratislava, pre ktorú vytvoril niekoľko ocenených televíznych filmov a inscenácií ako napríklad Kľúče od mesta (1982), Hra s ohňom 1 a 2 (1986), Mesto Anatol (1988) alebo Zlatý chlieb (2001). Od roku 1993 bol aj divadelným režisérom. V posledných rokoch svojho života sa venoval predovšetkým réžii slovenského znenia zahraničných programov, za réžiu seriálu Sopranovci (1999 - 2007) získal Zlatú slučku v kategórii najlepšie nadabovaný seriál. Informácie agentúre SITA za Slovenský filmový ústav poskytla Mariana Jaremková. © 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Už je 19. novembra, pán minister

Už je 19. novembra, pán minister

Slovenský rozhlas a Ministerstvo kultúry SR podpísali dodatok k zmluve so štátom. Dodatok pre rok 2011 vo výške štyri milióny eur podpísali minister kultúry Daniel Krajcer a generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu (SRo) Miloslava Zemková vo štvrtok 18. novembra. Ako ďalej agentúru SITA informovala Alexandra Štullerová - Koreňová z oddelenia pre styk s verejnosťou SRo, z prostriedkov, ktoré rozhlas získa na základe dodatku, pôjde 2,2 milióna eur na programy vo verejnom záujme, 800 tisíc eur na účelové investičné projekty a jeden milión eur na vysielanie do zahraničia prostredníctvom Rádia Slovakia International (RSI). Na základe druhého dodatku bude štát na budúci rok spolufinancovať 9 511 hudobných, umelecko - publicistických, dokumentárnych, náboženských a náučných programov. Z prostriedkov sa zabezpečí aj vysielanie do zahraničia v šiestich jazykoch prostredníctvom satelitu a internetu, ktoré zabezpečuje RSI. Prostriedky nie sú určené na výroby spravodajských programov a publicistiky. Zmluvy so SRo a aj so Slovenskou televíziou (STV) uzatvoril štát prostredníctvom ministerstva kultúry koncom roka 2009. Zmluva so štátom je uzatvorená na päť rokov, na roky 2010 až 2014. Každoročne by rozhlas na jej základe mal dostávať od štátu minimálne dva milióny na program a dva na Radio Slovakia International. SRo na tento rok dostal štyri a pol milióna eur. Slovenská televízia zatiaľ dodatok pre rok 2011 s ministerstvom kultúry nepodpísala. Televízia podľa jej hovorcu Petra Suska verí, že dodatok sa jej podarí podpísať v najbližších dňoch. Na základe Zmluvy so štátom a prvého dodatku na rok 2010 získala STV tento rok 12 a pol milióna eur.

© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

" A ty čo nejdeš pomôcť, ja to mám, do piče,, sama všetko hrabať ? Nenechám si od nikoho na hlavu srať, čo som ja? Aby tu po mne nejaká stará baba vykrikovala? Ja som jej z riti nevypadla!“ Farmárka Martina v TV JOJ

„Martininie vyjadrenia je ťažké zostrihať tak, aby tam žiadny z vulgarizmov nebol, keďže tento slovník využívala pri nakrúcaní pomerne často. “ Perla Vohráliková , PR manažérka TV JOJ

"To nie, schudol som len asi tri kilá, čo je veľmi malé percento. Dúfam, že to ešte napravím do konca roka aspoň o ďalšie tri kilá. Chutí mi jesť. Mám to nešťastie, že nie som veľmi prieberčivý. Niektorí stále rozprávajú ako luxusne žijem, ale ja sa skutočne neviem najesť v nejakých luxusných reštauráciách, a preto ani tieto zariadenia nevyhľadávam. Rád si dám na večeru napríklad kus tlačenky a celú hlávku cesnaku. Potom zle spím, pretože cesnak je dosť ťažký. Klobásy, jaternice a samozrejme som aj strašne na sladké. Som mlynček na sladkosti. Ja sa pomaličky so svojou malou dcérou bijem o cukríky." Ján Slota

„ Zdvíham obočie nad slovom ‚doobhliadka‘. Chýba mi informácia, čo bolo popudom k ‚doobhliadke‘. Kto oznámil nový nález? Bola to rodina? Alebo kto? Na čí popud sa robila? S istým zveličením si myslím, že teraz, keď sa pôjdu pozrieť niekam do Valkovho bytu za gauč, možno tam nájdu ďalšiu mŕtvolu.“ Milan Žitný

"Vyhovárať sa na medzinárodné normy nie je namieste. Slovensko vôbec nič nenúti povinne ich preberať. Spojené štáty neprebrali ani desatinu medzinárodných konvencií, vo Veľkej Británii neprevzali dohodu o pracovnom čase, tak prečo musíme takto konať my?" Juraj Borgula ,hlavný vyjednávač zamestnávateľského zväzu strojárov

„ Prehrali sme, lebo sa vo Voroneži nepredával alkohol." Andrej Aršavin, kapitán ruskej futbalovej reprezentácie po stredajšej prehre v prípravnom stretnutí s Belgickom 0:2

„Nech sa páči lízatká, pexeso obyčajné aj biblické. A tu máte aj úplatky.Čo to je? Mačacie zlato. Dajte to roztopiť a spravte si retázku. Super baby, oplacilo sa príst." Igor Matovič

"Stále ostávam nezávislým kandidátom. Oni sa stotožnili s mojím programom, nie ja s ich. Naďalej ostávam nezávislým kandidátom. Ak by sa strana SDKÚ-DS rozhodla stiahnuť svojho kandidáta a vyjadrila by mi podporu, pokojne by som to privítal." Richard Rybníček

18. 11. 2010

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Bruce Beresford-Redman s manželkou Monicou Beresford-Redman
Televízneho producenta Brucea Beresford-Redmana zatkli v utorok v jeho dome v Rancho Palos Verdes. Obvinili ho zo zabitia svojej ženy Monicy Beresford-Redman, ktorej telo našli v apríli v kanáli hotelového rezortu v mexickom meste Cancún, kde bola dvojica na dovolenke. Prvé pojednávanie v prípade naplánovali už na dnes. Očakáva sa, že proces bude trvať dlho, pretože mexické orgány žiadajú jeho vydanie. Producent sa podieľal na tvorbe relácie Pimp My Ride i reality šou Survivor, ktorú v Česku uvádzali pod názvom Trosečník. Jedenásťstranové obvinenie vznesené voči producentovi popisuje sporné udalosti, ktoré viedli k smrti jeho 41-ročnej manželky. Monica Beresford-Redman zistila, že jej manžel mal pred ich výletom do Mexika aféru. Podľa slov Jeane Burgos, sestry zosnulej, túto informáciu Monica vedela minimálne šesť týždňov pred smrťou. Keď sa aj napriek ospravedlneniu Beresford-Redman s dotyčnou stretával, Monica požiadala o rozvod. Dovolenka, ktorá mala byť výletom smerujúcim k uzmiereniu, sa zmenila na tragédiu. Hoteloví zamestnanci a hostia vyšetrovateľom tvrdili, že dvojicu videli a počuli hádať sa pomerne často. Jedna z takýchto hádok vystrašila dokonca aj hostí v susednej hotelovej izbe. Vyšetrovatelia našli v izbe, v ktorej dvojica bývala aj s ich malými deťmi, krv na plachte, stĺpe a balkóne. Z izby bolo vidieť aj kanál, kde neskôr našli telo mŕtvej. Richard G. Hirsch, právny zástupca Beresford-Redmana, vyhlásil, že verí v klientovu nevinu. "Zakladajúc sa na našom vyšetrovaní je nevinný a nesprávne obvinený zahraničnou vládou. Dúfame, že federálny súd sa rozhodne nevydať ho do Mexika," povedal Hirsch. Producenta zatkli po početných žiadostiach od Monicinej rodiny, ktorá chcela, aby bol počas procesu vo väzbe. "Po siedmich mesiacoch obrovského utrpenia sa rodine Burgosovej uľavilo, že Bruce Beresford-Redman bol vzatý do federálnej väzby," povedala ich právna zástupkyňa Alison Triessl. "Aj keď vedia, že toto nie je koniec v hľadaní spravodlivosti, sú pripravení dotiahnuť túto strašnú tragédiu do konca," dodala Triessl. Deti zavraždenej, päťročná dcéra a dvojročný syn, boli po dohode s ostatnými členmi rodiny zverení do stálej opatery rodičov Brucea Beresford-Redmana.
Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov (HFPA), ktorá každoročne udeľuje ceny Zlatý glóbus, zažalovala produkčnú spoločnosť, ktorá má ceremoniál udeľovania na starosti, ako aj jej materskú firmu Red Zone Capital. Obvinenie HFPA zahŕňa nedodržanie zmluvy a porušenie práv majiteľa ochrannej známky. Podľa neho spoločnosť Dick Clark Productions (DCP) podpísala tajnú dohodu s televíziou NBC o vysielacích právach do roku 2018 bez vedomia asociácie a práva predala "veľmi nízko pod trhovou cenou". V dokumente, ktorý odovzdala v stredu HFPA na súde v Los Angeles, sa uvádza, že dohoda s televíznou spoločnosťou nie je platná, pretože DCP "nemá žiadne vysielacie práva, ktoré by mohla poskytnúť". Podľa HFPA ide o snahu produkčnej spoločnosti o uzurpovanie kontroly nad produkciou a vysielacími právami na nasledujúce udeľovania. Tento rok sa HFPA končí vlastná zmluva s NBC a momentálne sa obzerá po dohode s lukratívnejšími podmienkami. Po udeľovaní Zlatých glóbusov v roku 2011 sa tiež končí zmluva medzi HFPA a DCP. Asociácia si produkčnú spoločnosť najala prvýkrát v roku 1983. V odpovedi na obžalobu spoločnosť DCP vyhlásila: "Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov vie, že by na súde so svojím prípadom bez podpory verejnosti neuspela, a tak sa na spoločnosť snaží takto zapôsobiť. Naše práva sú zo zmluvy úplne jasné. HFPA nemôže jednostranne meniť základné princípy, podľa ktorých sa spolupráca medzi DCP a HFPA riadi už skoro tridsať rokov." HFPA tiež obvinila DCP zo zmarenia rokovaní o digitálnych právach so sociálnou sieťou Facebook. Tesne pred uzavretím dohody sa zástupcovia Facebooku vyjadrili, že rokujú s nesprávnymi ľuďmi. Údajne vyhlásili, že im DCP oznámila, že oni sú držiteľmi digitálnych práv. HFPA však tvrdí, že im ich nikdy neudelila. Advokátka HFPA Linda Smith z právnickej spoločnosti O’Melveny & Myers sa o prípade vyjadrila: "Napísali sme 68-stranovú sťažnosť, ktorá dopodrobna uvádza, ako sa DCP snažila okradnúť asociáciu o jej najhodnotnejší majetok. HFPA nezobrala tento krok na ľahkú váhu." Požadujú od DCP zatiaľ nešpecifikovanú náhradu a tiež zákaz užívania ochrannej známky cien v súvislosti s produktmi nesúvisiacimi s nadchádzajúcim udeľovaním ocenení. Televízna spoločnosť NBC sa o prípade odmietla vyjadriť. Nie je zatiaľ isté, ako tento problém ovplyvní budúcoročné udeľovanie Zlatých glóbusov, ktoré je naplánované na 16. januára. Informácia uverejnila agentúra AP a webová stránka http://www.hollywoodreporter.com/.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Dotáciu sedem miliónov eur schválila Európska komisia pre digitálne vysielanie na Slovensku. Prostriedky sú určené na podporu súbežného analógového a digitálneho vysielania počas prechodu na digitálne televízne vysielanie. V rámci tejto schémy prevádzkovatelia vysielania a prevádzkovatelia sietí, ktorí spĺňajú určité kritériá stanovené slovenskými orgánmi, majú nárok na 50-percentný príspevok na náklady súvisiace s prenosom analógového signálu a nákupom alebo prenájmom dočasných mobilných analógových vysielačov počas prechodného obdobia, počas ktorého bude signál prenášaný súčasne v analógovej aj digitálnej podobe. Komisia tak chce dosiahnuť skorší, účinnejší a plynulý prechod na digitálne frekvencie. Eurokomisia konštatovala, že toto opatrenie nepovedie k neprimeranému narušeniu hospodárskej súťaže a je v súlade s pravidlami EÚ pre štátnu pomoc, pretože je technologicky neutrálne a obmedzené na nevyhnutné minimum. Podľa slovenských orgánov prevádzkovatelia vysielania neprejdú na digitálne vysielanie v predstihu pred skončením zákonnej lehoty, teda do konca roka 2012, v dôsledku neochoty obyvateľov zaobstarať si digitálne dekodéry. Aby sa zabránilo prechodu na digitálne vysielanie na poslednú chvíľu, ako aj bielym miestam na príjem signálu, slovenské orgány poskytli obdobie súbežného vysielania paralelného prenosu v trvaní maximálne 12 mesiacov, ktoré sa skončí do decembra 2011. Súvisiace oprávnené náklady môžu byť preplácané až do 1. júla 2013, keď sa schéma skončí. Súbežné vysielanie znamená aj viac času pre divákov, v rámci ktorého si musia zabezpečiť digitálny dekodér, alebo nový digitálny televízny prijímač. Vytvorí tiež podmienky pre prevádzkovateľov vysielania, aby mohli prejsť na digitálne technológie v dostatočnom predstihu pred skončením zákonnej lehoty. Zmluva o fungovaní Európskej únie pripúšťa, že Európska komisia môže poskytnúť pomoc na uľahčenie rozvoja určitých hospodárskych činností. Komisia konštatovala, že schéma je zacielená len na dodatočné náklady, prostredníctvom ktorých sa spustí súbežné vysielanie v súvislosti s vysielaním v analógovom aj digitálnom režime a že to nepredstavuje zvýhodnenie jednej technológie pred inou. Príjemcovia budú vybraní prostredníctvom otvorených a nediskriminačných výberových konaní na základe jasných vopred definovaných kritérií. Slovenské orgány budú predkladať Komisii výročné správy o rozdelení finančných prostriedkov. Preto Komisia tvrdí, že opatrenie uľahčí prechod na digitálne vysielanie bez toho, aby bola neprimerane narušená hospodárska súťaž. Už 15. septembra schválila Komisia aj pomoc 11 miliónov eur pre občanov s nízkym príjmom, poberateľov starobného dôchodku s príjmom do 158,89 eura či hendikepovaným skupinám. Po splnení stanovených podmienok budú môcť získať 20 eur na nákup vybavenia pre digitálnu televíziu. Bez dekodérov a nových televíznych prijímačov nebude možné prijímať televízny signál so súčasnými televíznymi prijímačmi. Informovala Jana Farkašová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. © 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Harry Potter a Dary smrti - 1.časť

Harry Potter a Dary smrti - 1.časť

16. 11. 2010

RADA STV

RADA STV
Verejnoprávnej STV sa podarilo úplne naplniť len tri z 26 opatrení vyplývajúcich zo súhrnnej správy o stave spravodajstva televízie. Dôvodom sú podľa šéfredaktora spravodajstva Jána Šmihulu peniaze. „Je to dôsledok absolútneho nedostatku financií,“ zdôvodnil na dnešnom rokovaní Rady STV, pred ktorou uvádzal hodnotenie plnenia opatrení, ktoré nastolili pred ôsmimi mesiacmi. Tri relácie, ktoré prešli zmenou, sa podľa neho u divákov chytili – vyššiu sledovanosť zaznamenali po zmene dramaturgie v diskusnej relácii O päť minút dvanásť, v Správach o 16:00 aj v dvojtýždenníku Hlas Európy. Sedem opatrení splnili čiastočne a 16 sa nepodarilo uskutočniť vôbec. K plánovaným zmenám neprišlo vo výrobno-technickej ani v organizačno-personálnej oblasti. Verejnoprávnej televízii sa nepodarilo rozšíriť sieť zahraničných a regionálnych spravodajcov, nedošlo ku skvalitneniu vizuálnej stránky spravodajstva, nezaviedli bezpáskovú metódu a naďalej chýbajú prenosové vozy. V súčasnosti majú k dispozícii dva. „Zajtra máme 17. novembra, výročie nežnej revolúcie a obidva vozy sú už obsadené na športové prenosy,“ poukázal Šmihula. Pre živé vstupy z výročia preto musia využiť externé prostriedky. Šmihula je presvedčený, že spravodajstvo STV je po obsahovej stránke kvalitné, problém je v zlom technickom vybavení, na ktoré chýbajú peniaze. Rada STV dala televízii ďalší čas na plnenie opatrení a k ich vyhodnocovaniu sa vráti znovu po začatí uplatňovania nového organizačného poriadku v marci 2011. Miroslav Galamboš sa k 1. decembru vzdáva členstva v Dozornej komisii STV. Zastupujúci predseda Rady STV Richard Herrgott informoval o tom premiérku Ivetu Radičovú a požiadal o vymenovanie nového člena komisie. Galamboš zastával predsednícky post a kriticky sa vyjadroval k hospodáreniu a finančnému stavu verejnoprávnej televízie. STV má podľa neho záväzky vo výške približne 12 miliónov eur, z toho po lehote splatnosti približne deväť miliónov eur. "Je to nárast približne o 60 až 70 percent oproti minulosti a bol zaznamenaný hlavne od júna tohto roka. Predpoklad účtovných záväzkov je v rozmedzí 16 - 17 miliónov eur. To sú veci, ktoré sa dajú v budúcom roku sanovať, ale na úkor výrazného obmedzenia kvality a rozsahu vysielania STV," doplnil prednedávnom na rokovaní parlamentného mediálneho výboru. Pripomenul, že záväzky vznikli pre výpadok príjmovej časti rozpočtu. Pripustil, že za veľké straty STV môže nesprávny odhad reálneho príjmu z reklamy. Dodal, že komisia síce v čase schvaľovania rozpočtu predpokladala, že STV nedosiahne vyrovnaný rozpočet, no napriek tomu bol schválený. O jedného člena menej má aj Rada STV. Funkcie sa vzdal Pavol Holeštiak, ktorý kandiduje na primátora Čadce za viaceré politické strany - Smer-SD, HZD, SZ, ND a SNS. Dôvodom je možný konflikt záujmov, ktorý by mu hrozil. Holeštiak však doteraz sedel v Rade STV aj napriek tomu, že bol poslancom SNS z mestskom zastupiteľstve v Čadci. Národná rada SR na posledných dvoch rokovaniach riešila prípad troch členov Rozhlasovej rady Alexandra Koreňa, Stanislava Hábera a Evy Jaššovej, ktorí sa uchádzali v parlamentných voľbách o hlasy voličov na kandidátkach ĽS-HZDS a SNS. V parlamente vznikol pre ich odvolávanie právny spor, nakoniec ich v tajnom hlasovaní poslanci neodvolali. Zákony o STV aj o Slovenskom rozhlase jednoznačne hovoria, že členovia rád nemôžu vykonávať funkcie v politickej strane alebo hnutí ani vystupovať v ich mene a propagovať ich. Rada STV je bez predsedu od 14. októbra, keď sa funkcie vzdal Martin Kákoš. Ten je v súčasnosti členom rady. K rezignácii na post viedli Kákoša obvinenia voči Rade STV, ako aj plány na zlúčenie verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Nového predsedu by si mala Rada STV voliť na zasadnutí 2. decembra. Vyše 800 vysielacích hodín má Slovenská televízia (STV) zazmluvnených na Trojke. Ak sa zruší tento kanál, bude musieť veľkú časť preniesť do vysielania Jednotky a Dvojky. „V tomto zmysle zrušenie Trojky možno vnímať ako brutálny zásah do vysielania,“ vyhlásil počas dnešného rokovania Rady STV programový riaditeľ televízie Roman Lipták, ktorý referoval o hodnotení vysielania programového okruhu STV 2. Ako podotkol, v prípade zrušenia Trojky sa pokúsia zrušiť čo najviac zmlúv, pri ktorých to bude možné. Podľa neho nie je možné preniesť všetku športovú publicistiku na zostávajúce dva okruhy. Okrem iného by to v konečnom dôsledku neznamenalo podľa neho žiadne šetrenie a tiež by to nabúralo programovú štruktúru. Zrušenie Trojky by tiež prinieslo presýtenie Jednotky a Dvojky v prvom polroku budúceho roka športom a naopak, v druhom polroku by boli o šport ochudobnené. Do vysielania by sa dostali iba najvýznamnejšie športové udalosti v obmedzenom množstve. Ako Lipták poukázal, výnimkou budú majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa na budúci rok uskutočnia na Slovensku. So zaradením tejto udalosti na Jednotku a Dvojku rátajú. Napriek tomu zrušenie Trojky v tomto období považuje z profesionálneho hľadiska za paradox. Ako zdôraznil, Trojka nie je iba investícia vyjadrená v peniazoch, ale je to aj o ľuďoch, ktorí si už na ňu zvykli.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

STV NEWS

STV NEWS
Slovenská televízia pripravila na stredu 17. novembra 2010 tematické vysielania. Na Jednotke bude venované slovenskému filmu. Okrem toho spolu s Trojkou prinesie priamy prenos medzištátneho futbalového zápasu Slovensko – Bosna a Hercegovina v príprave na EURO 2012. Dvojka pripravila sviatočný program ku Dňu za slobodu a demokraciu, v rámci ktorého uvedie aj premiéru dokumentárneho filmu režiséra Miloša Lauka Od disentu k novembru 1989 z cyklu Historická panoráma.
JEDNOTKA: Deň slovenského filmu .Deň slovenského filmu na Jednotke otvorí o 8.35 h pôvodná televízna rozprávková hra Niť života. O 9.40 h bude nasledovať filmová adaptácia románu Ľuda Ondrejova Jerguš Lapin – Zbojnícky tanec. Predpoludňajšie vysielanie o 11.05 h uzavrie film podľa rovnomennej poviedky Jána Pappa Podozrivé okolnosti. Na poludnie o 12.00 h Jednotka uvedie televízny film na motívy poviedky slovenského klasika Janka Jesenského Slnečný kúpeľ. O 12.40 h bude koncipované vysielanie pokračovať snímkou Chlapec z majera. O 14.05 h príde na rad dvojdielna filmová balada podľa románu Mila Urbana Živý bič. Priaznivci slovenskej futbalovej reprezentácie sa môžu tešiť na priamy prenos zápasu Slovenska s Bosnou a Hercegovinou v príprave na EURO 2012. Komentovať bude Marcel Merčiak. Medzištátne stretnutie odvysiela Jednotka spolu so športovým okruhom Trojka. Stretnutiu bude o 16.35 h predchádzať futbalové štúdio STV s Ľubošom Hlavenom. Tematické vysielanie Jednotky venované slovenskému filmu uzavrú filmy Všetko, čo mám rád a Kára plná bolesti, v ktorých jednu z ústredných postáv stvárnila herečka Zdena Studenková.
DVOJKA: Návraty k prelomovým dňom roku 1989. Okruh Dvojka si Deň boja za slobodu a demokraciu pripomenie tuctom programov, v ktorých budú rezonovať prelomové dni roku 1989. O 9.55 h uvedie dokumentárny film Od disentu k novembru 1989. Po snímke z cyklu Historická panoráma bude o 10.35 h nasledovať spomienkový večer Pocta Krylovi, venovaný legende českého a slovenského folku. O 11.40 h príde na rad časť cyklu Tváre a postoje, v ktorom sa Jarmila Košťová zhovárala s Milanom Kňažkom. Popoludňajšie vysielanie bude tvoriť Československý filmový týždenník (ďalšie vydanie o 15.40 h) a diskusia Päť minút po dvanástej. Popoludní o 13.20 h Dvojka ponúkne divákom dokument Ľuby Veleckej Disident bez kotolne. O 16.00 h odvysiela prevzaté divadelné predstavenie Jawa nostalgická. Po ňom o 17.10 h dostane priestor príbeh Emila Šveca v dokumentárnom filme V tieni času. Spomienky piatich účastníkov deportácií do táborov na Sibíri reflektuje snímka Prežili sme Gulag o 18.40 h. Večerné vysielanie začne o 20.10 h premiérou prvej časti dokumentárneho seriálu Stratený svet komunizmu. Riziká odmietnutia spolupráce s ŠTB verne opisuje dokumentárny film V sieti ŠTB – Nebolo úniku z cyklu Historická panoráma, ktorý Dvojka odvysiela o 21.05 h v premiére. Koncipovaný program o 21.55 h ukončí strihový dokument Dušana Hanáka Papierové hlavy.

TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS

1. TELEVÍZNE NOVINY* -Markíza ; 2.Modré z neba –Markíza; 3. Ordinácia v ružovej záhrade IV.- Markíza ; 4.Ordinácia v ružovej záhrade IV.- Markíza ; 5. Ordinácia v ružovej záhrade IV.- Markíza ; 6.NAJLEPŠIE POČASIE* -TV JOJ; 7. NOVINY TV JOJ*- TV JOJ ; 8. Športové noviny*- Markíza; 9. Ordinácia v ružovej záhrade IV. –Markíza; 10.Farmár hľadá ženu -TV JOJ ; 11.ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT -TV JOJ ;12. Pošta pre Teba- Jednotka ;13.Panelák* -TV JOJ ;14.TALENTMANIA -Markíza ; 15. Počasie* -Markíza ; 16. ŠPORT* -TV JOJ; 17. Križovatka smrti 2 –Markíza; 18.KRIMI NOVINY* -TV JOJ ; 19.Bez servítky* -Markíza; 20.Tá mrcha nedá pokoj! -Markíza

Pozn. Pri reláciách opakujúcich sa každý deň (spravodajstvo, šport, sitcom a pod.) je uvedená relácia s najvyššou hodnotou ratingu za celý týždeň ; © Výskum programu STV

15. 11. 2010

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Približne 500 ľudí protestovalo včera v Moskve proti útokom na novinárov a aktivistov v súvislosti so sporom okolo lesa pri ruskej metropole, ktorý plánujú vyrúbať pre výstavbu novej diaľnice. Protestujúci na demonštrácii počas daždivého popoludnia držali fotografie reportéra Olega Kašina a ekologického aktivistu Konstantina Fetisova, ktorých tento mesiac brutálne zbili. Fetisov patrí k aktivistom, ktorí sa snažia zachrániť Chimkiský les pred vyrúbaním pre novú diaľnicu medzi Moskvou a Petrohradom. Kaškin o kontroverzii písal. "Našou dnešnou akciou chceme povedať: ruky preč od občianskych aktivistov, ruky preč od novinárov, ruky preč od ľudí, ktorí úprimne vyjadrujú svoje názory," povedala demonštrantom vedúca kampane za záchranu lesa Jevgenija Čirikovová. Copyright © TASR 2010

Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí

Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí

Jednotka a Dvojky o chĺpky lepšie, Trojka zle.

Jednotka , Dvojka a Trojka spolu - 15,67 %.
JOJ výborne a JOJ PLUS takisto.
Markíza lepšie. TV DOMA trochu horšie.
TA 3 lepšie.
Primetimový rozdiel medzi Jednotkou a JOJ je väčší a stále strašný - 13,94 %.
Markíza - 30,91 %
TV DOMA - 2,35 %
Jednotka - 12,66 %
Dvojka - 2,53 %
Trojka - 0,48 %
TV JOJ – 22,35 %
JOJ PLUS- 3,41 %
TA 3 - 2,0 %

14. 11. 2010

Zomrel Luis García Berlanga

Zomrel Luis García Berlanga
V sobotu 13. novembra zomrel vo veku 89 rokov španielsky režisér a scenárista Luis García Berlanga, ktorý sa preslávil predovšetkým satirickou komédiou Bienvenido Mister Marshall (1953). Berlanga, ktorý trpel Alzheimerovou chorobou, zomrel vo svojom dome v Madride. Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero mu vzdal úctu v nedeľu, keď ho nazval "jedným z najlepších filmárov španielskej kultúry". Luis García Berlanga sa narodil 12. júna 1921 vo Valencii a ako režisér debutoval v snímke Esa pareja feliz (1953), na ktorej spolupracoval s režisérom Juanom Antoniom Bardemom. Berlangova snímka Plácido (1961) bola nominovaná na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. "Spolu s Luisom Buňuelom bol jedným z najdôležitejších fimárov histórie," povedal o Berlangovi Alex de la Iglesia, prezident Španielskej filmovej akadémie, ktorej bol Berlanga spoluzakladateľom a taktiež aj jej čestným prezidentom. "Jeho filmy Plácido a El Verdugo (1963) sú dva z najlepších španielskych filmov a Berlanga je jedným z najvýznamnejších režisérov na svete. Jeho úmrtie je nesmierna strata pre španielsku kinematografiu a kultúru ako takú," povedal pre rádio RNE španielsky minister kultúry Ángeles González-Sinde. Berlangu pochovajú v madridskej štvrti Pozuelo, kde prežil posledné roky svojho života. Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk.

© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA
Správa o vražde Ernesta Valka zasiahla Slovensko ako blesk z jasného neba. Polícia momentálne mlčí a nezverejňuje žiadne podrobnosti. Na svetlo sveta sa dostávajú rôzne špekulácie. Kto je za smrťou známeho právnika? Aj o tom bude reč v diskusnej relácii O 5 minút 12, ktorú STV odvysiela v nedeľu 14. novembra od 11.55 h na Jednotke. Hoci júnové voľby vyhrali, skončili v opozícii. Teraz si volia nové vedenie a zostavujú tieňovú vládu. Sú sociálni demokrati v politickej izolácii? Moderátor Radovan Slobodník „MEDZI 4 OČAMI“ vyspovedá Roberta Fica. Hosťom Zlatice Puškárovej v relácii Na telo v nedeľu 14. novembra 2010 bude podpredseda NR SR a predseda Smeru-SD Robert Fico. Témami sú Výsledky snemu , koaličný potenciál Smeru-SD a financovanie strany.
Hosťom diskusnej relácie V politike, ktorú televízia TA3 odvysiela v nedeľu 14. novembra 2010 o 19.55 h, bude Robert Fico.Moderátor relácie Richard Dírer bude v nedeľu diskutovať s predsedom strany SMER-SD Robertom Ficom o aktuálnych témach týkajúcich sa ďalšej činnosti strany, politickej stratégie v nasledujúcom období, ako aj vnútrostraníckych záležitostí. V relácii sa otvorí aj otázka spolupráce strany SMER-SD s ostatnými politickými subjektmi.

13. 11. 2010

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Stovky spravodajcov a bloger sa zišli vo štvrtok v centre Moskvy, aby spoločne od Kremľa žiadali odpoveď na nárast počtu prípadov útokov na zamestnancov médií, ktoré opäť pritiahli pozornosť na základné slobody v Rusku. Približne 400 až 500 demonštrantov sa zišlo na Puškinovom námestí v Moskve, ktoré je vzdialené iba jeden blok domov od Kremľa, s transparentmi požadujúcimi "ukončenie teroru" a úplné vyšetrenie útokov. Útoky na reportérov sú útokmi na čitateľov, bolo napísané na jednom z transparentov. Moskovské úrady urobili neobvyklý krok - spomínanú demonštráciu povolili. Stalo sa tak po víkendovom útoku na významného ruského novinára pracujúceho Olega Kašina, ktorý pre denník Kommersant píše o miestnych kontroverzných otázkach ako aj celospoločenských problémoch. Prípad vyvolal ohlasy po celej krajine a podporu médiám vyjadril aj prezident Dmitrij Medvedev. Dva dni po surovom útoku na významného spravodajcu, ktorý otriasol ruskou spoločnosťou, neznámi útočníci v Moskovskej oblasti zbili ďalšieho novinára. Anatolija Adamčuka, ktorý píše pre denník Žukovskie Vesti v meste Žukovskij, zbili v pondelok ráno. Pri útoku utrpel poranenia hlavy. Minulý týždeň zbili aj enviromentalistu, ktorý bojoval proti odlesňovaniu, Konstantina Fetisova. Demonštranti na Puškinovom námestí vyjadrili obavy, že Kremeľ sa zameria na vyriešenie útoku na Kašina, kým o ostatné útoky sa nebude zaujímať. "Oleg Kašin je verejne (známa) obeť, priamo o ktorej hovoril prezident a všetci štátni zamestnanci musia plniť prezidentove príkazy," uviedol ľudskoprávny aktivista Lev Ponomarjov na zhromaždení. "Ale čo sa stane s Fetisovom? Koniec koncov, je tiež v kóme," dodal s výčitkou.
Simpsonovci majú ešte stále čo povedať. Televízna spoločnosť Fox vo štvrtok oznámila, že bude pokračovať v príbehoch populárnej žltej rodiny aj 23. sériou. Celkový počet dielov sa tak vyšplhá až na 515. Už teraz sú Simpsonovci najdlhšie vysielaným komediálnym seriálom v amerických televíziách. "Ako veľa iných 22-ročných, Simpsonovci sú doma, na stanici Fox, nesmierne šťastní a dúfajú, že nebudú musieť vyjsť do reálneho sveta ešte po mnoho ďalších rokov," vyjadril sa výkonný producent Al Jean. Podivuhodné historky Homera, Marge, Barta, Lízy a Maggie od svojho začiatku v roku 1989 získali už 27 cien Emmy, rodina má tiež svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy, Homerov výkrik D’oh! sa v roku 2001 dostal do Oxfordského slovníka anglického jazyka. Seriál sa vysiela vo viac ako sto krajinách a je preložený do päťdesiatich jazykov. Minulý mesiac sa o ňom vyjadril aj Vatikán v oficiálnych novinách, podľa neho sú totiž milovník piva a šišiek Homer Simpson a jeho syn Bart katolíci. V roku 2007 mala premiéru aj snímka s názvom Simpsonovci vo filme, ktorá na celom svete zarobila vyše 527 miliónov amerických dolárov.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Otvorený list Michala Berka

Otvorený list Michala Berka

12. 11. 2010

STV NEWS

STV NEWS
Slovenská televízia dnes doručila poslancom parlamentného výboru pre kultúru a médiá odpovede na 11 otázok, ktoré v stredu 10. novembra doručili generálnemu riaditeľovi STV Štefanovi Nižňanskému. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca STV Peter Susko, "v odpovediach na otázky, z ktorých sa tri štvrtiny týkajú ekonomickej situácie, rozpočtu a zamestnanosti STV, je obsiahnutá analýza súčasného stavu STV ako aj príčin, ktoré k nemu viedli." Súčasná ekonomická situácia STV je podľa manažmentu televízie dôsledkom dlhodobého neriešenia postavenia verejnoprávnej televízie a jej financovania, čo sa v poslednom období odráža v pravidelných stratách. STV preto navrhla tri varianty riešenia ako financovať médiá verejnej služby. Varianty najprv predložila Rade STV a potom s nimi oboznámila verejnosť cez inzeráty v tlači, uvádza v tlačovej správe televízia. "Práve teraz, pri snahách o otváranie legislatívy a zmene zákonného rámca vidím svoje pôsobenie a predkladanie alternatívnych návrhov prinášajúcich skutočné možnosti zlepšenia financovania i fungovania verejnoprávnych médií v duálnom systéme vysielania na Slovensku ako zvlášť potrebné,“ uviedol v liste poslancom Výboru NR SR pre kultúru a médiá generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský. Celý text odpovedí zverejní Slovenská televízia zverejní na svojej webstránke http://www.stv.sk, dodal Susko. Súbor otázok poslali členovia parlamentného výboru manažmentu STV po tom, ako v utorok 9. novembra začali prieskum vo verejnoprávnej televízii. Po preskúmaní odpovedí, ktoré im dnes manažment STV poslal, sa rozhodnú, či bude prieskum pokračovať alebo sa skončí. Predseda výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) očakáva, že výbor sa bude prieskumu venovať na rokovaní 23. novembra. Členov mediálneho výbor podľa Jarjabka zaujímali podrobnosti o ekonomickej situácii STV, špecifikácia jej dlhu a tiež zmluvy. Časť členov výboru chcela viac informácií o zmluve so spoločnosťou Towercom a.s. na vysielanie programových služieb STV v prvom verejnoprávnom multiplexe. Zmluva podľa medializovaných informácií na približne 200 mil. eur je na 15 rokov s možnosťou predĺženia o päť rokov. Vedenie STV podľa Jarjabka ponúklo poslancom možnosť nahliadnuť do nej s podmienkou, že dodržia obchodné tajomstvo. V STV boli predseda výboru D. Jarjabek (Smer-SD) a členovia výboru Pavol Abrhan (KDH), Katarína Cibulková (SDKÚ-DS), Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS), Jana Kiššová (SaS) a Jozef Viskupič (SaS). Súčasné vedenie STV vyčíslilo, že budúci rok počíta v hospodárení s mínusom 37 miliónov eur. Rezort kultúry ráta s tým, že spojením SRo a STV do nového verejnoprávneho média Rozhlas a televízia Slovenska (RTS) by štát ušetril v roku 2011 najmenej 1,65 milióna eur. Poslanci NR SR posunuli 5. novembra návrh zákona o Rozhlase a televízii Slovenska do druhého čítania.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Reklamná pauza, teraz sa môžete...

Reklamná pauza, teraz sa môžete...

STV NEWS

STV NEWS
Keď nás nemôžete vidieť, aspoň nás budete počuť - je heslo projektu Limeriky z knihy nezmyslov. Občianske združenie Pro Dynamik oslovilo známych moderátorov Slovenskej televízie, aby načítali CD pre nevidiace a slabozraké deti. "Oslovili sme Dada Nagya, aby našiel vhodné krátke bájky alebo básničky. On vybral práve limeriky. Potom sme poprosili moderátorov STV, aby limeriky nahovorili," povedal dnes na krste CD tvorca projektu Maroš Košík zo združenia Pro Dynamik. "Moderátori boli z projektu nadšení, nezabralo im to veľa času a tešili sa zo zmysluplnej a dobrej veci," dodal Košík. Limeriky nahovorili moderátori Iveta Malachovská, Alena Heribanová, Jarmila Hargašová, Jeanette Štefánková, Martin Kontúr, Ľudovít Mravec Jakubove a ďalší. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska sa o projekte dozvedela iba pred dvoma dňami. "V súčasnosti, keď sa len veľmi ťažko získavajú prostriedky na pomoc ľuďom s hendikepom, je takáto spontánna aktivita viac ako vítaná. Sme presvedčení, že deti budú mať z CD radosť," povedala Karola Pavlíková z Únie pre nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Únia prijala CD ako dar k Svetovému dňu nevidiacich. Limeriky sú ľudovou formou veselej riekanky. Edward Lear sa nechal touto formou inšpirovať a napísal krátke nonsensové básničky s názvom Kniha nezmyslov. Autorom prekladu limerík je Ľubomír Feldek, ktorý je aj krstným otcom načítaného CD. "Aj hendikepovaný človek môže byť šťastný," povedal Feldek na krste a vysvetlil, že okrem toho, že bol Edward Lear kresliar, maliar a autor cestopisných denníkov, bol aj hendikepovaný, pretože mal hrb a rôzne iné nedostatky. "Práve preto je skvelý nápad, že vybrali práve túto knihu pre nevidiace deti," dodal Feldek. Dokopy vyšlo 250 kusov CD, ktoré plánuje únia rozdeliť medzi všetky svoje krajské strediská, školám pre zrakovo postihnuté deti a špecializovaným knižniciam.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.