Konsolidácia verejných financií je vyššou prioritou, ako zrušenie koncesionárskych poplatkov a prenesenie zodpovednosti za financovanie verejnoprávnych médií z občanov na štát, tvrdí poslanec Národnej rady SR Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS). Galbavý navrhoval zrušenie koncesionárskych poplatkov v predchádzajúcom volebnom období ako opozičný poslanec, dnes tvrdí, že je lepšie počkať. "S filozofiou zrušenia koncesionárskych poplatkov súhlasím, je to moja myšlienka, ak je niekde nezhoda, týka sa predovšetkým účinnosti," povedal dnes Galbavý pre agentúru SITA.
Financovanie RTVS priamo z rozpočtu chce minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) presadiť už od budúceho roka, príslušná novela zákona o RTVS zákona je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Galbavý si myslí, že tomuto kroku musia predchádzať rokovania s ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ-DS). "Nemyslím si, že treba vytvárať tlak, treba diskutovať," zareagoval na otázku, či na Mikloša netreba vyvinúť tlak, aby zo štátnej kasy uvoľnil peniaze. Záväzok zrušiť koncesionárske poplatky vyplýva z programového vyhlásenia vlády.
Galbavý v roku 2008 navrhoval, aby šlo do verejnoprávnej televízie a rozhlasu 0,9 percenta zo štátneho rozpočtu, podľa aktuálneho rozpočtu by to bolo 152 miliónov eur. Krajcerov návrh je úspornejší, do RTVS má podľa neho ročne prúdiť 0,142 percenta z HDP, za rok 2010 by to bolo 93,57 milióna eur. Poslanec sa nazdáva, že verejnoprávne médiá by na kvalitnú službu potrebovali viac peňazí, ktoré môžu dostať aj priamo z rozpočtu, ale mali by preukázať schopnosť ich efektívne využiť. "Ani po zlúčení verejnoprávnych médií nie je cítiť zmenu kvality," podotkol.
Podľa šéfky RTVS Miloslavy Zemkovej pri sume, akú navrhuje Krajcer, nemožno hovoriť o rozvoji tejto verejnoprávnej inštitúcie. RTVS v rozpočte na tento rok, ktorý Rada RTVS schválila v polovici apríla, počíta s príjmami 98,31 milióna eur a výdavkami približne 103,7 milióna eur. Hospodáriť teda plánuje so schodkom približne 5,39 milióna eur.
27. 6. 2011
Zabudnite na zrušenie úhrad
Konsolidácia verejných financií je vyššou prioritou, ako zrušenie koncesionárskych poplatkov a prenesenie zodpovednosti za financovanie verejnoprávnych médií z občanov na štát, tvrdí poslanec Národnej rady SR Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS). Galbavý navrhoval zrušenie koncesionárskych poplatkov v predchádzajúcom volebnom období ako opozičný poslanec, dnes tvrdí, že je lepšie počkať. "S filozofiou zrušenia koncesionárskych poplatkov súhlasím, je to moja myšlienka, ak je niekde nezhoda, týka sa predovšetkým účinnosti," povedal dnes Galbavý pre agentúru SITA.
Financovanie RTVS priamo z rozpočtu chce minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) presadiť už od budúceho roka, príslušná novela zákona o RTVS zákona je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Galbavý si myslí, že tomuto kroku musia predchádzať rokovania s ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ-DS). "Nemyslím si, že treba vytvárať tlak, treba diskutovať," zareagoval na otázku, či na Mikloša netreba vyvinúť tlak, aby zo štátnej kasy uvoľnil peniaze. Záväzok zrušiť koncesionárske poplatky vyplýva z programového vyhlásenia vlády.
Galbavý v roku 2008 navrhoval, aby šlo do verejnoprávnej televízie a rozhlasu 0,9 percenta zo štátneho rozpočtu, podľa aktuálneho rozpočtu by to bolo 152 miliónov eur. Krajcerov návrh je úspornejší, do RTVS má podľa neho ročne prúdiť 0,142 percenta z HDP, za rok 2010 by to bolo 93,57 milióna eur. Poslanec sa nazdáva, že verejnoprávne médiá by na kvalitnú službu potrebovali viac peňazí, ktoré môžu dostať aj priamo z rozpočtu, ale mali by preukázať schopnosť ich efektívne využiť. "Ani po zlúčení verejnoprávnych médií nie je cítiť zmenu kvality," podotkol.
Podľa šéfky RTVS Miloslavy Zemkovej pri sume, akú navrhuje Krajcer, nemožno hovoriť o rozvoji tejto verejnoprávnej inštitúcie. RTVS v rozpočte na tento rok, ktorý Rada RTVS schválila v polovici apríla, počíta s príjmami 98,31 milióna eur a výdavkami približne 103,7 milióna eur. Hospodáriť teda plánuje so schodkom približne 5,39 milióna eur.
Po Jáne sa i dni krátia i kravy mlieko tratia.
26. 6. 2011
MEDIA NEWS
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Vatikán urobil obrovský skok do sveta nových médií. Na budúci týždeň spustí spravodajský informačný portál, ktorý možno kliknutím sprístupní on-line sám pápež Benedikt XVI. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Predstavitelia Vatikánu dnes povedali, že pápež sledoval vývoj portálu www.news.va, ktorý bude prvýkrát sústreďovať na jednom mieste informácie z rozličných vatikánskych médií: tlače, rozhlasu a televízie.
Portál sprístupnia verejnosti v stredu, v deň 60. výročia vysvätenia Benedikta za kňaza. Podľa dnešného vyjadrenia vedúceho vatikánskeho úradu, ktorý portál vyvinul, monsignora Claudia Mariu Celliho, je možné, že pápež sám pripojí portál on-line kliknutím z Apoštolského paláca.
Copyright © TASR 2011
24 dní po...
Reakcia SND na reláciu RTVS Reportéri
ZOMREL PETER FALK

ART FILM NEWS
Hlavnú cenu 19. ročníka Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film, získala ruská snímka Stíchnuté duše (Ovsianki) režiséra Alexeja Fedorčenka. Medzinárodná porota na čele s Jurajom Jakubiskom zvolila snímku Stíchnuté duše za víťaznú pre jej "jedinečnú poetickú víziu a silné režisérske rozhodnutia". Film zobrazuje poslednú rozlúčku so zosnulou manželkou tak, ako ju údajne praktizuje menšinová komunita Merjanov v stredozápadnej oblasti Ruska. Film už získal Cenu FIPRESCI v Benátkach, ako aj cenu za najlepšiu réžiu a scenár na festivale v Mar del Plata. Modrý anjel za najlepšiu réžiu putuje poľskému film Miestnosť samovrahov (Sala samobójcow) režiséra Jana Komasu. "Bojovný film naplnený osamotenosťou mladej generácie stratenej v modernej technológii v spoločnosti, ktorá sa vyrovnáva s problémami postkomunistickej éry," zhodnotila film päťčlenná medzinárodná porota. Snímka rozpráva príbeh chlapca, ktorý má veľa priateľov, najkrajšiu frajerku, bohatých rodičov. Lenže jeden moment v živote zmení všetko. A chlapec sa začne izolovať. Čas trávi už len za počítačom vo virtuálnom svete. Nadviaže kontakt s dievčinou, ktorá ho uvedie do "miestnosti samovrahov" – miesta, odkiaľ niet úniku. Modrých anjelov za najlepšie herecké výkony získal česko-slovenský film slovenskej režisérky Zuzany Liovej, Dom. Bol vôbec prvým slovenským celovečerným otváracím i súťažným filmom v histórii Art Film Festu. Modrého anjela za najlepší ženský výkon získala slovenská herečka z filmu Dom, Judit Bárdos "za prirodzený a vierohodný výkon, ktorý je ťažiskom filmu a získava si naše srdcia". Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon si prebral český herec z filmu Dom, Miroslav Krobot. Porota ho ocenila za "jemný, zdržanlivý výkon, ktorý sa divákovi prihovára minimom slov".Snímka Dom získala aj cenu Film Europe "za mimoriadny tvorivý čin mladého slovenského filmového tvorcu, ktorý získal uznanie aj v zahraničí". Nové ocenenie je spoločnou aktivitou Art Film Festu, mediálnej spoločnosti Film Europe a národného filmového televízneho kanálu Kino CS. Špeciálne uznanie získal na Art Film Feste rakúsky film Michael, ktorý v Trenčianskych Tepliciach uvádzal osobne jeho režisér Markus Schleinzer. Snímka, ktorú vybrali aj do hlavnej súťaže v Cannes, hovorí o posledných mesiacoch spolužitia pedofila s jeho zajatcom, malým chlapcom. "Odvážny film, ktorý predstavuje silný režisérsky debut," zdôvodnila porota. Šokujúci film získal aj Cenu primátora mesta Trenčianske Teplice. "Za odvahu a osobnostný postoj rozprávať o zložitej téme vizuálne striedmymi, a predsa filmársky výraznými prostriedkami, ktoré nútia diváka hľadať vlastný názor," znelo odôvodnenie. V medzinárodnej súťaži hraných filmov sa o ceny Art Film Festu uchádzalo 15 filmov, z ktorých viaceré už získali ocenenia na známych festivaloch. V medzinárodnej súťaži krátkych filmov sa nachádzalo 44 snímok z celého sveta.
25. 6. 2011
24. 6. 2011
VÝROKY TÝŽDŇA
„Pán primátor, na vašom mieste by som premiérku Radičovú po rozhodnutiach vlády pod jej vedením ani nepustil cez brány mesta, nie to aby som sa s ňou ešte zabával. Poslal by som ju naspäť do Bratislavy." Peter Pelegrini, poslanec Smeru
„Pán Resutík je pre nás dôveryhodný.Pribudnú aj kultúrne podujatia. Nechápeme pod tým akcie mobilného operátora.“ Daniel Krajcer
"Primátor Rybníček nás požiadal, aby sme na Pohodu schválili aspoň niečo, že na to nájde peniaze v rezerve mesta, aj na kultúrne súbory. Bolo to výslovne na jeho želanie, záleží mu na Pohode, lebo tam má priateľské vzťahy." Daniel Beníček, poslanec Smeru
"Benátska komisia konštatovala, že Maďarsko bude aj po tom, čo nová ústava vstúpi do platnosti, demokratickým štátom založeným na princípe deľby moci. Po vnútropolitických diskusiách uplynulých mesiacov komisia jednoznačne potvrdila, že naše stanovisko bolo správne." Gergely Gulyás, poslanec vládneho Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz
23. 6. 2011
22. 6. 2011
MEDIA NEWS
Holandský parlament dnes schválil zákon o "sieťovej neutralite," podľa ktorého musia poskytovatelia mobilného internetu svojim zákazníkom umožniť používanie Skype a iných konkurenčných služieb bez účtovania dodatočných poplatkov alebo zvýhodňovania vlastných ponúk.
Po schválení senátom, čo sa považuje za formalitu, pôjde o jeden z najprísnejších zákonov o "sieťovej neutralite," uviedla agentúra AP.
Telekomunikačné spoločnosti, vrátane Vodafone, T-Mobile a bývalej štátnej firmy Royal KPN NV, lobovali proti zákonu. Tvrdili, že výsledkom môže byť zvýšenie cien alebo pokles kvality služieb.
Podporovatelia argumentovali, že zákon telekomunikačným firmám zabráni zneužívať kontrolu nad mobilnými sieťami na potláčanie konkurencie a inovácií. Nový zákon je výhodný pre veľké softvérové firmy a poskytovateľov obsahu, hlavne Facebook, Google a Microsoft, ktorá vlastní Skype.
Aj keď sieťová neutralita je v Holandsku predmetom debát desaťročie, návrh zákona vypracovali len za dva mesiace po tom, čo verejnosť pobúrila cenová politika firmy KPN.
KPN v apríli oznámila slabé zisky po tom, čo si majitelia smartphonov hromadne aktivovali službu WhatsApp. Tá umožňuje zasielanie textových správ cez internet namiesto SMS, ktoré boli pre KPN zdrojom veľkých príjmov. KPN reagovalo plánmi na dodatočné poplatky za využívanie Skype a WhatsApp.
Krok KPN však vyvolal veľké pobúrenie zákazníkov a mnohí sa začali pýtať, ako spoločnosť vedela, ktoré aplikácie na svojich mobiloch používajú.
Dánsky odvolací súd odsúdil dnes Somálčana Mohameda Geeleho na desať rokov väzenia za vlámanie do domu karikaturistu Kurta Westergaarda, autora sporného vyobrazenia moslimského proroka Mohameda. Oznámila to agentúra AP.
Súd v meste Aarhus pridal rok k deväťročnému trestu za pokus o vraždu, na ktorý Geeleho odsúdili vo februári. Odvolací súd Somálčana uznal za vinného z pokusu o teroristický útok. Obhajoba tvrdila, že Geele chcel karikaturistu len zastrašiť.
Somálčan sa na Nový rok 2010 vlámal do Westergaardovho domu ozbrojený sekerou. Karikaturistovi sa nič nestalo. Westergaardova karikatúra, na ktorej má Mohamed v turbane ukrytú bombu, vyvolala v roku 2005 nepokoje v moslimských krajinách. Dánske úrady hovoria, že v súvislosti s karikatúrou prekazili viacero teroristických útokov.
STV NEWS
TÚ SR NEWS
Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky (TÚ SR) oznamuje, že vydal na základe žiadosti spoločnosti Towercom, a.s., povolenia na prevádzkovanie vysielačov DVB-T za účelom vysielania televíznej programovej služby a elektronického programového sprievodcu (EPG). Povolený vysielač Veľká Javorina K56 s výkonom 50 118 W ERP bude súčasťou siete 2. multiplexu. TÚ SR povolil zmenu výkonu vysielača Banská Štiavnica K21 pre 2. multiplex z 13 040 W ERP na 50 000 W ERP a zmenu výšky antény zo 42,81 m na 60 m. Povolenia nadobudli právoplatnosť 21.6.2011.
Povolený vysielač Stará Ľubovňa – Kolník K24 s výkonom 1 kW ERP a Čadca I. K32 s výkonom 162 W ERP budú súčasťou siete verejnoprávneho multiplexu. Povolenia nadobudli právoplatnosť 20.6.2011.
Povolený vysielač Stará Ľubovňa - Kolník K55 s výkonom 25 114 W ERP a Čadca I. K52 s výkonom 7 946 W ERP budú súčasťou siete 2. multiplexu. Povolený vysielač Veľká Javorina K57 s výkonom 50 kW ERP a Poprad – Kráľova hoľa K 54 s výkonom 5 073 W ERP budú súčasťou siete verejnoprávneho multiplexu. Povolenia nadobudli právoplatnosť 17.6.2011.
Informáciu TASR poskytol tlačový hovorca TÚ SR Roman Vavro.
WTF ? !
Strana Smer–SD ostro protestuje proti individuálnemu obsadeniu poslanca NR SR za KDH Radoslava Procházku do relácie O 5 minút 12, ktorú STV odvysielala v nedeľu 19.6.2011. Dramaturgia relácie nepochopiteľne umožnila koaličnému poslancovi diskutovať samému bez oponenta k hlavnej politickej téme posledných dní, ktorou bola voľba generálneho prokurátora. Divákom tak boli prezentované len jednostranné názory, čo je flagrantným porušením princípu vyváženosti a objektivity v spravodajských a publicistických reláciách. Z tohto dôvodu strana Smer–SD podáva sťažnosť na Radu pre vysielanie a retransmisiu a podnet na Radu RTVS.
TOP OF THE POPS

21. 6. 2011
SLOVAK MEDIA NEWS
MEDIA NEWS
Mimoriadnu sledovanosť mal v prvých dňoch jeden z najdlhších priamych televíznych prenosov. Diváci nórskeho televízneho kanála NRK2 môžu počas neho sledovať na obrazovkách, ako aj prostredníctvom internetu každý moment plavby oceánskej lode Nordnorge pozdĺž fjordov, považovanej za najkrajšiu oceánsku trasu planéty.
Loď vyštartovala vo štvrtok večer z prístavu v Bergene na juhozápade škandinávskej monarchie a smeruje pozdĺž fjordov na sever. Diváci, ktorí budú mať možnosť sledovať až viac ako 8000 minút plavby naživo, sa počas uplynulého víkendu skutočne nedali zahanbiť.
Nádhernú nórsku scenériu si nenechalo ujsť 2,5 milióna divákov, čo predstavuje polovicu nórskej populácie. Pre kanál NRK2 je 35-percentná sledovanosť historickým úspechom, veď počas predchádzajúceho víkendu sledovalo jej programy asi šesť percent divákov.
O úspechu na webe, kde možno plavbu sledovať v prípade priaznivých poveternostných podmienok na stránke www.nrk.no/hurtigruten, svedčí fakt, že tam doteraz strávili záujemcovia miliardu sekúnd. Priamy prenos potrvá podľa plánov 134 hodín.
Veľký záujem sa dnes prejavil aj v neočakávanom viac ako trinásťpercentnom raste hodnôt akcií spoločnosti Hurtigruten, ktorá spomínané oceánske plavidlo prevádzkuje.
Najnovšou obeťou násilia v stredoamerickom Mexiku je novinár Miguel Ángel López Velasco, ktorý v stĺpčekoch periodika Notiver pravidelne písal o kriminalite.
Predbežne neznámi ozbrojenci prenikli do žurnalistovho domu vo Veracruze a zastrelili tam nielen jeho, ale aj jeho manželku a jedno z ich detí.
Guvernér mexického štátu Veracruz vraždu odsúdil a prisľúbil potrestanie páchateľov.
Mexiko sa v období nevyhlásenej vojny drogových kartelov stalo jednou z pre novinárov najnebezpečnejších krajín planéty. Iba v tomto mesiaci prišli v štátoch Veracruz a Sonora už o život traja novinári. Šéfredaktor novín Novedades de Acapulco Marco Antonio López Ortiz sa navyše stal pravdepodobne obeťou únosu.
Od roku 2000 do mája 2011 prišlo v Mexiku o život podľa tamojších ochrancov ľudských práv celkove 68 žurnalistov, 22 ďalších figurovalo v uplynulom mesiaci na zozname nezvestných.
Copyright © TASR 2011
Štefan strikes back
Pokuty naše každodenné
Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) uložila na dnešnom rokovaní niekoľko pokút. Televízia Joj bude musieť zaplatiť 54.000 eur, televízia Markíza 33.980 eur. Markíza okrem toho dostala aj sankciu v podobe upozornenia z porušenia zákona. Informoval o tom dnes riaditeľ Kancelárie RVR Ľuboš Kukliš.
Spoločnosti MAC TV, s. r. o., uložila rada pokuty 4200 eur pre porušenie ochrany maloletých napríklad v súvislosti s odvysielaním upútaviek bez ich trvalého označenia piktogramom nevhodnosti koncom minulého a začiatkom tohto roka. MAC TV dostala aj pokutu 49.800 eur v súvislosti s odvysielaním reklamných spotov na lieky.
Markíza zaplatí 13.280 eur v súvislosti s reklamnými spotmi na lieky, ktoré odvysielala. Okrem toho dostala televízia pokutu 10.000 eur za skrytú reklamu v súvislosti s odvysielaním príspevku Volebné štúdio na Markíze v rámci programu Televízne noviny. Rovnakú sumu bude musieť televízia zaplatiť za porušenie ochrany ľudskej dôstojnosti v súvislosti s odvysielaním príspevku Dôchodcov pribúda aj vďaka medicíne v rámci programu Televízne noviny.
Pre porušenie ochrany maloletých uložila Markíze rada pokutu vo výške 700 eur. K porušeniu došlo pri odvysielaní upútavky na program Dr. House v januári tohto roku.
Televízia dostala okrem toho aj dve pokuty v podobe upozornenia na porušenie zákona. Jedna sa týkala objektívnosti spravodajstva v súvislosti s odvysielaním príspevku Vraj to bola pomsta v rámci programu Televízne noviny v decembri minulého roka a druhá sa týkala zaraďovania reklamy v súvislosti s odvysielaním programu Sex v meste v decembri minulého roka.
Akurát, že to bolo za asistencie dvoch ministrov. Updated
dvoch ministrov. Updated
Výsledky následnej finančnej kontroly zmluvy Slovenskej televízie (STV) so štátom za uplynulý rok sú podľa ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) škandalózne.
Ako uviedol na dnešnej tlačovej konferencii, televízia počas riadenia manažmentom bývalého riaditeľa Štefana Nižňanského použila viac ako 3,8 milióna eur v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách. Vtedajšie vedenie pritom ešte na konci minulého roka vrátilo na účet ministerstva 810.371 eur ako nevyčerpané prostriedky z tejto zmluvy.
Kontrolná skupina ministerstva kultúry sa stretla aj so skutočnosťami, ktoré poukazujú na podozrenie zo spáchania trestných činov - subvenčného podvodu, skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, podvodu a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. "Vzhľadom na tieto skutočnosti je mojou elementárnou povinnosťou podať trestné oznámenie. To sa aj udeje," avizoval.
Zmluvu so štátom, pokiaľ napĺňa jej pôvodný účel, nepovažuje za negatívnu vec. Ako upozornil, v prípade zmeny financovania RTVS však stratí svoj zmysel a opodstatnenie. Krajcer už predložil do pripomienkového konania novelu zákona o RTVS, ktorá počíta so zrušením koncesionárskych poplatkov. Hlavným zdrojom príjmu tejto verejnoprávnej inštitúcie budú iba zdroje zo štátneho rozpočtu.
Minister označil túto finančnú kontrolu za začiatok očistného procesu aj v slovenskej audiovízii. Nazval to pokračovaním čistenia Augiášovho chlieva. "Dlhé roky sa v tejto oblasti nerobilo nič. Žiadne reálne kontroly, žiadne reálne výsledky kontrol, žiadne vyvodzovanie zodpovednosti, pritom sa tu rozkradli desiatky miliónov korún," podčiarkol. V tejto súvislosti vyzdvihol činnosť nového vedenia RTVS, ktoré dnes uzatvára koprodukčné zmluvy spĺňajúce obvyklé štandardy takejto spolupráce. Ministerstvo chce naďalej pozorne sledovať túto problematiku, pričom bude novelizovať zákon o Audiovizuálnom fonde.
