6. 11. 2012

RTVS NEWS

RTVS NEWS


Rozhlas a televízia Slovenska presúva nočné vydanie súhrnu športového spravodajstva Góly – body – sekundy od pondelka do piatka na Dvojku s pevným vysielacím časom 21:55 po Správach a komentároch (pôvodne Komentáre). RTVS tak nočnému spravodajstvu dáva komfortnejší priestor vo vysielacej štruktúre televíznych programových služieb.

O aktuálnej zmene hovorí riaditeľ Centier spravodajstva RTVS Lukáš Diko: „Rozhodli sme sa nočné spravodajstvo riešiť systematickejšie, ako to bolo doteraz, keďže chceme ponúkať predovšetkým kvalitné informácie s pridanou hodnotou. Nemá zmysel, aby dve spravodajské relácie súperili v jednom časovom slote. O to viac, keď Nočné správy nemali presný časový slot. Relácia Správy a komentáre bude spolu s analýzami najdôležitejších udalostí prinášať aj najnovšie informácie. Práve vo formáte, ktorý denné dianie doma aj vo svete podrobnejšie zanalyzuje, vidíme v budúcnosti potenciál a chceme ho rozvíjať.“
Vysielanie nočnej spravodajskej relácie Góly – body – sekundy sa počas víkendov nemení a zostáva na Jednotke.

Pokuty naše každodenné

Pokuty naše každodenné


Televízia Markíza dostala pokuty v celkovej výške 12 500 eur za porušenie zákona v programe Farma. Rozhodla o tom na dnešnom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Markíza podľa licenčnej rady porušila zákon o vysielaní a retransmisii, konkrétne ochranu maloletých, v premiére programu Farma 14. júna o 20:23 a v jej repríze 15. júna približne o 14:13. Za to musí zaplatiť desaťtisíc eur. Rada konštatovala porušenie zákona - ochrany maloletých - aj vo Farme z 12. júna, ktoré vyjde televíziu na 1 500 eur. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Kancelárie RVR Ľuboš Kukliš.

Markíza musí okrem toho zaplatiť aj štyritisíc eur za porušenie ustanovenia zákona o vysielacom čase vyhradenom reklamným šotom a zákazu priamej podpory predaja, nákupu a prenájmu tovarov a služieb sponzora. K tomu podľa rady došlo 9. mája od 6:00 do 7:00 odvysielaním reklamného bloku, ktorý bol dlhší ako 12 minút a približne o 6:00 odvysielaním sponzorovaného programu Teleráno, ktorý obsahoval propagačné zmienky o produkte podkovičník (ohňovec) mix. Markíze sa ušla ešte jedna sankcia za Farmu vo výške tisíc eur, a to za porušenie zákona, konkrétne podmienky umiestňovania produktov do programov, ku ktorému došlo 16. júna o 20:24. Problémom boli zvukovo-obrazové informácie o kosačke značky John Deere.
Dve sankcie udelila licenčná rada aj televízii JOJ. Pokutu 3 319 eur dostala za vysielanie v mesiacoch máj a jún 2012, keď podľa rady porušila zákona, konkrétne ustanovenia o zabezpečení multimodálneho prístupu – vysielania pre sluchovo a zrakovo postihnutých. Druhá pokuta 1 500 eur je trestom za porušenie zákona v súvislosti s nedodaním súvislého záznamu z vysielania z 27. mája v časovom rozmedzí od 16:30 do 20:30.

© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Viac ako 11-tisíc ľudí na internete a ďalší písomne podľa poslanca NR SR Branislava Škripeka (OĽaNO) podporilo jeho petíciu za ochranu mravnosti mládeže a detí, ktorú chce ochrániť aj zmenou zákona. Parlament bude o nej rokovať tento týždeň. „Desiatky tisíc ľudí sa cítia úplne bezmocných voči mašinérii. Je to obor, ktorý produkuje na báze erotiky biznis. Z môjho pohľadu na morálku to nie je v poriadku. Myslím si, že to nie je potrebný biznis,“ povedal Škripek pre agentúru SITA. Podľa neho naša demokracia sa zvrhla na svojvôľu a presadzovanie ega, na vytrieskavanie peňazí zo všetkého najnemožnejšieho. „Tak dochádza k bezduchostiam a ponižujúcim hlúpostiam, čo sa prejavilo vo vysielaniach našich komerčných televízií a aj v našich komerčných tlačovinách,“ uviedol.

Podľa Škripeka ak silná časť mienkotvorných médií produkuje stále menej mravné výtvory, to reálne dopadá na kvalitu vývoja mladých ľudí. „V konečnom štádiu aj na dospelých, pretože nezmyselné publikovanie zobrazovania sexuality vplýva negatívne aj na dospelých. Minimálne tým, že všadeprítomné zobrazovania nahoty a sexuality, bilbordy, internet, tlačoviny, kde-kade vystavené obrázky, plagáty, čokoľvek, reálne vybíja sexuálny náboj, ktorý má byť rezervovaný pre určité obdobie. Predsa na obed sa sexuálne správať, to nie je obdobie, kedy sa chceme sexuálne prejavovať. Toto je rezervované pre večer, pre voľný čas, pre víkend, pre posteľ. S tým je predsa spojený aj prejav lásky, ktorého cieľom je plodnosť,“ vyhlásil.

Veľká časť ľudí siaha podľa poslanca po najbližšom časopise, novinách. Rozhoduje pritom cena a forma podania. „Naše najmasovejšie denníky formu podania vymysleli dobre. Nehovorím, že kvalitne, ale tvrdím, že dobre. Komerčne dobre. Podávajú krátke správy, rýchle správy zo všemožných oblastí života. Dajú tam pár zaujímavých pikošiek a ponúkajú to lacno. Tento formát pri príliš rýchlom spôsobe života aký tu máme, ktorý sa týka všetkých vrstiev spoločnosti, aj všetkých povolaní, je vyhovujúci, veľmi ľahko stráviteľný,“ upozornil poslanec. Výsledkom potom je, že denníky sú kupované, čo zvyšuje náklad a tým pádom sa stávajú mienkotvorné. „To, že oni tam dávajú taký spôsob zobrazovania ľudského tela, ktorý reálne ponižuje ľudskú dôstojnosť a má vzhľadom na svoju rozšírenosť veľmi negatívny dopad na deti a mládež, to sú vedľajšie fakty,“ zdôraznil. Podľa neho tu nejde o dopyt, pretože dopyt by znamenal, že majú na stole listy, v ktorých ľudia žiadajú, aby niečo uverejňovali, pretože to chcú vidieť.

Poslanec NR SR Branislav Škripek v septembri predložil do parlamentu novelu zákona o ochrane mravnosti detí a mládeže. Podľa neho v našej krajine dlhodobo dochádza k hrubému zaobchádzaniu s mediálnym priestorom, čo má dopad na prostredie, v ktorom žijeme. „Sme bezbreho zaplavovaní poškodzujúcim a zlým zobrazovaním ľudskej nahoty. Je to dehonestovanie pohľadu na ženu, často propagovaním perverzity. Dochádza k vyprázdňovaniu pohľadu na ľudskú intimitu,“ vyhlásil. Škripek chce, aby v dennej tlači a v pravidelných periodikách, ktoré nie sú označené ako pornografické, sa takéto zobrazenia ľudského tela nemohli vyskytovať a aby nedochádzalo k obscénnemu neúctivému zobrazovaniu ľudského tela.


©2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

List riaditeľa ZDZS Bratislava B. Moťovského gen. riaditeľke Z. Ťapákovej

List riaditeľa ZDZS Bratislava B. Moťovského gen.
 
riaditeľke Z. Ťapákovej 
    

      Vážená pani generálna riaditeľka, Zuzana Ťapáková,

chcel by som Vám a najmä Centru spravodajstva a publicistiky, pod novým vedením Henricha Krejču, vysloviť uznanie a obdiv za veľmi dobre, prvotriedne, špičkovo a profesionálne odvedenú prácu na poli najsledovanejšej a najobľúbenejšej spravodajskej relácie na Slovensku, ktorými Televízne noviny bezpochyby sú.
Okrem skvelo a bezchybne odvedenej práce redaktorov spravodajstva a publicistiky na zákazku a objednávku, je to najmä vizitka povereného šéfa Centra spravodajstva a publicistiky, ktorý je zodpovedný za objektivitu, relevantnosť a nestrannosť medializovaných informácií, ako píšete na svojej webovej stránke. Práve tieto atribúty si celá a široká divácka verejnosť na Vašej televízii cení najviac. Práve tieto atribúty, teda objektivita, relevantnosť a nestrannosť – to je hnacím motorom televízneho spravodajstva a krédo práce každého jedného redaktora Vašej televízie. Tí to svojimi reportážami slovenskému divákovi dokazujú deň čo deň, večer čo večer.
Nie je tomu inak ani v poslednej dobe. Práve tento týždeň bol slovenský divák každý deň informovaný a oboznamovaný o šokujúcich, bombastických, neuveriteľných, otrasných, hrôzostrašných až zimomriavky vyvolávajúcich skutočnostiach a najmä faktoch zo života záchranárov v štátnej záchranke, ktorej som riaditeľom, o mojich mafiánskych praktikách, o ktorých som ani ja sám nevedel, o terore, strachu a intrigách, ktoré obývajú štátnu záchranku a ktoré prežívajú zamestnanci štátnej záchranky, o tom, ako sa im znižujú platy, či o tom, ako som odlieval peniaze zo štátnej záchranky naozaj zvláštnym spôsobom.
Právo verejnosti na informácie je neodškriepiteľné, nediskutabilné a nepopierateľné. Najmä právo na objektívne, vyvážené a nestranné informácie. O to predovšetkým ide i Vášmu spravodajstvu a publicistike. Preto treba povedať a priznať, že Vaši redaktori zastávajú ťažkú, ba dokonca až veľmi ťažkú prácu, priam náročnú prácu, pretože zvládnuť takúto úlohu nie je jednoduché. Je nesmierne zložité, neľahké a nevďačné poskladať informácie, obrazy a zvuk tak, aby výsledný efekt pre diváka bol taký, ako sa očakáva. A očakávania podľa zadania sú obrovské. Veď také spracovanie, natočenie a odvysielanie jednej reportáže stojí nemalé peniaze. A nemalé úsilie...
Práve to treba vyzdvihnúť u redaktora Tomáša Veleckého a Moniky Kolekovej. Hlavne Tomáš Velecký neúnavne zháňa informácie o dianí v štátnej záchranke, čo je za danej situácie priam nadľudská práca. Na tomto mieste by som Vám chcel vypichnúť a dať do pozornosti niektoré momenty z jeho práce, ktoré stoja najviac za pochvalu a uváženie.
Podľa medializovaných informácií som mal ako šéf záchranky sedieť na stoličke aj v čase, keď sa podľa prokuratúry odlievali peniaze naozaj zvláštnym spôsobom. Je nanajvýš divné, že zmluvy, o ktorých sa toľko hovorí, začali plniť svoj predmet v čase od začiatku júna 2010, pričom v tom čase som už čerpal dovolenku, nakoľko od 1.7.2010 som ako riaditeľ v štátnej záchranke skončil. Tieto spomínané zmluvy, resp. subjekty, s ktorými boli tieto zmluvy uzatvorené, plnili svoje povinnosti v rámci povinností daných zmluvou do konca roka 2010, vzhľadom na to, že po nástupe riaditeľa Ing. Šoku od 3.1.2011 im riadne plnenie bolo bránené a peniaze zo strany záchranky im vyplácané neboli. Ak si to zrekapitulujeme, tieto zmluvy sa riadne plnili iba pol roka, od júla do decembra 2010, kedy som vôbec nebol zamestnancom štátnej záchranky. Nejde mi teda do hlavy, ako sa za môjho riaditeľovania mohli odlievať peniaze zo štátnej záchranky.
Podľa odvysielanej reportáže v pondelkových Televíznych novinách (29.10.2012) som sa dozvedel, že som zamestnancom zrušil príplatky za sviatky, víkendy či nočné služby. Dozvedel som sa, že som im tento nadštandard vzal z dôvodu zlej finančnej situácie. Neviem, kde súdruhovia z NDR urobili chybu, ale príplatky im zrušené neboli. Stačí si prečítať Zákonník práce. Ten hovorí, že okrem mzdy sa vyplácajú i príplatky za nočnú prácu, za prácu nadčas a za prácu vo sviatok. I zamestnanci záchranky majú tieto príplatky vyplácané, ibaže existuje aj niečo také, ako je Kolektívna zmluva. A v tej mali zamestnanci záchranky tieto príplatky navýšené, takže po celý predchádzajúci čas poberali nadštandard, čo v preklade znamená, že mali viac peňazí vyplácaných za príplatky, ako tí zamestnanci, ktorí ich mali vyplácané iba podľa toho, čo určoval Zákonník práce. Podľa novej Kolektívnej zmluvy majú zamestnanci záchranky príplatky vyplácané iba podľa toho, čo píše Zákonník práce. Zákonník práce hovorí i o tom, čo je to mzda (nie plat, platy majú štátni zamestnanci) a čo patrí do mzdy a čo nie. Takže hovoriť o znižovaní platov (po správnosti miezd) sa v tomto prípade vôbec nedá. Ale, pani generálna riaditeľka, Vaša televízia a redaktori, vedia aj nemožné...
Som nesmierne rád, že som sa i ja sám dozvedel (spolu s celým Slovenskom), že i všetci prokurátori (načo troškáriť a hovoriť iba o jednom z toľkého množstva prokurátorov) sú presvedčení o tom, že ešte predtým, než bývalé vedenie za riaditeľovania Ing. Šoku zanechalo sekeru na splátkach za autá do VWFSS, a.s., a predtým, než bývalý minister za výdatnej nápomoci Ing. Šoku znížil záchrankám mesačné paušály za RZP, peniaze zo štátnej záchranky niekto cielene odlieval na účty súkromných firiem. Poviem Vám, pani generálna riaditeľka, nie je nič krajšie ako vidieť pri tom zábery celého vozového parku bývalej záchrannej služby IRS, pána Balážiho. Len si kladiem otázku, prečo práve tieto vozy mohol celý národ s úžasom sledovať, ak sa hovorilo o tunelovaní a predražených vozidlách štátnej záchranky? Žeby pán redaktor Velecký so svojím kameramanom zablúdil, keď sa tieto zábery natáčali a pomýlil si ich s vozidlami štátnej záchranky, ktoré sú jasne a viditeľne označené ako vozidlá Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislava? Viete, pani generálna riaditeľka, nechcem byť sprostý, ale v očiach širokej verejnosti tak mohlo dôjsť k omylu a k dezorientácií, nemyslíte?
Okrem toho, vrátil by som sa k tým trestným oznámeniam, o ktorých bola v správach reč. Tieto trestné konania sú toho času v štádiu riešenia. Konanie sa začalo vo veci a na neznámeho páchateľa, ale som nesmierne rád a Vám i Vašim redaktorom povďačný za to, že ste celej diváckej obci objasnili, čo i mne doteraz nebolo jasné a zrejmé, a to, kto je ten neznámy páchateľ. Verte mi, hneď sa mi ľahšie spí, keď viem, že voči mojej osobe sa vlastne tieto trestné konania vedú. Najhoršia je totiž nevedomosť, pani generálna riaditeľka. A čo tam po tom, že žijeme v nejakom právnom štáte, kde platí prezumpcia neviny... Čo to je? Právny štát... A o prezumpcii neviny som takisto doteraz nepočul. Tak odkiaľ by sa to mohli dozvedieť Vaši redaktori, nie?
Ani to som nevedel, pani generálna riaditeľka, že bolo podpísaných 9 zmlúv s troma firmami, na účty ktorých bolo odlievaných a vyplatených vyše 103.000,-€. S pochybnými troma firmami bolo totiž uzatvorených len 8 pochybných zmlúv, tak veruže budem musieť poriadne hľadať a nájsť tú deviatu zmluvu. Pretože, čo sa odvysiela v spravodajskej relácií najsledovanejšej televízie, to musí byť objektívne, nestranné, relevantné a najmä pravdivé, nie?
Chcel by som Vás upozorniť, pani generálna riaditeľka, na takú maličkú chybičku, ktorá sa potvorka akosi „vloudila“ na Vaše obrazovky. V pondelkových správach hrdina zamestnanec, ktorý sa rozhodol verejne prehovoriť, povedal pred národom, že za to, že si otvoril ústa, očakáva, že ho určite zo záchranky vyhodia, ba čo viac..., že ho možno aj niekde zrazí auto. Žijeme síce v mafiánskom svete a ja praktizujem len mafiánske praktiky a šírim strach, teror a intrigy, ale za to, že niekto vystúpi do médií, aj keď najsledovanejších, s klamstvom, za to by som určite nikoho nedal zraziť... To mi verte, pani generálna riaditeľka. To by ma musel nahnevať oveľa viac... Ale nejaký som zmätený z toho, pani riaditeľka, že v pondelok tento mužíček povedal národu, že čaká, že ho vyhodíme a v utorok (30.10.2012) už povedal národu so skormúteným hlasom, že to nečakal a že zostal prekvapený. Tak teraz neviem, pani generálna riaditeľka, čakal to alebo nečakal? Tak sa mi zamarilo, že to bolo natáčané Vašou redaktorkou počas výkonu jeho nočnej služby. Žeby v práci, počas nepretržitej prevádzky ZZS, tento zamestnanec, ktorý je najsvedomitejším hrdinom a pracovníkom spomedzi radov záchranárov, ktorý sám šiel s kožou na trh, tak žeby tento muž vo svojom pracovnom čase „točil telku“?
K tomu ešte takú poznámočku, pani generálna riaditeľka, viem, že nemáte ani Vy, ani Vaši redaktori právnické vzdelanie a preto iste neviete, že výpoveď sa nedá dať zo dňa na deň, z hodiny na hodinu. Výpoveď je daná zamestnancovi vždy podľa Zákonníka práce s výpovednou lehotou, ktorá závisí od počtu odpracovaných rokov u zamestnávateľa. Okamžitý padák sa má na mysli, keď sa dáva zamestnancovi okamžité skončenie pracovného pomeru, čo však nie je výpoveď. Ide o inú právnu formu skončenia pracovného pomeru. Ale takéto malichernosti Vás určite nezaujímajú, pani generálna riaditeľka. To len tak na margo, že aby bolo jasno... Veď okamžitá výpoveď či výpoveď s výpovednou lehotou, čo tam po správnosti, nie? To predsa nikoho nezaujíma a už vonkoncom nie v neposlednom rade našich divákov. Veď tí nemusia mať všetky informácie, ako sa povie – že objektívne podané tak, ako sa veci po správnosti majú... A to sa asi nebudem ani zmieňovať o tom, že výpoveď mala byť nášmu hrdinovi vzatá späť, lebo ju nepodpísal. Výpovede sa nepodpisujú, podpisuje sa iba ich prevzatie. Ale to iba keby ste chceli vedieť... A aby som nezabudol ešte na takú perličku. Ten pán hrdina nešiel s platom o vyše 300,-€ dolu, to som i pánovi Veleckému povedal pri našom rozhovore, aj som mu dával do rúk odfotené materiály, z ktorých bolo jasne znať, koľko sa tomuto hrdinovi po realizovaní Kolektívnej zmluvy vypláca na účet peňazí. Ale ten to zrejme niekde cestou do strižne stratil. V tomto by ste mu mali, pani generálna riaditeľka, dohovoriť. Takéto veci – strácanie – to by sa mu nemalo stávať pri práci.
Takisto som rád, pani generálna riaditeľka, že najviac sa ozývajú záchranári zo stredného a západného Slovenska. Škoda len, že tie ozývajúce sa hlasy nedávate do vysielania. To by určite oživilo túto reportáž. Niežeby som Vám chcel dávať rady, pani generálna riaditeľka, božechráň, ale skúste to nabudúce pošepkať do uška pánovi Veleckému. Som si istý, že by to malo väčší drive. Lebo len takto – povedať to bez toho, aby sa to nejako preukázalo, to by mohol každý. Aj to, že so svojimi zamestnancami zametám. A oni sa, chudáci, boja prehovoriť. Tak neviem, pani generálna riaditeľka, odkiaľ to potom vie pán Velecký? Keď sa teda boja prehovoriť... Nemohol by ma zobrať so sebou, keď nabudúce sa pôjde spýtať na ich názor? Viete, kvôli – akože objektivite... Bol by som mu naozaj nesmierne vďačný.
Čomu som však najviac rád, je to, že pán Velecký konečne i pánovi premiérovi nahlas do očí nebojácne povedal o tom (o čom ani ja sám neviem a ani tí policajti a prokurátori, čo vyšetrujú), že bratislavskej štátnej záchranke šéfuje človek (teda ja), ktorého prokuratúra podozrieva a vyšetrovatelia vyšetrujú, že za jeho (teda môjho) vedenia boli pred dvoma alebo troma rokmi (tak dvoma alebo troma?) odlievané peniaze na účty súkromných firiem. I pán premiér to počul po prvý raz, čo je priam škandalózne, bombastické, neuveriteľné, šokujúce (prepáčte, ale nemám taký skvelý synonymický slovník ako Vaša televízia)... Veď je to premiér! Ten predsa musí vedieť o každom vyšetrovaní, o každom akože tunelovaní, o všetkých podozrivých zmluvách a o každom riaditeľovi štátneho, a dovolím si povedať, i neštátneho podniku. No proste o všetkom. Ale teraz už môže aj pán premiér spokojne spávať. Teraz takúto informáciu vie a má a tak je všetko tak, ako má byť. A keby náhodou zabudol, o čom je reč, pán redaktor Velecký i na toto myslel a pustil to ešte raz. Ako sa hovorí – opakovanie je matkou múdrosti. A pani generálna riaditeľka, povedzme si – opakovanie v televízii – to je to správne masírovanie hlavičiek našich divákov o tom, čo chcem, aby tak bolo, však áno... Ibaže neviem, akosi mi to matematicky nesedí. A to som z matematiky mal samé jednotky! Je rok 2012. Pred dvoma rokmi – to bol rok 2010. Pred troma rokmi – to bol rok 2009. Firmy plnili od druhej polovice roka 2010, ja som skončil pracovný pomer v záchranke v prvej polovici roka 2010. Nech počítam, ako počítam, nejako mi tie čísla, o ktorých pán Velecký informoval pána premiéra, nesedia... A pani generálna riaditeľka, pán premiér sa nesmie klamať! To veru nie! To nie je divák najsledovanejšej televízie...
Ako som povedal i do televízie – je to paradoxná situácia. Ešte paradoxnejšie je však určite to, že v jednej relácii sa ma pán Velecký „akože“ pýta na otázku, na ktorú som odpovedal touto odpoveďou, a to, že môže to byť paradoxná situácia (v kontexte so zmluvami) a na druhý deň sa ma „akože“ opýta pán redaktor na úplne inú otázku (ktorá zaznela i vo vysielaní) a odpoveď bola znova tá istá – môže to byť paradoxná situácia. No nie je to paradoxná situácia, pani generálna riaditeľka? Že dve rôzne otázky a jedna a tá istá odpoveď?
A zatiaľ záverom (aspoň na tento týždeň – od 29.10. do 4.11.2012) bola vo vysielaní čerešnička na torte v podobe spovede a svedectva priamo z vnútra záchranky - poprednej slovenskej záchranárky Zuzany Taškej. Tá sa rozhodla prehovoriť po sérii Vašich reportáži, ktoré sledovala až v ďalekej Českej republike, z ktorej sa zobrala a neváhala prísť a zaklopať na tie správne dvere v najsledovanejšej televízii, aby prehovorila o tých praktikách v záchranke, ktoré sa tam realizujú. Toho času... Za môjho vedenia. Škoda len, že pani Tašká, záchranárka špecialistka (pričom takýto titul na Slovensku neexistuje), samozvaná najúžasnejšia záchranárka všetkých čias na území Slovenskej republiky, držiteľka záchranárskeho kríža a držiteľka „zlatej maliny“ Operačného strediska ZZS SR za najúžasnejšie herecké výkony s najvulgárnejším slovníkom všetkých dôb pri preberaní adries a hlásení, tak škoda len, že táto úžasná žena, ktorá neváhala prekonať i hranice Slovenska, aby prišla a zvestovala, tak škoda len, že táto žena nepracuje v záchranke nie kvôli tomu, že je nevyhovujúcou postavou, s vlastným názorom a nebeží za stádom, ale z dôvodu, že sa jej pracovná zmluva, ktorú mala uzavretú na dobu určitú, skončila uplynutím tejto doby. A to za čias riaditeľovania Ing. Šoku, teda môjho predchodcu. I preto večná škoda, že i ona nemôže šúchať nožičkami, ako ostatní záchranári, ktorých „špecializácia“ oprávňuje vykonávať i iné zdravotnícke činnosti a môžu sa zamestnať v ktorejkoľvek inej súkromnej záchrannej službe či inom zdravotníckom zariadení.


Vážená pani generálna riaditeľka,

áno, musím neskromne priznať a konštatovať, že redaktori Vašej televízie skutočne precízne vykonávajú to, na čo boli objednaní, pretože za iných okolností, to jest v prípade, že by chceli robiť riadnu objektívnu, nestrannú a pravdivú reportáž, ktorou by chceli informovať o faktoch, a nie o vykonštruovaných výmysloch a úmyselných prekrucovačkách, nebojím sa tvrdiť, že za účelom manipulácie verejnej mienky a s úmyslom vytvoriť v očiach verejnosti negatívny obraz o štátnej záchranke a mojej osobe, by takéto reportáže z dielne Vašich redaktorov nemohli opustiť prah strižne.
Všetky tieto ocenenia práce a niekedy až nadpráce Vašich redaktorov, pretavenej do reportáží, ktoré vysiela Vaša televízia, by boli relevantné, trefné a účelné vtedy, ak by sme, bohužiaľ, nehovorili a po celý tento list nepopisovali spravodajskú reláciu, ktorá má byť i v zmysle zákonov Slovenskej republiky a i v zmysle toho, čo sami máte uvedené na Vašej stránke – objektívna, nestranná a pravdivá.
Keby v tejto spoločnosti neplatilo, že neznalosť zákona neospravedlňuje a že zákony sa majú dodržiavať rovnako i znenie ustanovenia zákona o vysielaní a retransmisii v platnom znení, v ktorom sa ustanovuje povinnosť vysielateľa, ktorý je povinný:
a) zabezpečiť všestrannosť informácií a názorovú pluralitu v rámci vysielanej programovej služby,
b) zabezpečiť objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov a politickopublicistických programov; názory a hodnotiace komentáre musia byť oddelené od informácií spravodajského charakteru.


Vážená pani generálna riaditeľka,
i sama uznáte, že po tom všetkom, čo ste si vyššie prečítali, mi neostáva nič iné, iba obrátiť sa na inštitúciu, ktorá sa touto vecou zo zákona má povinnosť zaoberať, teda na Radu pre vysielanie a retransmisiu, a požiadať ju o posúdenie série reportáží redaktorov Vašej televízie, aby zhodnotili, či iba ja si myslím to, čo si myslím, alebo i táto inštitúcia má za to, že bol porušený zákon a dotknuté moje osobné práva.



MUDr. Boris Moťovský
riaditeľ Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby Bratislava (alias štátnej záchranky, alias bratislavskej záchranky)

Election media news

Election media news





Prezidentské voľby v Spojených štátoch sa blížia k svojmu finále.
Už o niekoľko hodín sa svet dozvie, kto bude ďalšie štyri roky nájomníkom Oválnej pracovne.
Voľby sa nevyhli ani jednému z najznámejších miest v USA - Springfieldu. Tentokrát však nejde o mesto v štáte Ohio, kde dokážu nešikovne zbúrať starý komín, ale o rodný kraj Homera Simpsona.
Fiktívne mestečko nezaostáva za reálnym svetom a tak musel aj Homer Simpson opäť pristúpiť k výberu novej hlavy štátu v USA.
Po dlhej úvahe nad pozitívami a negatívami oboch kandidátov sa rozhodne voliť kandidáta republikánov Mitta Romneyho. Zdôvodňuje to sklamaním z Baracka Obamu, ktorý ho podľa jeho slov oklamal.
Svoj hlas však rýchlo oľutuje, keď mu hlasovací prístroj vystaví požiadavku na zaplatenie daní. Homer sa tradične ocitne v nezávideniahodnej situácii a chce svoju voľbu stornovať. Hlasovací prístroj ho však vtiahne a premiestni na neznáme miesto do Číny, kde musí pracovať v tamojšej fabrike na americké vlajky.
po prvotnom šoku sa Homer upokojí, ale len do chvíle, kým sa vedľa neho objaví jeho sused zo Springfieldu Ned Flanders, ktorý ho neustále rozčuľuje.
Bezpečnostný technik springfieldskej jadrovej elektrárne sa preto rozhodne pre samovraždu skokom z okna, čomu však zabráni "sieť pre samovrahov". Agentúra AP zaradila toto video k desiatim najvtipnejším z tohtoročnej predvolebnej kampane v USA.
Tvorcovia kultového animovaného seriálu si znovu neodpustili satirickú narážku na prezidentské voľby. Paradoxne pred štyrmi rokmi chcel dať Homer hlas demokratickému kandidátovi Barackovi Obamovi, avšak hlasovací prístroj volil republikána Johna McCaina. Nakoniec sa však obyvatelia svetoznámeho mestečka po primárkach rozhodli poslať do boja o Biely dom Ralfa Wigguma, syna tamojšieho policajného náčelníka.



Do tohtoročnej kampane prehovorila aj ďalšia postavička zo seriálu Simpsonovci - pán Burns. Ten vo svojej vile zhodnotí šance Mitta Romneyho na víťazstvo v boji o Biely dom ako "excelentné".
"Musím povedať, že napriek dobrým číslám o počte pracovných miest, sa cítime dosť istí," hovorí pán Burns v narážke na tradičnú Romneyho kritiku smerom k Obamovi pri téme nezamestnanosť v Spojených štátoch.
Na druhej strane aj fiktívny majiteľ nukleárnej elektrárne v Springfielde priznáva, že istý faktor môže ohroziť ich triumf.
"Je tu len jedna vec, ktorá nás môže obrať o prezidentský úrad - Bohom udelený majetok Republikánskej strany," povie pán Burns. Jeho verný zamestnanec Waylon Smithers je zmätený a nevie, čo by to mohlo byť. "Tajné video o 47-percentách, Kajmanské ostrovy, bankové účty vo Švajčiarsku?" pýta sa Smithers vo videu.
"Nie, nie, nie," odpovedá pán Burns a porozpráva príbeh so starým psom, ktorý si nevie vybrať z oboch kandidátov. Ten sa zľakne ponúk Baracka Obamu aj Mitta Romneyho, rozbije okno a utečie.
Dva dni pred začiatkom amerických prezidentských volieb boli preferencie oboch kandidátov na amerického prezidenta prakticky identické. Podľa posledného prieskumu objednaného spravodajskou stanicou ABC News a denníka Washington post by za súčasného šéfa Bieleho domu Baracka Obamu hlasovalo 48-percent voličov, rovnaký počet chcelo však dať aj jeho republikánskemu rivalovi Mittovi Romneymu. Ide o takzvanú skupinu "pravdepodobných voličov", teda tých, ktorí sú rozhodnutí odovzdať svoj hlas v nasledujúcich voľbách.

© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.




Na Dušičky duše zosnulých oplakávajú svoje hriechy, preto pršieva alebo padá hmla

Na Dušičky duše zosnulých oplakávajú svoje hriechy,

preto pršieva alebo padá hmla

Jednotka lepšie .
Dvojka horšie.
Spolu nad 10 - 10.95 %.

Markíza lepšie .
TV Doma horšie.
DAJTO tiež horšie.

JOJ horšie .
JOJ PLUS horšie.

TA 3 lepšie.


Jednotka - 8.93% ;
Dvojka - 2.02 % ;
Markíza - 23.83 % ;
TV DOMA - 5.57% ;
DAJTO- 2.39 %
TV JOJ – 20.62 % ;
JOJ PLUS- 4.41 % ;
TA 3 - 1.90 %

5. 11. 2012

IPI NEWS

IPI NEWS






Bielorusko, Maďarsko, Turecko a Ukrajina sú znepokojujúcimi príkladmi úpadku slobody médií v Európe. Uviedol to Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), ktorý dnes zverejnil zoznam "Europe Watch List" na základe monitorovania médií. Jeho cieľom je upozorniť na tento trend a bojovať proti nemu.
Štyri štáty sú na zozname, zverejnenom na webovej stránke IPI. Ten bude poukazovať na prípady z celého európskeho kontinentu, ktoré majú dopad na slobodu médií. Zoznam budú tvoriť správy od IPI, ktorý podporuje slobodu tlače po celom svete, a od jej pobočky SEEMO (Organizácie médií juhovýchodnej Európy), ktorá sa zaoberá otázkami slobody tlače v krajinách juhovýchodnej časti Európy. Zoznam sa bude dopĺňať o ďalšie štáty, ak bude potrebné.

V posledných rokoch sa pozorovatelia sústreďovali na časti sveta, kde bujnie cenzúra a kde žurnalistov bežne väznia, útočia na nich a zabíjajú. Európa, ktorej mnohé krajiny sú už dlho vnímané ako bašty slobody prejavu, však zažíva úpadok v otázkach slobody médií.

V Bielorusku sa podľa západných pozorovateľov konali nedávne prezidentské a parlamentné voľby v atmosfére zastrašovania novinárov. Na mnohých žurnalistov, ktorí robili reportáže z protestov po treťom znovuzvolení prezidenta Alexandra Lukašenka v decembri 2010, útočili. Novinári tam bežne zažívajú aj prenasledovanie a trestné stíhanie za kritiku vlády.

Ukrajina takisto mnohokrát porušila slobodu médií pred parlamentnými voľbami z 28. októbra. Znepokojenie vyvolala diskusia parlamentu o návrhu na znovuzavedenie kriminalizácie očierňovania. Toto opatrenie bolo minulý mesiac stiahnuté, ale pozorovatelia sa obávajú jeho opätovného predloženia. Napriek zlepšeniu po oranžovej revolúcii v roku 2004 sa sloboda médií zhoršila od zvolenia Viktora Janukovyča za prezidenta v roku 2010: zosilnel ekonomický tlak na nezávislé médiá a ich prenasledovanie. Veľké obavy stále vyvoláva beztrestnosť útokov na novinárov.

V Turecku dochádza k nárastu v počte väznených novinárov; začiatkom tohto roka ich bolo takmer 100. Krajina má tak čelné postavenie vo väznení novinárov na svete. Tento počet už klesol na 76, z nich väčšina je za mrežami pre falošné obvinenia zo šírenia propagandy teroristických organizácií. Medzi žurnalistami však prevláda atmosféra strachu a autocenzúry.

V Maďarsku zostávajú v platnosti mediálne zákony prijaté v roku 2010, ktoré stanovujú obmedzujúce podmienky pre obsah a zavádzajú vysoko centralizovaný systém regulovania pod kontrolou premiéra, najmä v prípade štátnej tlačovej agentúry, verejnoprávneho rozhlasu a televízie. Narastajú obavy, že ďalšie krajiny bývalého Východného bloku budú nasledovať príklad Maďarska pri prehodnocovaní a tvorbe vlastných mediálnych zákonov.


Copyright © TASR 2012

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Aténsky súd vo štvrtok večer zbavil obvinení novinára, ktorý zverejnil kontroverzný zoznam gréckych majiteľov účtov vo švajčiarskych bankách, takzvaný Lagardovej zoznam.
Ten totiž gréckej vláde v roku 2010 poskytla vtedajšia šéfka francúzskeho rezortu financií Christine Lagardová, súčasná šéfka MMF. Podľa polície však zadržaný šéfredaktor týždenníka Hot Doc Kostas Vaxevanis porušil právo na súkromie, za čo mu hrozili tri roky za mrežami.
On však obvinenia odmietal a tvrdil, že iba konal svoju povinnosť a poukázal na viacerých vplyvných a vysokopostavených ľudí, ktorí sa vyhýbajú plateniu daní v čase vážnej ekonomickej krízy a tvrdých úsporných opatrení. Verdikt súdu sa po vypočutí viacerých predvolaných stretol s potleskom prítomných a potešený novinár sudcovi poďakoval.
Grécka vláda koncom októbra opätovne požiadala Francúzsko o zaslanie zoznamu mien majiteľov účtov vo Švajčiarsku, keďže jeho prvá verzia z roku 2010 sa mala za záhadných okolností stratiť. Zoznam s viac ako 2000 menami však vyvoláva v zadlženej juhoeurópskej krajine kontroverzie.
Kým jedni poukazujú na ilegálne získané informácie a hovoria o priemyselnej špionáži, druhí si od neho sľubujú zastavenie daňových únikov a potrestanie daňových podvodníkov presúvajúcich peniaze z gréckych bánk do Švajčiarska.
A to najmä v čase zavádzania tvrdých úsporných opatrení ako podmienke pre poskytnutie ďalšej časti zahraničnej finančnej pomoci odvracajúcej bankrot.


Grécki pracovníci verejnej dopravy a médií v pondelok otvorili najnovšiu vlnu štrajkov proti úsporným opatreniam, ktorými chce vláda zaťažiť občanov, aby krajina mohla pokračovať v čerpaní zahraničnej finančnej pomoci. Protesty v rôznych sektoroch majú trvať celý týždeň a konajú sa v čase, keď vláda svoj program šetrenia predkladá na schválenie do parlamentu. V Aténach od rána nepremáva metro a nepracujú ani taxikári, čoho dôsledkom je výrazne zhoršená dopravná situácia. Gréci sa musia v pondelok zaobísť bez novín a iných druhov spravodajstva, keďže 24-hodinový štrajk sa týka aj novinárov. V nemocniciach nastúpila do služby iba časť zamestnancov a ich prevádzka je preto obmedzená. Vo večerných hodinách by mali začať štrajkovať zamestnanci štátnych elektrární a protesty by sa mali vystupňovať v utorok a v stredu, keď sa do akcií zapoja členovia dvoch najväčších odborových zväzov v krajine. Verejná doprava v Aténach sa tak v utorok zrejme úplne zastaví, zatiaľ čo trajekty spájajúce pevninu s ostrovmi nebudú premávať 48 hodín. Letoví dispečeri by mali v utorok prerušiť prácu na tri hodiny. Štrajky budú už tradične sprevádzať demonštrácie v centre hlavného mesta.
Grécka vláda sa so zahraničnými veriteľmi dohodla na súbore opatrení, ktoré majú štátu v nasledujúcich rokoch ušetriť 13,5 miliardy eur. Zadlžená krajina vďaka tomu získa ďalšiu časť finančnej pomoci, bez ktorej by ju čakal bankrot. Ohlásené opatrenia väčšina Grékov považuje za nespravodlivé, keďže podľa nich postihnú tie najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.


© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Azet.sk, a.s. sa ospravedlňuje spoločnosti Centrum Holdings, a.s.

Azet.sk, a.s. sa ospravedlňuje
 
spoločnosti Centrum Holdings, a.s. 

Na základe rozhodnutia Okresného súdu Banská Bystrica zo dňa 16.04.2012 a potvrdenia rozhodnutia Krajským súdom Banská Bystrica zo dňa 20.09.2012 súd zaviazal spoločnosť Azet.sk, a.s. ospravedlniť sa spoločnosti Centrum Holdings, a.s.
"Spoločnosť Azet.sk, a.s. sa ospravedlňuje spoločnosti Centrum Holdings, a.s. za nekalosúťažné konanie, ktorého sa dopustila rozširovaním Biznis e-mailu, prílohou ktorého je leták nazvaný "Porovnanie slovenských portálov a katalógov" a "azet dobré správy", ktorý zasielala zákazníkom.
V spomínanom dokumente bolo použité porovnanie, ktoré je v rozpore so zákonom o reklame, nakoľko nespĺňala podmienky použitia porovnávacej reklamy. Porovnanie návštevnosti hlavných stránok portálov Azet, Zoznam, Centrum a Atlas nemôže podať reálny obraz o návštevnosti služieb Azet, Zoznam, Centrum a Atlas, nakoľko nie všetci súťažitelia majú na hlavnej internetovej stránke pokryté všetky svoje poskytované služby. Takéto porovnanie nie je objektívne, je klamlivé a neporovnáva overiteľné a podstatné vlastnosti služieb. Pri porovnaní návštevnosti hlavných stránok Azet, Zoznam, Centrum a Atlas údaje o návštevnosti Atlas spoločnosť Azet.sk, a.s. stanovila vlastným interným odhadom a tento porovnávala s oficiálnymi údajmi. Takéto porovnanie nie je objektívne, je klamlivé a neporovnáva overiteľné vlastnosti služieb. Pri porovnaní počtu firiem zapísaných v katalógoch Azet, Zoznam, Centrum a Atlas údaje o počte firiem v katalógoch Atlas a Centrum spoločnosť Azet.sk, a.s. stanovila vlastným interným spôsobom. Takéto porovnanie nie je objektívne, je klamlivé a neporovnáva overiteľné vlastnosti služieb. Pri porovnaní návštevnosti katalógov Azet, Zoznam, Centrum a Atlas porovnáva rok staré údaje a z rôznych časových období. Takéto porovnanie nie je objektívne, je klamlivé. Porovnanie, ktoré je predmetom letáku, je spôsobilé uviesť zákazníkov do omylu a znevýhodnilo pri porovnávaní konkurenčné produkty spoločnosti Centrum Holdings, a.s. - produkty Atlas.sk a Centrum.sk. Rozposielanie predmetného Biznis e-mailu bolo zneužitím účasti na hospodárskej súťaži - nekalousúťažou.
Spoločnosť Azet.sk, a.s. ľutuje svoje počínanie a zaväzuje sa v budúcnosti zdržať sa nekalosúťažného konania."
Spoločnosť Centrum Holdings verí, že spoločnosť Azet.sk, a.s. si zoberie ponaučenie z tohto rozhodnutia a v budúcnosti sa vyvaruje nekalosúťažného konania.

 Rozhodnutie Okresného súdu Banská Bystrica zo dňa 16.04.2012
Rozhodnutie Krajského súdu Banská Bystrica zo dňa 20.09.2012



 

Výzva Slovenskej filmovej a televíznej akadémie predstaviteľom súdnej, výkonnej a zákonodarnej moci v súvislosti s trestným stíhaním režisérky Zuzany Puissi

Výzva Slovenskej filmovej a televíznej akadémie predstaviteľom súdnej, výkonnej a zákonodarnej moci v súvislosti s trestným stíhaním režisérky Zuzany Puissi  


 Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) združuje významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry. Jej cieľom je aktívne napomáhať rozvoju duchovných hodnôt, podieľať sa na vytváraní systémového prostredia pre stabilizáciu slovenskej audiovizuálnej scény, podporovať rôznorodé kultúrne aktivity spojené s filmom a zaštítiť prezentáciu slovenskej audiovizuálnej kultúry doma i v zahraničí. Vystupuje na ochranu slobodnej umeleckej tvorby a na ochranu záujmov jej tvorcov.

Predstaviteľov SFTA znepokojila informácia, že voči režisérke Zuzane Piussi vedie policajné oddelenie v Trenčianskych Tepliciach trestné stíhanie za použitie skrytej kamery vo filme o situácii v slovenskom súdnictve „Nemoc tretej moci".

SFTA rešpektuje základné ústavné rozdelenie moci v Slovenskej republike medzi tri na sebe nezávislé piliere – súdnu moc, výkonnú moc a moc zákonodárnu. SFTA si zároveň uvedomuje, že umelci a novinári sú i pri svojej práci povinní rešpektovať ústavu a zákony tohto štátu.

Na druhej strane SFTA považuje každý politický, mocenský či ideologický vplyv na kultúru za neprípustný. Ústava Slovenskej republiky zaručuje slobodu prejavu a právo na informácie. Rovnako ako slobodu umeleckej tvorby.

Podanie trestného oznámenia na Zuzanu Piussi zo strany predstaviteľky súdnej moci je zjavným mocenským zastrašovaním a vedenie trestného stíhania samotného je v tomto prípade neopodstatnené. Film je jednoznačne umeleckým dielom, ktorý ako dokument plní aj spravodajskú funkciu. Obidva tieto aspekty sú podľa občianskeho zákonníka dôvodom, prečo na vznik záznamu, ktorý je predmetom konanie sudkyne, nebol potrebný jej súhlas.

V prípade verejne činnej osoby, ktorou sudkyňa Kožíková ako členka najvyššieho orgánu súdnictva, Súdnej rady, jednoznačne bola, je právo verejnosti na informácie o jej činnosti vo funkciách v demokratickej spoločnosti nespochybniteľné. Záznam rozhovoru vo filme sa týkal činnosti sudkyne Kožíkovej ako predsedníčky Okresného súdu Bratislava I. a ako členky Súdnej rady a nie jej rozhodovacej činnosti v konkrétnych sporoch. Netýkal sa zároveň ani jej súkromia.

Mocenské zastrašovanie a bránenie slobode prejavu a umeleckej tvorby je typickým prejavom totality. SFTA žiada preto najvyšších predstaviteľov slovenskej súdnej, výkonnej i zákonodarnej moci, aby si uvedomili svoju zodpovednosť, ktorá je s ich mocou spojená a aby verejne deklarovali svoje odhodlanie brániť slobodu prejavu a slobodu umeleckej tvorby všetkými zákonnými prostriedkami. Súdne stíhanie Zuzany Piussi nespochybňuje len právo novinárov a umelcov reflektovať stav slovenskej spoločnosti. Jej stíhanie spochybňuje základné ústavné princípy, na ktorých je postavená i vaša moc.

V Bratislave, 5. 11. 2012

prezídium SFTA: Emília Vášáryová, prezidentka SFTA, členovia: Peter Dubecký, Marek Leščák, Ján Meliš, Zuzana Mistríková, Juraj Nvota, Ján Oparty, Stanislav Párnický a Matyás Prikler




JEMNÉ MELÓDIE NA PREDAJ ?

JEMNÉ MELÓDIE
NA PREDAJ ?


Podľa našich informácií by mohlo prísť k predajú akcií spoločnosti Harad, a.s., majiteľa Jemných melódií, s.r.o.
Podľa neoverených zdrojov by novými majiteľmi mohli byť Boris Kollár a pravdepodobne skupina Penta.



4. 11. 2012

Reakcia na článok v denníku Hospodárske noviny

Reakcia na článok v denníku
Hospodárske noviny





Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR upozorňuje, že včerajší článok denníka Hospodárske noviny "Čaplovič oživil Planétu vedomostí. Školy ju nechcú" dáva nepravdivo do súvisu plánované aktivity v oblasti digitalizácie učebných materiálov (Národný projekt č. OPV/K/NP/2012-9 Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety) s projektom Planéta vedomostí. "Považujeme za nešťastné, ak médiá podsúvajú skreslené a nepravdivé informácie," dodáva hovorca/minister.

Označenie z článku Tomáša Nejedlého ako "Planéta vedomostí môže vyjsť napokon na 28 miliónov eur", je preto nesprávne a nepravdivé. Národný projekt, ktorý HN nesprávne spojili s Planétou vedomostí, je v štádiu prípravy a pôjde o projekt digitalizácie vzdelávacích materiálov. V rámci neho by sa mali digitalizovať učebné materiály pre 12 predmetov. "Značná časť z takmer 28 mil. EUR pôjde na odmeny pre učiteľov, keďže významnú časť obsahu budú vytvárať práve oni, a je v nemalej miere určený aj pre žiakov, ktorí prostredníctvom tohto projektu získavajú učebnú pomôcku, ktorá ich vedie k samostatnému mysleniu a spracovávaniu úloh z jednotlivých predmetov," dodáva rezortný minister. Národný projekt, financovaný z eurofondov, pripravuje Ústav informácií a prognóz školstva (ÚIPŠ), ktorý bude realizovať aj verejné obstarávanie.

Ministerstvo školstva preto považuje spájanie Národného projektu s Planétou vedomostí za zavádzanie odbornej, aj laickej verejnosti. Projekt Planéty vedomostí nové vedenie ministerstva vyhodnocuje, keďže ho zdedilo po svojom predchodcovi, bývalom ministrovi Eugenovi Jurzycovi (SDKÚ-DS). Ten ho obstarával a následne protiprávne ukončil, v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, čo potvrdil Úrad pre verejné obstarávanie po následne vykonanej kontrole. Rezort školstva práve pod vedením E. Jurzycu nedokázal rozhýbať digitalizáciu školstva, ani spustiť čerpanie eurofondov vyčlenených v programovacom období 2007-2013, a to nielen na túto oblasť.

V posledných mesiacoch sa uskutočňuje podrobná analýza obsahu Planéty vedomostí. Zúčastňujú sa nej desiatky pedagógov z praxe a viacerí poprední univerzitní pedagógovia a autori učebníc. Aktuálne používajú Planétu vedomostí stovky škôl po celom území Slovenskej republiky. Ich pozitívne skúsenosti a záujem registruje aj ministerstvo. Potvrdilo sa to aj počas stretnutí ministra s Asociáciou riaditeľov štátnych gymnázií a Združením samosprávnych škôl Slovenska. "Aj na základe mnohých listov a osobných stretnutí s učiteľmi je zrejmé, že na školách je o digitálne učivo veľký záujem," uviedol minister.

Školský rezort chce konečne posúdiť projekt Planéty vedomostí komplexne. "Je nesporné, že tu máme pozitívne názory expertov, združení, stoviek škôl a učiteľov, ktoré Planétu vedomostí testovali alebo využívali a využívajú dodnes" dodáva minister.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu preto vyzýva odbornú, laickú verejnosť a médiá, aby diskusiu o smerovaní digitalizácie školstva viedli v rovine faktov a nie skresľovania informácií. "Chápeme a rešpektujeme kontrolnú funkciu médií aj jednotlivcov. Rovnako však nemôžeme ignorovať rozhodnutia ÚVO, spätnú väzbu od reprezentatívnych zväzov a stoviek škôl," dodáva minister. Digitalizácia školstva je pritom proces, ktorý je pre slovenské školstvo nevyhnutný.



TASR informoval hovorca MŠVVŠ SR Michal Kaliňák.



SLOVAK MEDIA NEWS


SLOVAK MEDIA NEWS






Spoločnosť Petit Press, ktorá je okrem iných titulov vydavateľom denníka SME a prevádzkovateľom portálu sme.sk, vykázala v minulom roku stratu. Podľa konsolidovanej účtovnej závierky dosiahla strata skupiny Petit Press vlani vyše 857 tis. eur, kým v roku 2010 vykázala zisk na úrovni 414,3 tis. eur. Tržby skupiny pritom medziročne klesli o 4,5 % na 27,9 mil. eur. Vyplýva to z účtovnej závierky spoločnosti Petit Press zverejnenej v Obchodnom vestníku.
Takmer celý objem tržieb skupiny pritom vygenerovala materská akciová spoločnosť Petit Press, ktorej tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb vlani dosiahli 27,3 mil. eur. V porovnaní s rokom 2010 to znamenalo pokles takmer o 6 %. Strata samotnej spoločnosti Petit Press tak vlani dosiahla 746,5 tis. eur, kým rok predtým hospodárila so ziskom na úrovni 1,3 mil. eur.
Vydavateľský dom Petit Press podľa informácií uverejnených na internetovej stránke vydáva viac ako 30 regionálnych a centrálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 728 tis. výtlačkov. Okrem denníka SME do jeho portfólia patria aj Új Szó, Korzár, týždenník Vasárnap, dvojtýždenník TV Svet, regionálne týždenníky MY, sieť bezplatných novín Echo a mesačník Lišiak. Spoločnosť zamestnáva viac ako 500 pracovníkov.


Slovenská Pirátska Strana (SPS), občianske združenie, spúšťa petíciu za odobratie oprávnenia Slovenskému ochrannému zväzu autorskému pre práva k hudobným dielam (SOZA) na výkon kolektívnej správy práv podľa autorského zákona na území Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom informoval podpredseda občianskeho združenia SPS Peter Blaščák. Strana sa pre petíciu rozhodla v súvislosti s praktikami SOZA, ktoré už dlhšie poburujú niektorých občanov. Blaščák vysvetľuje, že i napriek nedávnej rezignácii riaditeľa ochranného zväzu Vladimíra Repčíka sa doteraz nepodarilo zabezpečiť komplexnú zmenu a transparentnosť vo výbere poplatkov. "Máme za to, že výmena riaditeľa nezabráni vzniku ďalších absurdných káuz, akých sme boli svedkami doposiaľ," dodáva. Občania môžu petíciu podporiť na internetovom odkaze http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=688476 .
Slovenská Pirátska Strana si myslí, že petícia je jediným a legitímnym spôsobom, ako naštartovať reformu ochranných zväzov a vybudovať objektívny a transparentný systém odmeňovania autorov. "Ochranný zväz neplní svoju pôvodnú funkciu, a to zastupovanie autorov pri výbere odmeny za použitie ich diel. V skutočnosti väčšina z autorov svoje odmeny nedostáva, ani nie je informovaná o tom, že SOZA za ich diela vyberá poplatky," uvádza Blaščák v tlačovej správe. Slovenská Pirátska Strana vníma ako nespravodlivý aj prístup organizácie voči menej známym kapelám. Poplatky pre SOZA sú pri organizovaní koncertov podľa občianskeho združenia vyššie ako príjem z koncertu, čo je pre organizátorov stratové a nepodporuje to rozvoj a šírenie kultúry. SOZA podľa Blaščáka vytvorila aparát, ktorý je informačne uzavretý voči verejnosti a samotným autorom. "Ochranné zväzy by mali byť transparentné nie len v otázkach svojho financovania, ale aj v otázkach prerozdeľovania odmien autorom," dodáva. Nedávne kauzy, akou bola napríklad snaha vyberať poplatky za maturitné večierky - stužkové, naznačujú podľa pirátskej strany svojvoľné vykladanie si zákona zo strany ochranného zväzu.
Riaditeľ SOZA Vladimír Repčík svoju rezignáciu oznámil 31. októbra. Spravil tak údajne z osobných dôvodov. Naposledy občania proti SOZA protestovali vo štvrtok 25. októbra pred sídlom Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP v Bratislave. Organizátori protestu s názvom "Stop SOZA! Hudbou proti výpalníkom!" sa na ministra kultúry Mareka Maďariča obrátili so žiadosťou, v ktorej okrem iného chceli, aby ministerstvo kultúry vykonalo hĺbkovú kontrolu v SOZA a vyvodilo "zodpovednosť za amorálne pokusy žiadať výpalné od detí a študentov" snahou spoplatniť stužkové slávnosti. Žiadali zvážiť odobratie licencie SOZA, vypracovanie právnej analýzy toho, kedy SOZA môže a kedy nemôže vyberať poplatky, ktorá bude pre SOZA a ďalšie inštitúcie kolektívnej správy autorských práv záväzná. Sporom organizátorov kultúrnych podujatí s organizáciami kolektívnej správy autorských práv má zabrániť malá novela autorského zákona, ktorá začne platiť po podpísaním prezidentom od 1. decembra. Novelu od poslancov Národnej rady SR za stranu Smer-SD Dušana Jarjabka, Jána Senka, Štefana Gašparoviča, Petra Náhlika, Viery Mazúrovej, Miroslava Číža a Petra Fitza v pondelok 29. októbra schválil parlament. Poslanci ňou zmenili jeden z paragrafov v súčasnosti platného autorského zákona. Novela má zamedziť vzniku absurdných prípadov, aké sa napríklad stali medzi SOZA a obcami Pohorelá či Heľpa.
Peter Blaščák kandidoval v parlamentných voľbách za stranu OĽaNO ako nezávislý. Ako povedal pre agentúru SITA, s touto iniciatívou a spustením petície nemá parlamentná strana nič spoločné a celú aktivitu vyvíja iba občianske združenie Slovenská Pirátska Strana. Blaščák priznáva, že "by bol rád, ak by sa týmto problémom zaoberala aj strana OĽaNO.


© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.



Vydávanie mestských novín Gemerské zvesti v Rimavskej Sobote pokračuje. Poslanci mestského zastupiteľstva v septembri hlasovali za ich zachovanie len do konca októbra. Primátor Jozef Šimko však rozhodnutie nepodpísal a poslanci nestihli 60 dňovú lehotu na opätovné hlasovanie. Podľa Šimka by totiž zrušenie Gemerských zvestí ohrozilo aj chránenú dielňu pri mestskej polícii.
Na vydávanie mestských novín Gemerské zvesti a Gömöri Hírlap chýbajú samospráve v Rimavskej Sobote naplánované peniaze v rozpočte. Pôvodné uznesenie poslancov o zrušení novín primátor nepodpísal. Na októbrovom zastupiteľstve návrh na opätovné hlasovanie zastupiteľstvo stiahlo. Na najbližšom rokovaní sa stretnú 13. novembra, čo už bude viac ako 60 dní od pôvodného hlasovania. "Uznesenie sa po tejto lehote stáva neplatné, poslanci moje vetovanie neprelomili," skonštatoval Šimko.
Na vydávanie mestských novín v súčasnej podobe nemá podľa poslancov s súčasnosti mesto peniaze. Samospráva ich využíva aj na uverejňovanie dôležitých oznamov, ktorých publikovanie vyplýva samospráve zo zákona. Magistrát tak má náklady na mzdy troch redaktorov. "Okrem ich prepustenia by sme týmto krokom zlikvidovali ďalších päť pracovných miest zdravotne postihnutých ľudí. Mesto má zriadenú chránenú dielňu pri mestskej polícii. Pätica zdravotne postihnutých nám sleduje monitory mestských kamier. Mzdy týchto ľudí platí Úrad práce. Podmienkou pre zachovanie dielne je, že mesto počas jej existencie nesmie prepúšťať. Keď prepustíme troch redaktorov, budeme musieť buď platiť piatich ľudí, alebo prídu o prácu aj oni," dodal primátor Rimavskej Soboty.


Copyright © TASR 2012

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

NEDEĽNÉ REZNE A KÁVA

V nedeľu v relácii V politike budú hlavnými témami: vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne, výhody a nevýhody, vplyv na zdravotnú starostlivosť, dohoda so súkromnými poisťovňami alebo vyvlastnenie, postup opozície.
Moderátorka Ľubomíra Oravová privíta v prvej časti relácie ministerku zdravotníctva (nominantku Smeru-SD) Zuzanu Zvolenskú a poslanca NR SR Viliama Novotného (SDKÚ-DS). V druhej časti relácie prijali pozvanie Tomáš Szalay, ktorý je analytik inštitútu HPI a Martin Filko, riaditeľ Inštitútu finančnej politiky.




Od roku 2014 bude na Slovensku už iba jedna zdravotná poisťovňa. Ak sa vláda nedohodne s vlastníkmi dvoch súkromných spoločností, štát pristúpi k vyvlastneniu. Opozícia hovorí o znárodnení a chce sa obrátiť na Ústavný súd. Ako bude nový systém fungovať v praxi? Čo prinesie pacientom? To sú témy aktuálneho vydania diskusnej relácie O 5 minút 12.

Hosťami relácie O 5 minút 12 budú: Zuzana Zvolenská (nominantka SMER-SD) ministerka zdravotníctva SR a Viliam Novotný (SDKÚ-DS) poslanec NR SR .
Sledujte diskusnú reláciu O 5 minút 12 s moderátorkou Martou Jančkárovou v nedeľu 4. novembra o 11.55 h na Jednotke.



Hosťami Zlatice Puškárovej v relácii Na telo tentokrát budú: poslanec NR SR Igor Matovič (OĽaNO), poslanec NR SR Alojz Hlina (nezávislý) a poslanec NR SR Martin Poliačik (SaS).

Témy: 1) Registrované partnerstvá , 2) Rómska problematika , 3) Opozičné vzťahy.

2. 11. 2012

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS





Austrálsky fotograf celebrít Jamie Fawcett dostal súdny zákaz približovania sa k britskej speváčke Mel B známej zo skupiny Spice Girls. Tá tvrdí, že ju paparazzo ohrozoval. Malo sa tak stať minulý týždeň, keď sa 37-ročná speváčka plavila na kajaku v prístave v Sydney. Mel B v súčasnosti žije v austrálskej metropole, kde taktiež účinkuje ako porotkyňa v austrálskej verzii speváckej súťaže X Factor. Fawcett sa k Mel B nesmie priblížiť na vzdialenosť kratšiu než 50 metrov a taktiež ju nesmie kontaktovať. Tento zákaz bude platiť do 22. novembra, keď sa celý prípad vráti k súdu.
Melanie Brown sa stala na celom svete známou v druhej polovici 90. rokov ako Scary Spice. Po rozpade Spice Girls odštartovala v roku 2000 debutovým albumom Hot sólovú kariéru. O päť rokov neskôr naň nadviazala druhou a zatiaľ poslednou nahrávkou L.A. State Of Mind (2005). V roku 2007 zaujala účinkovaním v tanečnej šou Dancing With The Stars, o tri roky neskôr zase svojou reality šou Mel B: It's a Scary World. Speváčka má 13-ročnú dcéru Phoenix, ktorej otcom je jej bývalý manžel - holandský tanečník Jimmy Gulzar, päťročnú Angel, ktorú splodila s hollywoodskym hercom Eddiem Murphym a ročnú Madison, ktorú má s aktuálnym manželom Stephenom Belafontem. Mel B tento rok upútala divákov po celom svete počas záverečného ceremoniálu olympijských hier v Londýne, na ktorom vystúpila so všetkými pôvodnými členkami Spice Girls.


Írsky športový novinár Paul Kimmage podnikol vlastné trestnoprávne kroky proti prezidentovi Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) Patovi McQuaidovi a jeho predchodcovi vo funkcii Heinovi Verbruggenovi.
Bývalý profesionálny jazdec je veľkým kritikom UCI, McQuaid a Verbruggen ho žalujú za ohováranie. Nedávno ho v jeho boji proti autoritám podporil trojnásobný víťaz Tour de France Greg LeMond.
"Podal som trestné oznámenie proti Heinovi Verbruggenovi a Patovi McQuaidovi. Nejdem do toho kvôli sebe, táto vec nie je o Paulovi Kimmageovi, ale o Stephenovi Swartovi, Frankiem Andreuovi, Floydovi Landisovi, Christophovi Bassonsovi, Nicolasovi Aubierovi, Gillesovi Delionovi, Graemovi Obreem a o ďalších cyklistoch, ktorí sa postavili na stranu pravdy a milovaného športu, ale od pánov Verbruggena a McQuaida sa dočkali len toho, že ich označili za zbabelcov a špinavcov," uviedol na sociálnej sieti Kimmage.
Trestné oznámenie bolo podané na úrade prokurátora vo švajčiarskom meste Vevey, čo potvrdila aj právnická firma Bonnard Lawson, na ktorú sa Kimmage obrátil.
"Podnet sa týka očierňujúcich tvrdení, že náš klient je klamár a že sa dopustil urážky na cti po tom, ako na základe rozhovoru s Floydom Landisom kritizoval počínanie najvyšších funkcionárov UCI," vyhlásila kancelária Bonnard Lawson.
Bývalý tímový kolega Lancea Armstronga Floyd Landis začiatkom októbra prehral na švajčiarskom súde spor s UCI a musí za ohováranie zaplatiť McQuaidovi a Verbruggenovi 10-tisíc švajčiarskych frankov (približne 8260 eur) plus súdne trovy vo výške 4600 švajčiarskych frankov (približne 3800 eur). Landis tvrdil, že obaja činovníci zatajovali pozitívne dopingové testy Armstronga a brali za to od neho úplatky.
Za rozsiahly dopingový podvod UCI Armstrongovi na podnet Antidopingovej agentúry USA (USADA) doživotne zakázala činnosť a anulovala jeho výsledky dosiahnuté od augusta 1998 vrátane siedmich prvenstiev na Tour de France.


© 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.






V Rusku vstúpil do platnosti kontroverzný zákon, ktorý má chrániť deti pred škodlivým obsahom na internete. Informovala o tom stanica BBC.
Legislatívne úpravy poskytujú štátu účinné nástroje, aby mohol bez rozhodnutia súdu zaradiť na čiernu listinu a zablokovať internetové stránky, ktoré bude považovať za škodlivé.
Organizácie na ochranu ľudských práv sa však obávajú potenciálneho zneužitia legislatívy na sprísnenie cenzúry internetu v Rusku a zásahy voči odporcom Kremľa.
Prezident Vladimir Putin podpísal dodatky k zákonu o informáciách v júli po tom, ako ich schválili obe komory parlamentu.
Oficiálne majú nové pravidlá chrániť maloletých pred stránkami, ktoré propagujú detskú pornografiu, drogy alebo podporujú samovraždy tínedžerov.
Legislatíva zakladá novú federálnu agentúru s právomocou rozhodovať o tom, ktoré webové stránky budú zaradené na čiernu listinu, a následne vypnuté alebo zablokované.
Proti zákonu vystúpili viaceré veľké internetové spoločnosti pôsobiace v Rusku, vrátane populárneho vyhľadávača Yandex, portálu Mail.ru či sociálnej siete VK. Svoj protest vyjadrila aj Wikipedia, ktorá v júli na 24 hodín znefunkčnila svoju ruskú verziu.
Ruská vláda obavy z možného zneužitia zákona odmieta a tvrdí, že nemieni zasahovať do slobody internetu. Postihy podľa nej hrozia len stránkam so skutočne škodlivým a nezákonným obsahom.


Po vyhrážke chemickou bombou uzavrela dnes polícia prístupové cesty k sídlu americkej spravodajskej televízie CNN v meste Atlanta.
Predstaviteľ miestnej polície pre noviny Atlanta Journal-Constitution povedal, že neznámy telefonujúci tvrdil, že umiestnil chemickú bombu v komplexe CNN Center. Vo veľkom komplexe v centre mesta sa okrem sídla CNN nachádza viacero reštaurácií a obchodov, ako aj hotel.
Polícia uzavrela ulice a chodníky pre všetky vozidlá a chodcov severne a západne od centra ešte pred rannou dopravnou špičkou. Pri budove južne od olympijského parku bolo vidno viacero policajných a hasičských vozidiel.


Šéfredaktor poľského denníka Rzeczpospolita Tomasz Wrobelewski odstúpil po zverejnení článku, že na mieste tragickej havárie lietadla s poľským prezidentom Lechom Kaczynským pri ruskom meste Smolensk v roku 2010 sa našli výbušniny. Informovala o tom dnes ruská tlačová agentúra RIA Novosti.

Wrobelewski v odkaze na webovej stránke denníka oznámil, že odstupuje z funkcie šéfredaktora, aby ochránil "dobré meno" novín.
Denník Rzeczpospolita uverejnil v utorok 30. októbra článok s tvrdením, že na mieste leteckého nešťastia pri Smolensku sa našli zvyšky výbušných látok. V stroji zahynuli okrem poľského prezidenta a jeho manželky aj desiatky ďalších vysokopostavených predstaviteľov krajiny.
Toto tvrdenie však protirečí oficiálnym zisteniam o príčine leteckej havárie a zástupcovia poľskej prokuratúry ho okamžite odmietli.
Denník pripustil, že urobil chybu v úsudku, usporiadal tlačovú konferenciu a zverejnil vyhlásenie na svojej webovej stránke.
Stroj Tu-154, na palube ktorého sa viezla delegácia vplyvných poľských predstaviteľov, havaroval v hustej hmle, keď sa 10. apríla 2010 pokúšal pristáť na malom letisku neďaleko západoruského Smolenska. Pád lietadla neprežil nikto, zahynulo pri ňom osem členov posádky a 88 pasažierov.
Medzištátna letecká komisia (MAK) so sídlom v Moskve pri vyšetrovaní nešťastia pripísala vinu poľskej posádke. Poľsko, ktoré uskutočnilo samostatné vyšetrovanie, obvinilo z tragédie konkrétne ruských leteckých dispečerov.
Ani jedno z oboch vyšetrovaní neobjavilo žiaden náznak, že pri havárii hrali úlohu výbušniny.

Copyright © TASR 2012

Harabin poskytol vyhlásenie k súdnej kauze

Harabin poskytol

vyhlásenie k súdnej kauze






Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin dnes poskytol vyhlásenie, v ktorom uvádza:

"Lipšicom vymyslenú kauzu už nezachráni ani denník Sme. Súdny spor s Generálnou prokuratúrou SR bol jediným možným právnym spôsobom ako verejnosti preukázať, že rozhovor s drogovým dílerom sa nikdy neuskutočnil, teda neexistuje. Ešte pred žalobou som žiadal od prokuratúry nahrávku rozhovoru, resp. jeho originálny prepis, ktorým argumentuje Daniel Lipšic, keďže mi nevyhoveli dal som žalobu.

Mal som úspech, pretože prokuratúra nahrávku rozhovoru, resp. jeho originálny prepis nepredložila ani počas pojednávania. Ak by bol súdu predložený takýto dôkaz, súd by sa ním musel zaoberať a nemohol by som nikdy vyhrať súdny spor. K dnešnému dňu nebol produkovaný žiadny dôkaz okrem Lipšicovho „originálu z roku 2008“, ktorého cieľom bolo zakryť vlastné pochybenia a podozrenia z trestnej činnosti v prípade prieskumu verejnej mienky.

Lipšicov „originál“ je však na veľmi amatérskej úrovni. Ďalším nezmyslom v Lipšicovom výtvore okrem dátumov vylučujúcich existenciu rozhovoru je napríklad chýbajúce meno a priezvisko policajta, ktorý mal úradne žiadať o vykonanie odposluchu. Rovnako Lipšicovmu prepisu chýba žurnalizácia, ktorá je na takýchto dokumentoch zákonnou samozrejmosťou.

Daniel Lipšic ako minister vnútra mal možnosť preložiť originál nahrávky a ďalšie dôkazy, ak by existovali. V tomto období totiž aktívne vstupoval do vyšetrovania rozličných káuz. Za rok a pol intenzívnych útokov počas jeho ministrovania (v Radičovej vláde) spoločne s Ivanom Miklošom a Luciou Žitňanskou mohli bez problémov nahrávku predložiť. Napríklad na tlačových konferenciách, ktoré sa s radosťou proti mojej osobe takmer so železnou pravidelnosťou organizovali.

Mimoriadne intenzívne špekulácie a aktivity denníka SME už nemôžu zachrániť tento podvrh desaťročia, ktorý im naservíroval Lipšic a oni ho slepo nasledovali."

Stanovisko k medializácii okolo odstúpenia podpredsedníčky ÚVO

Stanovisko k medializácii okolo

odstúpenia podpredsedníčky ÚVO




V stredu, 31. 10. 2012 oznámila podpredsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) T. Behrová Vláde SR odstúpenie z funkcie, pričom pre tento krok neposkytla verejne žiadny odôvodnenie. Neprekvapuje, že dôvod postupu T. Behrovej našli, bez znalosti reálnej podstaty veci, opoziční politici.

Účelová politizácia akejkoľvek témy je ich náplňou práce. Pozoruhodné je, že na túto hru politizácie témy, ktorá má pravdepodobne výlučne osobnú či odbornú podstatu, nastúpil, resp. výdatne ju živí denník SME. Tento na základe vyjadrení predsedu vlády SR, ktorý okomentoval krok T. Behrovej slovami, že nemá prečo vstupovať do osobných vzťahov vo vedení ÚVO a súčasne si počká na nomináciu na podpredsedníčky post od predsedníčky úradu Z. Táborskej, vytvorila účelovú konštrukciu o tom, že SMER chce ovládnuť úrad pre verejné obstarávanie a oslabiť dôraz na transparentnosť verejného obstarávania. Tento obraz je zavádzajúci hneď z viacerých základných dôvodov.

Predovšetkým, vláda SMERu-SD, pokračujúc v praxi, ktorú zaviedla prvá vláda R. Fica, obsadila post predsedníčky Úradu pre verejné obstarávanie osobou z výberového konania realizovaného bývalou predsedníčkou vlády I. Radičovou. Navyše, bola to samotná I. Radičová, ktorá sa 24. mája tohto roku vyjadrila, že Z. Táborskú pokladá "z hľadiska predloženého projektu a hodnotenia nezávislých expertov" za dobrú voľbu. Túto informáciu priniesol samotný denník SME. Ak teda vláda obsadila post šéfa ÚVO osobou, ktorú vyberala premiérka I. Radičová a I. Radičová túto osobu považuje za dobrú voľbu, potom obraz o ovládnutí UVO SMERom-SD postráda základnú logiku. Ak navyše o centralizácii moci v prípade ÚVO hovoria lídri strán, počas ktorých vlád bol tento úrad spoľahlivo riadení vládnymi nominantmi, tiež to svedčí o váhe a dôveryhodnosti ich slov.

Za druhé, z vyhlásenia Úradu pre verejné obstarávanie jasne vyplýva, že dôvodom odstúpenia T. Behrovej nie je rozpor v pohľade na smerovanie úradu. V stanovisku sa okrem iného uvádza: "Spájanie abdikácie podpredsedníčky úradu s reformnými krokmi úradu sú zavádzajúce. Vo vedení úradu neboli nezhody v názoroch na smerovanie úradu, ani v názoroch na transparentné a efektívne verejné obstarávanie." Súčasne ÚVO potvrdzuje pokračovanie v projekte, s ktorým Z. Táborská získala podporu bývalej aj súčasnej vlády a ktorý prináša presun činnosti úradu z regulácie "ex post" na "ex ante", jednoznačné výkladové pravidlá úradu či systém jednotnej rozhodovacej praxe. Uvedené fakty dokazujú, že odstúpenie T. Behrovej nemá žiadny dopad na postup ÚVO v smere zavádzania mechanizmov, ktoré zvýšia transparentnosť, spravodlivosť a hospodárnosť verejného obstarávania.
Do tretice, fakt, že podpredseda vlády SR R. Kaliňák, ktorý má v agende reformu verejného obstarávania, plánuje naďalej úzko spolupracovať s T. Behrovou v oblasti politiky verejného obstarávania, úplne vyvracia účelovú konštrukciu odstránenia nepohodlnej úradníčky na dôležitom poste.



Informácie poskytol Tlačový a informačný odbor ÚV SR.

IPI NEWS

IPI NEWS


Medzinárodný tlačový inštitút IPI a jeho pobočka pre juho-východnú Európu SEEMO dnes, v piatok 2. novembra 2012, vydali prvý zoznam špeciálne monitorovaných krajín v Európe. Cieľom tohto zoznamu je zvýrazniť problémy s obmedzovním slobody médií v európskom priestore.
Zoznam má upozorniť na krajiny, ktoré svojimi prístupmi k slobode médií vyvolávajú hlboké znepokojenie - prvými v na zozname sú Bielorusko, Maďarsko, Ukrajina a Turecko: IPI a SEEMO však budú upozorňovať na prípady ohrozenia či porušovania slobody médií naprieč "starým kontinentom".

V posledných rokoch sa monitorovanie porušovania slobody médií sústreďovalo najmä na krajiny a štáty, v ktorých bola aktívna cenzúra médií a novinári boli často aj väznení, fyzicky napádaní či dokonca zabíjaní za publikovanie svojich názorov či kritiku moci. V súčasnosti však pozorujeme v Európe, kde mnoho krajín bolo považovaných za bašty slobody vyjadrovania, istý ústup od týchto tradičných hodnôt jedného zo základných ľudských práv a slobody médií.
Aj niekoľko členských krajín Rady Európy vzbudzuje rastúce obavy svojimi pokusmi či aktivitami smerujúcimi k obmedzovaniu slobody slova a médií a tým i demokracie ako takej. Z tohoto dôvodu považujeme za kľúčové, aby organizácie podporujúce slobodu slova a médií ako sú IPI a SEEMO monitorovali a sledovali nielen krajiny v ktorých vládnu autoritatívne režimy ale i krajiny v susedstve, a v prípade zjavných pochybení v tejto sfére aj reagovali rýchlo, efektívne a účinne.
Výkonná riaditeľka IPI Alison Bethel McKenzie k zostaveniu prvého zoznamu zvlášť sledovaných krajín povedala: "Aj keď je sú na tomto zozname menované špeciálne štyri krajiny, ktoré budú pod zvýšeným dohľadom, neznamená to že si nebudeme pozorne všímať aj snahy o obmedzovanie slobody médií v iných európskych krajinách. V krajinách zaradených na tomto prvom zozname však IPI a SEEMO zistili najväčšie ohrozenie slobody slova a médií v súčasnosti. Tento zoznam - na ktorý môžu pribudnúť ďalšie mená krajín, ak to bude situácia vyžadovať - nie je akademickou štúdiou, ale vyjadruje snahu poukázať na správanie sa vlád a vládnych režimov v týchto krajinách, vzbudiť pozornosť médií a tak poukázať na to, že IPI a SEEMO sledujú slobodu médií a sú aktívne aj v Európe a majú veľkú snahu prispieť k pozitívnym zmenám vo vnímaní a rešpektovaní slobody médií aj v tomto regióne."
Zoznam krajín a dôvody ich zaradenie na Zoznam nájdete na: www.freemedia.at.