27. 6. 2019

RTVS NEWS

RTVS NEWS

V brnianskom Mahenovom divadle nakrúcajú pokračovanie úspešnej televíznej minisérie Mária Terézia. Aj ďalšie dva diely vznikajú v koprodukcii štyroch krajín, vrátane Slovenska. "Nerád v niečom pokračujem, nerád sa opakujem. Keď prišla ponuka nakrúcať dvojku, povedal som si, že ak do toho pôjdem, musí to byť niečo iné. Som šťastný, že máme novú Máriu Teréziu, ktorú všetci milujeme," uviedol v stredu (26. 6.) na tlačovej konferencii režisér Robert Dornhelm.
Úvodný príbeh sa skončil korunováciou Márie Terézie za uhorskú kráľovnú. Nová dráma na dej nadväzuje, odohráva sa v rokoch 1741 až 1745, v čase vojen o rakúske dedičstvo. V hereckom obsadení zostali Zuzana Stivínová, Táňa Pauhofová, Alexander Bárta aj Zuzana Mauréry. Františka Štefana Lotrinského, manžela Márie Terézie naďalej hrá Vojtěch Kotek. "Som veľmi rád, že preklenul svoju úlohu 'iba manžela' a stáva sa z neho skutočne dôležitý hráč na poli politickom. Naplno sa rozbiehajú aj jeho biznisové schopnosti, ktoré zasahujú aj do politiky, pretože vojna sa sama nezaplatí. To prináša nové zápletky aj do manželského vzťahu medzi Máriou Teréziou a Františkom Štefanom," priblížil svoju postavu Kotek.
Hlavnou protagonistkou je Stefanie Reinspergerová. V rodnom Rakúsku je známa najmä na divadelnej scéne, ako 27-ročná získala titul herečka roka. Aj nová Mária Terézia si na pľaci musela zvyknúť na tzv. babylonskú reč, keďže všetci herci nakrúcajú v koprodukčnom projekte v rodnom jazyku. "Jazykový mix dokazuje, že sa vieme dorozumieť, aj keď nehovoríme všetci rovnakým jazykom. Z nakrúcania mám európsky pocit a bola by som rada, keby sme to vedeli preniesť aj do nášho bežného života," vyhlásila temperamentná herečka, ktorá v hlavnej úlohe vystriedala rakúsku kolegyňu Mariu-Louise Stockingerovú. "Vystupovala sama proti samým mužom. Pre mňa je dôležité, že Mária Terézia, aj keď bola v takej veľmi náročnej pozícii, dokázala si zachovať ženstvo, čo dnes často nevidíme. V ženách, ktoré majú nejakú významnú úlohu, dochádza akoby k odženšteniu," konštatovala Reinspergerová. Spoluprácu s českými a slovenskými hereckými kolegami si pochvaľuje. "Milujem ich, východoeurópsky spôsob hrania je mi veľmi blízky," dodala s úsmevom.
Pod scenár historickej drámy sa opäť podpísala Mirka Zlatníková. "Kým prvá séria zachytáva mladosť Márie Terézie, dievča bojujúce o lásku a svoje miesto na slnku, tu už je to zrelá žena, čo sa aj preto prejavilo vo výmene herečky. Už je to žena, ktorá má svoje starosti a musí bojovať omnoho tvrdšie, ako začala. Ako hovorí pán režisér, je tam oveľa viac prachu, blata a krvi," povedala pre TASR Zlatníková, ktorá do nových dielov divácky obľúbenej minisérie zakomponovala aj nové postavy.
"Veľmi dôležitý je gróf Tarouca, ktorého hrá slovenský herec, hrá ho veľmi pekne. Mária Terézia mu hovorila môj vychovávateľ, bol to človek, s ktorým sa denne radila, veľmi, veľmi ju formoval. Bol jej vychovávateľom, keď bola malá, potom ho rodičia vyhodili a ona sama si ho našla v strednom veku," poznamenala k postave, ktorú stvárňuje Peter Kočiš. "Gróf Silva-Tarouca je reálna historická postava, človek, ktorý mal k Márii Terézii veľmi blízko. Veľmi dobre sa mi to hrá, pretože má drobné nuansy, ktoré si veľmi vychutnávam a teším sa z toho," povedal pre TASR Kočiš a ďalej priznal nadšenie z celého projektu: "Som rád, že Slovenská televízia je jeho súčasťou spoločne s Českou televíziou a rakúskou ORF. Ten štáb a to všetko je fantastické. Možno to vyznieva, že som v eufórii, ale ja v tej eufórii naozaj som."
Miniséria sa podľa českého producenta Jana Novotného nakrúca podobne ako prvé dva diely na barokových zámkoch v Kroměříži a vo Valticiach. "Natáčali sme na zámku v Jaroslaviciach, v Jaroměři a budeme nakrúcať v Roudnici," informoval s tým, že tvorcovia a herci už majú za sebou nakrúcanie v Prahe a tešia sa na barokové divadlo v Českom Krumlove.



Copyright © TASR 2019

MEDIA NEWS



MEDIA NEWS
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt česká televize
Hospodárenie Českej televízie (ČT) vlani skončilo vyrovnane s nákladmi aj výnosy cez 6,7 miliardy korún. Proti rozpočtu schválenému Radou ČT boli náklady aj výnosy nižšie o 467 miliónov korún. Rada ČT včera na základe hospodárskeho výsledku aj ďalších parametrov schválila generálnemu riaditeľovi televízie Petru Dvořákovi za minulý rok odmenu 2,4 milióna korún. Vyplýva to zo zápisnice z rokovania rady zverejneného na jej webe .
Výnosy z podnikateľskej činnosti presahujúcej 690 miliónov korún boli o desatinu nižšia, než plánoval rozpočet. Príjem z televíznych poplatkov 5,6 miliardy korún bol proti plánu nižší zhruba o 25 miliónov. Poplatníkov bolo menej, než sa čakalo, a pribúdať ich začalo až v novembri a decembri.
Takmer dvojmiliardové mzdové náklady boli o percento nižšie ako plán, prevádzkové a režijné náklady takmer 1,6 miliardy korún boli proti rozpočtu nižšie o šesť percent. Stopäťdesiatmilionové náklady na prechod na nový vysielací štandard DVB-T2 boli proti plánu nižšie o 29 percent.
Z minuloročných investícií televízie 401,5 milióna korún išlo 176 miliónov na obmenu televíznej techniky a infraštruktúry a viac ako 78 miliónov na informačné technológie a digitálny archív. Časť peňazí na investície, ktoré neboli minuté, sa presunuli do tohtoročného rozpočtu ČT.
Hospodárenie bolo jedným z dôležitých kritérií, na základe ktorých dnes rada schválila pridelenie bonusu Dvořákovi v plnej výške, teda 2,4 milióna korún. Je to desaťnásobok jeho mesačného platu. Ďalším kritériom pre udelenie odmeny je kvalita vysielania a programu a manažérske výsledky. Maximálnu možnú odmenu dostal Dvořák aj za rok 2017 a tiež za rok 2016, kedy bol ale bonus vzhľadom k nižšiemu mesačnému platu 2,3 ​​milióna korún.
Na tento rok vlani v decembri Rada ČT schválila pre televíziu vyrovnaný rozpočet s nákladmi a výnosmi 6,674 miliardy korún. Na televíznych poplatkoch sa má tento rok vybrať 5,64 miliardy korún.


Copyright © ČTK 2019


Spoločnosť Facebook súhlasila s tým, že pomôže francúzskej polícii pri odhaľovaní osôb podozrivých z nenávistných prejavov, čo vláda v Paríži označila za vôbec prvý takýto prípad spolupráce vo svete. Francúzsky minister pre digitalizáciu Cédric O povedal, že Facebook poskytne úradom "IP adresy, ktoré pomôžu identifikovať autorov nenávistného obsahu". Zároveň vyjadril nádej, že sa táto spolupráca rozšíri aj do ďalších krajín.
Ako mnohé iné štáty, aj Francúzsko zápasí s násilným a rasistickým obsahom na internete a v posledných rokoch sa stalo terčom krvavých teroristických útokov. Nová dohoda nasleduje po májovom stretnutí šéfa spoločnosti Facebook Marka Zuckerberga s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži.


©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Reklamná pauza, môžete sa...

Reklamná pauza, môžete sa...

26. 6. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká polícia našla v New Yorku telo zosnulého YouTubera menom Etika, ktorý bol nezvestný šesť dní. Informovala o tom prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Predtým uviedli, že v rámci pátrania po mužovi objavili v rieke telo, no v tom čase ešte nevedeli, či patrí hľadanej osobe.
Dvadsaťdeväťročný Desmond Amofah pred zmiznutím zverejnil na službe YouTube osemminútové video, v ktorom sa prechádzal ulicami mesta, rozprával o samovražde a priznal, že trpí psychickými problémami. Vyzval mladých ľudí, aby nepodľahli častému používaniu sociálnych sietí, ktoré jeho samotného podľa vlastných slov "zničili".
V pondelok našli jeho osobné veci na Manhattan Bridge. Etika je známy vďaka videám, v ktorých hodnotil najmä produkty firmy Nintendo. Na Twitteri mal 321-tisíc sledovateľov a na Instagrame 252-tisíc.
Svojich fanúšikov a fanúšičky vystrašil aj v minulosti, pričom do jeho domu po vyhrážkach samovraždou privolali políciu.

©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


AEJ o personálnych zmenách V RTVS

AEJ o personálnych zmenách V RTVS

Asociácia európskych novinárov, slovenská sekcia (AEJ SK) pozorne sleduje personálne zmeny vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska RTVS. Ukončenie spolupráce s redaktormi v RTVS bez udania dôvodu sa v prípade externého zmluvného vzťahu síce dá právne zdôvodniť, ale nevytvára atmosféru dôvery a vo verejnosti môže vzbudzovať obavy o smerovanie verejnoprávneho rozhlasu a televízie.
Oznámenie o nepredĺžení zmluvy o spolupráci len pár dní pred skončením jej platnosti navyše vyvoláva neistotu aj u ďalších novinárov zamestnaných v RTVS alebo s RTVS spolupracujúcich, čo neprospieva slobodnému a nezávislému duchu ich práce. Novinári nie sú dodávatelia teplých rožkov, ale nositeľmi práva na slobodu prejavu a práva verejnosti na slobodný prístup k informáciám. AEJ SK zároveň poukazuje aj na skutočnosť, že externé zmluvy o spolupráci s kmeňovými redaktormi spravodajstva a aktuálnej publicistiky vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii sú rizikovým faktorom, lebo v prípade obsahovej nepresnosti nie je médium právne kryté. Externé zmluvy s novinármi, ktorí vykonávajú sústavnú a pravidelnú prácu v priestoroch RTVS, sú vnímané ako predstieranie pracovnoprávnych vzťahov. Táto situácia pretrváva z minulosti. Domnievame sa však, že RTVS by mala pristúpiť k prehodnocovaniu externých zmlúv s redaktormi spravodajstva a ponúkať im štandardné zamestnanecké zmluvy na dobu neurčitú.
Ukončovanie spolupráce s novinármi bez vysvetlenia je možný aj „vďaka“ nedokonalosti platného tlačového zákona, v ktorom niet ani slovo o povinnostiach i zabezpečení práv novinárov či pracovníkov médií. Pripomíname však, že RTVS sa prihlásila k Etickému kódexu novinára, ktorý obsahuje aj deklarovanie ochrany práv novinárov.

Ivan Brada, predseda AEJ SK
Tibor Macák, tajomník AEJ SK
Vladimír Bačišin, člen výkonného výboru AEJ SK
Július Lörincz, bývalý predseda Tlačovej rady SR
Peter Beňovský, člen AEJ SK

Zomrel Juraj Bindzár

Zomrel Juraj Bindzár

Vo veku 76 rokov v pondelok (24. 6.) zomrel režisér a spisovateľ Juraj Bindzár. Potvrdila to jeho rodina. Posledná rozlúčka s umelcom sa uskutoční v pondelok 1. júla o 12.00 h v banskobystrickom krematóriu.
Bindzár režíroval divadelné inscenácie aj filmy, písal scenáre, rozhlasové aj divadelné hry. Okrem toho bol publicistom, pesničkárom a básnikom. Trikrát sa tiež stal finalistom ceny Anasoft litera. S jeho poslednou knihou Zvon bol i v aktuálnej desiatke.
Študoval estetiku a divadelnú vedu na FF UK v Prahe (1965-67) a vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave (1972). Režisér dabingu (1975-1989), napísal dialógy a režíroval asi dvesto slovenských verzií svetových filmov. Inicioval a zakladal štúdio LUDUS, pre ktoré napísal a režíroval nosné tituly - Modrý vták, Robinson, Krava, Skaza akadémiu, Turandot, etc. Bol dve sezóny dramaturgom Poetického súboru Novej scény a režisérom ČST v Bratislave i poradcom námestníka pre program. V roku 1967 natočil animovaný film Oko, ktorý sa zúčastnil na festivale v Bochumi (1968) a následne (1969) bol uložený na dvadsať rokov do trezoru. Výroba ďalšej animovanej snímky Aplauz bola z politických dôvodov zastavená. Vo filmovom štúdiu Bratislava Koliba nakrútil kinematografický hraný film Okresné blues, podľa vlastného scenára a s autorskými piesňami. Bol zakladateľom firmy SEZAM FILM/VIDEO, kde nakrútil autorský videoexperiment Madeline-sestričky smrť, podľa E. A. Poea. Ako spoluautor sa podieľal na televíznom filme Oči plné snehu. Viedol letné divadelné tábory a divadelný záujmový krúžok pre mládež. Juraj Bindzár je aj autorom viacerých rozhlasových hier a adaptácií. V roku 2001 debutoval knihou veršov Krajina nespavosti (2001). Po nej ešte publikoval výbery poviedok Zabi ma nežne a Šibenica pre malého muža (2002), Prázdny hrob (2003). Tanec s mŕtvou slúžkou vychádza v roku 2004, v roku 2011 "plebejský" román Bez dúhy, nominovaný na cenu Anasoft Litera. V roku 2012 vydal divadelný román Hekuba, román herečky. Románom Mlčky a krátko sa stal finalistom Anasoft Litera. V 2018 mu vyšlo Spiknutie nenáročných, kniha kultúrnej publicistiky 1996-2015 a výber z poézie a pesničkárskej tvorby V bruchu zimy. V roku 2019 sa opätovne dostal do desiatky Anasoft Litera románom Zvon.

Juraj Bindzár je držiteľom Ceny mesta Pezinok za umeleckú tvorbu, šesťkrát (1998, 2000, 2003, 2005, 2008, 2011) mu udelili Cenu Slovenských pohľadov za kultúrnu publicistiku. V Slovenských pohľadoch mal svoju pravidelnú publicisticko-kritickú rubriku Rozhľadňa. Pre rozhlas napísal viacero hier a rozhlasových adaptácií: Vianočné divadlo H.Ch.Andersena, Haydnova hlava, Nanebovstúpenie grófky Báthory, Urban Grandiér - záletný kňaz, Hry so smrťou, Horiaci chlapec; Natali, Natali!; Liselotte, komtesa opica; Rytier Etien; Piata sirota; Vianočná ryba princeznej Johany; Spasiba Wolfi; Pochovávanie vrabca; Hodina psa etc. Pre firmu Elán-Mebara nakrútil v roku 1992 štyri audio rozprávky s pôvodnými pesničkami (Ako Winetou Jánošíka ratoval, Tri strigy, Robinson, Modrý vták).

Ako pesničkár bol aktívny približne od polovice šesťdesiatych rokov, kedy začal skladať vlastné piesne a otextovávať piesne z repertoáru zahraničných folkových pesničkárov, najmä Boba Dylana. Texty písal a piesne spieval prevažne v pezinskom dialekte (napr. Balada presmutná o strašlive smrci strojvodcu Zbudzilu velkého štramáka je americká ľudová Casey Jones; V ulici pusté je Times They Are a-Changin´ Boba Dylana a pod.).

Stal sa laureátom festivalu Martinské folkfórum 1986, český časopis Melodie ho v r. 1988 označil za jeden z objavov roka. Koncertne hrával najmä v osemdesiatych rokoch, kedy v rámci rôznych svojich filmových a televíznych projektov spolupracoval aj s pesničkárskym združením Slnovrat.

Copyright © TASR 2019

Zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov je v 2. čítaní

Zrušenie koncesionárskych poplatkov pre 
dôchodcov je v 2. čítaní

 
Návrh Slovenskej národnej strany (SNS) zrušiť koncesionárske poplatky pre seniorov od budúceho roka je v druhom čítaní. Poslanci podporili návrh, ktorým národniari podľa predsedu strany Andreja Danka zároveň plnia svoje sľuby, ktoré dali ešte na začiatku funkčného obdobia. „SNS od začiatku hovorí, že verejnoprávny rozhlas a televízia môžu fungovať aj bez koncesionárskych poplatkov,“ uviedol pred časom predseda národniarov Danko.

Základná sadzba úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS je pre domácnosť 4,64 eura mesačne. Polovicu, teda 2,32 eura mesačne, platia dôchodcovia (starobní, invalidní, vdovskí a sirotskí) a poberatelia dávky v hmotnej núdzi. Od povinnosti platiť úhradu je plne oslobodený platiteľ, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má v jeho domácnosti trvalý pobyt, alebo sám je ťažko zdravotne postihnutý. Zákon vymedzuje aj zamestnávateľov oslobodených od povinnosti platiť úhradu, napríklad školy, školské zariadenia, nemocnice, liečebne či hospice.
Zrušenie koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov bude mať na rozpočet dopad osem miliónov eur. V parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska to uviedol poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Eduard Heger. „Zatiaľ sme sa nedozvedeli, z čoho to chcete zaplatiť. Ale tiež ma zaujíma, prečo predkladáte takýto návrh práve teraz, keď sa blížia voľby," pýtal sa v pléne opozičný poslanec. Podľa neho mohla SNS prísť s týmto návrhom hneď v prvý rok vládnutia. „Suma z hľadiska pomoci ľuďom je zanedbateľná, aj keď dôchodcov poteší asi každé euro," dodal Heger.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Polícia v americkom New Yorku pátra po youtuberovi menom Etika, ktorý je šesť dní nezvestný. V tamojšej rieke našli telo, zatiaľ však nepotvrdili, či patrí hľadanej osobe. Dvadsaťdeväťročný Desmond Amofah pred zmiznutím zverejnil na službe YouTube osemminútové video, v ktorom sa prechádzal ulicami mesta, rozprával o samovražde a priznal, že trpí psychickými problémami. Vyzval mladých ľudí, aby nepodľahli častému používaniu sociálnych sietí, ktoré jeho samotného podľa vlastných slov "zničili".
V pondelok našli jeho osobné veci na Manhattan Bridge. Etika je známy vďaka videám, v ktorých hodnotí najmä produkty firmy Nintendo. Na Twitteri má 321-tisíc sledovateľov a na Instagrame 252-tisíc.
Svojich fanúšikov a fanúšičky vystrašil aj v minulosti, pričom do jeho domu po samovražedných vyhrážkach privolali políciu.

Manželka amerického prezidenta Melania Trumpová informovala, že jej hovorkyňa sa stane novou hovorkyňou Bieleho domu. Stephanie Grisham pracuje pre manželov od roku 2015. Prvá dáma Spojených štátov v utorok na Twitteri uviedla, že "si nedokáže predstaviť nikoho lepšieho pre tento post". Grisham nahradí Sarah Sanders, ktorá informovala o svojom odchode tento mesiac. Svoje pôsobenie v Bielom dome nazvala "životnou poctou". Do povedomia sa dostala výrokom, že Boh "chcel, aby sa Donald Trump stal prezidentom".


©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.