27. 8. 2019

Spravodlivosť nemôže vládnuť na ulici ani v médiách


Spravodlivosť nemôže vládnuť 
na ulici ani v médiách 

Spravodlivosť nemôže vládnuť na ulici ani v médiách. V súvislosti s prípadom štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej (Smer-SD) to v utorok vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
Premiér deklaroval, že je pripravený vyvodiť personálne dôsledky voči Jankovskej. "Chcem mať v rukách aspoň ako-také informácie, na základe ktorých môžem ako predseda vlády rozhodnúť," uviedol po výjazdovom rokovaní vlády v Kokave nad Rimavicou. "Keď zajtra zistím trochu viac, požiadam ministra Gábora Gála (Most-Híd), aby navrhol odvolanie. Nechcem dopustiť, aby sa tu vyvinul nový scenár, ak potrebujeme niekoho odstreliť, tak okamžite," doplnil.
Pellegrini si chce v rámci svojich možností overiť, či informácie prenikajúce na verejnosť sú relevantné. "Ja nebudem hodnotiť, či sa to dokáže alebo nedokáže. Ak vyplynie, že občania by mali pochybnosť, že je ohrozená spravodlivosť alebo niekto ovplyvňoval spravodlivosť tejto krajiny, potom musíme vyvodiť aj politickú zodpovednosť v záujme utlmenia nedôvery," skonštatoval.
Predseda vlády zároveň uviedol, že by sa mali nastaviť jasnejšie a spravodlivejšie pravidlá pri odvolávaní z verejných funkcií. "Spravodlivosť nebude vládnuť na ulici ani v médiách, bude vládnuť na polícii, na prokuratúrach a súdoch, to je demokratické. Nebude ani v rukách politikov, ani v rukách médií. Len polícia, vyšetrovatelia a súdy, všetci majú voľné ruky," vyhlásil.
Zopakoval, že nikoho v tejto súvislosti nekryje, ani mu nikto nebráni sa slobodne rozhodnúť. Nechce však vytvárať precedensy. "Že si zvykne nejaké médium spolu s opozičným politikom na systém, že stačí ráno niečo napísať a nebude ani čas overiť, či je to pravda a my medzitým budeme vyvolávať personálne dôsledky a niekoho odvolávať z funkcií," doplnil premiér.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala minulý týždeň u Jankovskej zaisťovacie úkony, štátna tajomníčka jej odovzdala mobilný telefón. Stalo sa tak v súvislosti s vyšetrovaním podozrenia z korupčnej trestnej činnosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podľa medializovaných informácií mala Jankovská údajne intenzívne komunikovať prostredníctvom telefónu s Marianom K., ktorý je obvinený v prípade objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.
Jankovská komunikáciu s Marianom K. poprela a tvrdí, že sa s ním nestretla. Viaceré opozičné strany trvajú na odchode Jankovskej z funkcie. Aj podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej je zotrvanie Jankovskej vo funkcii neobhájiteľné.
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) okamžite po potvrdení väzieb na Mariana K. podá návrh na odvolanie Jankovskej. V prípade, ak by strana Smer-SD, ktorá ju do funkcie nominovala, trvala na jej zotrvaní v pozícii, zváži Gál demisiu.

Copyright © TASR 2019


MEDIA NEWS


MEDIA NEWS

Členské štáty skupiny G7 dosiahli dohodu týkajúcu sa zdanenia veľkých technologických gigantov, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Takzvaná digitálna daň predtým vyvolala napätie medzi USA a Francúzskom.
"V prípade digitálnej dane sme dosiahli dohodu, ktorá prekračuje spory medzi nami," povedal Macron na spoločnej tlačovej konferencii s americkým prezidentom Donaldom Trumpom na samite skupiny G7 v Biarritzi. Dodal, že Francúzsko zruší svoju digitálnu daň, keď začne platiť medzinárodné riešenie.


Copyright © TASR 2019



Vražda novinára Jána Kuciaka

Vražda novinára Jána Kuciaka


Nezákonné lustrácie sú širokospektrálna téma, netýkajú sa len registrov v rámci Ministerstva vnútra (MV) SR. Povedala to šéfka rezortu vnútra Denisa Saková (Smer-SD) v súvislosti s lustráciami viacerých osôb v policajných registroch, ktoré vyšli na povrch pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa ministerky bude aj do budúcna potrebné riešiť kontrolné mechanizmy v tejto oblasti.
"Operatívne sme prijali opatrenia, ktoré sme mohli, v krátkom čase aj so šéfom inšpekcie a s prezidentom Policajného zboru. Problematika lustrácií je však trošku širokospektrálnejšia," skonštatovala Saková. Vysvetlila, že od roku 2006 sa hovorí o informatizácii a digitalizácii spoločnosti.
Ministerstvo vnútra sa podľa jej slov s referenčnými registrami otvorilo iným inštitúciám, ako sú napríklad advokáti či notári. Aj preto bude potrebné lustrácie riešiť do budúcna. "Bude to troška ťažšie, ale, samozrejme, musíme zapracovať aj nejaké postupy a kontrolné mechanizmy na to, aby sme kontrolovali celé široké spektrum ľudí, ktorí s týmito informáciami nakladajú," vysvetlila.
Na otázku, či už za svojho predchádzajúceho pôsobenia v rezorte nemala informácie o spolupráci vysokých štátnych predstaviteľov s osobami podozrivými z trestných činov, odpovedala, že sa vždy venovala skôr civilnej časti rezortu. Poukázala na to, že už vtedy sa snažili riešiť prevenciu aj v súvislosti s lustráciami. Na otázku, či sa stretla s Marianom K., odpovedala, že nie.
V kauze lustrácií novinárov je vedené trestné stíhanie pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Prípadom sa zaoberá vyšetrovateľ odboru boja proti korupcii a organizovanej kriminalite inšpekcie ministerstva vnútra. Úrad špeciálnej prokuratúry tiež informoval, že okrem novinárov boli lustrovaní aj niektorí prokurátori.


Copyright © TASR 2019
 

MTV Video Music Awards

MTV Video Music Awards 


V Prudential Center v newjerseyskom Newarku v noci na dnes vyhlásili víťazov a víťazky MTV Video Music Awards. Najviac cien, a to konkrétne tri, si vyslúžili speváčky Taylor Swift a Ariana Grande, ktoré mali obe po 10 nominácií, a ich kolegyňa Billie Eilish. Swift si odniesla cenu za video roka, video s posolstvom a jej počin ME! s Brendonom Uriem jej vyniesol aj trofej za vizuálne efekty. Grande vyhlásili za umelkyňu roka, pričom tiež vyhrala ceny za výpravu a najlepšiu skladbu leta. Eilish zase uspela v kategóriách Nováčik roka, Interpretka roka z relácie MTV Push a Najlepší strih.

Za pieseň roka vyhlásili Old Town Road (Remix), na ktorej spolupracovali Lil Nas X a Billy Ray Cyrus. Najlepšia spolupráca sa podarila Shawnovi Mendesovi a Camile Cabello so skladbou Seňorita. Cenu za najlepšie popové video získali Jonas Brothers za comebackový singel Sucker a rapperka Cardi B si so skladbou Money vyslúžila trofej za najlepšie hip-hopové video. Spomedzi rockových interpretov patrilo najlepšie video Panic! At The Disco (High Hopes), v kategórii latino hudby mali najlepší klip Rosalía, J Balvin a El Guincho (Con Altura), v r'n'b Normani a 6lack (Waves), v kategórii K-pop si trofej vyslúžili BTS a Halsey (Boy With Luv) a najlepšie tanečné video mali The Chainsmokers a Bebe Rexha k piesni Call You Mine.

Na ceremoniáli udelili aj Michael Jackson Video Vanguard Award za úspechy v oblasti hudby a filmu. Tú si tento rok odniesla rapperka Missy Elliott. "Viac ako dve desaťročia som usilovne pracovala a nikdy som si nemyslela, že tu budem stáť a dostanem toto ocenenie," vyjadrila sa 48-ročná interpretka, ktorá si vo svojej ďakovnej reči uctila aj zosnulú kolegyňu Aaliyah. Elliott počas ceremoniálu aj vystúpila a divákom a diváčkam predviedla viacero svojich skladieb vrátane hitov Work It a Lose Control.

Počas večera, ktorým sprevádzal komik Sebastian Maniscalco, vystúpili okrem Elliott aj Swift, Lil Nas X, Miley Cyrus či Lizzo. Udeľovanie MTV Video Music Awards uzavreli interpreti z New Jersey, keďže sa tam ceremoniál uskutočnil po prvý raz. Diváci a diváčky si tak mohli užiť vystúpenie Queen Latifah, Redmana, Wyclefa Jeana, Naughty by Nature a Fettyho Wapa.

Prehľad víťazov a víťaziek MTV Video Music Awards 2019:

Video roka: Taylor Swift - You Need to Calm Down
Umelec alebo umelkyňa roka: Ariana Grande
Pieseň roka: Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus - ld Town Road (Remix)
Najlepší nový umelec alebo umelkyňa: Billie Eilish
Najlepšia spolupráca: Shawn Mendes & Camila Cabello - Senorita
Najlepšie popové video: Jonas Brothers - Sucker
Najlepšie hip-hopové video: Cardi B - Money
Najlepšie r'n'b video: Normani ft. 6lack - Waves
Najlepšie K-pop video: BTS ft. Halsey - Boy With Luv
Najlepšie latino video: Rosalía & J Balvin ft. El Guincho - Con Altura
Najlepšie tanečné video: The Chainsmokers ft. Bebe Rexha - Call You Mine
Najlepšie rockové video: Panic! At The Disco - High Hopes
Video s posolstvom: Taylor Swift - You Need to Calm Down
Skladba leta: Cardi B feat. Bad Bunny & J Balvin - I Like It
Najlepšia réžia: Lil Nas X ft. Billy Ray Cyrus - ld Town Road (Remix) (réžia: Calmatic)
Najlepšia choreografia: Rosalía & J Balvin ft. El Guincho - Con Altura (choreografia: Charm La’Donna)
Najlepšia výprava: Ariana Grande - 7 Rings (výprava: John Richoux)
Najlepší strih: Billie Eilish - Bad Guy (strih: Billie Eilish)
Najlepšie vizuálne efekty: Taylor Swift ft. Brendon Urie of Panic! At The Disco - ME! (efekty: Loris Paillier a Lucas Salton pre BUF VFX)
Najlepšia kamera: Shawn Mendes & Camila Cabello - Senorita (kamera: Scott Cunningham)
Najlepšia skupina: BTS
Interpret alebo interpretka roka z relácie MTV Push: Billie Eilish
Najlepšia hymna: Megan Thee Stallion ft. Nicki Minaj & Ty Dolla Sign - Hot Girl Summer
Skladba leta: Ariana Grande & Social House - boyfriend


©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 

Rádio Slovensko bude mať od septembra nový zvukový obal

Rádio Slovensko bude mať od septembra 
nový zvukový obal

Rádio Slovensko začne v pondelok 2. septembra vysielanie v novej modernej zvukovej grafike. Inciátorom jej zmeny bol po nástupe do funkcie šéfdramaturga Milan Urbaník. Tím marketingu a kreatívy RTVS spolu s kolegami z Rádia Slovensko na nej pracoval od konca marca. Má symfonickú i popovú verziu, na nahrávaní ktorých sa podieľal Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a slovenská vokálna kapela For You.

Ako priblížil Milan Urbaník, nová vizualizácia korešponduje s obsahom hovoreného slova v Rádiu Slovensko a s jeho playlistom. „Každá zvuková grafika má svoju životnosť, preto prichádzame s novou, modernou, ktorá reflektuje súčasnú dobu. Celý proces tvorby a výsledok sú veľmi pozitívne, pretože je vždy radosť pracovať s tímom profesionálov, čo, verím, ocenia aj poslucháči Rádia Slovensko,“ dodal riaditeľ Sekcie marketingu RTVS Richard Jajcay.

Grafika je štruktúrovaná podľa časti dňa, špeciálna je pre rannú šou Dobré ráno, Slovensko, Zelenú vlnu, športové spravodajstvo, počasie, krátke správy a používať sa bude niekoľko foriem hudobných predelov. Symfonické varianty budú poslucháči počuť v rannej šou v pracovné dni, pred krátkymi správami a zvukovým znamením. Nahrávali sa v štúdiu Slovenského rozhlasu, popové a spievané popové verzie vo viedenskom štúdiu Soundfeiler.

„Výroba zvukovej grafiky bola pre mňa výnimočným zážitkom, a to ich už mám za sebou niekoľko. Samozrejme, mimoriadnym plusom bolo pôsobenie Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, ktorý znie v tomto zvukovom obale grandiózne,“ uviedol Milan Urbaník.

Novinkou je tiež slogan – „Rádio Slovensko, každým slovom vyladené“, ktorý vznikol na základe výsledkov prieskumu. „Opäť sa potvrdilo, že Rádio Slovensko je jediné rádio na Slovensku, v ktorom je slovo rovnako dôležité ako hudba. Je jediné z mainstreamových rádií, ktoré nie je prísluchové, ale posluchové,“ vysvetlil Richard Jajcay.

K celkovému zvukovému obalu patrí aj nový staničný hlas. Je ním herec Tomáš Palonder, ktorý nahradil svojho kolegu Jána Galoviča. „Sme veľmi vďační, že sme mohli spolupracovať s Jánom Galovičom, ktorý bol dlhé roky veľmi platným hlasom Rádia Slovensko,“ poznamenal šéf Sekcie marketingu. Tomáš Palonder je dlhoročným fanúšikom jednotlivých okruhov Slovenského rozhlasu a na archívnom webe vyhľadáva najmä rozhlasové hry. „Rozhlas počúvam odmalička, a preto je pre mňa poctou, že môžem hlasovo reprezentovať takú historicky dlhú a úspešnú značku, akou je Rádio Slovensko,“ vyznal sa.

RTVS bude postupne pokračovať v zmene zvukovej grafiky ďalších rozhlasových programových okruhov. Tešiť sa na ňu môžu poslucháči Rádia_FM, Rádia Regina a Rádia Devín.

Pripomeňte si 75. výročie SNP s RTVS

Pripomeňte si 75. výročie SNP 

 s RTVS


26. 8. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS



Francúzsko je pripravené zrušiť daň z digitálnych služieb v prípade, že sa uzatvorí globálna dohoda o zdaňovaní internetových gigantov, ako sú Facebook či Google. Povedal to v nedeľu počas samitu skupiny G7 vo francúzskom prímorskom letovisku Biarritz francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Schválenie takzvanej digitálnej dane vo Francúzsku podráždilo amerického prezidenta Donalda Trumpa, keďže v najväčšej miere sa dotkne amerických spoločností. Francúzsko sa takúto daň rozhodlo schváliť samostatne po tom, ako úsilie presadiť daň na celoeurópskej úrovni zmarili štáty s nízkymi daňami. Tie profitujú z toho, že internetové giganty pôsobiace v celej EÚ platia dane práve na ich území.
Trump v reakcii na schválenie dane vo Francúzsku pohrozil, že uvalí vysoké dovozné clá na francúzske vína. Digitálna daň bola aj jednou z tém, o ktorých sa diskutovalo na samite G7.
Macron v nedeľu novinárov informoval, že "Trumpovi včera jasne povedal, že ak dospejú k spoločnej dohode v rámci OECD, Francúzsko vlastnú daň nepotrebuje".


Predstavitelia Francúzska a USA dosiahli kompromis v súvislosti s francúzskou digitálnou daňou. Tú americký prezident Donald Trump označil za nespravodlivú voči americkým spoločnostiam a pohrozil Francúzsku uvalením dovozných ciel na francúzske vína. O kompromise informovali zdroje blízke rokovaniam.
Kompromis, ktorý dosiahli francúzsky minister financií Bruno Le Maire, americký minister financií Steven Mnuchin a ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow, počíta s tým, že Francúzsko vráti internetovým firmám rozdiel medzi francúzskou daňou a plánovaným daňovým systémom, na ktorom sa pracuje v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
"Poradca D. Trumpa je s návrhom spokojný," povedal nemenovaný zdroj pre agentúru Reuters. Návrh dohody ešte v pondelok na záver samitu G7 vo francúzskom letovisku Biarritz dostanú Trump a francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Pôvodne hrozilo, že daň vo výše 3 % z digitálnych služieb, ktorú platia firmy s príjmami vo Francúzsku nad 25 miliónov eur a celosvetovými príjmami nad 750 miliónov eur, vyvolá nový spor medzi Washingtonom a Európskou úniou. Trump medzičasom pohrozil, že na daň odpovedia USA dovoznými clami na francúzske vína.
Daň bola vo Francúzsku schválená v júli, keď ju potvrdil aj Senát, pričom platí spätne od 1. januára. Francúzska vláda chcela pôvodne presadiť digitálnu daň naprieč celou Európskou úniou, s tým však nesúhlasili niektoré členské krajiny s nízkymi daňami. Práve tie si totiž vďaka nízkemu daňovému zaťaženiu internetové giganty vyberajú na platenie daní.

 
Copyright © TASR 2019