26. 8. 2020

HOAX: Rúška nespôsobujú také kožné problémy, aké sú na zavádzajúcich snímkach

HOAX: 



 Rúška nespôsobujú také kožné problémy, aké sú na zavádzajúcich snímkach
Tisíce ľudí zdieľali na Facebooku sériu piatich fotografií, ktoré vytvárali dojem, že rúška spôsobujú vyrážky v okolí nosa a úst. Tri z uvedených fotografií vôbec nesúvisia s nosením tvárových rúšok, zobrazujú ovčie kiahne, ekzém a rosaceu (ružovku). Ďalšia fotografia ukazuje alergickú reakciu na materiál použitý v rúšku. Posledná fotografia pochádza od talianskej zdravotnej sestry - jej modriny z ochranných prostriedkov však boli ešte dodatočne upravené a zvýraznené. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
Sériu zavádzajúcich fotografií zdieľala stránka Bádateľ. Príspevok odkazuje na opatrenie súvisiace s povinným nosením rúšok pre žiakov od druhého stupňa základných škôl počas prvých dvoch septembrových týždňov školskej dochádzky.
Príspevok sa objavil aj na súkromnom facebookovom profile, ale po tom ako informácie vyvrátila Polícia SR, bol zmazaný.
Dezinformácie o kožných problémoch súvisiacich s nosením rúšok však zdieľalo viac ako 3000 používateľov Facebooku.
Jedna z fotografií príspevku bola pôvodne publikovaná vo fotobanke Getty Images. Zobrazuje dieťa s ovčími kiahňami.
Ďalšia fotografia z príspevku bola publikovaná na Wikipédii 11. apríla 2018, teda viac ako 18 mesiacov pred prvým vypuknutím nákazy nového koronavírusu vo Wu-chane v decembri 2019. Fotografia zobrazuje dieťa s ochorením Eczema herpeticum.
Na ďalšej fotke z príspevku je talianska zdravotná sestra Valeria Zeddeová. Tá ju zverejnila na Instagrame 13. marca 2020. Zobrazuje otlačeniny a modriny spôsobené osobnými ochrannými prostriedkami (okuliare, respirátory), ktoré mala na sebe počas svojej zmeny niekoľko hodín. Pri porovnaní s originálom je vidieť, že fotografia v zavádzajúcom príspevku bola upravená, modriny na tvári zdravotnej sestry boli zvýraznené.
Ani ďalšia fotka z príspevku nemá nič spoločné s nosením rúška. Objavila sa na webových stránkach Medical News Today. Ilustruje druh vyrážky spôsobenú tzv. ružovkou.
Piata fotografia z príspevku cirkulovala v správach o francúzskej tínedžerke, ktorá mala trpieť alergickou reakciou po dlhšom nosení rúška. Článok z francúzskeho denníka Le Monde z 10. augusta 2020 cituje matku tínedžerky: "Bolo to po prvýkrát, čo nosila rúško, ktoré dostala od školy, tak dlho. Boli sme na týždňovej dovolenke v kempe a bolo nutné nosiť rúško v uzavretých priestoroch, takže ho nosila každý deň."
Podľa Americkej dermatologickej akadémie (American Academy of Dermatology - ADD) môže mať dlhodobé nosenie rúška vedľajšie účinky vrátane akné či suchej pokožky. Aj preto sa odporúča prať látkové rúška pomocou hypoalergénneho čistiaceho prostriedku bez vône, aby sa odstránili mikróby, oleje a častice, ktoré môžu dráždiť pokožku.
Aj podľa Polície SR, ktorá tiež zavádzajúci príspevok s fotografiami vyvrátila, dodáva, že na svete sa môže nachádzať človek, ktorý môže byť alergický na materiál, z ktorého je rúško vyrobené a jeho nosenie tak môže spustiť alergickú reakciu. Ide však o veľmi individuálne prípady. Na tie podľa polície šíritelia hoaxov o rúškach v skutočnosti nepoukazujú. "Šíria nepravdivé informácie vo všeobecnosti a zo zásady sú odporcovia nosenia rúšok," uviedla slovenská polícia na svojom facebookovom profile.


Zdroj: TASR

Dezinformácie o Bielorusku majú päť najvýraznejších symbolov

Dezinformácie o Bielorusku 
majú päť najvýraznejších symbolov


Situácia v Bielorusku sa stáva živnou pôdou pre dezinformácie a manipulovanie s názorom verejnosti o motíve, priebehu a možných dôsledkoch protestov bieloruskej občianskej spoločnosti. V stredu na to upozornil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý konkretizoval aj päť najvýznamnejších symbolov/termínov, ktoré autori dezinformácií používajú.
"Sú nimi majdanizácia, zvýšené aktivity NATO pri hraniciach s Bieloruskom, geopolitický zápas, platenie protestov zo zahraničia a používanie fašistických symbolov," priblížil šéf slovenskej diplomacie.
Upozornil, že termín majdan, ktorý sa vzťahoval na udalosti z roku 2014 z ukrajinského Kyjeva, sa stal dehonestujúcou nálepkou dezinformácií pre akýkoľvek občiansky protest. "Verejnosti je vsugerúvané, že ide o protest malej skupiny občanov usilujúcej sa o prevrat. Treba si klásť otázku, čo počúvame na námestiach - volanie po moci alebo apel na základné demokratické princípy a nezmanipulované voľby?" opýtal sa Korčok.
Dôrazne poprel tvrdenia o účelových pohyboch jednotiek NATO v blízkosti hraníc s Bieloruskom. "Áno, v susedstve Bieloruska sú dislokované jednotky NATO ako predsunutá obrana, no nie v súvislosti s udalosťami v Bielorusku z augusta 2020, ale toho, čo sa stalo na Ukrajine v roku 2014," povedal Korčok.
Vyvrátil aj dezinformácie naznačujúce vytváranie dojmu, že z Bieloruska sa stáva kolóna Západu. "Počuli ste niekoho, že by ťahal Bielorusov do štruktúry NATO a EÚ? V tejto situácii, a hovoria to sami Bielorusi, nejde o geopolitický zápas, ale o slobodu a demokraciu," vyhlásil.
Rovnako je podľa neho potrebné si úplne logicky klásť otázky v prípade naznačovania, že demonštranti sú platení zahraničím. "Ako je niečo také reálne v silne centralizovanej krajine pod dohľadom štátnej moci?" vyslovil otázku. Pripomenul, že takýto propagandistický scenár používali už komunisti. "Keď chceli znemožniť, zdiskreditovať akékoľvek protesty, začali ich spájať s prostriedkami zo zahraničia," uviedol.
V prípade údajných fašistických symbolov, ktoré majú predstavovať vlajky protestujúcich, ozrejmil, že ide o historickú vlajku, pod ktorou skladal prezidentskú prísahu aj terajší prezident.


Copyright © TASR 2020


Reakcia Energochemica SE- tlačová konferencia ministerstva životného prostredia zo dňa 24.08.2020.

Reakcia Energochemica SE 

tlačová konferencia ministerstva životného prostredia zo dňa 24.08.2020.


Tvrdenia o zväčšovaní environmentálnej záťaže, o vypúšťaní odpadových vôd plných arzénu do odkaliska či zhoršovaní stavu prírody a krajiny sa nezakladajú na faktoch.
TP 2, s.r.o. prevádzkuje odkalisko Poša až od roku 2008 a v období do roku 2019 bolo v odkalisku uložených len 2% z celkového množstva popolčeka a množstvo vôd a organické znečistenie bolo znížené o 60%. Všeobecné tvrdenia a prezentovanie výsledkov správ z roku 2015 bez bližšieho odborného vysvetlenia sú manipulatívne a navádzajú dojem, že činnosťou čistiarne odpadových vôd (ČOV) sa produkuje a následne je vypúšťaný arzén. V rámci kontroly SIŽP bola nameraná hodnota arzénu vo vypúšťaných vodách do odkaliska v koncentrácií 5,68 µg/l, čo je 9-násobne menšia hodnota ako je prípustná hodnota vo vodách pre závlahy (50 µg/l). Vzhľadom na závažnosť a nepravdivosť viacerých informácii dochádza k šíreniu poplašnej správy a spoločnosť podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Spoločnosť TP 2, s.r.o. disponuje platným povolením na vypúšťanie odpadových vôd z odkaliska Poša do toku Ondava vydané Okresným úradom Prešov (OÚ), ktorý bol v danom čase oprávneným orgánom na vydanie predmetného povolenia. Spoločnosť striktne dodržiavala a aj naďalej dodržiava všetky podmienky určené orgánmi štátnej správy. SIŽP IŽP Košice si bez zákonného oprávnenia odvodil právomoc posudzovať platnosť či neplatnosť povolení, vydaných OÚ Prešov, ktorý je príslušným orgánom štátnej správy v oblasti ochrany vôd.
Od roku 2014 prebieha konanie o vydanie integrovaného povolenia pre ČOV. V dôsledku neefektívnej legislatívy a nesúladu vyriešenia stretov záujmov v legislatívnej oblasti medzi orgánmi štátnej správy a územnou samosprávou sme sa bez vlastného zavinenia ocitli v patovej situácii. Bližšie informácie skupina ENERGOCHEMICA SE uviedla v stanovisku zverejnenom dňa 21.05.2020 (https://www.tasr.sk/ots/ots-stanovisko-skupiny-energochemica-se/2588 5-clanok.html). O týchto skutočnostiach sme osobným listom zo dňa 17.6.2020 informovali ministra životného prostredia, v ktorom sme navyše poukázali na históriu trendov vypúšťaných vyčistených vôd.
Aktuálne začalo konanie, ktoré sa zakladá na zatiaľ neukončenej kontrole. SIŽP IŽP Košice mieni uložiť opatrenie na nápravu - bezodkladne zamedziť spoločnosti TP 2, s.r.o. vypúšťanie vyčistených vôd do povrchových vôd.
Realizácia navrhovaného opatrenia bude mať za následok zastavenie prevádzky ČOV. Výsledkom bude zastavenie výrob v priemyselnom parku v Strážskom s dopadmi na 700 zamestnancov a ich rodiny. Ak dnes tieto spoločnosti prerušia výrobu, stratia pozície na trhu, spôsobia škody odberateľom a uvedené výroby už nebudú obnovené.
Mechanicko-chemicko-biologická ČOV je zariadením, ktorého hlavným účelom je práve ochrana životného prostredia. Jeho odstavením budú zrážkové vody z areálu bezprostredne ohrozovať povrchové vody v Laborci. Spoločnosť TP 2, s.r.o. preto podnikne právne kroky na ochranu jej práv a právom chránených záujmov s cieľom predísť vzniku škôd, ktoré nebude možné napraviť. Právo na spravodlivé a zákonné posúdenie je základom riadneho fungovania demokratického štátu a tejto zákonnosti sa budeme domáhať a dovolávať na všetkých orgánoch a príslušných súdoch.
V piatok 28.08.2020 o 10.00 hod. v hoteli Devín organizujeme tlačovú konferenciu na danú tému.

N. Milanová: S výsledkami finančnej kontroly v RTVS nemôžeme byť spokojní

N. Milanová: S výsledkami finančnej kontroly
 v RTVS nemôžeme byť spokojní


Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) nie je spokojná s výsledkami finančnej kontroly v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS). Podľa ministerstva odhalila kontrola nehospodárnosť internej výroby relácií a problémy vo finančných procesoch. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzana Viciaňová.
"Hovoriť po prečítaní výsledkov tejto kontroly, že potvrdili funkčnosť a hospodárnosť procesov nastavených v RTVS, považujem buď za neznalosť čítania s porozumením, alebo za úmyselné zavádzanie verejnosti. V každom prípade sme veľmi zvedaví na výsledky komplexnejšej kontroly, ktorú v RTVS avizoval Najvyšší kontrolný úrad SR," uviedla ministerka.
Finančná kontrola ministerstva zistila v RTVS 13 prípadov porušenia finančnej disciplíny. "Nedodržanie pravidiel postupov podľa zákona o rozpočtových pravidlách sa týka najmä prípadov, pri ktorých RTVS zahrnula do vyúčtovania nákladovú položku, aj keď tento výdavok nebol preukázateľne uhradený koprodukčným partnerom a k výdavku zároveň nemal koprodukčný partner účtovný doklad. Znamená to, že RTVS zaplatila za výdavky alebo služby, ku ktorým neexistujú účtovné doklady," vysvetlilo ministerstvo. RTVS preto požiadalo ministerstvo o vrátenie 30.077 eur.
Verejnoprávny vysielateľ podľa MK SR porušil tiež zákon o RTVS. Jeden zo zamestnancov mal spojiť svoje pôsobenie v trvalom pracovnom pomere v RTVS s podnikateľskou činnosťou. "Zistilo sa aj porušenie zákona o účtovníctve, konkrétne v prípade zmluvy, ktorá sa stala účinnou až po dátume odovzdania diela. Okrem toho obsah účtovných dokladov nekorešpondoval s opisom vykonanej práce a preukázateľne odpracovaným časom," vymenúva Viciaňová. RTVS mala tiež porušiť zákon o verejnom obstarávaní, keď pri výbere postupu zadávania zákazky neurčila, či požadovaný predmet zákazky spĺňa podmienky bežnej dostupnosti. Porušiť mala aj zákon o finančnej kontrole a audite tým, že na všetkých úrovniach nerobila základnú finančnú kontrolu účtovných dokladov.
MK SR od 24. júna do 28. júla skontrolovalo projekty, na ktoré poskytuje financie na základe zmluvy o zabezpečení služieb verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania a televízneho vysielania na roky 2018 – 2022. Kontrola sledovala využitie prostriedkov z tzv. zmluvy so štátom do konca marca tohto roka.
O výsledkoch kontroly informoval generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník na minulotýždňovom zasadnutí Rady RTVS. Uviedol vtedy, že finančný audit odhalil len nedostatky týkajúce sa povinnosti tretích strán pri externej výrobe, na základe čoho musel RTVS z objemu minuloročnej poskytnutej sumy od štátu vo výške 26 miliónov eur vrátiť 0,12 percenta (30.077 eur). Výsledky kontroly však podľa neho potvrdili kľúčový fakt, že interné nastavenie procesov v RTVS je funkčné a hospodárne.
Rezort kultúry upozornil, že komplexnú kontrolu finančného hospodárenia v RTVS je oprávnený vykonať Najvyšší kontrolný úrad SR a Úrad vládneho auditu. Najvyšší kontrolný úrad 20. augusta oznámil päť nových kontrolných akcií pre tento rok, medzi ktoré zaradil aj RTVS.

Copyright © TASR 2020

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 

Predstavitelia Organizácie krajín pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) by sa mali čoskoro dohodnúť o základných návrhoch na digitálnu daň a minimálnu daň pre firmy, uviedol nemecký minister financií Olaf Scholz.
"Aktuálne som veľmi optimistický, že sa dokážeme na jeseň dohodnúť na návrhu v oboch sporných záležitostiach," povedal Scholz na tlačovej konferencii po stretnutí so svojimi náprotivkami z Rakúska, Švajčiarska, Lichtenštajnska a Luxemburska. "Diskutujeme o tom už dosť dlho. Sme pripravení," dodal.
USA sa však v júni prestali v rámci OECD zúčastňovať na rokovaniach o daniach pre koncerny, ako sú Amazon či Google, ktoré sa snažia platiť dane v krajinách s nízkymi sadzbami a nie v tých, v ktorých generujú tržby.
Švajčiarsky minister financií Ueli Maurer upozornil, že nový medzinárodný daňový rámec nesmie vytvoriť administratívne prekážky a že by nemal vstúpiť do platnosti príliš skoro. "Firmy v tejto chvíli potrebujú čas na to, aby sa zotavili z koronakrízy," povedal Maurer.


Spoločnosť Google plánuje výrazne zvýšiť počet podporovaných telefónov, ktoré bude možné v rámci platformy Android Auto bezdrôtovo prepojiť s informačným systémom vozidla. Informuje o tom na svojej oficiálnej internetovej stránke s tým, že zmena by mala prísť s príchodom najbližšej novej verzie operačného systému Android.
Podľa Google bude po novom možné s autom bezdrôtovo prepojiť všetky smartfóny, ktoré dostanú novú verziu operačného systému Android 11 a majú možnosť pripojenia v 5 GHz wi-fi pásme. „V Európskej únii musia smartfóny spĺňať aj dodatočné regulačné požiadavky, aby sa mohla v aute využívať 5 GHz sieť,“ upozorňuje spoločnosť.
Ako informuje portál Engadget.com, Google umožnil bezdrôtové prepojenie telefónu a vozidla v rámci Android Auto ešte v roku 2018. Podpora je však doteraz obmedzená iba na jeho vlastné smartfóny Pixel, Nexus a niektoré modely Samsungu.
Portál zároveň zdôrazňuje, že okrem splnených podmienok v rámci hardvéru telefónu je pre fungovanie bezdrôtového režimu Android Auto potrebná i podpora zo strany výrobcu auta v jeho infotainmente.
Okrem rozšírenej podpory bezdrôtového pripojenia plánuje Google pridať do platformy aj viac podporovaných aplikácií. Doteraz bolo napríklad možné cez ňu zobrazovať na informačnom paneli vozidla z mobilných navigačných aplikácií iba Mapy a Waze od Googlu, do konca roka by ale mala pribudnúť i navigácia Sygic od slovenského výrobcu.


Copyright © TASR 2020




Facebook v Thajsku zablokoval prístup do skupiny zameranej na diskusiu o monarchii po tom, ako thajská vláda pohrozila právnymi krokmi. Spoločnosť pre BBC uviedla, že takisto pripravuje právne kroky v reakcii na tlak z Bangkoku. V Thajsku sa konajú protesty proti vláde, ktoré volajú po reforme monarchie. Kritika monarchie je však v krajine nezákonná.
Prístup do skupiny zablokovali na území Thajska v pondelok večer. Z iných krajín je prístup do skupiny, ktorá má viac ako milión členov, otvorený. Jej administrátor Pavin Chachavalpongpun vyhlásil, že "ponúka priestor na serióznu diskusiu o monarchii a umožňuje Thajčanom slobodne vyjadriť svoje názory o monarchii, od politickej intervencie až po jej väzby s armádou pri upevňovaní kráľovskej moci". Facebook potvrdil, že "bol prinútený zablokovať prístup k obsahu, ktorý thajská vláda považuje za nezákonný".
Chachavalpongpun žije v japonskom exile a v pondelok večer vytvoril novú skupinu, ktorá cez noc prilákala viac ako 400-tisíc členov.
Zablokovanie prístupu kritizovali aj ľudskoprávne skupiny. "Nepomýľte sa. To Thajsko tu porušuje zákon. Medzinárodné právo chráni slobodu prejavu," povedal John Sifton z Human Rights Watch.
Správca skupiny pre BBC ďalej objasnil, že niektorí jej členovia by chceli zachovať monarchiu, no väčšina diskutujúcich žiada okamžitú reformu.


Zástupcovia videoaplikácie TikTok aj jeden jej zamestnanec v pondelok podali žalobu na administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho "silne spolitizované" a "protiústavné" nariadenie, ktorého cieľom je jej zákaz v Spojených štátoch. To by malo začať platiť v septembri.
TikTok, ktorý vlastní čínska firma ByteDance, sa obrátil na federálny súd v Kalifornii. V žalobe, ktorá spomína aj Trumpovu rétoriku proti Číne, napríklad tvrdí, že americká administratíva neumožnila spoločnosti spravodlivú šancu brániť sa pred tvrdeniami, že predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, a prezidentovo nariadenie sa nezákonne opiera o zákon o mimoriadnych právomociach spôsobmi, ktoré sa nevzťahujú na TikTok.
"Preferujeme konštruktívny dialóg pred súdnymi spormi, ale výkonným nariadením hroziacim zákazom našich amerických operácií - odstránením vzniku 10-tisíc amerických pracovných miest a nenapraviteľným poškodením miliónov Američanov, ktorí si zapínajú túto aplikáciu pre zábavu, spojenie a legitímne živobytie, ktoré je životne dôležité najmä počas pandémie - jednoducho nemáme na výber," uviedol TikTok v blogovom príspevku o žalobe.
Samostatnú žalobu podal v Kalifornii americký programový manažér TikToku Patrick Ryan, ktorý tvrdí, že Trumpovo nariadenie nezákonne ohrozuje živobytie jeho rodiny a žiada federálneho sudcu, aby zaistil, že zamestnanci TikToku budú naďalej dostávať plat. Ryan tvrdí, že nariadenie zakazujúce budúce transakcie s TikTokom je tak vágne napísané, že by mohlo z vyplácania platov od spoločnosti urobiť federálny zločin.
Ryan zriadil kampaň na webe GoFundMe, ktorej cieľom je financovať žalobu. V popisku k nej uviedol, že nariadenie, ktoré zakazuje akémukoľvek subjektu a akejkoľvek osobe obchodovať s TikTokom znamená, že po 20. septembri nebude spolu s jeho 1 500 kolegami môcť dostať výplatnú pásku "pretože bude pre spoločnosť nelegálne nám zaplatiť. Zašlo to už priďaleko". Ryan do kampane investoval 5 000 dolárov ( v prepočte 4 220 eur), celkovo chce vyzbierať 30-tisíc (25 322 eur).
Žaloba Ryana so žalobou TikToku nesúvisí. Ako informuje spravodajský portál CNN, Ryan na svoj krok upozornil firmu, tá však v jeho konaní nezohrala rolu.
V nariadení zo začiatku augusta Trump uvádza, že aplikácia zbiera obrovské množstvo informácií, čo predstavuje pre USA hrozbu, pretože to "umožňuje Komunistickej strane Číny prístup k osobným a majetkovým informáciám Američanov". Zároveň tiež podľa neho umožňuje zbierať dáta o čínskych občanoch v USA, aby ich mohla vláda v Pekingu sledovať, a mohli by tiež Číne umožniť sledovať amerických vládnych zamestnancov a zbierať súkromné informácie s cieľom vydierania alebo priemyselnej špionáže. TikTok už v minulosti uviedol, že svoje dáta o amerických používateľoch uskladňuje v USA a Singapure a akúkoľvek žiadosť o tieto dáta od čínskej vlády by zamietol.
Americké operácie TikToku sú v súčasnosti predmetom rokovaní s americkými podnikmi. Medzi potenciálnymi kupcami je spoločnosť Microsoft a údajne aj Oracle.
Podľa Roberta Chesneyho, profesora práva o národnej bezpečnosti na University of Texas-Austin, ktorý sa zhováral so CNN, nie sú šance TikToku na úspech vysoké, mohli by však viesť k odkladu zákazu.


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.



25. 8. 2020

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Minister životného prostredia Ján Budaj dnes upozornil na verejné výzvy, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami. Niektoré otvorene vyzývajú k zabitiu ochrancov prírody, čím sa vraj zachráni človek, respektíve strom. Šéf envirorezortu sa v tejto súvislosti obráti na kompetentné orgány so žiadosťou, aby vyšetrili tieto vyhrážky.
Verejné výzvy a vyhrážky sa rozmnožili na sociálnej sieti Facebook najmä v posledných mesiacoch. Patria sem napríklad stránky s názvom „Zjb ochranára, zachrániš strom“ alebo „Zjb ochranára, zachrániš človeka“. Vyhrážky smerujú aj voči inšpektorom životného prostredia.
Minister Budaj v tejto súvislosti zdôraznil, že verejné osočovanie, ponižovanie a vyzývanie k zabitiu je neakceptovateľné a nemôže zostať bez povšimnutia kompetentných orgánov. Podľa slov ministra ide o extrémizmus, ktorého plánom je zastrašovať ochrancov prírody.
„Keďže v tejto skupine nie je núdza o zbrane, upozorním orgány, aby brali takéto zastrašovanie s plnou vážnosťou. Nikto nesmie zastrašovať ľudí, ktorí zápasia o čisté životné prostredie, či už sa ten zápas uskutočňuje prostredníctvom inšpektorov zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia, stráže prírody, lesnej strážne alebo občianskych aktivistov,“ zdôraznil minister Budaj.

©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.



V spravodajskej televízii TA3 sa mení vedenie

V spravodajskej televízii 
TA3 sa mení vedenie

V spravodajskej televízii TA3 sa mení vedenie. Informuje o tom portál Omediach.com na svojej webovej stránke. Podľa informácií portálu má byť novým generálnym riaditeľom šéf reklamnej agentúry, ktorý pripravoval viacero politických kampaní, Michal Ruttkay. Šéfkou spravodajstva bývalá politička a novinárka Zuzana Martináková, obchodnou riaditeľkou bývalá členka vedenia vydavateľstva Spoločnosť 7 Plus a neskôr News and Media Holding Mirjana Hron Sikimič a šéfkou marketingu bývalá novinárka, hovorkyňa Markízy a výkonná šéfka vydavateľstva Perex Oľga Dúbravská. Informáciu pre Omediach.com potvrdili viaceré zdroje blízke televízii.
„V túto chvíľu je predčasne niečo, čo je vo fáze rokovaní potvrdzovať, ale zároveň aj vyvracať. V momente, keď bude všetko rozhodnuté, budeme vás informovať. Pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič,“ povedala pre Omediach.com Dúbravská.
Portál Omediach.com pripomína, že Ruttkay neúspešne kandidoval za generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska, spoluzakladal spoločnosť Creos a zároveň sa stal jej konateľom a v súčasnosti pracuje ako CEO agentúry Young & Rubicam. Jeho agentúra získavala za vlád Smeru-SD štátne zákazky. Robil mediálneho poradcu aj Rudolfovi Schusterovi. V roku 2014 pri voľbách do europarlamentu robil kampaň strane Smer-SD.
Martináková posledné roky pôsobila vo viacerých médiách. Do začiatku augusta mala vlastnú politickú diskusnú reláciu v TV Pravda. Predtým bola moderátorkou a neskôr aj šéfkou už zrušeného spravodajského Rádia Aktual. Bývalá redaktorka a neskôr hovorkyňa televízie Markíza Oľga Dúbravská je od roku 2015 výkonnou riaditeľkou vydavateľstva Our Media SR, ktoré vlastní vydavateľstvo Perex.

©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.



Reklamná pauza,môžete sa...

Reklamná pauza,môžete sa...

24. 8. 2020

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS 



Jedna z najvplyvnejších a najdlhšie slúžiacich poradcov amerického prezidenta Donalda Trumpa Kellyanne Conwayová v noci na nedeľu oznámila, že na konci mesiaca odchádza z Bieleho domu. Trumpa o svojom rozhodnutí informovala v nedeľu, píše agentúra AP.
Päťdesiattriročná Conwayová uviedla, že sa potrebuje viac venovať svojim štyrom deťom, ktorým chce pomôcť s dištančnou výučbou počas koronavírusovej pandémie.
Conwayová bola manažérka Trumpovej predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016. Je známa ako prvá žena v dejinách USA, ktorej sa podarilo priviesť kampaň niektorého z prezidentských kandidátov k úspešnému záveru. Následne získala významnú funkciu poradkyne Bieleho domu.
Conwayovej odchod prichádza v čase, keď Trump podľa viacerých prieskumov výrazne zaostáva za svojím rivalom - demokratom Joeom Bidenom. O jej odchode prvýkrát informoval denník The Washington Post.


Vietnamská technologická firma VNG žaluje populárnu čínsku aplikáciu TikTok pre krátke formy videa a tvrdí, že nemá dostatočné licencie na používanie pesničiek vo svojich videách. Uviedli to v pondelok nemenované zdroje z Vietnamu.
VNG obviňuje TikTok, že bez jeho súhlasu používa zvukové stopy, ktorá vlastní jeho dcérska firma Zing.
Podľa legálneho dokumentu z ľudového súdu v Hočiminovom meste VNG žiada TikTok o náhradu škody a požaduje, aby prestala používať hudbu Zing.
"Spoločnosť VNG požaduje, aby TikTok odstránil všetky hudobné segmenty prevzaté zo záznamov spoločnosti Zing, a to ako z aplikácie TikTok, tak aj z webových stránok, a odškodné za škody vo výške viac ako 221 miliárd dongov (8,03 milióna eur)," uvádza sa v dokumente.
VNG Corporation je technologická firma so sídlom vo Vietname, založená v roku 2004, známa svojimi online hrami, streamingom hudby a aplikáciami na posielanie správ.
Popularita TikToku vo Vietname sa zvyšuje. Má tam už 10 miliónov používateľov, ukázali oficiálne údaje. Niektorí držitelia hudobných práv však tvrdia, že spoločnosť TikTok nemá dostatočné licencie na piesne použité vo svojich videách.
"Spoločnosť TikTok zaviedla veľmi komplikovaný obchodný model, aby sa vyhla dodržiavaniu autorských práv vo Vietname," uviedla Vietnamská hudobná asociácia v odpovedi na otázky agentúr.



TikTok v pondelok podal žalobu na americkú vládu. Týmto spôsobom chce sťažiť snahy administratívy Donalda Trumpa zakázať jeho operácie v USA.
Sociálna sieť na zdieľanie krátkych videí, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, zdôvodnila svoju žalobu v blogu zverejnenom v pondelok. Zákaz podľa nej bráni riadnemu súdnemu konaniu, ktoré garantuje piaty dodatok ústavy. TikTok tvrdí, že Trumpovo nariadenie ignorovalo snahu firmy dokázať, že neposkytuje dáta čínskej vláde a že nepredstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť.
"Neberieme žalobu na vládu naľahko, ale cítime, že nemáme na výber a že musíme konať, aby sme ochránili naše práva a práva našej komunity a zamestnancov," uviedol TikTok. Sociálna sieť dodala, že nemala inú možnosť, keďže Trumpovo nariadenie môže viesť k zákazu jej operácií v USA.



Francúzska divízia americkej sociálnej siete Facebook súhlasila, že zaplatí viac ako 100 miliónov eur na daniach vrátane pokuty za účtovné roky pred rokom 2018. Informoval o tom francúzsky finančný časopis Capital na svojej webovej stránke.
Facebook sa zatiaľ k tejto správe nevyjadril. Francúzske ministerstvo financií uviedlo, že nemôže komentovať individuálne daňové prípady.
Časopis Capital uviedol, že videl dokumenty, podľa ktorých bolo Facebooku nariadené zaplatiť 104 miliónov eur vrátane pokuty vo výške 22 miliónov eur.




Británia poprela správu, že chce zrušiť digitálnu daň, aby dosiahla obchodnú dohodu s USA.
Britský týždenník Mail on Sunday počas víkendu uviedol, že minister financií Rishi Sunak chce zrušiť daň na technologické spoločnosti, akými sú napríklad Facebook či Google, aby vyhovel americkým firmám a politikom, a aby pomohol k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA.
Hovorca britského ministerstva financií však povedal pre CNBC, že Británia od začiatku považovala digitálnu daň za dočasnú, a že ju zruší, keď sa dosiahne globálna dohoda o zdaňovaní technologických koncernov. "Pokračujeme v spolupráci s našimi medzinárodnými partnermi, aby sme dosiahli tento cieľ," uviedol hovorca.
Britská vláda predtým uviedla, že napriek tlaku zo strany USA daň nahradí len vtedy, keď bude na stole medzinárodná dohoda o digitálnej dani, čo sa ešte nestalo.
USA opakovane kritizovali digitálnu daň a v júni spustili formálne vyšetrovanie krajín, ktoré ju zaviedli alebo sa ju chystajú zaviesť, vrátane Británie, Talianska a Brazílie. Washington tvrdí, že digitálna daň sa v neprimeranej miere dotkne amerických firiem.
USA predtým pohrozili zavedením ciel na francúzske tovary. Francúzsko totiž bolo prvou veľkou ekonomikou, ktorá schválila daň z digitálnych služieb. Francúzska vláda sa však rozhodla posunúť vyberanie dane do roku 2021.


Copyright © TASR 2020




V Prahe padla posledná klapka finančne najprínosnejej zahraničnej produkcie od zavedenia filmových stimulov. Neoviktoriánský fantasy seriál Carnival Row v hlavných úlohách s Orlando Bloomom a Chirou Delevingneovou, spoločný počin amerických spoločností Amazon Studios a Legendary Television, dotočil druhý rad. Natáčanie prerušilo na začiatku marca šírenie choroby covid-19. Filmári za oba rady seriálu v Prahe minuli takmer 3,1 miliardy korún.
Vďaka filmovým stimulom sa v Česku vlani natočilo takmer 80 filmov a seriálov. Veľkú časť tvorili seriály prevažne natáčané pre on-line platformy ako Netflix alebo Amazon. Filmové stimuly priniesli vlani do Česka takmer deväť miliárd korún, doteraz najviac. Tohtoročný bilanciu zatiaľ fond neodhaduje.
Celkový stimul za oba rady seriálu Carnival Row bude činiť okolo 540 miliónov korún. "Oprávnené náklady na natáčanie druhej rady sú 1,4 miliardy korún, po pripočítaní už vyúčtovaných nákladov prvej rady sa dostávame na takmer 3,1 miliardy korún českej útraty," uviedol Vaněk. Viac ako tri miliardy korún sú rekordné sumou, ktorú kedy filmári v ČR utratili.
"Ide o priamu finančnú injekciu českej ekonomike, z ktorej viac ako 60 percent ide nefilmovým MSP v oblasti stavebníctva, realít, pohostinstvá a cateringu, cestovného ruchu a dopravy, ale aj zdravotníctva, energetiky, módneho a kozmetického priemyslu, finančných a právnych služieb a podobne. Často sa jedná o regionálnych dodávateľov, nielen pražskej, "pripomenula riaditeľka SFKMG Helena Bezděk Fraňková.
Druhý rad seriálu sa začala točiť v novembri 2019. Okrem Prahy a Štúdiá Barrandov sa točilo v Liberci, Doksanoch a na zámku Sychrov, v Nelahozevsi, Toušni a Libochoviciach. Na nakrúcanie pracovalo okolo 900 ľudí, z ktorých len desať percent tvoril zahraničné štáb. Len remeselníkov na stavbe dekorácií v barrandovských ateliéroch bolo okolo 400. "Prvý aj druhý rad strávili na českých lokáciách tri roky, počet natáčacích dní sa zo 121 vyšplhal na 229," doplnila vedúca Czech Film Commission Pavlína Žipková.
Dej seriálu sa odohráva vo fiktívnom neoviktoriánském fantasy meste, kde po boku ľudí žijú mýtické bytosti, ktoré museli utiecť zo svojej vojnou zmietanej krajiny. Prvý rad seriálu bola práve nominovaná na tri televízne ocenenie Emmy za najlepší kostýmy, pôvodné titulnej hudbu a dizajn úvodných titulkov.
Začiatkom mája sa v Česku podľa fondu obnovilo aj natáčanie ďalších filmov, napríklad nákladného seriálu Wheel of Time (Amazon Studios), The Falcon and The Winter Soldier (Marvel Studios), tretích radov seriálov Haunted (Netflix) a Das Boot (Bavaria Fiction), filmov Transatlantic 473 (Netflix) a nákladné európskej koprodukcie Margrete - Queen of The North.

Copyright © ČTK 2020


Sociálna a mikroblogovacia sieť Twitter opäť zakročila proti príspevku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tentoraz ukryla a označila jeho tweet obsahujúci "nepravdivé tvrdenia", ktoré by mohli "odradiť voličov" pred novembrovými prezidentskými voľbami.
Šéf Bieleho domu v nedeľu napísal, že odovzdanie hlasov prostredníctvom pošty by mohlo podnietiť podvod a občania sa tak vystavia riziku nákazy koronavírusom.
Twitter uviedol, že príspevok porušuje pravidlá týkajúce sa "občianskej a volebnej integrity". Používatelia ho nemôžu označiť, že sa im páči, nemôžu naň odpovedať ani ho zdieľať.
"Takže teraz demokrati používajú poštové schránky, ktoré predstavujú pre voličov katastrofu. Okrem iného umožňujú osobe viacnásobné hlasovanie. Kto ich kontroluje? Sú umiestnené v republikánskych alebo demokratických oblastiach? Nikto ich nedezinfikuje voči koronavírusu. Je to veľký podvod," napísal prezident.
Twitter neskôr reagoval s tým, že príspevok označil pre "porušenie pravidiel našej občianskej integrity zverejnením nepravdivých informácií o zdraví, ktoré by mohli odradiť ľudí od účasti na voľbách". "Nesmiete využívať služby Twitteru za účelom zasahovania alebo manipulácie v súvislosti s voľbami alebo iným občianskym procesom. Patrí sem aj zverejnenie alebo zdieľanie obsahu, ktorý môže potláčať účasť alebo zavádzať ľudí o tom kedy, kde alebo ako sa majú zúčastniť na občianskom procese," dodal Twitter.
Facebook rovnaký prezidentov príspevok ponechal na platforme, no pridal k nemu odkaz na ďalšie informácie o voľbách.

Organizátori medzinárodného filmového festivalu Berlinale oznámili, že od budúceho roka prestanú s udeľovaním cien pre hercov a herečky a začnú rozdávať rodovo neutrálne ocenenia za herecký výkon. "Neoddeľovanie ocenení v oblasti herectva podľa pohlavia predstavuje signál pre rodovo citlivejšie povedomie vo filmovom priemysle," vysvetlili vo vyhlásení šéfovia festivalu Mariette Rissenbeek a Carlo Chatrian.
Na Berlinale každoročne udeľujú Zlatého medveďa za najlepší film a sériu Strieborných medveďov, vrátane tých pre najlepšieho herca a herečku. Tieto ceny však od budúcoročného 71. ročníka nahradia Strieborný medveď za najlepší výkon v hlavnej úlohe a Strieborný medveď za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe.
Okrem toho tiež na festivale už neudelia cenu Alfreda Bauera, ktorá nesie meno po zakladajúcom riaditeľovi festivalu. Udelenie ocenenia tento rok pozastavili po odhalení Bauerovho pôsobenia počas nacizmu. Organizátori sa napokon rozhodli cenu natrvalo zrušiť.
Sedemdesiaty prvý ročník Berlinale je naplánovaný na 11. - 21. februára 2021. Podujatie organizátori zatiaľ neplánujú presunúť do virtuálneho priestoru, aj napriek neistotám, ktoré predstavuje pandémia nového koronavírusu. Rissenbeek a Chatrian svoje rozhodnutie okrem iného odôvodnili potrebou "živého vzťahu s publikom".
Tohtoročné Berlinale bolo jedným z posledných veľkých podujatí, ktoré sa uskutočnili, pred tým, ako značné obmedzenia proti pandémii výrazne obmedzili verejný život v Nemecku.


Začiatok školského roka v Spojených štátoch amerických priniesol výpadky komunikačnej platformy Zoom. Tú využívajú tisíce žiakov na video spojenie s pedagógmi. Firma v pondelok uviedla, že identifikovala problém a začala pracovať na jeho odstránení.
Žiaci a študenti základných, stredných i vysokých škôl sú závislí od Zoomu a konkurenčných technológií, akou je napríklad Microsoft Teams, v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Technické problémy sa neobjavili len v USA, kde evidovali správy o poruchách najmä z východného pobrežia, ale aj v Európe.
Zoom začali ľudia oveľa viac využívať po vypuknutí pandémie koronavírusu. V súčasnosti má približne 300 miliónov používateľov.


Milióny mexických školákov sa v pondelok vrátili k vyučovaciemu procesu, nie však do škôl. Tamojšia vláda sa napriek zložitej situácii, ktorú vyvolala pandémia koronavírusu, rozhodla začať nový školský rok.
Žiaci sa učia pomocou systému, ktorý ich online spája do tried, a využívajú pritom rozhlasové a televízne kanály, kde vysielajú preberané učivo.
Mexická vláda požiadala najväčšiu súkromnú televíziu v krajine, aby spustila školský kanál, ktorý vysiela nepretržite 24 hodín. Odborníci v oblasti vzdelávania vypracovali špeciálne rozvrhy pre študentov na všetkých úrovniach, aby mohli sledovať vyučovanie vo svojej triede.
Stále však existuje množstvo otázok, či sa tento systém podarí dobre nastaviť hlavne v rodinách, kde majú viac detí. Väčšina Mexičanov navyše pracuje v takých odvetviach, ktoré im neumožňujú vykonávať zamestnanie z domu, často berú deti so sebou a tie tak následne nemôžu študovať. Kompetentní sa preto obávajú aj scenára, že pandémia znemožní u mnohých študentov vzdelávanie a rozhodnú sa ukončiť štúdium.


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Zomrel nestor slovenskej filmovej kritiky Pavel Branko. RTVS si ho pripomenie dnes večer na Dvojke

Zomrel nestor slovenskej filmovej kritiky Pavel Branko. 

RTVS si ho pripomenie dnes večer na Dvojke

RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí významného filmového publicistu, kritika a prekladateľa Pavla Branka. Opustil nás v pondelok 17. augusta vo veku 99 rokov. Jeho výraznú osobnosť si pripomenieme v relácii Anjeli strážni dnes večer o 22.05 h na Dvojke.

Zomrel Pavel Branko

Zomrel  Pavel Branko

Vo veku 99 rokov zomrel slovenský filmový publicista, kritik a prekladateľ Pavel Branko. Jeho osobnosť pripomenie dnes večer o 22:05 relácia Anjeli strážni na Dvojke. V tlačovej správe o tom informoval PR manažér Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Filip Púchovský.
Pavel Branko sa narodil v talianskom Terste, ale vyrastal na Slovensku neďaleko Hnúšte. Vyštudoval v Bratislave gymnázium a dva semestre na Slovenskej vysokej škole technickej. V rokoch 1942-45 bol politicky väznený v Bratislave, Nitre, Leopoldove a Mauthausene. Po vojne pôsobil ako prekladateľ na voľnej nohe a neskôr ako filmový publicista na voľnej nohe prispieval do mnohých slovenských, českých, ale aj zahraničných periodík.
Branko patrí k významným osobnostiam modernej slovenskej kultúry a je autorom mnohých publikácií z oblasti slovenskej kinematografie. Ako prvý na Slovensku sa začal systematicky zaoberať teóriou non-fiction filmu. V roku 1997 získal čestný doktorát na Vysokej škole múzických umení. Je držiteľom mnohých ocenení, medzi inými Zlatá kamera, Slnko v sieti za celoživotné dielo, Cena ministra kultúry či Cena Slovenských filmových novinárov. V roku 2015 mu bolo udelené vyznamenanie Pribinov kríž II. stupňa.

©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.



MEDIA NEWS


MEDIA NEWS 

Populárna sociálna sieť TikTok v sobotu 22. augusta potvrdila, že plánuje zažalovať administratívu prezidenta Donalda Trumpa za nariadenie, v ktorom žiada oddelenie siete od čínskej materskej spoločnosti ByteDance.
"S cieľom zabezpečiť, aby sa neznehodnotilo právo a s našou spoločnosťou a našimi používateľmi sa zaobchádzalo čestne, nemáme inú možnosť, len napadnúť nariadenie prostredníctvom súdneho systému," cituje hovorcu TikToku agentúra DPA. Podľa neho chcú žalobu podať budúci týždeň.
Trump vydal nariadenie, podľa ktorého sa ByteDance musí do 90 dní zbaviť TikToku. Podľa prezidenta zber dát touto aplikáciou "môže poskytnúť čínskej komunistickej strane prístup k osobným a majetkovým informáciám Američanov".
TikTok umožňuje používateľom vytvárať krátke videá, často s určitými základnými efektmi a hudbou. Platforma je čoraz populárnejšia, najmä medzi mladými ľuďmi.
USA medzičasom zakázali používanie aplikácie a americký Kongres rokuje o zákone, ktorý zakáže štátnym zamestnancom stiahnuť aplikáciu na ich služobné zariadenia.
Americký softvérový gigant Microsoft v súčasnosti rokuje s ByteDance o prevzatí TikToku a jeho presune do USA a niekoľkých ďalších krajín.


Britský minister financií Rishi Sunak plánuje zrušiť daň uvalenú na technologické spoločnosti, akými sú napríklad Facebook či Google. Podľa britského týždenníka Mail on Sunday daň nepriniesla očakávaný objem peňazí, a navyše môže ohroziť obchodnú dohodu s USA.
Británia zaviedla daň z digitálnych služieb v apríli pre pomalý pokrok v globálnych rokovaniach o spôsobe zdaňovania technologických spoločností, z ktorých mnohé sú americké. Podľa agentúry Reuters daň mala priniesť do rozpočtu zhruba 500 miliónov libier (557,07 milióna eur) ročne. Ide však len o zlomok z dlhu 200 miliárd libier, ktoré Británia nahromadila od začiatku koronakrízy.
"Jasne sme deklarovali, že ide o dočasnú daň, ktorá bude odstránená po prijatí primeraného globálneho riešenia. Pokračujeme v spolupráci s našimi medzinárodnými partnermi na dosiahnutí tohto cieľa," cituje ministra Mail on Sunday.
Daň môže mať negatívny vplyv na bilaterálne rokovania Británie s USA po jej odchode z Európskej únie. Francúzsko a ďalšie krajiny medzičasom zaviedli podobnú daň alebo o jej zavedení uvažujú.


Copyright © TASR 2020



Výskumníci z Japonska a Veľkej Británie sa počas spoločného projektu postarali o doposiaľ najvyššiu rýchlosť sťahovania dát na internete. Kým najrýchlejšie komerčne dostupné internetové pripojenie poskytuje rýchlosť 10 gigabytov za sekundu, špecialisti zo spoločnosti KDDI Research, Londýnskej univerzity a Xteru sa dostali na omnoho vyššiu hodnotu - 178 terabytov za sekundu (1 TB = 1000 GB).
Vysokú rýchlosť sťahovania a prenos veľkého množstva dát umožňuje technológia optických vlákien. Inžinieri pripomenuli, že ak by bežný užívateľ doma disponoval takýmto rýchlym internetom a zároveň by ma dostatok úložného priestoru, kompletný obsah Netflixu by bol schopný stiahnuť za menej ako sekundu.


Po tom, ako Arizonská štátna univerzita v USA žalovala Facebook na porušenie pravidiel, uvedená spoločnosť vymazala instagramové konto, na ktorom niekto publikoval nevhodný obsah. Na inkriminovanom účte sa objavil odkaz na tzv. COVID večierok v spomenutej škole. "Z dôvodu porušenia našich pravidiel sme príslušný účet odstránili," povedal hovorca Facebooku, ktorý vlastní aj Instagram.
Dosiaľ sa nezistilo, kto dané konto spravoval. "Účet porušil všetky práva na ochranné známky školy," uviedla univerzita vo vyhlásení. Jej predstavitelia sa vo štvrtok obrátili na súd, ktorý napokon rozhodol, že účet zdieľal dezinformácie o koronavíruse a činnosti univerzity. Jeden z absolventov dokonca pohrozil, že prestane s podporou univerzity, keďže si myslel, že účet je spojený s jeho niekdajšou školou.


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.



23. 8. 2020

MK SR navrhuje zmenu vo kvótach pre slovenskú hudbu v rádiách

MK SR navrhuje zmenu vo kvótach 
pre slovenskú hudbu v rádiách


Výpočet týkajúci sa kvót pre slovenské hudobné diela vo vysielaní rádií sa zmení, podiel sa má po novom rátať z času vysielania medzi 6.00 h a 24.00 h. Vyplýva to z návrhu novely zákona o vysielaní a retransmisii a zmene ďalších zákonov, ktorý Ministerstvo kultúry (MK) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Ďalšie zmeny majú zjednodušiť vysielanie reklamy a sponzoringu, rovnako sa má upraviť licenčné konanie.
"Cieľom navrhovanej právnej úpravy je deregulácia právneho prostredia rozhlasového vysielania, ktorá umožní transformáciu a konsolidáciu trhu, a teda umožní rádiám mať viacero programových služieb a lepšie využívanie frekvenčného spektra," osvetlilo návrh zmien ministerstvo.
V prípade kvót pre slovenské hudobné diela sa zmena týka výpočtu podielu zákonom stanoveného percenta vo vysielaní (25 percent pre súkromné rádiá, 35 percent pre rádiá RTVS). Navrhuje sa, aby sa uvedený percentuálny podiel nepočítal z celkového času vyhradeného vysielaniu hudobných diel za kalendárny mesiac, ale z času, v rámci ktorého sa zarátavajú slovenské skladby do stanoveného podielu, teda v čase medzi 6.00 h a 24.00 h.
Ďalšie navrhované úpravy sa týkajú podielu reklamy v rozhlasovom vysielaní. Do maximálneho času denného vysielania, ktorý môže byť vyplnený reklamou – 20 percent v prípade súkromných rádií a tri percentá vo vysielaní rozhlasových služieb RTVS, by sa nemalo započítavať dlhšie reklamné oznámenie a ani výzva na pozorné prečítanie poučenia o správnom použití lieku. "Pozitívnym efektom toho, že vysielanie dlhšieho reklamného oznámenia nebude časovo limitované, bude potenciálne zvýšenie príjmov rozhlasových vysielateľov plynúcich z vysielania reklamy," upozornil rezort kultúry.
Zmeny sa majú týkať aj označenia sponzoringu programu či umiestňovania produktov v programe, po novom by ich už rádiá nemuseli uvádzať na začiatku i na konci, ale len na začiatku alebo len na konci programu.
MK v rámci legislatívnych úprav navrhuje už dlhšie avizované opatrenie vypustiť obmedzenie počtu licencií na vysielanie rozhlasových programových služieb, ktoré možno udeliť podľa zákona.
Rovnako sa návrh týka prevodu licencie, ktorý má pri dodržaní tých istých podmienok ako pri udelení licencie umožniť transparentný vstup nových subjektov/investorov do existujúcich štruktúr redakcií vysielateľov, ak s takýmto prevodom bude súhlasiť Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). "Tento spôsob umožní zachovať vybudovanú infraštruktúru rádia alebo televízie vrátane existujúcich pracovných miest," ozrejmuje MK. Prevod licencie bude možný len pri zlúčení spoločností alebo pri predaji podniku alebo jeho časti, ale výlučne len s činnosťou vysielania programovej služby, teda výlučne s redakciou, respektíve technickým a personálnym zabezpečením vysielania danej programovej služby," dodáva.
Zmena v zákone má tiež umožniť pridelenie frekvencie pre RTVS, pokiaľ si ju verejnoprávny vysielateľ sám skoordinuje, aj skôr ako po dvoch rokoch. "RTVS tak môže efektívnejšie vynakladať prostriedky na vlastné koordinovanie frekvencií tam, kde to potrebuje," dôvodí predkladateľ.
Novelizovaný zákon má mať účinnosť od januára 2021.

Copyright © TASR 2020

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Počet dôchodcov neplatiacich úhradu za službu verejnosti, takzvaný koncesionársky poplatok stúpne z 280-tisíc na 345-tisíc. V dôsledku demografického úbytku a starnutia populácie bude výpadok v rozpočte každoročne narastať. To bude predstavovať riziko pri zabezpečovaní stabilného a vyrovnaného rozpočtu Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Vyplýva to z Revízie výdavkov na kultúru, ktorú pripravil Inštitút kultúrnej politiky v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze.
Z revízie ďalej vyplýva, že istá kompenzácia výpadku úhrad zo strany štátu nastala navýšením transferu RTVS, ktorý však podľa analytikov neposkytuje dlhodobé riešenie. V roku 2019 bolo z dôvodu sociálnych úľav zo štátneho rozpočtu na kompenzáciu uvoľnených 12 miliónov eur a v roku 2020 osem miliónov eur.
„Štátny transfer je v zmluve so štátom garantovaný v minimálnej výške 15 miliónov eur, čo ale zďaleka nepokrýva každoročnú činnosť RTVS a vyžaduje si transfery ad hoc až do celkovej výšky 50 miliónov eur,“ uvádza sa v revízii. Potrebné je preto navrhnúť udržateľný model financovania RTVS.
Riešením ako kompenzovať ušlý príjem je navýšenie sadzby za úhradu na jednu domácnosť. To znamená, že zo súčasných 4,64 eura by mala stúpnuť na 5,60 eura od roku 2021. Pričom navýšenie úhrady na 5,60 eura je výpočet kompenzácie výpadku príjmu z úhrad dôchodcov. Nie je to kompenzácia celkového rozpočtu RTVS tak, aby bolo zabezpečené plnohodnotné financovanie.
Revízia navrhuje ako ďalšiu alternatívu navýšiť iné príjmy, najmä z reklamy uvoľnením časových reklamných limitov, v ktorých podľa analytikov RTVS zostáva. Reklama v RTVS tvorí 3,1 percenta všetkých príjmov. Možnosť ako kompenzovať ušlý príjem je aj zvýšenie štátneho transferu s cieľom zabezpečiť ochranu nezávislosti RTVS. A to stanovením maximálneho stropu transferu s ohľadom na celkový rozpočet.
Podľa analytikov, ďalšou možnosťou ako kompenzovať ušlý príjem RTVS je opatrenie, ktoré by zmenilo spôsob financovania RTVS. To by bolo nastavené ako príjem s fixnou sumou – s prípadnou indexáciou tejto sumy.
Revízia výdavkov na kultúru zároveň odporúča znížiť medzeru z nevyhraných úhrad efektívnejším vymáhaním. Bude však na to potrebné zhodnotiť aj iné existujúce modely výberu. RTVS vybrala v uplynulých rokov o deväť miliónov eur menej úhrad než by mala.

©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.



22. 8. 2020

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Bývalú novinárku Chrystiu Freelandovú v utorok vymenovali za novú ministerku financií - ako prvú ženu v dejinách krajiny, informovala agentúra AP.
Freelandová, ktorú do funkcie vymenoval premiér Justin Trudeau, nahradí Billa Morneaua. Ten v pondelok ohlásil svoju rezignáciu.
"Je čas, aby sme rozbili tú neviditeľnú bariéru," povedala Freelandová, ktorá si udrží i funkciu vicepremiérky.
Freelandová má zásluhy na dosiahnutí dohody o voľnom obchode s USA a Mexikom a má dôveru premiéra Trudeaua. Predtým už vo vláde zastávala viacero významných funkcií vrátane ministerky zahraničných vecí či ministerky pre medzinárodný obchod.
Morneauovo rozhodnutie prišlo po etickom škandále a údajných nezhodách s premiérom Justinom Trudeauom týkajúcich sa výdavkov na oživenie ekonomiky zasiahnutej koronavírusovou pandémiou.
Kanada zažíva najhoršiu hospodársku krízu od druhej svetovej vojny z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2, uvádza na svojej webovej stránke stanica BBC. Trueadu podľa BBC prerušil činnosť parlamentu do 23. septembra.

Bývalého maltského premiéra Josepha Muscata v piatok vypočúvala polícia v rámci prebiehajúceho vyšetrovania vraždy tamojšej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Muscat však poprel, že by bol považovaný za podozrivého, informovali agentúry Reuters a AFP.
Caruanová Galiziová, ktorá písala protikorupčný blog a viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte, prišla o život v októbri 2017 pri výbuchu bomby nastraženej v jej automobile. S troma mužmi podozrivými z umiestnenia bomby do auta v súčasnosti prebieha súdny proces.
Muscat sa vzdal funkcie premiéra v januári pod tlakom verejnosti pobúrenej tým, že ľudia z okolia predsedu vlády mohli byť zapletení do vraždy a ovplyvňovať aj jej vyšetrovanie. Muscat sa totiž priatelil a dostal drahé dary od podnikateľa Yorgena Fenecha, ktorý je v prípade vraždy novinárky obvinený zo spolupáchateľstva. Fenech, ktorého zadržali vlani v novembri, obvinenia odmieta.
Muscata vypočúvali v piatok popoludní na polícii v obci Floriana neďaleko hlavného mesta Valletta približne hodinu v súvislosti s Fenechovou výpoveďou. "Odpovedal som na všetky ich otázky a polícia opäť potvrdila, že nie som považovaný za podozrivého," povedal novinárom, ktorí naňho čakali pred budovou miestnej polície.
Fenech mal údajne prepojenie aj na vedúceho Muscatovej kancelárie Keitha Schembriho. Podľa správ maltských médií Fenech vyšetrovateľom povedal, že Muscat sa ho opýtal, či sa Schembri objavil v tajných nahrávkach, ktoré zhotovil sprostredkovateľ novinárkinej vraždy Melvin Theuma. Fenech údajne odpovedal, že robí všetko pre to, aby Schembriho ochránil. Muscat tieto obvinenia poprel.

Technologickí giganti, ako je Apple či Google, čelí tlaku mediálnych spoločností, ktoré pre seba chcú dosiahnuť lepšie podmienky, napísal dnes spravodajský server BBC. Združenie Digital Content Next (DCN), ktorého členom je napríklad denník The New York Times, sa obrátilo na Apple so žiadosťou, aby si bral menší podiel za sprostredkovanie digitálneho predplatného. Google sa skôr tento týždeň dostal do sporu s austrálskym regulačným úradom, ktorý si želá, aby vyhľadávač platil za spravodajský obsah.
Zatiaľ čo technologické spoločnosti ako Apple a Google rastú, nemálo mediálnych podnikov sa potýka s existenčnými problémami.
Združenie DCN vedľa menovaného denníka The New York Times zastupuje napríklad listy The Washington Post či The Wall Street Journal. Na šéfa Applu Tima Cooka sa organizácia obrátila vo štvrtok. Žiadajú po ňom lepšie podmienky za sprostredkovanie predplatného vo virtuálnom obchode, v ktorom Apple ponúka aplikácie.
Mediálne spoločnosti zvyčajne Applu za nového abonentov postupujú 15 až 30 percent z tržby. Amazon, ktorý v obchode ponúka svoju službu Prime Video, má však podmienky výhodnejšie. A práve tých sa domáha aj združenia DCN.
Tento mesiac sa Apple tiež dostal do sledovaného sporu so štúdiom Epic Games, majiteľom obľúbenej počítačovej hry fortným. Apple aj firma Google odstránili fortným zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií.
Studio reagovalo dopredu pripravenými žalobami proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Ani Epic Games nie je spokojných s podielom 30 percent z tržby, ktorý si Apple berie, ak niekto v hre platí prostredníctvom jeho virtuálneho obchodu.


Austrálska komisia pre ochranu hospodárskej súťaže a spotrebiteľov (ACCC) skôr tento týždeň zverejnila návrh zákona, podľa ktorého by spoločnosti ako Google či Facebook mali platiť za využívanie spravodajského obsahu. Google plán austrálskej vlády obratom kritizoval a ďalej v tejto súvislosti varoval, že navrhované zmeny by mohli ohroziť fungovanie jeho bezplatných vyhľadávacích služieb v Austrálii.
"Nekvalitné 'titulkové' spravodajstvo bude zrejme vždy zadarmo, ale novinárčina s pridanou hodnotou má značné náklady. Ak sa nezaplatí, stratí na cene, alebo zmizne," varuje profesor Michael Wade, ktorý pôsobí na švajčiarskom medzinárodnom inštitúte pre rozvoj manažmentu (IMD). "Google, Facebook a ďalšie ju bez dôsledkov poskytovali zadarmo až príliš dlho," povedal Wade BBC.
Spoločnosť Google skôr tento rok informovala, že pracuje na licenčnom programe, ktorý má byť spustený do konca roka. S niektorými mediálnymi skupinami v Austrálii, Brazílii a Nemecku sa dohodla, že im bude platiť za kvalitný obsah.
Medzi prvými sa Google dohodol s nemeckými listami Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Zeit a Rheinische Post, ďalej s austrálskymi skupinami Schwartz Media, The Conversation a Solstice Media, a takisto s brazílskymi Diários Associados a A Gazeta.

Copyright © TASR 2020




V Bielorusku znovu rušia alebo blokujú desiatky nezávislých webov a kritických médií. Novinárske združenie vyzvalo vedenie krajiny, aby tlak na médiá ukončilo a umožnilo slobodne informovať o súčasnom dianí.
Situácia v Bielorusku sa zdá byť v slepej uličke, napísal ruský denník Kommersant s tým, že Lukašenkovi odporcovia pokračujú v protestoch a štrajkoch, ale ich účinnosť budí čím ďalej väčšie pochybnosti. Východiskom by mohli byť rokovania, avšak Lukašenko debatovať s odporcami nemieni, ani nejaví ochotu vypočuť medzinárodných hráčov, dodal denník.



Copyright © ČTK 2020



Sociálna sieť Facebook odstránila alebo obmedzila tisícky skupín a účtov, ktoré propagovali alebo zdieľali obsah súvisiaci s konšpiračnou teóriou QAnon. Opatrenie je súčasťou novej politiky, ktorej cieľom je obmedziť riziká pre verejnú bezpečnosť, ktoré predstavujú QAnon, "offline anarchistické skupiny" a milície so sídlom v Spojených štátoch, informuje spravodajský portál BBC.
Spoločnosť Facebook uviedla, že na svojej rovnomennej platforme odstránila viac ako 790 skupín, 100 stránok a 1 500 reklám súvisiacich s QAnon. Obmedzenia uvalila na ďalších viac ako 1 950 skupín a 440 stránok. Na službe Instagram v tejto súvislosti obmedzila viac ako 10-tisíc kont.
Facebook tiež odstránil obsah aj ďalších "milícií a tých, ktorí podporujú výtržnosti", okrem iných aj niekoľko skupín antifa.
Firma uviedla, že majú čoraz väčšie obavy zo skupín, ktoré "oslavovali násilné činy, preukázali, že majú zbrane a naznačujú, že ich použijú, alebo mali individuálnych nasledovníkov so vzorcami násilného správania". Preto zaviedla nové pravidlá, na základe ktorých skupiny, stránky a účty na Instagrame súvisiace s týmito hnutiami odstráni, ak budú diskutovať o potenciálnom násilí, a to aj s využitím nepriameho vyjadrovania sa a symbolov, a tiež im zakáže inzerovať, predávať produkty a získavať finančné prostriedky na ich podporu. Ľudia stále budú môcť zverejňovať obsah na podporu daných skupín a hnutí, Facebook im však obmedzí možnosť organizovať sa, a teda že ich nebude odporúčať používateľom, zníži poradie ich obsahu v noviniek a vo výsledkoch vyhľadávania obmedzí súvisiace tituly a hashtagy.
Minulý mesiac zakročili proti podporovateľom teórie QAnon aj Twitter a TikTok.
Ako vysvetľuje spravodajský portál BBC, QAnon je rozsiahla konšpiračná teória, ktorá sa z okraja sociálnych médií dostala do hlavného prúdu pozornosti. Jej nasledovatelia podporujú amerického prezidenta Donalda Trumpa a veria, že sa vysokopostavení zradcovia sprisahali proti nemu. Podporovatelia QAnon sa spájajú s početnými ďalšími nepravdivými tvrdeniami, ktoré sa rozšírili na internete. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) minulý rok vydal varovanie o "domácich extrémistoch motivovaných konšpiračnými teóriami" a QAnon označil za potenciálnu vnútornú extrémistickú hrozbu.


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.