10. 9. 2020

Zomrela Diana Rigg

Zomrela Diana Rigg

Oceňovaná anglická herečka Diana Rigg, ktorá účinkovala v pôvodných televíznych seriáloch The Avengers (1961 - 1969) a Hra o tróny (2011 - 2019), vo štvrtok zomrela vo veku 82 rokov. Informáciu o úmrtí oznámil jej agent.
"S obrovským smútkom oznamujeme, že dnes skoro ráno v pokoji zomrela Diana Rigg," uviedol vo vyhlásení Simon Beresford. "Bola doma so svojou rodinou, ktorá v tomto náročnom období požiadala o rešpektovanie súkromia," dodal a označil ju za "ikonu divadla, filmu a televízie".
Rigg má na konte desiatky filmov a seriálov. V roku 1969 stvárnila dievča agenta 007 v "bondovke" V službách jej veličenstva. Jamesa Bonda vtedy hral George Lazenby.


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Extrémne premeny Slovensko opäť nedali konkurencii šancu


Extrémne premeny Slovensko 

opäť nedali konkurencii šancu

Celkovo najviac divákov si v stredu v oboch hlavných cieľových skupinách pozrelo reláciu Počasie, zabodoval tiež podvečerný seriálový hit Oteckovia či večerná reality šou Farma.

Jedinečný formát, vďaka ktorému môžu extrémne obézni Slováci získať doslova druhú šancu na život, si opäť podmanil divákov televízie Markíza. Druhá premiérová epizóda 3. série reality šou Extrémne premeny Slovensko sa v stredu, 9. septembra 2020, stala v oboch hlavných cieľových skupinách najsledovanejším nespravodajským programom dňa.
V obchodne podstatnej cieľovej skupine 12-54 dosiahla šou rating 7,0 % a trhový podiel 23,7 %. Konkurenčné televízie v rovnakej cieľovej skupine výrazne zaostali, na TV Joj zaznamenal seriál Prázdniny trhový podiel 15,5 % a nasledujúci, programovou zmenou nasadený seriál Delukse trhový podiel 8,1 %, Jednotka RTVS odvysielala priamy prenos odovzdávania filmových cien Slnko v sieti s podielom na trhu 4,9 %. Príbeh mladého učiteľa klavíra Milana Vargu, ktorému sa pod vedením skúseného trénera Maroša Molnára podarilo schudnúť neuveriteľných 76 kíl, pritiahol k obrazovkám 340-tisíc divákov vo veku nad 12 rokov.
Výborne sa darilo aj nasledujúcej reality šou Farma, ktorá v cieľovej skupine 12-54 zaznamenala rating 4,1 % a trhový podiel 24,7 %, pričom v čase vysielania bola taktiež silnou jednotkou na trhu.
Celkovo najsledovanejším programom dňa sa v oboch hlavných cieľových skupinách stala relácia Počasie. V cieľovej skupine 12-54 dosiahlo včerajšie vydanie výborný rating 8,8 % a trhový podiel 29,2 %. Aktuálne informácie o počasí si nenechalo ujsť 529-tisíc divákov starších ako 12 rokov. Skvelé výsledky dosiahli aj ostatné večerné spravodajské relácie Televízne noviny (rating 8,2 % / share 30,8 % v CS 12-54) a Športové noviny (rating 6,5 % / share 21,4 % v CS 12-54).
Podvečernému vysielaniu aj v stredu kraľoval rodinný seriál Oteckovia, v cieľovej skupine 12-54 zaznamenal rating 5,6 % a nadpriemerný trhový podiel 30,1 %. Konkurenčná šou Moja mama varí lepšie ako tvoja na TV Joj v rovnakej cieľovej skupine značne zaostala s trhovým podielom 9,1 %.
Prvé miesto v rebríčku sledovanosti menších staníc patrilo v oboch hlavných cieľových skupinách už tradične tureckému seriálu Cennet na obrazovkách televízie Doma. Včerajšia epizóda si v cieľovej skupine 12-54 pripísala vynikajúci rating 2,2 % a trhový podiel 7,0 %, vychutnalo si ju celkovo 213-tisíc divákov vo veku nad 12 rokov.
Skupina Markíza (Markíza, Doma, Dajto) bola v stredu v obchodne podstatnej cieľovej skupine 12-54 silným trhovým lídrom celodenne (share 30,4 %) aj v prime-time 19:00-23:00 (share 34,1 %).

Dáta sú uvedené v meraní LIVE + VOSDAL + HOSTIA. Zdroj dát: PMT/KANTAR SLOVAKIA

Zomrel Ronald Bell

Zomrel Ronald Bell


Vo veku 68 rokov zomrel Ronald Bell, jeden zo zakladajúcich členov americkej hudobnej skupiny Kool & the Gang. Informovala o tom vo štvrtok stanica BBC, ktorá spresnila, že umelec skonal vo svojom dome v stredu ráno na Amerických Panenských ostrovoch.
Príčina jeho úmrtia nebola bezprostredne známa.
Ronald Bell, samouk hry na saxofóne a spevák, založil formáciu v roku 1964 v štáte New Jersey so svojím bratom Robertom "Koolom" Bellom a s piatimi priateľmi zo školy - Dennisom Thomasom, Robertom Mickensom, Charlesom Smithom, Georgeom Brownom a Rickym Westom.
Kool & the Gang sa postupne stala jednou z najvplyvnejších skupín 70. a 80. rokov. Vo svojej tvorbe uplatňovala prvky viacerých hudobných žánrov - jazzu, funku, soulu, R&B, disko a popu.
Jej piesne sa objavili aj v niekoľkých filmoch vrátane Horúčky sobotňajšej noci (1977) či Pulp Fiction (1994). Celosvetovo predala 70 miliónov albumov a získala viacero ocenení vrátane dvoch cien Grammy a siedmich cien American Music Award.
Skupina v roku 2015 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.
Ronald Bell ako kapelník skupiny bol spoluautorom väčšiny jej najväčších hitov ako Celebration, Ladies' Night, Get Down on It, Jungle Boogie, Cherish, Joanna, Misled alebo Summer Madness.


Copyright © TASR 2020

Na hrane v TV JOJ

Na hrane v TV JOJ


Po letnej prestávke sa na obrazovky televízie JOJ vracia politická diskusná relácia Na hrane. Opäť sa v nej stretnú dvaja zákonodarcovia, ktorí budú hovoriť o aktuálnych témach, ktoré rezonujú Slovenskom i zahraničím a tiež odpovedať na otázky, ktoré trápia našich obyvateľov. Novinkou bude zmena na poste moderátora.

Už dnes večer sa v relácii Na hrane stretnú dvaja politici, ktorí sa budú venovať súčasným politickým a spoločenským témam, ktoré rezonujú Slovenskom i svetom. V relácii však došlo k zmene a moderovať Na hrane bude dramaturgička a skúsená politická redaktorka spravodajstva Jana Krescanko Dibáková. Oproti nej si do kresiel pre hostí si sadnú predseda strany SaS a minister hospodárstva Richard Sulík a podpredseda národnej rady a líder vznikajúcej strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini.

Relácia Na hrane ale nie je len o téme, ktorá je aktuálne vo vysielaní. Samozrejme, že diváci môžu poslať svoje podnety a námety, ktoré by chceli, aby politici rozoberali. Či už pôjde o školstvo, zdravotníctvo, obranu alebo financie, stačí vyplniť formulár, v ktorom divák dá námet či podnet. Relácia sa tak viac priblíži k ľuďom a témam, ktoré ich trápia.

Máte nejakú otázku na Richarda Sulíka či Petra Pellegriniho? Neváhajte a pošlite ju priamo do relácie. Moderátor sa opýta za vás. Relácia Na hrane bude po skončení na obrazovkách televízie JOJ pokračovať na webe joj.sk. Ak by ste sa teda nedočkali odpovede, sledujte pokračovanie online, kde budú politici odpovedať predovšetkým na divácke otázky.

Sledujte Na hrane s Richardom Sulíkom a Petrom Pellegrinim o 21:40 hod. na JOJke!

Hoaxy o ochorení COVID-19 na sociálnych sieťach zdieľalo viac ako päťtisíc profilov

 Hoaxy o ochorení COVID-19 na sociálnych

sieťach zdieľalo viac ako päťtisíc profilov

Statusy s nepravdivými informáciami posudzuje aj kriminálna polícia.
Tri statusy obsahujúce nepravdivé a manipulatívne informácie týkajúce sa vírusu COVID-19 boli do svojho zmazania zdieľané viac ako päťtisíc krát, čo znamená, že odhadom sa dostali aj k viac ako 100-tisíc užívateľom sociálnej siete. Ako ďalej v tlačovej správe informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, na základe označenia statusov za hoax a zverejnenia ich autorov na stránke „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ ich autori pristúpili k ich vymazaniu vo veľmi krátkom čase. „Pôvodné statusy sa tak automaticky vymazali zo všetkých viac ako piatich tisícok profilov, ktoré ich zdieľali medzi svojich priateľov. To, či je možné ich skúmanie v trestnoprávnej rovine, posudzuje kriminálna polícia," povedala Bárdyová.
Prvý status informoval o konkrétnom prípade, kedy malo dôjsť k úmrtiu príbuznej autorky textu. „Lekárka mala príbuznú poslať domov a automaticky ju zaradiť medzi pacientov infikovaných novým koronavírusom bez akéhokoľvek testovania. V krátkom časovom slede malo dôjsť k smrti tejto osoby na cirhózu pečene. Po preverovaní v nemocnici a pohrebnej službe sa táto informácia potvrdila ako vymyslená,” uviedla Bárdyová. Cieľom hoaxu bolo podľa polície presvedčiť verejnosť, že zdravotníctvo nezvláda aktuálnu situáciu, ktorú navyše umelo nafukuje falošným počtom infikovaných pacientov, čo v konečnom dôsledku znamená, že koronavírus buď neexistuje, alebo je ľahkým ochorením ako chrípka.
Druhý status sa týkal povinnosti nosenia rúšok na druhom stupni základných škôl. Autorka textu podľa polície tvrdila, že policajti hneď na druhý deň nového školského roka prišli do školy v Galante, kde kontrolovali povinnosť nosenia rúšok. Na základe preverenia bolo zistené, že žiadna takáto kontrola neprebehla. Cieľom tohto hoaxu bolo vytvorenie atmosféry „policajného štátu“, kde nekompromisne a až neľudsky policajti dohliadajú na nové nariadenia, pričom ihneď idú do škôl za neplnoletými osobami," povedala Bárdyová.
Tretí status informoval o papieri, ktorý by mali občania nosiť so sebou a preukazovať sa ním pri náhodných kontrolách ohľadom povinného nosenia rúšok. „Text v troch bodoch informoval argumentmi, na základe ktorých žiadna povinnosť nosiť rúška sa nemôže aplikovať na žiadneho občana SR. Každý z troch argumentov bol vyvrátený stanoviskom kriminálnej polície. Cieľom tohto hoaxu bolo u istej časti obyvateľstva vytvorenie pocitu schopnosti vzdoru autoritám,” vysvetlila Bárdyová.
Na základe desiatok zanalyzovaných dezinformácií o novom koronavíruse je podľa polície možné konštatovať, že všetky majú jedného spoločného menovateľa ohľadom motivácie ich šírenia. Šíritelia nadobúdajú pocit, že svojim konaním odhaľujú prísne tajné informácie, ktoré sú zo strany autorít manipulované, zahmlievané, avšak šikovnosťou jednotlivcov dochádza k ich dekódovaniu, čo im dodáva pocit vlastnej dôležitosti. Motivácia u autorov hoaxov môže byť totožná, pričom často ide aj o dôvody cielenej manipulácie s vedomím, že ide o hoax, prípadne s cieľom finančného alebo iného zisku. „Dezinformácie sú nebezpečným nástrojom na negatívne ovplyvňovanie názorov a reálneho konania u širokého spektra obyvateľstva, čo môže v najhorších predstavách vyústiť do bezpečnostného rizika,” povedal v tejto súvislosti prezident Policajného zboru Peter Kovařík. Dodal, že zvlášť v čase, kedy sú zaznamenané zvýšené počty infikovaných osôb, nie je možné situáciu podceniť a je nutnosťou aktívne komunikovať, prečo sú hoaxy nepravdivé

©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Štartuje festival Rádia_FM, upozorní aj na problémy umelcov

Štartuje festival Rádia_FM, 

Festival Rádia_FM

upozorní aj na problémy umelcov

Festival Rádia_FM sa začal už vo štvrtok o 12.00.


Slovenská hudobná scéna prežíva náročné obdobie, postavilo sa za ňu aj Rádio_FM. Upozorniť na problémy hudobníkov a ľudí, ktorí tvoria domácu scénu sa rozhodlo vlastným hudobným festivalom v rozhlasovom éteri a v rámci livestreamu na sociálnych sieťach.


Napriek tomu, že tento rok bola festivalová sezóna iná, Rádio_FM zostalo „festivalovým rádiom" a počas leta poslucháčom prinášalo exkluzívne koncerty. Vyvrcholením je práve Festival Rádia_FM venovaný domácej hudbe, počas ktorého sa poslucháčom predstaví osem kapiel.


Na problémy „robotníkov kultúry“ upozorní Rádio_FM aj odvysielaním 10-dielneho seriálu venovaného profesiám, ktoré nie je vidno, ale sú pre hudobný biznis dôležité. Na potrebu podporiť práve slovenskú hudbu a umenie upozorní Rádio_FM aj špeciálnym playlistom, ktorý bude počas dvoch dní zameraný na slovenskú hudbu.



                             Program Festivalu Rádia_FM:


Štvrtok 10.9.2020

12:00 – 15:00 moderátorky Lucia a Vierka
Festival Rádia_FM The youniverse
12:00 – 13:30 The Youniverse
Festival Rádia_FM Lanne
13:30 – 15:00 Lannne
15:00 – 18:00 moderátori Dominika a Martin
15:00 – 16:30 Kristin Lash & Jakob Grey
Festival Rádia_FM Bobsan
16:30-18:00 Bobsan

Piatok 11.9.2020

12:00 – 15:00 moderátori Dominika a Martin
Festival Rádia_FM FVLCRVM
12:00 – 13:30 FVLCRVM
13:30 – 15:00 Changing Faces
16:00 – 19:00 moderátorky Lucia a Vierka
Festival Rádia_FM Saténové ruky
16:00 – 17:30 Saténové ruky
17:30 – 19:00 Blame Your Genes

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 



Peking v stredu vyhlásil, že austrálska spravodajská služba vypočúvala v júni novinárov čínskych štátnych médií pracujúcich v Austrálii a zadržala im počítače i mobilné telefóny, informovala agentúra AFP.
Vyhlásenie Pekingu je súčasťou diplomatickej roztržky medzi týmito dvoma krajinami v súvislosti s vyšetrovaním austrálskych novinárov v Číne, pripomína AFP.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien povedal, že novinári pôsobiaci v Austrálii z čínskych tlačových agentúr Sinchua, China News Service (CNS) a štátnej spoločnosti China Media group boli v júni tohto roka terčmi razií austrálskych spravodajských služieb.
Štyria novinári boli podľa jeho slov vypočúvaní na základe možného porušenia austrálskych zákonov o zahraničnom zasahovaní.
"Chcel by som zdôrazniť, že novinári čínskych médií v Austrálii striktne dodržiavajú lokálne zákony a predpisy," povedal.
Kroky Austrálie sú podľa neho v rozpore s bežnými povinnosťami čínskych médií a spôsobujú novinárom a ich rodinám vážnu ujmu v oblasti fyzického i psychického zdravia.
Hlavná austrálska spravodajská služba ASIO odmietla správy o raziách potvrdiť alebo vyvrátiť, zatiaľ čo Austrálska federálna polícia (AFP) uviedla, že k tejto záležitosti nemá čo povedať.
Čína od polovice augusta zadržiava austrálsku novinárku Cheng Lei pracujúcu pre čínske štátne médiá. Peking v utorok oznámil, že novinárku zadržal z dôvodov "národnej bezpečnosti".
Poslední dvaja austrálski novinári pôsobiaci v Číne sa v utorok vrátili do vlasti. Urobili tak na odporúčanie austrálskej vlády po tom, čo im čínske úrady zakázali vycestovať, kým ich nevypočuje polícia.

Dánsky vynálezca Peter Madsen (49) sa priznal k vražde švédskej novinárky Kim Wallovej (30) spred troch rokov na palube svojej podomácky vyrobenej ponorky, informovala v stredu agentúra AFP.
Madsena za vraždu novinárky súd v Kodani odsúdil na doživotie. Vynálezca sa po prvý raz k vražde priznal v dokumente odvysielanom v stredu, keď v telefonickom rozhovore odpovedal na otázku, či Wallovú zabil.
"Je iba jediný vinník a tým som ja," povedal Madsen.
Madsen zavraždil Wallovú večer 10. augusta 2017 na palube svojej ponorky, kde s ním prišla švédska žurnalistka na voľnej nohe spraviť rozhovor. Následne jej telo rozštvrtil a jeho časti hodil do mora.
Prokuratúra počas súdneho procesu s Madsenom vyhlásila, že vynálezcov čin mal i sexuálny podtón a novinárku zabil v rámci svojich temných sexuálnych fantázií.
Madsen spočiatku vraždu Wallovej popieral. Svoju výpoveď niekoľkokrát zmenil, pričom tvrdil, že Wallová zomrela, keď v ponorke náhle poklesla úroveň tlaku a plavidlo zamorili toxické plyny.
Neskôr sa priznal k rozštvrteniu jej tela, nie však k vražde.





Hongkonská režisérka Ann Hui získala v utorok Zlatého leva za celoživotné dielo na 77. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, informovala v stredu agentúra AP.
Ocenená režisérka povedala, že chce udelenú cenu "vrátiť Hongkongu" - mestu, v ktorom vyrástla.
"Poskytlo mi vzdelanie a štipendium, aby som mohla študovať v Londýne," povedala a dodala, že Hongkong jej poskytol i životné skúsenosti a príležitosť pracovať a nájsť naplnenie.
"Teraz sa vrátim domov a pokúsim sa pomáhať mladým filmovým tvorcom, aby v budúcnosti takisto získali ceny za celoživotné dielo," povedala.
Kariéra 73-ročnej režisérky sa začala v roku 1979, keď režírovala svoj prvý film s názvom Tajomstvo (The Secret), píše AP. Neskôr spolupracovala s poprednými ázijskými filmovými hviezdami a jej filmy boli premietané na najväčších svetových filmových festivaloch vrátane festivalov v Cannes, Benátkach a Berlíne.
Tohtoročný filmový festival v Benátkach sa začal 2. septembra za prísnych bezpečnostných opatrení zavedených z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.
O hlavnú cenu, Zlatého leva, sa uchádza 18 filmov, z ktorých osem nakrútili ženy. V programe festivalu je aj film Love After Love, ktorý režírovala Ann Hui.
Festival v Benátkach potrvá do 12. septembra.


Írska komisia na ochranu dát zaslala Facebooku predbežný príkaz, aby zastavil transfer údajov o svojich európskych užívateľoch do USA, uviedol v stredu denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou.
Podľa WSJ írska komisia zaslala Facebooku príkaz koncom augusta a požiadala americký koncern o odpoveď.




Francúzsko uviedlo, že rokovania o globálnej digitálnej dani blokujú USA.
Americká vláda blokuje medzinárodné diskusie o cezhraničnom zdanení digitálnych koncernov, uviedol francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Európa by sa podľa neho mala dopredu pripraviť, že zavedie digitálnu daň, ak do konca roka nebude existovať globálna dohoda.
"Je absolútne zrejmé, že Spojené štáty nechcú dohodu o digitálnej dani v rámci OECD. Preto kladú prekážky, ktorá bránia dosiahnutiu dohody, aj keď práca na technickej úrovni je dokončená," povedal Le Maire novinárom. "Ak sa do konca roka potvrdí blokáda zo strany USA, počítame s tým, že Európska únia v 1. štvrťroku 2021 predloží návrh zdanenia digitálnych aktivít," dodal.




Copyright © TASR 2020



Na podporu nových sankcií Rusku sa podľa Moskvy zneužíva "dezinformačná kampaň" týkajúca sa údajnej otravy opozičného politika Alexeja Navaľného. Ruskí predstavitelia vydali vyhlásenie po tom, ako skupina najvyspelejších štátov G7 vyslovila požiadavku, aby Rusko rýchlo našlo a stíhalo osoby zodpovedné za Navaľného otravu. Tú podľa Nemecka vykonali pomocou nervovoparalytickej látky označovanej ako novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny.
"Pokračujúca masívna dezinformačná kampaň" sa podľa Moskvy zameriava na "mobilizáciu sankčných nálad" a nemá nič spoločné s Navaľného zdravím alebo "zisťovaním skutočných dôvodov jeho hospitalizácie," informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
Spomenutý rezort diplomacie vo vyhlásení podotkol, že Nemecko, kde sa Navaľnyj zotavuje na klinike v Berlíne, odmieta s Moskvou zdieľať zistenia týkajúce sa prípadu. "Neoprávnené útoky na Rusko pokračujú," dodáva ministerstvo.
Diplomati z krajín G7 uviedli, že podľa nemeckých tvrdení najväčšieho kritika ruského prezidenta Vladimira Putina otrávili. Navaľnyj skončil v nemocnici po tom, čo mu 20. augusta počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle. Po hospitalizácii na jednotke intenzívnej starostlivosti v sibírskom Omsku ho previezli do Berlína, kde lekári potvrdili otravu.
Novičokom sa predvlani pokúsili v Anglicku otráviť aj bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Ešte v roku 2006 vo Veľkej Británii zavraždili ďalšieho bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka. Zomrel po tom, ako sa na stretnutí v Londýne napil čaju s obsahom rádioaktívneho polónia-210. Litvinenko okrem iného napísal knihu o tom, že za útokmi na ruské obytné domy v septembri 1999, pri ktorých zahynulo 293 ľudí, neboli v skutočnosti teroristi, ale ruská tajná služba a samotný Putin, ktorý si nimi chcel pripraviť pôdu na neskoršiu vojnu v Čečensku.


Európska futbalová únia (UEFA) musí vrátiť vysielateľom sumu 575 miliónov eur. Dôvodom je zmena formátov Ligy majstrov a Európskej ligy v sezóne 2020/2021. UEFA sa tak rozhodla kvôli problémom týkajúcich sa pandémie koronavírusu.
O uvedenú sumu budú pravdepodobne nižšie odmeny pre kluby za úspechy v LM a EL. UEFA pred sezónou plánovala na odmenách rozdeliť 2,55 miliardy eur. Strešný orgán európskeho futbalu však možno dokáže tento výpadok očakávaných financií ma strane príjmov vykryť z iných zdrojov.
Jednotlivé kluby v súvislosti s ochorením COVID-19 čelia veľkým stratám, okrem iného prichádzajú o financie zo vstupného, keďže súboje európskych pohárov sa hrajú pred prázdnymi hľadiskami. "V tomto prípade nejde len o stratu atmosféry na tribúnach, ale pre väčšinu klubov to bol aj dôležitý zdroj príjmov," ozrejmil Európskej asociácie futbalových klubov Andrea Agnelli, prezident talianskeho Juventusu Turín.

©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.



SLNKO V SIETI

SLNKO V SIETI
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu večer laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2019. Slávnostnému večeru v bratislavskej Starej tržnici dominovali filmy Amnestie so ziskom šiestich ocenení a snímka Nech je svetlo, ktorá uspela v piatich kategóriách a patrí jej titul najlepší hraný film.
Dráma Nech je svetlo režiséra Marka Škopa a producentskej zostavy Marko Škop, Ján Meliš, Petr Oukropec, Pavel Strnad uspela aj v kategóriách najlepšia filmová réžia, scenár, najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, ocenenie získal Milan Ondrík, a Slnko v sieti si odniesla za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe tohto filmu Zuzana Konečná.
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe podala podľa SFTA česká herečka Anna Geislerová, slovenskú národnú filmovú cenu získala za postavu Miriam Kelemenovej v politickom thrilleri Amnestie. Za úlohu Gujdu v tomto filme získal Slnko v sieti v kategórii najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej Gregor Hološka. Amnestie uspeli aj v kategóriách najlepší architekt - scénograf (Tomáš Berka, Karol Filo, Václav Vohlídal), najlepší kameramanský výkon (Tomáš Juríček), ďalej tiež v kategórii najlepší filmový zvuk (Viktor Krivosudský) a najlepší strih (Matej Beneš).
Najlepším dokumentárnym filmom v 10. ročníku Slnka v sieti je snímka Dobrá smrť režiséra Tomáša Krupu a producentskej trojice T. Krupa, Dagmar Sedláčková a Arash T. Riahi. Titul najlepší animovaný film patrí snímke Šarkan režiséra Martina Smatanu a producenta Petra Badača. V ďalších kategóriách získal ocenenie za najlepšie kostýmy Marek Cpin za film Hodinárov učeň. Táto filmová rozprávka získala Slnko v sieti aj v kategórii najlepšie masky, ocenenie patrí českej maskérke Helene Steidlovej. Slnko v sieti za najlepšiu filmovú hudbu si odniesol David Kollar za film Punk je hned!
Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzal humorista, herec a spisovateľ Milan Lasica. Divácku cenu získala v on-line hlasovaní romantická komédia z východného Slovenska - Loli paradička (r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky).


Copyright © TASR 2020

9. 9. 2020

HOAX: Fotografia Lipšica s Nicholsonom nie je z februára 2018, ale z júna 2012

HOAX: 




Fotografia Lipšica s Nicholsonom nie je z februára 2018, ale z júna 2012


Na Facebooku sa objavila fotografia, podľa ktorej sa mali Daniel Lipšic a Tom Nicholson stretnúť po vražde Jána Kuciaka, ktorá sa stala 21. februára 2018. Fotografia, ktorú zdieľalo viac ako 1300 používateľov Facebooku, pritom vznikla v júni 2012. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
Krátko po vynesení rozsudku prvostupňového súdu, ktorým senát Špecializovaného trestného súdu Ruženy Sabovej neprávoplatne oslobodil Mariana K. a Alenu Zs. z trestného činu objednávky vraždy Jána Kuciaka, bol na súkromnom profile uverejnený príspevok obsahujúci fotografiu právneho zástupcu rodičov Kuciakových Daniela Lipšica a investigatívneho novinára Toma Nicholsona. Príspevok zdieľalo viac ako 1300 používateľov Facebooku, videlo ho takmer 175-tisíc a takmer 550 používateľov ho nahlásilo ako nepravdivý obsah.
Na fotografii vidno Lišpica a Nicholsona sediacich na terase reštaurácie Parlamentka (dnes premenovanej na Restaurant Parlament), ktorá sa nachádza vedľa budovy Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Fotografia bola zverejnená s popisom: "Deň po vykonaní skutku", čím vytvára dojem, že Lipšic a Nicholson sa mali stretnúť nasledujúci deň po vražde Jána Kuciaka, ktorého spolu so snúbenicou Martinou Kušnírovou zavraždili 21. februára 2018.
Fotografia však v skutočnosti pochádza z 20. júna 2012. Uverejnená bola 21. júna 2012 v Novom Čase v článku Lipšic s Nicholsonom: Lovci Goríl si posedeli pri minerálke!
Daniel Lipšic agentúre AFP 8. septembra 2020 emailom potvrdil, že sa s Nicholsonom po vražde Jána Kuciaka nestretol: "S T. Nicholsonom som sa stretol len párkrát v živote. Naposledy to mohlo byť v roku 2012. Od vraždy som sa s ním určite nestretol," uviedol Lipšic pre AFP.
Fotografia však len ťažko mohla vzniknúť v druhej polovici februára, keďže na nej vidno krík obsiaty zelenými listami.



Zdroj: TASR

Sestričky najsledovanejším nespravodajským programom dňa


Sestričky najsledovanejším 
nespravodajským programom dňa

Celkovo najviac divákov z obchodne podstatnej cieľovej skupiny 12-54 si v utorok pozrelo reláciu Počasie, podvečer tradične nedali konkurencii šancu populárni Oteckovia.

Obľúbený seriál Sestričky sa na obrazovkách televízie Markíza aj v 3. sérii teší výraznému diváckemu záujmu. Druhá premiérová epizóda aktuálnej sezóny sa v utorok, 8. septembra 2020, stala v oboch hlavných cieľových skupinách najsledovanejším nespravodajským programom dňa v rámci ponuky všetkých slovenských staníc.
V obchodne podstatnej cieľovej skupine 12-54 dosiahli Sestričky rating 6,9 % a trhový podiel 21,0 %, pričom v čase vysielania výrazne porazili konkurenčnú programovú ponuku. Seriál Nový život zaznamenal na TV Joj v rovnakej cieľovej skupine trhový podiel 11,0 % a seriál Viera na Jednotke RTVS trhový podiel 8,3 %. Ďalšie zaujímavé príbehy štvorice sympatických zdravotných sestier a ich pacientov si nenechalo ujsť celkovo 376-tisíc divákov vo veku nad 12 rokov.
Silnou jednotkou na trhu v čase vysielania bola aj nasledujúca reality šou Farma, ktorá dosiahla rating 5,2 % a trhový podiel 23,0 % v cieľovej skupine 12-54. Programovou zmenou nasadený seriál 9-1-1 zaznamenal na TV Joj v rovnakej cieľovej skupine výrazne nižší podiel na trhu 9,5 %.
Celkovo najsledovanejším programom dňa sa v cieľovej skupine 12-54 stala relácia Počasie, ktorá si pripísala rating 7,7 % a trhový podiel 25,8 %. Aktuálne informácie o počasí si na Markíze nenechalo ujsť 478-tisíc divákov starších ako 12 rokov. Druhá priečka v utorkovom rebríčku sledovanosti patrila hlavnej spravodajskej relácii Televízne noviny, ktorá v cieľovej skupine 12-54 dosiahla rating 6,9 % a trhový podiel 26,4 %.
Podvečernému vysielaniu aj v utorok kraľoval rodinný seriál Oteckovia, v cieľovej skupine 12-54 si pripísal rating 5,1 % a trhový podiel 27,9 %. Konkurenčná šou Moja mama varí lepšie ako tvoja na TV Joj v rovnakej cieľovej skupine značne zaostala s trhovým podielom 9,4 %.
Medzi menšími stanicami si najlepšie počínala televízia Doma s obľúbeným tureckým seriálom Cennet, ktorý v cieľovej skupine 12-54 zaznamenal rating 2,1 % a trhový podiel 6,3 %. K obrazovkám prilákal celkovo 203-tisíc divákov vo veku nad 12 rokov. Zabodovala aj nasledujúca turecká seriálová novinka Statočný a krásna (rating 1,5 % / share 5,7 % v CS 12-54).
Skupina Markíza (Markíza, Doma, Dajto) bola v utorok v obchodne podstatnej cieľovej skupine 12-54 silným trhovým lídrom celodenne (share 29,3 %) aj v prime-time 19:00-23:00 (share 30,0 %).
Celodennou aj prime-time jednotkou na trhu bola skupina Markíza aj v pondelok, 7. septembra 2020, keď v obchodne podstatnej cieľovej skupine 12-54 obsadila tri najvyššie priečky v rebríčku sledovanosti s reláciami Počasie (rating 8,5 % / share 26,9 % v CS 12-54), Televízne noviny (rating 8,2 % / share 28,4 % v CS 12-54) a seriálom Oteckovia (rating 7,0 % / share 31,2 % v CS 12-54).

Dáta sú uvedené v meraní LIVE + VOSDAL + HOSTIA. Zdroj dát: PMT/KANTAR SLOVAKIA


SLOVAK MEDIA NEWS


SLOVAK MEDIA NEWS


Politická reklama by sa mohla vysielať aj počas kampane v rámci volieb do orgánov územnej samosprávy. S možnosťou, ktorú pripúšťa návrh novely zákona o volebnej kampani z dielne koaličných poslancov, v stredu vyslovila súhlas vláda.
Podľa návrhu legislatívnej úpravy, ktorú predložili poslanci Roman Foltin (SaS), Juraj Šeliga (Za ľudí), Kristián Čekovský (OĽANO), Monika Péter (Sme rodina), Miroslav Žiak (SaS), Jarmila Halgašová (SaS) a Radovan Sloboda (SaS), by vysielací čas mohli získať kandidáti na predsedu samosprávneho kraja, primátora mesta, starostu obce či mestskej časti a politická strana, ktorá v týchto voľbách podá kandidátnu listinu. Novelou by sa umožnilo aj vysielanie reklamy kandidátov na poslancov zastupiteľstiev.
Predkladatelia tvrdia, že regionálne a lokálne médiá nemôžu vysielať politickú reklamu, ktorá býva zhrnutím volebných programov a zámerov kandidátov. Navrhujú preto, aby RTVS a iný vysielateľ s licenciou mohli vyhradiť najviac 20 hodín času na politickú reklamu v rozhlasovom vysielaní a najviac 20 hodín v televíznom vysielaní.
Vysielateľ by tiež podľa navrhovanej legislatívy mohol vyhradiť vysielací čas na diskusné programy pre jednotlivých kandidátov vo voľbách do orgánov územnej samosprávy. V takom prípade by mal povinnosť predložiť Rade pre vysielanie a retransmisiu projekt programu, a to 30 dní pred začiatkom vysielania.
Poslanci pripomínajú, že podobné princípy platia pri voľbách do NR SR, Európskeho parlamentu či pri voľbe prezidenta SR.
Zákon by v prípade schválenia parlamentom mohol byť účinný od 1. januára 2021.
S návrhom novely už vyslovilo nesúhlas Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Vzhľadom na počet kandidujúcich subjektov v komunálnych a krajských voľbách, ktorý je niekoľkonásobne vyšší v porovnaní s ostatnými voľbami, vníma navrhovanú novelu ako nevykonateľnú. ZMOS upozorňuje i na to, že najbližší termín komunálnych volieb má byť identický s termínom volieb do orgánov samosprávnych krajov, čo znásobí riziko uplatnenia rovnakého rozsahu mediálneho priestoru pre všetkých kandidátov.
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) bude hľadať poslancov, ktorí by podporili novelu zákona, aby sa zákaz politickej reklamy rozšíril aj na bilbordové kampane a letáky. Politické strany tak podľa neho prispievajú k zamoreniu prostredia vizuálnym smogom. Bilbordové kampane a letáky nie sú v súčasnosti účinné, podotkol Budaj s tým, že politické strany by mali byť vzorom.







Voľba členov Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) by mala byť otvorenejšia a transparentnejšia. Schváleniu nominantov v parlamente by preto malo predchádzať verejné vypočutie na pôde Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO).
"Ak chceme mať na Slovensku kvalitné a nezávislé médiá, potrebujeme rovnako kvalitný orgán dozoru," uviedol Čekovský v súvislosti s iniciatívou predložiť na schôdzu NR SR návrh novely zákona o vysielaní a retransmisii. Poukázal zároveň na to, že novinka by mala eliminovať defekty súčasného stavu, ktorý členov RVR kreuje de facto z politických nominantov, medzi ktorými môžu byť aj ľudia s kontroverzným pozadím.
V prípade spôsobu verejného vypočutia sa predkladatelia návrhu inšpirovali súčasnou voľbou generálneho riaditeľa RTVS. "Híring bude na výbore prostredníctvom online prenosu dostupný pre verejnosť. Zároveň nebude výbor robiť selekciu, do voľby v pléne NR SR posunie všetkých kandidátov," dodal Čekovský.
Podpredseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) síce nepozná detaily návrhu legislatívnej úpravy, ale myšlienku verejného vypočutia podporuje. Myslí si taktiež, že podobný krok by sa mohol prijať aj v prípade voľby členov Rady RTVS. "Je teda možné, že v druhom čítaní k návrhu novely prídem s takýmto podnetom," povedal.
Čekovský spolu s členom mediálneho výboru parlamentu Romanom Foltinom (SaS) na tlačovej konferencii hovorili aj o návrhu novely o zákona o volebnej kampani, ktorá by umožnila i regionálnym a lokálnym audiovizuálnym médiám politickú reklamu v rámci predvolebnej kampane do orgánov územnej samosprávy. "Týmto krokom chceme jednak umožniť zjednotiť pravidlá na vysielanie politickej reklamy a zároveň umožniť kandidátom v komunálnych a krajských voľbách cielene komunikovať obsah svojej kandidatúry smerom k voličom," uviedol Foltin. Poslanec mieni, že týmto krokom bude možné zmierniť vizuálny smog, ktorý nastáva v súvislosti s prehustením bilbordových a iných vizuálnych foriem predvolebnej kampane. "Je potrebné povedať, že všetci kandidáti budú musieť od média dostať šancu získať priestor na inzerciu za rovnakých podmienok," zdôraznil.
K už vyslovenej výhrade, ktorú k návrhu novely vyslovilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), že opatrenie nebude vzhľadom na vysoký počet kandidujúcich subjektov vykonateľné, Foltin uviedol, že počet inzerentov pomôže skresať cena, ktorú stanoví príslušné médium, i povinnosť kandidujúcich v príslušnej lehote inzerciu zaplatiť. "Ak by aj tak nastal problém, že jednoducho nebude možné vyhovieť všetkým, vedenie média má stále právo, nie povinnosť vysielať politickú reklamu," povedal Foltin. Návrh má podľa jeho slov však už teraz veľa podporovateľov.
Čekovský vidí v opatrení možnosť finančne pomôcť lokálnym rádiám a televíziám a následne aj rozvíjať novinársku obec. "Ak bude mať rádio alebo televízia viac peňazí, bude mať viac možností poskytnúť priestor tým, ktorí sa chcú venovať spravodajstvu či publicistike," ozrejmil.
O poslaneckom návrhu novely zákona o volebnej kampani, za ktorým stojí skupina koaličných poslancov, v stredu rokuje aj vláda.


Copyright © TASR 2020

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ

POKUTY NAŠE KAŽDODENNÉ
Na dnešnom zasadnutí Rada pre vysielanie a retransmisiu:
  • predĺžila platnosť licencie na rozhlasové vysielanie programovej služby FUN RADIO spoločnosti RADIO, a.s. do 19. 12. 2029;
  • udelila licenciu na celoplošné digitálne vysielanie televíznej programovej služby Techlife vysielateľovi LIFE EU, s.r.o.;
  • uložila sankciu – úhrnnú pokutu 3 319 eur vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba WAU) za porušenie § 32 ods. 4 písm. a) ZVR v súvislosti s tým, že dňa 16. 1. 2020 odvysielal komunikát propagujúci kinematografické dielo Príliš osobná známosť, ktorý naplnil definíciu reklamy, pri ktorej nezabezpečil, aby bola vysielaná reklama slušná, a za porušenie § 36 ods. 2 ZVR, v súvislosti s tým, že odvysielal v čase od 17:00:00 hod. do 17:59:59 hod. dva reklamné bloky v trvaní cca 5 minút a 44 sekúnd a cca 6 minút a 13 sekúnd a telenákupný šot propagujúci súťaž 18 rokov s TV JOJ v trvaní cca 34 sekúnd, pričom tieto reklamné a telenákupné šoty trvali dokopy 12 minút a 31 sekúnd, čím došlo k prekročeniu času vyhradeného reklamným a telenákupným šotom počas jednej celej hodiny o 31 sekúnd;
  • uložila sankciu – pokutu 165 eur vysielateľovi MV Média, s.r.o. (programová služba TV REGION) za porušenie § 16 ods. 3 písm. l) ZVR v súvislosti s tým, že nedodal Rade na jej vyžiadanie súvislý záznam vysielania zo dňa 12. 2. 2020 do 15 dní od doručenia žiadosti a sankciu upozornenie na porušenie zákona za porušenie § 51 ods. 1 ZVR z dôvodu, že neoznámil Rade zmenu sídla, spoločníka spoločnosti a štatutárneho zástupcu do 15 dní odo dňa vzniku týchto zmien;
  • začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r. o. (programová služba TV MARKÍZA) vo veci možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR (ochrana maloletých – JSO) v súvislosti že dňa 21. 6. 2020 v čase o cca 20:33 hod. odvysielal program Wanted, ktorý označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov, čím mohlo dôjsť k nesprávnemu uplatneniu JSO;
  • začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r. o. (programová služba DAJTO), vo veci možného porušenia § 19 ods. 2 ZVR v súvislosti s tým, že dňa 16. 7. 2020 odvysielal upútavku na program Mechanik zabijak, ktorá mohla obsahovať výňatky z programu, na ktorý upútava, znázorňujúce scény násilia;
  • začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r. o. (programová služba TV MARKÍZA) vo veci možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR (ochrana maloletých – JSO) v súvislosti že dňa 27. 6. 2020 v čase o cca 00:28 hod. odvysielal program Rytmus – sídliskový sen, ktorý označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov, čím mohlo dôjsť k nesprávnemu uplatneniu JSO. Rada sa už predmetným programom raz zaoberala, pričom dňa 7. 2. 2017 uložila tomuto vysielateľovi sankciu – pokutu vo výške 3 000 eur, za nesprávne uplatnenie JSO;
  • začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r. o. vo veci možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR (ochrana maloletých – JSO) v súvislosti že 8. 6. 2020 v čase o cca 20:32 hod. (TV MARKÍZA) a dňa 10. 6. 2020 v čase o cca 20:18 hod. (DAJTO) odvysielal program Vo štvorici po opici 3, ktorý označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov, čím mohlo dôjsť k nesprávnemu uplatneniu JSO;
  • začala správne konanie voči vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r. o. (programová služba TV MARKÍZA) vo veci možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR (ochrana maloletých – JSO) v súvislosti že 2. 6. 2020 v čase o cca 00:29 hod. odvysielal program Vo štvorici po opici, ktorý označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov, čím mohlo dôjsť k nesprávnemu uplatneniu JSO;
  • začala správne konanie voči vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ), vo veci možného porušenia § 19 ods. 2 ZVR v súvislosti s tým, že dňa 26. 6. 2020 odvysielal upútavku na program Vojak 4: Pohyblivý cieľ, ktorá mohla obsahovať výňatky z programu, na ktorý upútava, znázorňujúce scény násilia;
  • začala správne konanie voči vysielateľovi MAC TV s.r.o. (programová služba JOJ), vo veci možného porušenia § 18aa ods. 1 písm. b) a  c) ZVR (multimodálny prístup) v súvislosti s odvysielaním programu Ochrancovia, dňa 18. 6. 2020;
  • zmenila licenciu na vysielanie rozhlasovej programovej služby vysielateľovi BP Media, s.r.o. v časti názov programovej služby (Rádio Topoľčany) a právne skutočnosti spoločnosti;
  • zastavila správne konanie vedené voči vysielateľovi Rozhlas a televízia Slovenska (programová služba Jednotka) začatého z dôvodu možného porušenia § 31a ods. 4 ZVR v súvislosti s tým, že dňa 11. 1. 2020 odvysielal v rámci programu Správy RTVS príspevok RTVS spúšťa dramatický seriál Hniezdo, pričom vzniklo podozrenie, že príspevok naplnil definíciu skrytej mediálnej komerčnej komunikácie;
  • zastavila správne konanie vedené voči vysielateľovi MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r.o., začatého z dôvodu možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR, v súvislosti s tým, že dňa 5. 1. 2020 o cca 22:52 hod. odvysielal na programovej službe TV MARKÍZA program 40 rokov panic, ktorý označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov, pričom vzniklo podozrenie z nesprávneho uplatnenia JSO;
  • zastavila správne konanie vedené voči vysielateľovi MARKÍZA - SLOVAKIA, spol. s r.o. (programová služba DAJTO) začatého z dôvodu možného porušenia § 20 ods. 3 ZVR v súvislosti s tým, že dňa 24. 12. 2019  v čase o cca 19:28 hod. odvysielal program Dva a pol chlapa (Séria XI., Epizóda 10.), ktorý označil ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov, pričom vzniklo podozrenie z nesprávneho uplatnenia JSO;
  • zastavila správne konanie vedené voči vysielateľovi ANTIK Telecom s.r.o. začatého na podnet vysielateľa, vo veci oznámenia o zmene licencie, z dôvodu, že vysielateľ vzal svoju žiadosť späť;
  • udelila predchádzajúci súhlas s prevodom 100%-ného podielu na základnom imaní a hlasovacích právach držiteľa licencie č. TD/223 spoločnosti SPRAVCA SK, s.r.o., zo spoločníka – prevodcu P. Matejka, na nadobúdateľa D. Lukáčková, ktorá získa 50%-ný podiel na základnom imaní a na hlasovacích právach spoločnosti SPRAVCA SK, a na nadobúdateľa Ing. J. Kráľ, ktorý získa 50%-ný podiel na základnom imaní a na hlasovacích právach spoločnosti SPRAVCA SK, s.r.o.;
  • vzala na vedomie oznámenie spoločnosti Raj Production s.r.o. o poskytovaní služby tvraj.sk, poskytovanej na internetovej stránke https://tvraj.sk a v časti týkajúcej sa sekcií „Archív“ a „Relácie“ ho prijíma ho ako oznámenie podľa § 63a ZVR, nakoľko predmetná služba v tejto časti vzhľadom na podmienky, za ktorých je poskytovaná, spĺňa všetky kritériá audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie;
  • vzala na vedomie doručenú štatistiku o odvysielanom programe televíznych programových služieb za 2. štvrťrok 2020;
  • vzala na vedomie doručenú štatistiku o odvysielanom programe rozhlasových programových služieb za 2. štvrťrok 2020;
  • uznala za nepreskúmateľnú sťažnosť na vysielanie programu Ochrancovia, zo dňa 17. 6. 2020 (multimodálny prístup, MAC TV s.r.o., JOJ)

uznala za neopodstatnené 9 sťažností, respektíve ich častí, a to na:
- vysielanie programu Candice Renoirová – Cesta do pekla je vydláždená dobrými úmyslami (S 6, E 7), zo dňa 25. 6. 2020 (JSO – ochrana maloletých, ochrana ľudskej dôstojnosti, RTVS, Jednotka);
- vysielanie programu Z prvej ruky, zo dňa 5. 11. 2019 (objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov, ochrana ľudskej dôstojnosti, RTVS, Jednotka, Rádio Slovensko);
- vysielanie programu Televíkend, zo dňa 10. 7 2020, v repríze v dňoch 11. a 12. 7. 2020, (skrytá mediálna komerčná komunikácia, RTVS, Dvojka);
- vysielanie programu Ranné správy RTVS, zo dňa 20. 7. 2020, (objektívnosť a nestrannosť spravodajských programov, RTVS, Jednotka);
- vysielanie programu Súdna sieň - Incest, zo dňa 5. 7. 2020 (ochrana maloletých - JSO, MAC TV s.r.o., JOJ PLUS);
- vysielanie programu Mechanik zabijak 2, zo dňa 2. 6. 2020 (ochrana maloletých - JSO, MAC TV s.r.o., JOJ PLUS);
- vysielanie programu Zvedený učiteľkou, zo dňa 4. a 5. 7. 2020 (ochrana maloletých - JSO, MAC TV s.r.o., JOJ PLUS);
- vysielanie programu Televízne noviny, zo dňa 27. 6. 2020 (ochrana maloletých – JSO, MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r.o., TV MARKÍZA);
- vysielanie programu Priatelia (S VII. E 19) zo dňa 28. 6. 2020 (ochrana ľudskej dôstojnosti, podnecovanie k nenávisti, propagácia neľudského konania, MARKÍZA – SLOVAKIA, spol. s r.o., DAJTO);

Zomrel Ronald Harwood

Zomrel Ronald Harwood


Britský dramatik a scenárista Ronald Harwood zomrel vo veku 85 rokov. Informovala o tom v stredu stanica BBC s odvolaním sa na jeho manažment, ktorý potvrdil, že Harwood skonal prirodzenou smrťou.
Harwood, pôvodom z Juhoafrickej republiky, bol všeobecne považovaný za jedného z najvýraznejších britských povojnových dramatikov. Medzi jeho hry patria Garderobiér (1980) a Kvartet (1999), ktoré boli upravené pre strieborné plátno.
Harwood v roku 2003 získal Oscara v kategórii adaptovaný scenár k filmu Pianista, ktorý nakrútil režisér Roman Polanski. Medzi jeho ďalšie ocenenia patrí cena Britskej akadémie filmového a televízneho umenia (BAFTA) za adaptovaný scenár k filmu Skafander a motýľ (2007).
Ronald Harwood napísal scenáre aj k filmom Operácia Daybreak (1975), Profesor odchádza (1994), Na miskách váh (2001), Premlčanie (2003), Božská Júlia (2004) či Oliver Twist (2005).
Harwooda v roku 2010 povýšila britská kráľovná Alžbeta II. do šľachtického stavu. Jeho manželka Natasha zomrela v roku 2013, umelec po sebe zanechal troch potomkov.



Copyright © TASR 2020

Cinematik 2020

Cinematik 2020 


Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany tento rok čaká jubilejný 15. ročník. Festival sa bude konať 10. až 15. septembra v prostredí siedmich vnútorných aj vonkajších priestorov v centre Piešťan. V jeho programe nebudú chýbať súťaže Meeting Point Europe a Cinematik.doc a tiež viaceré atraktívne premiéry.
Pätnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik, ktorý sa uskutoční 10. až 15. septembra v Piešťanoch, otvorí druhý celovečerný film Ivana Ostrochovského Služobníci. Film mal svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale, slovenskí diváci ho budú môcť prvýkrát vidieť práve na Cinematiku.
Sekcia Čo dom dal sa zameria na kvalitné novinky a príjemné prekvapenia z domácej scény. Niektoré z nich budú môcť návštevníci vidieť vo svetovej premiére, ako napríklad psychologickú drámu Na prach režisérskej dvojice Anastasia Hoppanová a Samuel Vičan.
V slovenskej premiére uvidia návštevníci Cinematiku aj originálny dokument Králové videa Lukáša Bulavu, ktorý ich zavedie do čias, keď boli nové americké filmy ešte nedostupnejšie ako v čase pandémie - do 80. rokov 20. storočia, keď sa v socialistickom Československu diváci dychtiaci po kinohitoch zo západu museli často uspokojiť s mizerne skopírovanými videokazetami a amatérskym rýchlo-dabingom hŕstky nadšencov.
Ďalšou slovenskou premiérou v sekcii Čo dom dal je výpravná historická dráma Bohdana Slámu Krajina ve stínu, v ktorej si zahrali napríklad Zuzana Kronerová alebo Csongor Kassai.
V slovenskej premiére premietnu aj film Služobníci Ivana Ostrochovského. Hlavnými hrdinami čiernobielej drámy sú dvaja študenti bohosloveckej fakulty v totalitnom Československu, ktorí si musia vybrať medzi ľahšou cestou kolaborácie a lojalitou k vlastnej viere. Obsahom aj formou jedinečný film stihol mať svetovú premiéru ešte na februárovom Berlinale.
Súčasťou sekcie Čo dom dal je už tradične aj výber toho najlepšieho z tvorby študentov a študentiek Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici. A mladým tvorcom sa venuje aj medzinárodný workshop DOX IN VITRO organizovaný v spolupráci s CED Slovensko, ktorý je určený predovšetkým začínajúcim dokumentaristom. Ako po minulé roky, aj tentoraz prinesie dva dni nabité stretnutiami, prednáškami, konzultáciami a výmenou skúseností pod vedením európskych profesionálov z odvetví dokumentárnej réžie, scenáristiky, dramaturgie, strihu či produkcie.
Workshop sa uskutoční 8. a 9. septembra v piešťanskom Hoteli Park Avenue, záujemcovia o účasť sa môžu prihlásiť do 16., respektíve 30. augusta 2020 na stránke doxinvitro.eu (skorší termín platí pre účastníkov s vlastným projektom, neskorší pre ostatných). Slovenskí záujemcovia majú vstup na workshop DOX IN VITRO bezplatný.



©2020, Autorské práva S ITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.