VÝROKY TÝŽDNA
Ľubica Janíková, hovorkyňa Úradu vlády
VÝROKY TÝŽDNA
Skupina Markíza a APKT podpísali

viacročnú rámcovú dohodu
Skupina Markíza a Asociácia prevádzkovateľov káblových telekomunikácií (APKT) podpísali dnes viacročnú rámcovú dohodu. Tá upravuje podmienky retransmisie televíznych staníc skupiny Markíza od 1. júla 2021 na obdobie štyroch rokov pre lineárny prenos vo všetkých formách, teda prostredníctvom káblovej, satelitnej či IPTV technológie. Ako informoval generálny riaditeľ skupiny Markíza Matthias Settele, členovia APKT majú možnosť podpísať doplnkovú zmluvu o nelineárnych službách.
„Televízne stanice skupiny Markíza sú pre našich zákazníkov atraktívne, a preto sme spokojní s uzavretím dlhodobej zmluvy zabezpečujúcej práva na ich retransmisiu pre našich členov a domácnosti, ktorým poskytujú svoje služby,“ povedal Robert Ťavoda, prezident APKT. Tá reprezentuje 18 operátorov, ktorí majú dosah na približne 215-tisíc domácností po celom Slovensku.
©2021, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Nezabudli sme, ďakujeme! Rádio Slovensko a Jednotka RTVS poďakujú
ľuďom, ktorí stáli v prvej línii počas druhej vlny pandémie
Bojovali s neznámym nepriateľom, riskovali svoje životy i životy svojich blízkych. Boli vyčerpaní, ustatí, frustrovaní a určite sa báli. Aj napriek tomu zotrvali na svojich miestach a zachránili tisíce ľudí a Slováci vedeli, že sa na nich môžu spoľahnúť. Zaslúžia si našu úctu, náš potlesk, našu vďaku. V prvej vlne im mnohí tlieskali, počas druhej vlny sa mnohí už len so strachom prizerali, ako sa v našich nemocniciach lámu smutné rekordy. Dnes, keď sa situácia lepší, by sme sa im špeciálnym programom s mottom Nezabudli sme, ďakujeme v Rádiu Slovensko a na Jednotke chceli poďakovať.
Rádio Slovensko pripravilo celodenný program. V rannej téme Rádia Slovensko budú moderátori čítať pozdravy a poďakovania pre zdravotníkov od poslucháčov, počas celého dňa ponúkneme rozhovory s lekármi, pracovníkmi DSS a ďalšími ľuďmi z prvej línie, ktoré pripravili redaktori Rádia Slovensko špeciálne pre túto príležitosť. Téme sa budú počas dňa venovať aj spravodajské relácie Rádiožurnál a o 12.30 h aj relácia Z prvej ruky. Hosťom Andrey Poláčkovej bude po 13.05 h zdravotná sestra Zuzana Polčinová, ktorá pracovala na covid oddelení v červenej zóne. Popoludní po 16.10 h privíta Roman Bomboš hosťa Rada Herdu z občianskeho združenia Slovenský pacient. O tom, že nám na Slovensku chýbajú tisíce lekárov a sestričiek a mnohí z tých, ktorí sú v praxi majú už dôchodkový vek i o ďalších témach bude hovoriť aj Ľubomíra Hulínová po 20.00 h v relácii Kontakty.
K poďakovaniu sa pripojí aj televízna Jednotka a Spravodajstvo RTVS. V Ranných správach o 7.30 h bude hosťom Matej Polák, prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby. V Dámskom klube po 12.20 h sa budeme rozprávať so zdravotníckou publicistkou Ľubomírou Hulínovou. Vo večerných Správach RTVS o 19.00 h prinesie Jednotka aj rozhovor i ďalšie bloky s témou poďakovania zdravotníkom, záchranárom, hasičom, upratovačkám, predavačkám a všetkým ďalším hrdinom druhej vlny pandémie.
MEDIA NEWS
Štyria členovia saudskoarabského zásahového komanda, ktoré v roku 2018 brutálne zavraždilo novinára Džamála Chášukdžího, absolvovali polovojenský výcvik v USA. Príslušnú zmluvu s podmienkami výcviku odobrilo americké ministerstvo zahraničných vecí, informoval v noci na stredu denník New York Times (NYT).
Chášukdží, v Saudskej Arábii narodený rezident USA, bol známym a otvoreným kritikom saudskoarabského vedenia a pravidelne písal pre denník Washington Post. Zavraždený bol 2. októbra 2018 na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule tímom agentov vyslaným zo Saudskej Arábie.
Štyria z týchto agentov – podľa New York Timesov – absolvovali školenie v súkromnej americkej bezpečnostnej službe Tier 1 Group, čo v roku 2014 odobrila ešte administratíva prezidenta Baracka Obamu.
Toto školenie pokračovalo minimálne do začiatku prezidentovania Donalda Trumpa, uviedli noviny.
Denník citoval dokument, ktorý Trumpovej administratíve poskytol predstaviteľ materskej spoločnosti Tier 1 Group, ktorý požiadal o post v Pentagóne.
Louis Bremer vo svojom písomnom svedectve potvrdil, že Tier 1 Group poskytla výcvik saudskoarabským agentom, ale trval na tom, že výcvik bol zameraný na obranu, zahŕňal výcvik bezpečnej streľby a rýchlej reakcie na útok, nácvik sledovacích praktík a boja zblízka, a "nesúvisel s ich následnými ohavnými činmi".
Bremer uviedol, že štyria členovia vraždiaceho tímu absolvovali školenie v roku 2017 a dvaja z nich sa zúčastnili už na predchádzajúcom kurze od októbra 2014 do januára 2015.
V článku NYT sa píše, že výcvik sa odohrával v čase, keď dané elitné komando, nesúce zodpovednosť za Chášukdžího smrť, začalo záťah, ktorého súčasťou boli únosy, zatýkanie a mučenie ľudí nepohodlných pre režim v Saudskej Arábii.
Ako uvádza denník, "neexistujú dôkazy o tom, že by americkí úradníci, ktorí toto školenie schválili, alebo vedenie Tier 1 Group boli vedeli o účasti týchto Saudskoarabov na represiách v kráľovstve.
Americké ministerstvo zahraničných vecí, ktoré kontaktovala AFP, uviedlo, že nemôže tieto informácie komentovať. Vyzvalo však na "zodpovedné použitie... amerického vojenského materiálu a výcviku“.
Podľa americkej správy zverejnenej vo februári bolo súčasťou zásahovej jednotky, ktorá zabila Chášukžího, sedem členov elitnej jednotky poverenej ochranou saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.
New York Times nekonkretizovali, či k tejto jednotke patrili štyria operatívci vyškolení v USA.
Telo novinára sa nikdy nenašlo. Saudská Arábia najprv rozhodne odmietala, že by šlo o atentát, do ktorého by bola zapletená, neskôr tvrdila, že vraždu vykonali saudskoarabskí agenti, ktorí konali na vlastnú päsť.
Po neprehľadnom procese v Saudskej Arábii bolo päť Saudskoarabov odsúdených na trest smrti a traja dostali tresty väzenia. Vynesené rozsudky smrti boli neskôr zmenené.
Vedenie hongkonského prodemokratického denníka Apple Daily v stredu oznámilo, že tento týždeň ukončí svoju činnosť. Informovala o tom agentúra AFP.
Noviny v tlačenej podobe vyjdú po 26 rokoch poslednýkrát vo štvrtok 24. júna, píše sa na webovej stránke periodika hk.appledaily.com. Od stredy polnoci nebude denník články zverejňovať ani v on-line podobe, približuje AFP.
Apple Daily to oznámil len pár minút po tom, čo vedenie mediálnej spoločnosti Next Digital, ktorej tento denník patrí, uviedol, že noviny svoju činnosť ukončia "najneskôr v sobotu 26. júna".
V redakcii denníka Apple Daily iba minulý štvrtok prebehla policajná razia, pričom polícia na základe sporného bezpečnostného zákona zatkla piatich jeho predstaviteľov. Medzi zadržanými boli aj šéfredaktor denníka Ryan Law (vlastným menom v čínštine Luo Wej-kuang) a výkonný riaditeľ Next Digitalu Cheung Kim-hung (Čang Ťien-chung). Oboch oficiálne obžalovali v sobotu a v súčasnosti sa nachádzajú vo väzbe, píše AFP.
Tamojšie úrady tiež denníku zablokovali bankové kontá. Z tohto dôvodu nebolo vedenie schopné vyplácať svojich zamestnancov a len v pondelok oznámilo, že novinám Apple Daily hrozí bezprostredný zánik.
Predstavitelia denníka boli zadržaní pre podozrenie, že sa "spriahli so zahraničnou mocnosťou alebo s cudzími elementmi s cieľom ohroziť národnú bezpečnosť" krajiny.
Raziu podľa tamojších úradov vykonali na základe článkov, v ktorých podľa nich denník "vyzýval na uvalenie sankcií" na hongkonských a čínskych predstaviteľov. Išlo o prvý prípad, čo kontroverzný čínsky bezpečnostný zákon použili proti hongkonským médiám.
Čínsky zákon o národnej bezpečnosti kriminalizuje aktivity považované za protištátnu činnosť, separatizmus, terorizmus či spriahnutie sa so zahraničnými silami. Za vágne formulované obvinenia hrozia obvineným väzenské tresty od troch do desiatich rokov a v najhorších prípadoch aj doživotie.
Správa o zániku Apple Daily prichádza krátko po tom, čo hongkonská polícia v stredu zatkla ďalšieho predstaviteľa denníka. Tento raz šlo o popredného komentátora, ktorý pre noviny písal stĺpčeky pod pseudonymom Li Ping, približuje AFP. Zatknutý novinár bol tiež hlavným autorom úvodníka novín, v ktorom vyjadroval oficiálny názor denníka v mene redakčnej rady.
Apple Daily je už dlho tŕňom v oku čínskej vlády svojou neskrývanou podporou prodemokratického hnutia v Hongkongu a ostrou kritikou čínskych politikov. Jeho majiteľ Jimmy Lai (Li Č'-jing) je vo väzení a ako jeden z prvých bol vlani obvinený na základe nového zákona o národnej bezpečnosti.
Copyright © TASR 2021

Copyright © TASR 2021

Ľudia sa budú môcť v piatok rozlúčiť s herečkou Libušou Šafránkovou v kostole v Prahe na Spořilově, ktorý bude otvorený od 10:00 do 14:00. Smútočná omša začne o 16:00 v kruhu rodiny a priateľov, záujemcovia ju ale budú môcť sledovať na veľkoplošných obrazovkách pred kostolom. Prenos z tejto smútočnej omše bude tiež naživo vysielať Česká televízia, uviedli v tlačovej správe ministerstvo kultúry a Národné divadlo, ktoré sa na príprave poslednej rozlúčky s herečkou podieľajú. Libuše Šafránková zomrela 9. júna vo veku 68 rokov.
Copyright © ČTK 2021