10. 8. 2024

Zomrel Pavol Janíček

Zomrel Pavol Janíček 




Vo veku 86 rokov zomrel v piatok (9. 8.) v Banskej Bystrici hudobný skladateľ, výrazná osobnosť hudobného života a banskobystrického štúdia Slovenského rozhlasu Pavol Janíček. TASR o tom v sobotu informoval Martin Jurčo zo Slovenského rozhlasu v Bratislave.
TASR prináša profil Pavla Janíčka, poprednej osobnosti hudobného života na Slovensku.

Pavol Janíček sa narodil 4. januára 1938 v Banskej Bystrici. Hoci sa počas stredoškolského i vysokoškolského štúdia zameriaval na oblasť stavebníctva, svoje vzdelávanie v rokoch 1948 - 1956 orientoval aj na hudbu. K láske k hudbe ho priviedla mama, ktorá ho zapísala na Hudobnú školu v Banskej Bystrici (dnes Základná umelecká škola Jána Cikkera), patril k jej prvým absolventom. Už ako stredoškolák, študent banskobystrického gymnázia, založil školský orchester.
V roku 1957 odišiel na základnú vojenskú službu, počas ktorej založil v Žatci Vojenský tanečný orchester. Po návrate z vojenskej služby sa zamestnal v banskobystrických Pozemných stavbách, ale viac ho lákala celoživotná múza - hudba.
Jeho muzikantské zameranie bolo veľmi rôznorodé - zahŕňalo muzikál, scénickú hudbu k divadelným hrám, hudbu k baletu, tvorbu pre deti, populárnu hudbu, hudobnú réžiu, či dirigovanie orchestra. Komponoval populárnu hudbu, šansóny, javiskovú hudbu, hudbu k dokumentárnym filmom a v neposlednom rade sa venoval aj komponovaniu detských skladieb.
Pri Pozemných stavbách založil tanečný orchester Stavbár. Jeho prvým vystúpením sa 1. novembra 1959 úspešne začlenil do hudobného života v meste pod Urpínom. Orchester, ktorý najaktívnejšie pôsobil na poli tanečnej a zábavnej hudby, zmenil viackrát svoj názov cez B - septet, B - sextet až po Orchester Pavla Janíčka. Veľmi úzko spolupracoval s Československým rozhlasom, štúdiom Banská Bystrica, ako aj s orchestrom Gustáva Broma. Z orchestra Pavla Janíčka sa postupne stal aj orchester banskobystrického rozhlasu, s ktorým nahrávali viacerí interpreti, medzi nim Karol Konárik, Helena Blehárová či Robo Kazík.
Janíček bol pri organizovaní festivalu populárnej hudby detvianska Zlatá Ruža, na ktorom sa v roku 1969 prvýkrát objavil na scéne Karol Konárik a v rokoch 1983 - 1988 spolupracoval ako dirigent festivalového orchestra súťaže Bystrické zvony.
Od roku 1975 sa venoval skladateľskej tvorbe v rôznych žánroch. Zložil a nahral okolo 350 titulov pre Slovenský rozhlas, Slovenskú televíziu, súkromný rozhlas i súkromné televízie.
Zameral sa aj na tvorbu pre deti, pre ktoré vydal okolo 100 pesničiek a tri CD nosiče s detskými pesničkami.
S Vojtechom Tátošom a Alojzom Čobejom vytvoril zvučku pre futbalistov Dukly Banská Bystrica - niekoľko rokov ňou začínali každý zápas.
Hudobný skladateľ Pavol Janíček, životné krédo ktorého znelo 'Hudba je môj život', spolupracoval aj so Štátnym divadlom v Košiciach, s Divadlom Jonáša Záborského a Divadlom Alexandra Duchnoviča v Prešove, so Spišským divadlom v Spišskej Novej Vsi, Divadlom J. G. Tajovského vo Zvolene, s Bábkovým divadlom v Bratislave i Divadlom Jána Palárika v Trnave. Pre Divadlo J. G. Tajovského zložil napríklad hudbu k poeticko-dramatickej kompozícii Juraja Sarvaša: Orol Tatranský.
V roku 2008 si pri príležitosti životného jubilea prevzal Cenu primátora Banskej Bystrice za významný prínos v oblasti kultúry.



Zdroj: TASR

9. 8. 2024

VÝROKY TÝŽDŇA

  VÝROKY TÝŽDŇA


        

"Politické komentovanie rozhodnutí svojho zriaďovateľa a zneužívanie oficiálnych stránok inštitúcie na svoje súkromné politické názory môže byť dôvodom na odvolanie z funkcie," podotkol rezort. Vyjadril zároveň nesúhlas s aktivitami odborárskych šéfov, ktorí podľa neho aktivizujú štátnych zamestnancov proti zriaďovateľovi. Ministerka kultúry postupuje v personálnych otázkach striktne v zmysle zákonov SR. Túto avizovanú iniciatívu vníma rezort ako pokračovanie politického aktivizmu zo strany štatutárov a niektorých zamestnancov jednotlivých inštitúcií."
Ministerstvo kultúry (MK) SR


"Zamestnanci SND chodia ku mne na ministerstvo kultúry, ja nemusím chodiť za nimi."
Martina Šimkovičová

8. 8. 2024

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS




Ruského vojnového blogera Andreja Kuršina kritizujúceho kroky Moskvy na Ukrajine v stredu odsúdili na šesť a pol roka väzenia za šírenie "falošných správ" o armáde, uviedol súd. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Bývalý vojak Andrej Kuršin obvinil Rusko vo svojich príspevkoch na kanáli Moscow Calling v aplikácii Telegram z odpojenia vody pre civilistov v blízkosti ukrajinského mesta Kryvyj Rih a z bombardovania pôrodnice.
Súd uznal muža vinného z "vedomého šírenia nepravdivých správ o ruských ozbrojených silách" a rozhodol o treste odňatia slobody na šesť rokov a šesť mesiacov v trestaneckej kolónii.
Agentúra AFP pripomína, že krátko po začatí invázie na Ukrajine vo februári 2022 zakázala Moskva akúkoľvek kritiku svojich vojsk. Odvtedy zadržali v krajine tisícky protestujúcich ľudí. Rusko sa snaží čoraz viac potlačiť prácu vojnových blogerov, z ktorých mnohí zverejnili citlivé informácie o ofenzíve Moskvy, uvádza AFP. Bývalý veliteľ ruských separatistov na Ukrajine Igor Girkin bol v januári odsúdený na štyri roky väzenia po tom, ako opakovane kritizoval Kremeľ a ruské vojenské velenie.







Estónska generálna prokuratúra obvinila estónsku novinárku ruského pôvodu Svetlanu Burcevovú z vlastizrady a porušenia sankcií uvalených na Rusko. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.
Burcevová získala estónske občianstvo v roku 1994. Od roku 2017 spolupracuje s estónskymi online stránkami kontrolovanými mediálnou skupinou Rossija Segodňa (Rusko dnes).
Prokuratúra v stanovisku poskytnutom AFP tvrdí, že estónske bezpečnostné zložky zhromaždili dôkazy naznačujúce, že 57-ročná Burcevová je "propagandistka pracujúca pre portály slúžiace agresívnym cieľom Kremľa". Podľa prokuratúry "v žiadnom prípade nemôže byť považovaná za nezávislú, objektívnu a neutrálnu novinárku".
Podľa estónskych úradov absolvovala Burcevová študijný program o hybridných konfliktoch v Sevastopole na anektovanom Krymskom polostrove, ktorý viedol bývalý príslušník ruskej kontrarozviedky.
Burcevová napísala aj knihu s názvom Hybridná vojna za mier. Opisuje v nej globálnu hybridnú vojnu, ktorú musí Rusko vyhrať. "Obsah knihy znevažuje Estónsko a je zameraný aj na zdiskreditovanie jeho inštitúcií a rozdelenie estónskej spoločnosti,“ tvrdí generálna prokuratúra.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová označila v stredu obvinenia voči Burcevovej na internetovej stránke rezortu za vymyslené. Podľa nej majú len jeden účel — potrestať ju za jej profesionálnu prácu.
V Estónsku, ktoré je členom EÚ a NATO, má početnú rusky hovoriacu menšinu. Jeho už aj tak napäté vzťahy s Moskvou sa v dôsledku invázie ruských síl na Ukrajinu výrazne zhoršili.





Služby, ktoré monitorujú rýchlosť a dostupnosť webstránok na ruskom internete vo štvrtok nahlásili masívny výpadok videoplatformy Youtube. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.
Webstránka Sboi, ktorá sa venuje monitoringu webstránok uviedla, že užívatelia nahlásili tisíce porúch pri snahe o vstup na Youtube. Momentálne to ide iba prostredníctvom virtuálnej súkromnej siete (VPN), ktorá umožňuje prístup na webstránky blokované vládou. Prístup na Youtube je tiež možný prostredníctvom aplikácií na smartfónoch.
Google, ktorý je prevádzkovateľom platformy Youtube ani Ruský úrad na kontrolu médií (Roskomnadzor) sa pre Reuters k situácii nevyjadrili.
Minulý týždeň ruské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Youtube z cenzúry a prisľúbilo odvetné kroky. Reagovalo na rozhodnutie platformy zrušiť účty ruských vládnych predstaviteľov. Kritizovalo ju tiež za to, že neodstraňuje obsah, ktorý Moskva považuje za nežiaduci. Minulý mesiac ruskí predstavitelia ohlásili, že rýchlosť Youtube znížia až o 70 percent.
Youtube je jednou z posledných webstránok na ruskom internete, ktoré nie sú cenzurované. Opoziční predstavitelia preto publikujú najmä na Youtube, keďže na ruských sociálnych sieťach publikovať nemôžu a západné platformy ako Facebook alebo Instagram sú v krajine zakázané.








Americký zábavný a mediálny koncern Walt Disney sa v 3. štvrťroku svojho finančného roka 2023/2024 vrátil k zisku a prekonal aj očakávania Wall Street. Podporil ho úspech animovaného filmu Pixar "Inside Out 2", ktorý mu pomohol vykompenzovať pokles zisku v zábavných parkoch. TASR o tom informuje na základe správ AP a CNBC.
Walt Disney v stredu oznámil, že za tri mesiace do konca júna 2024 zaznamenal zisk 2,62 miliardy USD (2,4 miliardy eur) alebo 1,43 USD na akciu po strate 460 miliónov USD alebo 25 centov na akciu v rovnakom období minulého roka.
Upravený zisk bez jednorazových položiek dosiahol 1,39 USD na akciu, zatiaľ čo analytici očakávali zisk 1,20 USD na akciu.
Tržby spoločnosti v sledovanom období vzrástli o 4 % na 23,16 miliardy USD a prekonali odhad Wall Street vo výške 22,91 miliardy USD.
Prevádzkový príjem v zábavnom segmente sa takmer strojnásobil na 1,2 miliardy USD.
Celkový prevádzkový zisk vzrástol o 19 % na 4,225 miliardy USD.
Disney však upozornil, že "umiernenie" dopytu v jeho parkoch v USA by mohlo pokračovať aj počas niekoľkých nasledujúcich štvrťrokov.
Napriek tomu spoločnosť teraz očakáva za celý rok rast upraveného zisku na akciu o 30 %.
-

.


Copyright © TASR 2024


  

PIČAKOKOT U HOLIČA

 PIČAKOKOT U HOLIČA



6. 8. 2024

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


USA žalujú TikTok za rozsiahle narušenie súkromia detí mladších ako 13 rokov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Americké ministerstvo spravodlivosti podalo v piatok (2. 8.) žalobu na TikTok a jej materskú spoločnosť ByteDance za to, že vo svojej aplikácii nechránili súkromie detí. Administratíva prezidenta Joea Bidena tak pokračuje v snahe o väčšiu kontrolu TikToku.
Podľa ministerstva spravodlivosti TikTok porušil zákon o ochrane súkromia detí na internete (Children's Online Privacy Protection Act). Podľa tohto zákona služby cielené na deti musia získali súhlas rodičov, aby mohli zhromažďovať osobné údaje od používateľov mladších ako 13 rokov.
Čínska platforma na tvorbu krátkych videí má v Spojených štátoch približne 170 miliónmi používateľov. Aktuálne bojuje proti novému zákonu, ktorý má prinútiť materskú spoločnosť ByteDance, aby sa do 19. januára zbavila aktív TikToku v USA, v opačnom prípade jej hrozí zákaz.
Nová žaloba je ďalším krokom USA proti TikToku a jeho čínskej materskej spoločnosti v súvislosti s obavami, že firma neoprávnene zhromažďuje obrovské množstvo údajov o Američanoch pre čínsku vládu a zároveň ovplyvňuje obsah spôsobom, ktorý by mohol poškodiť používateľov.

V žalobe, ku ktorej sa pripojila aj Federálna obchodná komisia (FTC), sa uvádza, že jej cieľom je ukončiť "nezákonné rozsiahle narušovanie súkromia detí zo strany TikToku".
Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že TikTok vedome umožnil deťom vytvárať si účty v jeho aplikácii, a potom vytvárať a zdieľať krátke videá a správy s dospelými a inými osobami na jeho platforme. TikTok zhromažďoval osobné údaje týchto detí bez toho, aby získal súhlas ich rodičov.
USA tvrdia, že milióny amerických detí mladších ako 13 rokov roky používali TikTok a stránka "zhromažďovala a uchovávala osobné údaje detí".
"TikTok vedome a opakovane porušoval súkromie detí, čím ohrozoval bezpečnosť miliónov detí v celej krajine," uviedla šéfka FTC Lina Khanová, ktorej agentúra v júni postúpila prípad ministerstvu spravodlivosti.
FTC žiada od TikToku pokuty až do výšky 51.744 USD (47.756 eur) za porušenie a deň za neoprávnené zhromažďovanie údajov. Teoreticky by tieto pokuty mohli celkovo dosiahnuť až miliardy dolárov.



Približne každý piaty Slovák, ktorý sleduje alebo sťahuje audiovizuálny obsah to robí nelegálne. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky spoločnosti CreditCall, ktorý vypracovala agentúra Neuropea pre Asociáciu televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS). Prieskum sa realizoval formou telefonických rozhovorov na vzorke 1000 respondentov.
Podľa prieskumu 47 percent ľudí na Slovensku používa aspoň jednu platenú platformu na sledovanie filmov, seriálov či hudby. K nelegálnemu pozeraniu alebo sťahovaniu obsahu sa v prieskume priznalo vyše 19 percent Slovákov.
"Predpokladáme, že v realite môže byť toto číslo ešte vyššie, ľudia sa totižto k týmto aktivitám nie vždy priznávajú," upozornila riaditeľka právneho oddelenia skupiny Markíza Lucia Tandlich. Poukázala na to, že dostupnosť pirátskeho obsahu na internete sťažuje nielen prácu domácich tvorcov. "Toto vedomé porušovanie autorských práv následne aj zdražuje služby platiacim divákom a diváčkam," dodala.
Z vyše 56 percent Slovákov, ktorí podľa prieskumu pozerajú alebo sťahujú obsah z online platforiem, to viac ako 48 percent robí aspoň raz za týždeň a vyše 23 percent dokonca denne.
ATVS pripomenula, že zamedzenie šírenia nelegálneho obsahu rieši legislatíva, prostredníctvom autorského zákona i zákona o mediálnych službách a právomocou Rady pre mediálne služby ako národného koordinátora digitálnych služieb regulovaných európskym nariadením. Za dôležité však považuje edukáciu verejnosti.
"Rovnako, ako sa pristupuje k čiernym pasažierom vo verejnej doprave, by sa malo pristupovať aj k pirátskemu obsahu. Je dôležité si uvedomiť, že uvedeným prístupom môžete v konečnom dôsledku poškodiť aj samých seba tým, že si podobný obsah možno nabudúce už nebudete môcť pozrieť, pretože napríklad už nevznikne," upozornila zástupkyňa člena ATVS.
Vyzdvihla zároveň fakt, že vyše 42 percent ľudí sa v prieskume vyjadrilo, že je pre nich skôr dôležité alebo veľmi dôležité podporovať tvorcov a kreatívny priemysel využívaním legálnych služieb na sledovanie obsahu.



Turecko blokuje počas soboty už druhý deň vo svojej krajine prístup na sociálnu sieť Instagram. Tureckí predstavitelia vinia americkú spoločnosť z cenzúry a nedodržiavania vládnych požiadaviek, informuje TASR podľa agentúry AFP.
Turecký regulačný orgán pre informačné technológie v piatok oznámil, že platforma vlastnená spoločnosťou Meta bola bez uvedenia dôvodu zablokovaná.
Tamojší minister dopravy a infraštruktúry Abdulkadir Uraloglu sa však v piatok vyjadril, že Instagram ignoroval požiadavky vlády, aby odstránil niektoré príspevky.
"Naša krajina má svoje hodnoty a citlivosť. Napriek našim varovaniam sa nevenovali (pozn. spoločnosť Meta) kriminálnemu obsahu. Zablokovali sme prístup. Keď budú dodržiavať naše zákony, zákaz zrušíme," spresnil Uraloglu.
Riaditeľ komunikačného odboru kancelárie tureckého prezidenta Fahrettin Altun v stredu kritizoval Instagram a obvinil túto platformu z cenzúry. Uviedol, že "bráni ľuďom zverejňovať sústrastné odkazy pre mučeníka (Ismaíla) Haníju", lídra palestínskeho hnutia Hamas, ktorý zahynul v stredu pri útoku v Iráne. Haníja bol blízkym spojencom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, píše AFP.
Jeden zo zdrojov z regulačného orgánu pre informačné technológie anonymne uviedol, že dôvodom boli "urážky Atatürka", zakladateľa moderného Turecka, a "zločiny" vrátane "drogových hier a pedofílie".
Sociálnodemokratické a nacionalistické opozičné strany podali v piatok večer na súd žiadosť o zrušenie zablokovania. Podľa tureckých médií má účet na Instagrame 50 miliónov z 85 miliónov obyvateľov krajiny.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok obvinilo webstránku Youtube z cenzúry obsahu a znemožňovania prístupu k informáciám. Moskva tvrdí, že web koná na príkaz USA a varovala, že vidí dostatok dôvodov na podniknutie krokov proti webstránke. TASR informuje na základe správy agentúry AP.
Rusko v uplynulých rokoch ostro kritizovalo americkú spoločnosť Alphabet, ktorá vlastní YouTube. Kremľu prekáža, že Youtube na svojej platforme zrušil kanály ruských médií a verejných činiteľov. Kritizuje tiež, že neodstránil obsah, ktorý Moskva považuje za nezákonný alebo nežiaduci, a že v Rusku neukladá svoje údaje.
"Vidíme viacero závažných dôvodov na prijatie opatrení proti stránke YouTube," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. "Systematické porušovanie ruských zákonov a demonštratívne ignorovanie domáceho publika a jeho záujmov ponecháva regulačným orgánom nášho štátu právo použiť príslušné právne nástroje," dodala Zacharovová.
Ruská hovorkyňa kritizovala USA a obvinila ich zo systematického odstraňovania ruského obsahu v snahe pripraviť svet o ruské zdroje informácií. "Bezprávie a politická cenzúra zostávajú normou pre Washingtonom kontrolované vedenie YouTube," uviedla.
Kritika videoplatformy sa v Rusku zintenzívnila najmä v uplynulých dvoch týždňoch pre nižšiu rýchlosť sťahovania až o 70 percent oproti bežnej rýchlosti.
K blokovaniu sociálnych sietí a webstránok Rusko pristúpilo najmä po začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022. V súčasnosti Moskva nepovoľuje prístup na sociálne siete ako sú Facebook, Instagram či X.



Primátor Kežmarku Ján Ferenčák prisľúbil, že vysielanie mestskej televízie bude pokračovať aj po tom, čo nedávno mesto ukončilo spoluprácu so súkromným prevádzkovateľom Kežmarskej televízie (KTV) spoločnosťou rEhit. Samospráva podľa neho pripravuje spustenie vlastnej televízie. Zároveň sa dištancoval od vyjadrení, že by mesto zasahovalo do obsahu vysielania televízie, naopak, z cenzúry obviňuje prevádzkovateľa KTV. Konateľ spoločnosti rEhit Oto Vojtičko označil vyjadrenia primátora za nepravdivé a tendenčné.
Firma rEhit prerušila vysielanie 17. júla s odôvodnením, že s mestom neuzatvorili zmluvu o výrobe a vysielaní programov. Primátor podotkol, že spoločnosť má aj napriek tomu všetky potrebné oprávnenia na televízne vysielanie. "Na fungovanie televízie nemalo a nemá mesto žiaden vplyv. Naďalej môže pokračovať vysielanie prenosov, športových podujatí aj omší, prípadne ďalšieho obsahu. Rozhodnutie, či bude KTV vysielať alebo nie, je výhradne na súkromnej firme rEhit," uviedol Ferenčák.
Tvrdí, že na stretnutí ponúkol jej konateľovi odkúpenie licencie a tiež možnosť ďalšej spolupráce, ten to však odmietol a žiadal uzatvorenie zmluvy s finančným plnením s tým, že on sám rozhodne, čo je a čo nie je objektívna informácia. "A teda, čo sa vysielať bude a čo sa vysielať nebude. Fungovalo to tak, že pokiaľ to nebolo pre majiteľa televízie politicky vyhovujúce, odmietol príspevok odvysielať," uviedla samospráva.
Mesto ďalej uvádza, že od roku 2006 spoločnosti zaplatilo celkom 2,2 milióna eur za vysielanie KTV a finančne sa podieľalo na jej technickom vybavení. Primátor tvrdí, že pri prevádzkovaní vlastnej televízie dokážu tieto prostriedky využiť efektívnejšie a zachovať kvalitu. "Občania o svoju regionálnu televíziu neprídu, vysielanie bude v Kežmarku pokračovať. Nová televízia už však bude patriť všetkým Kežmarčanom a nie súkromnej firme," dodal Ferenčák.
Vojtičko označil vyjadrenia primátora za nepravdivé a tendenčné. V reakcii okrem iného uviedol, že za posledných desať rokov viackrát nemohol odvysielať reportáž na základe rozhodnutia vedenia mesta. Odmieta tvrdenia samosprávy, že KTV cenzurovala príspevky objednané mestom, aj že dostal ponuku na odpredaj licencie.
"Bolo mi navrhnuté, aby som licenciu Kežmarku daroval a zamestnal sa v meste, vraj potom môžem točiť, koľko chcem. Musím vysvetliť, že licencia je neprenosná," objasnil Vojtičko. Za nepravdivú označil aj výšku honoráru za 18 rokov spolupráce, podľa neho dostával od mesta v priemere 50.000 eur ročne. V súvislosti s tvrdeniami samosprávy zvažuje právne kroky na ochranu osobného i profesionálneho mena.



Republikánsky kandidát na prezidenta USA Donald Trump súhlasil s ponukou konzervatívnej stanice Fox News usporiadať predvolebnú debatu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Prebehnúť by mala 4. septembra, informoval v piatok neskoro večer americký exprezident na svojej sociálnej sieti Truth Social.
Trump už vopred avizoval, že do debaty s Harrisovou pôjde až vtedy, keď ju Demokratická strana oficiálne nominuje ako svoju kandidátku do novembrových prezidentských volieb. Práve v piatok získala od demokratických delegátov dostatočný počet hlasov na to, aby sa oficiálne stala kandidátkou strany. Formálne uzavretie nominácie sa očakáva do 7. augusta.
Septembrovú debatu budú podľa Trumpa sprevádzať podobné pravidlá ako v prípade predvolebného televízneho duelu so súčasným prezidentom Joem Bidenom z konca júna. Biden po vtedajšom katastrofálnom výkone čelil obrovskému tlaku, aby sa snahy o znovuzvolenie vzdal. Tlaku sa nakoniec podvolil a v súboji o Biely dom podporil svoju viceprezidentku Harrisovú.
"Ak Kamala z nejakého dôvodu nebude chcieť alebo nebude môcť 4. septembra debatovať, dohodol som sa so (stanicou) Fox News, že v ten večer usporiadame veľké zhromaždenie na radnici," uviedol Trump v príspevku, ktorého časť však podľa Reuters už stihol zmazať. Debata podľa neho prebehne v americkom štáte Pensylvánia, konkrétne miesto je však ešte predmetom určenia.
Harrisová vyjadrila vôľu stretnúť sa v televíznom súboji s Trumpom ešte v júli. Reagovala tak na návrh Fox News, ktorá pôvodne chcela usporiadať duel prezidentských kandidátov 17. septembra.
Trump ešte v piatok vyhlásil, že s Harrisovou nepotrebuje debatovať, pretože v prieskumoch verejnej mienky vedie on a voliči už poznajú ich postoje. Avšak ešte minulý týždeň povedal, že diskutovať chce aspoň raz.
Demokratická strana podľa Reuters v piatok spustila reklamnú kampaň, ktorej cieľom je zosmiešniť republikánskeho kandidáta za to, že sa k debate s Harrisovou nezaviazal.
Demokratický národný výbor (DNC) zakúpil veľké reklamy, ktoré prevažujú na digitálnych stránkach lokálnych novín v štátoch, kde Trump plánuje v najbližších týždňoch viesť predvolebnú kampaň. V reklamách sa uvádza, že "odsúdený zločinec sa bojí diskutovať" a kladú sa otázky, či je to pre jeho postoj k interrupciám.

Copyright © TASR 2024




  

  

Slovenský rozhlas bude opäť pomáhať prostredníctvom úspešného projektu Rádio Slovensko Slovensku

Slovenský rozhlas bude opäť pomáhať prostredníctvom úspešného





 projektu Rádio Slovensko Slovensku


Rádio Slovensko odštartuje v pondelok 5. augusta už po štvrtýkrát spolu s portálom ludialudom.sk charitatívny projekt Rádio Slovensko Slovensku. Redaktorka a moderátorka Rádia Slovensko Marianna Kovácsová poputuje s batohom na pleciach od východu na západ naprieč Slovenskom a počas svojej cesty priblíži poslucháčom príbehy ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Pridať sa k nej a pomôcť budú môcť aj poslucháči Rádia Slovensko.



Rádio Slovensko prinesie vo svojom vysielaní, tak ako po minulé roky, aj tento raz počas troch týždňov, od 5. do 23. augusta, 15 vybraných príbehov, ktoré sú odkázané na pomoc iných. Projekt začal v spolupráci s portálom ludialudom.sk a tento kalendárny rok prinesie celkovo 16 príbehov. Pilotný príbeh bol predstavený 10. júna a spolu s ďalšími pätnástimi bude zverejnený na webovej stránke Rádia Slovensko.

Marianna Kovácsová, redaktorka a moderátorka Rádia Slovensko, osobne navštívi rodiny, ktoré potrebujú pomoc. Ich príbehy spoznajú poslucháči na vlnách Rádia Slovensko od 5. augusta pravidelne od pondelka do piatka v relácii Dobré ráno, Slovensko! a následne počas celého dňa v krátkych reportážnych vstupoch.

„Som veľmi rada, že vstupujeme do ďalšieho ročníka projektu Rádio Slovensko Slovensku, pretože pomáhaním iným vytvárame prostredie, kde sa každý môže cítiť podporovaný a cenený“, povedala Marianna Kovácsová. „Pomoc ľuďom, mňa osobne, učí empatii, trpezlivosti a lepšiemu porozumeniu ťažkých životných situácií. Pomáhanie je nielen morálne a eticky správne, ale vďaka rozhlasovému éteru prináša aj spoločensky pozitívny vplyv“, dodala.

Roman Bomboš, poverený vedením Slovenského rozhlasu, uviedol: „Tento projekt je skutočným prejavom solidarity a spolupatričnosti našich poslucháčov. Každý rok sme svedkami úžasnej podpory, ktorá pomáha meniť životy k lepšiemu. Veríme, že aj tento rok sa nám podarí vyzbierať významnú sumu na pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú.“

Milan Urbaník, manažér marketingu programových služieb Slovenského rozhlasu, ktorý je autorom projektu, dodáva: „Vďaka tomuto projektu spoločne s poslucháčmi dokazujeme, že aj malé skutky láskavosti a podpory znamenajú veľkú pomoc. Naši poslucháči už mnohokrát ukázali a stále dokazujú, že majú obrovské srdcia a sú ochotní pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú. Verím, že tento ročník bude opäť úspešný a že spolu prekonáme vyzbieranú sumu z minulého roka.“

Poslucháči môžu podporiť príbehy prostredníctvom darcovskej SMS správy v tvare „DMS LUDIALUDOM“ na číslo 877 až do 31. decembra 2024. Cena SMS je 5 €. Novinky z projektu a informácie o tom, ako môžete pomôcť, nájdete na stránke www.radioslovensko.sk, ako aj na facebookovej stránke Rádia Slovensko.

 

Výzva na predkladanie nominácií na členov Etickej komisie Slovenskej televízie a rozhlasu


Výzva na predkladanie nominácií na členov



 Etickej komisie Slovenskej televízie a rozhlasu


Slovenská televízia a rozhlas v zmysle § 22 ods. 3 a § 33 zákona č. 157/2024 Z. z. o Slovenskej televízii a rozhlase a o zmene niektorých zákonov (ďalej len „zákon“) zverejňuje výzvu na predkladanie nominácií na členov Etickej komisie Slovenskej televízie a rozhlasu (ďalej len „etická komisia“).
Podľa § 21 ods. 1 zákona je etická komisia poradným orgánom rady Slovenskej televízie a rozhlasu; jej úlohou je zaujímať stanoviská k dodržiavaniu štatútu programových pracovníkov, ďalších tvorivých pracovníkov a spolupracovníkov Slovenskej televízie a rozhlasu a všeobecných zásad etiky zamestnancami Slovenskej televízie a rozhlasu a externými spolupracovníkmi Slovenskej televízie a rozhlasu pri výkone ich činnosti a navrhovať príslušné opatrenia s cieľom zabezpečiť ich dodržiavanie.

Podrobnosti sú uvedené v priloženom dokumente.

Výzva na predkladanie nominácií na členov Etickej komisie Slovenskej televízie a rozhlasu (PDF, 670kB)

5. 8. 2024

STVR: Od pondelka nastávajú zmeny na viacerých vedúcich postoch

STVR: Od pondelka nastávajú zmeny

 na viacerých vedúcich postoch

Na viacerých postoch vedúcich sekcií Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) dochádza v pondelok k zmenám. TASR o nich informovala sekcia marketingu a komunikácie STVR.
Z postu riaditeľky spravodajstva odchádza po vzájomnej dohode Anna Sámelová, ktorá túto funkciu z dôvodu neplateného voľna a dlhodobej stáže v zahraničí nevykonávala osobne od začiatku roka. Mária Hlucháňová, ktorá bola od januára poverená vedením sekcie, ostáva na svojom mieste. "Od môjho príchodu do STVR mám s pani Hlucháňovou korektnú a profesionálnu spoluprácu. Má preto moju plnú podporu aj naďalej," povedal zástupca generálneho riaditeľa STVR Igor Slanina.
K personálnej zmene dochádza od pondelka na poste intendanta programovej služby :24. Poverený vedením spravodajského okruhu je od 5. augusta 2024 Peter Nittnaus, ktorý v sekcii spravodajstva pracuje od roku 2018. Na tomto poste nahradil Juraja Helbicha.
Nové vedenie má od 5. augusta aj Media STVR, dcérska spoločnosť STVR. Jej vedením je poverená Anetta Krátka, ktorá v spoločnosti pôsobí od roku 2010. Nahrádza tak doterajšiu riaditeľku Miriam Kittler.
"Od svojho nástupu do Slovenskej televízie a rozhlasu deklarujem, že chcem byť vo vedení inštitúcie obklopený profesionálmi, ktorým ľudsky aj pracovne dôverujem. Verím, že noví vedúci sekcií sa svojich úloh chopia zodpovedne," dodal Slanina.
Zmeny nasledujú po ostatných personálnych výmenách, ktoré nastali na začiatku júla. Na poste šéfa sekcie športu nahradil vtedy Jána Žgravčáka Pavol Gašpar, dovtedajšiu riaditeľku sekcie marketingu a komunikácie Zuzanu Ťapákovú zasa Andrea Pivarčiová. Obaja boli poverení riadením sekcií.


Zdroj: TASR

4. 8. 2024

Zomrel Daniel Mikletič

Zomrel Daniel Mikletič


Vo veku 65 rokov v nedeľu ráno zomrel slovenský textár, scenárista i producent Daniel Mikletič. O úmrtí autora textov známych hitov ako Po schodoch či Nechajte si ju informoval na sociálnej sieti textár a básnik Daniel Hevier.
"Dano odišiel po schodoch tam, kde sa už nebude trápiť a kde ho nebudú sužovať nijaké bolesti. Odpočívaj v pokoji, kamarát," napísal Hevier, ktorý pripomenul, že Mikletič napísal texty i pre Roba Grigorova, Janu Kirschner, skupinu Polemic a mnohých iných.
Daniel Mikletič sa narodil 19. februára 1959 v Bratislave. Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho špecializáciou bol rozhlas a televízia.
Najskôr pracoval v redakcii časopisov Bratislava a Kam v Bratislave a Bratislavská informačná služba. Pôsobil aj ako hudobný producent, bol tiež režisérom a scenáristom, ktorý stál za viacerými reláciami, napríklad Senzi Senzus, Ranč alebo Šlágerparáda.


Zdroj: TASR

2. 8. 2024

Členmi Rady STVR budú P. Benčurík, J. Krošlák, L. Machala a J. Mikušová



Členmi Rady STVR budú P. Benčurík, J. Krošlák,
 L. Machala a J. Mikušová




Členmi Rady Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) sa stali Peter Benčurík, Jozef Krošlák, Lukáš Machala a Jarmila Mikušová. Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) ich vymenovala vo štvrtok 1. augusta na základe výberového konania.
"Päťčlenná hodnotiaca komisia zasadala 24. júla a vypočula 19 kandidátov, ktorí splnili formálne požiadavky a zúčastnili sa na osobnom pohovore," dodalo ministerstvo kultúry (MK). Ministerka vybrala za rezort kultúry troch kandidátov na základe odporúčania komisie, štvrtého člena vymenovala na návrh ministra financií.
Zvyšných piatich členov Rady STVR zvolia poslanci Národnej rady SR na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá. "Nominácie možno predkladať do 9. augusta, očakávam, že okolo 6. septembra sa uskutoční zasadnutie výboru. Z tých, ktorí splnia všetky náležitosti kandidatúry budú poslanci voliť na septembrovej schôdzi," potvrdil pre TASR predseda parlamentného mediálneho výboru Roman Michelko (SNS).
Nové kreovanie rady súvisí so zákonom, ktorým sa od 1. júla dovtedajšia RTVS zmenila na STVR a skončil sa zároveň mandát generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja i členov orgánu dohľadu. Rada bude mať po novom kompetenciu voliť generálneho riaditeľa, rovnako ho v prípade naplnenia zákonných ustanovení bude môcť odvolať.


Zdroj: TASR

Zomrel Branislav Zvara

Zomrel Branislav Zvara



Vo štvrtok vo veku 63 rokov zomrel Branislav Zvara, ktorý v minulosti pôsobil ako novinár či hovorca Slovenskej informačnej služby (SIS). Bol tiež šéfeditorom spravodajstva Slovenskej televízie (STV). Verejnoprávne médium nieslo tento názov ešte pred zlúčením s rozhlasom. Neskôr bol hovorcom ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka či Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

VÝROKY TÝŽDŇA

  VÝROKY TÝŽDŇA





 





"Kresťania, choďte voliť. Len tentoraz. Už to nebudete musieť robiť. Ešte štyri roky, viete čo? Vyrieši sa to, bude to v poriadku. Už nebudete musieť voliť." 
Donald Trump

"Je to Indka alebo Černoška? Celú dobu bola Indka a zrazu je černoškou."
Donald Trump


1. 8. 2024

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


                


Bývalý moderátor britskej stanice BBC Huw Edwards sa v stredu pred londýnskym súdom priznal k trom bodom obžaloby súvisiacej s vyhotovovaním nemravných fotografií detí. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters, AFP a staníc Sky News a BBC.
Edwardsovi poslal iný muž cez aplikáciu WhatsApp 377 snímok so sexuálnym motívom, z ktorých 41 tvorili obrázky detí. K skutku malo dôjsť v období od decembra 2020 do apríla 2022.
Šesťdesiatdvaročný Edwards mal v telefóne sedem snímok kategórie A, čo je najzávažnejšia kategória nevhodných snímok, píše BBC. Na týchto fotografiách boli podľa Sky News zobrazené deti vo veku 13 až 15 rokov. Podľa prokuratúry však existovali aj dva pohyblivé obrázky dieťaťa pravdepodobne vo veku sedem až deväť rokov.
Edwardsov právnik povedal, že nič nenasvedčuje tomu, že by bývalý spravodajca vyhotovil alebo vytvoril niektorý z obrázkov a že snímky boli len v jeho aplikácii WhatsApp. Moderátor podľa neho neuchovával ani neposielal fotografie a ani ich nevyžadoval od nikoho iného.
Podľa Sky News môže pojem "vyhotovenie" zahŕňať otvorenie, sprístupnenie, stiahnutie a uloženie obsahu alebo prijatie obrázku prostredníctvom sociálnych médií, aj keď je nevyžiadaný a aj keď je súčasťou skupiny.
Minulý rok v júli boli zverejnené informácie, že v tom čase nemenovaný moderátor BBC údajne zaplatil tínedžerovi za sexuálne explicitné fotky. Manželka moderátora Vicky Flindová následne vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že vinníkom je práve Edwards. V tom čase tiež oznámila, že moderátor trpí vážnymi psychickými problémami a v posledných rokoch sa liečil na ťažké depresie. V čase jej vyhlásenia bol hospitalizovaný v nemocnici.
Londýnska metropolitná polícia moderátora zadržala v novembri minulého roka a obvinenia proti nemu boli vznesené koncom júna. Rozsudok si vypočuje 16. septembra.
Edwards, ktorý v apríli na svoju pozíciu rezignoval, bol jedným z najznámejších a najlepšie platených moderátorov BBC. Dvadsať rokov viedol spravodajskú reláciu britskej stanice a divákov informoval o celoštátnych udalostiach vrátane oznámenia úmrtia kráľovnej Alžbety II. a reportáže z jej pohrebu.







Internetová spoločnosť Meta Platforms (Meta), vlastník sociálnych sietí Facebook a Instagram, v druhom štvrťroku výrazne zvýšila svoje príjmy aj zisk. Spoločnosť v stredu (31. 7.) oznámila, že so silným rastom počíta aj v ďalšom štvrťroku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Tržby za tri mesiace do konca júna vzrástli o 22 % na 39,1 miliardy dolárov (36,11 miliardy eur). V aktuálnom štvrťroku ich teraz spoločnosť očakáva v rozpätí 38,5 až 41 miliárd USD.
Zisk vzrástol o 73 % na takmer 13,5 miliardy USD. Vďaka tomuto finančnému vankúšu chce zakladateľ a generálny riaditeľ Mark Zuckerberg pokračovať v investíciách do vývoja umelej inteligencie (AI). Chatbot Meta AI je na najlepšej ceste stať sa do konca roka najpoužívanejším asistentom s umelou inteligenciou na svete, zdôraznil Zuckerberg po prezentácii výsledkov.
Plány v oblasti AI si vyžadujú vysoké investície. Výdavky spoločnosti Meta sa v poslednom štvrťroku zvýšili o 7 % na 24,22 miliardy USD. Na tento rok Meta predpokladá náklady vo výške 37 až 40 miliárd USD.







Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vo štvrtok ocenila očakávané prepustenie amerického novinára Evana Gershkovicha zadržiavaného v Rusku. Americká vláda a ani Kremeľ sa ešte k záležitosti oficiálne nevyjadrili. TASR informuje podľa agentúry AFP a amerických médií.
Americké médiá informovali, že v Rusku zadržiavaní Gershkovich a bývalý príslušník americkej námornej pechoty Paul Whelan by mali byť prepustení v rámci najväčšej výmeny väzňov od konca studenej vojny. Predstavitelia americkej vlády sa k tomu nevyjadrili a Kremeľ sa k záležitosti odmietol vyjadriť.
Reportér amerického denníka Wall Street Journal (WSJ) Gershkonich bol v Rusku usvedčený zo špionáže a odsúdený na 16 rokov väzenia, pripomína RSF. Vo väzbe strávil 16 mesiacov. "Za výkon svojho povolania novinára však nemal stráviť v ruskom väzení ani jeden deň," uviedla RSF.
Gerhskovich sa stal prvým novinárom v Rusku, ktorého obvinili zo špionáže od čias studenej vojny. Zadržali ho v roku 2023 počas jeho práce na reportáži. Vláda USA aj jeho zamestnávateľ WSJ označili jeho obvinenia za vykonštruované.
Whelana (54) zatkla ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v moskovskom hoteli 28. decembra 2018. Agenti FSB uňho údajne našli USB kľúč s utajenými informáciami. Whelan tvrdil, že bol v Moskve na priateľovej svadbe a myslel si, že USB kľúč obsahuje fotografie z dovolenky. V čase zadržania pracoval ako bezpečnostný zamestnanec v americkej firme na výrobu autodielov. Obvinenia popieral.


Copyright © TASR 2024


31. 7. 2024

Zomrel Štefan Ladižinský

Zomrel Štefan Ladižinský



Vo veku 99 rokov zomrel v utorok slovenský dirigent, hudobný skladateľ, kultúrny činiteľ, zakladateľ a prvý riaditeľ bratislavského Štúdia S (dnes L+S) Štefan Ladižinský. TASR to potvrdil jeho syn Ivo Ladižinský.
Štefan Ladižinský sa narodil 7. marca 1925 v obci Matysová v okrese Stará Ľubovňa. Bol členom mnohých hudobno-speváckych združení, v ktorých sa uplatňoval aj ako dirigent. V rokoch 1965 - 1969 bol šéfdramaturgom SĽUK-u v Rusovciach a ďalších jedenásť rokov pôsobil ako šéfdramaturg Vojenského umeleckého súboru v Bratislave a zbormajstrom hudobno-dramatického krúžku Tarasa Hryhorovyča Ševčenka v Bratislave, pre ktorý aj upravoval a komponoval viaceré skladby.
Do histórie slovenskej kultúry sa výrazne zapísal aj ako zakladateľ a prvý riaditeľ bratislavského Štúdia S (od apríla 1999 Štúdio L+S), ktoré začalo svoju činnosť 12. mája 1982 ako umelecká scéna Slovkoncertu. Pôsobil tiež ako námestník riaditeľa Slovkoncertu, riaditeľ umeleckých scén v Dome ROH v Bratislave.
Napísal množstvo textov k vojenským piesňam a častuškám, pripravil okolo 70 scenárov pre estrády a je autorom učebnice gitarovej hry pre amatérov. Vo svojom bydlisku, v bratislavskej mestskej časti Rusovce, založil detský súbor Rusovské vnúčatá, s ktorým nahrali dve audiokazety detských piesní. V roku 1995 sa stal spoluzakladateľom Združenia inteligencie Rusínov Slovenska v Bratislave a v rokoch 1999 - 2001 zastával post predsedu Rusínskej obrody na Slovensku.
V roku 2006 napísal a vydal v zborovej úprave Spevy k liturgii sv. Jána Zlatoústeho komponované na základe "prostopinija" prešovskej eparchie tak, aby zostala čo najviac verná tradičnému charakteru cirkevného spevu. Veľkým úspechom boli aj jeho Jasličkárske koledy, ktoré v roku 2007 nahral Detský spevácky zbor Slovenského rozhlasu pod vedením Adriana Kokoša. V roku 2010 vyšiel v edícii Rodinné spoločenstvo Prešov jeho zborník detských a ženských zborov, ktorý obsahuje vyše 120 rusínskych piesní z Východného Slovenska.


Zdroj: TASR

29. 7. 2024

Zomrela Edna O'Brienová

Zomrela Edna O'Brienová

Vo veku 93 rokov zomrela radikálna írska spisovateľka Edna O'Brienová, ktorej prelomový prvý román bol v jej rodnej krajine zakázaný. Oznámilo to v nedeľu vydavateľstvo Faber & Faber, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.
"Zomrela pokojne v sobotu 27. júla po dlhej chorobe," uvádza sa vo vyhlásení vydavateľstva zverejnenom na sociálnej sieti X. Vydavateľstvo ju zároveň označilo za "jednu z najväčších spisovateliek našej doby".
Román "The Country Girls" (1960) o sexuálnom zasvätení vzdorovitých katolíckych dievčat, ktorý vznikol na základe O'Brienovej zážitkov z detstva, je v súčasnosti v modernej írskej literatúre symbolom prelomenia spoločenských a sexuálnych tabu.
O'Brienová sa narodila v roku 1930 v prísnej katolíckej farmárskej rodine v západoírskom grófstve Clare. Jej otec bol alkoholik a matka považovala písanie za hriech, čo prispelo k jej smutnému, osamelému detstvu.
Vzdelanie získala v kláštornej škole a potom v Dubline, kde v roku 1950 absolvovala štúdium farmácie. V tom čase objavila vášeň pre tvorbu Leva Tolstého, Francisa Scotta Fitzgeralda a Thomasa Stearnsa Eliota.
Vo svojich ďalších románoch, poviedkach, divadelných hrách a knihách literatúry faktu sa O'Brienová ponorila hlboko do írskej psychiky a získala množstvo ocenení.
V roku 2018 dostala prestížnu cenu PEN/Nabokov Award for Achievement in International Literature, ktorú jej udelili za prelomenie "spoločenských a sexuálnych bariér pre ženy v Írsku i mimo neho".
V roku 2021 jej Francúzsko udelilo Rad umenia a literatúry - najvyššie kultúrne vyznamenanie v krajine.



Zdroj: TASR

28. 7. 2024

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS




Americká viceprezidentka Kamala Harrisová obvinila exprezidenta Donalda Trumpa z toho, že „cúva" od televíznej diskusie naplánovanej na 10. septembra. „Som pripravená. Poďme," povedala Harrisová novinárom na vojenskej základni Joint Base Andrews v štáte Maryland po návrate z cesty do štátov Indiana a Texas.
Trump potom, ako prezident Joe Biden odporučil za kandidátku na post hlavy štátu Harrisovú, povedal, že je ochotný ísť s ňou do televíznej debaty. Snaží sa však podujatie presunúť z televíznej stanice ABC News do televízie Fox News.




Poľská štátna televízia TVP suspendovala novinára, ktorý počas piatkového otváracieho ceremoniálu olympijských hier v Paríži označil pieseň „Imagine“ od Johna Lennona za „víziu komunizmu“. Vysielateľ vydal v sobotu vyhlásenie, v ktorom uviedol, že novinár a športový komentátor Przemyslaw Babiarz už nebude môcť komentovať vysielanie počas tohtoročných OH.
Text Lennonovej piesne hovorí o predstave žiadneho neba, pekla či žiadnych krajín. „Toto je, žiaľ, vízia komunizmu,“ povedal Babiarz počas slávnostného otváracieho ceremoniálu na rieke Seina. Toto vyhlásenie okamžite vyvolalo rozporuplné odozvy medzi divákmi v Poľsku.
TVP vo svojom vyhlásení o suspendovaní Babiarza tiež uviedla: „Vzájomné porozumenie, tolerancia, zmierenie - to nie sú len základné myšlienky olympiády, sú tiež základom noriem, ktorými sa riadi nová poľská televízia. Neexistuje žiadny súhlas s ich porušovaním.“
Štátne médiá sú v Poľsku roky ideologickým bojiskom. Ako hlásnu trúbu ho používali pravicoví populisti, ktorí vládli Poľsku v rokoch 2015 až 2023. Premiér Donald Tusk, centristický politik, ktorého široká koalícia prevzala moc v decembri, konal rýchlo, aby populistov zbavil kontroly nad vysielaním.
Konzervatívci a ich spojenci, ktorí sa stále spamätávajú zo straty kontroly nad štátnymi médiami, toto rozhodnutie odsúdili, medzi nimi konzervatívny prezident Andrzej Duda a bývalý premiér Mateusz Morawiecki.





Sledovanie priamych prenosov z prebiehajúcich olympijských hier v Paríži je pre divákov v Rusku takmer nemožné, keďže žiadna z televízií neponúka priame prenosy z Hier. Podľa predstaviteľov väčšiny ruských médií to totiž nestojí za námahu, pretože v Paríži bude súťažiť iba 15 pretekárov z Ruska, aj to pod neutrálnym statusom.
Na území Ruska sa môžu diváci dostať k rôznym online vysielaniam z podujatia, no potrebujú súkromnú virtuálnu sieť, aby obišli blokovanie rôznych televíznych staníc v krajine. Najväčší športový sviatok nebol doteraz naposledy vysielaný v Rusku v roku 1984, keď počas studenej vojny Rusi bojkotovali olympiádu v americkom Los Angeles.
Štátna ruská televízia Rossija 24 síce v sobotu odvysielala reportáž o otváracom ceremoniáli, no bola pomerne strohá a zobrazovala predovšetkým dážď a zmoknutých športovcov a divákov. Podobne boli ladené aj informácie štátnych spravodajských agentúr Tass a RIA Novosti. Väčšina ruských denníkov olympiádu neignoruje, no koncentruje sa predovšetkým na hľadanie negatívnych udalostí, pričom obzvlášť zdôrazňuje kriminalitu vo Francúzsku a nedostatok potravín pre športovcov.
Olympijské hry v Paríži sú pre niekoho nepochybne veľkolepou udalosťou, no už teraz môžeme povedať, že sme boli svedkami toľkých škandálov, že by to vystačilo na celé podujatie. Hry sa pritom ešte poriadne ani nezačali,“ napísal reportér ruského denníka Sovietsky Sport Alexander Šulgin. "Myslím si, že táto olympiáda sa zapíše do histórie hrubým negatívnym písmom,“ citoval denník Sport-Ekspress Irinu Rodinovú, trojnásobnú víťazku zlatej olympijskej medaily v krasokorčuľovaní a v súčasnosti členku ruského parlamentu.
Kriticky sa k OH 2024 v Paríži vyjadrila aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová: „Počas olympiády v Soči im vadili túlavé psy. Teraz majú ulice zaplavené krysami. Otvárací ceremoniál bol doslova smiešny.“


©2024, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.





Milánsky súd nariadil novinárke Giulii Corteseovej zaplatiť talianskej premiérke Giorgii Meloniovej odškodné 5000 eur za to, že si z nej ešte v roku 2021 uťahovala v príspevku na sociálnej sieti, uviedli vo štvrtok miestne médiá. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry Reuters.
Corteseová si na Twitteri, ktorý je dnes známy pod názvom X, robila posmech z Meloniovej výšky, čo bolo definované ako "hanobenie tela". Dostala tiež ďalšiu, podmienečnú pokutu 1200 eur.
"Talianska vláda má vážny problém so slobodou prejavu a novinárskym disentom," napísala Corteseová na sieti X v reakcii na rozsudok.
Meloniová podnikla právne kroky proti novinárke po tom, ako sa obe ženy pred troma rokmi na sociálnych sieťach dostali do konfliktu.
Meloniová, ktorej krajne pravicová strana Bratia Talianska (FdI) bola v tom čase v opozícii, sa ohradila, keď Corteseová zverejnila jej posmešnú fotografiu s obrazom zosnulého fašistického vodcu Benita Mussoliniho v pozadí.
Novinárka reagovala ďalšími tvítmi vrátane jedného, ktorý v preklade znamená: "Nemám z teba strach, Giorgia Meloniová. Veď máš len 1,2 metra. Ani ťa nevidím."
Na rôznych internetových stránkach médií sa uvádza Meloniovej výška od 1,58 do 1,63 metra.
Corteseová sa môže proti rozsudku odvolať. Meloniovej právnik uviedol, že premiérka akékoľvek odškodné venuje na charitu.
Corteseová vo štvrtok v angličtine na X napísala, že pre nezávislých novinárov v Taliansku nastali ťažké časy. "Dúfajme, že sa dočkáme lepších dní. Nevzdáme sa," odkázala.
Na vysoký počet žalôb podaných proti novinárom poukázala tento rok organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), ktorá vo svojom indexe slobody tlače pre rok 2024 posunula Taliansko o päť miest nižšie, na 46. miesto.
Meloniová nie je v súdnych sporoch s novinármi nováčikom. Súd v Ríme minulý rok uložil pokutu 1000 eur a náhradu trov konania spisovateľovi Robertovi Savianovi po tom, ako ju v roku 2021 v televíznom vysielaní inzultoval za jej tvrdý postoj k nelegálnemu prisťahovalectvu.





Ruská prokuratúra navrhla súdu, aby amerického novinára Evana Gershkovicha odsúdil na 18 rokov väzenia. Reportér denníka Wall Street Journal je už viac ako rok v ruskej väzobnej väznici kvôli obvineniu zo špionáže, ktoré odmieta on, jeho zamestnávateľ aj americká vláda. Súd v Jekaterinburgu vynesie rozsudok ešte dnes popoludní.
Obžaloba požaduje trest 18 rokov v tábore s prísnym režimom,“ uviedla hovorkyňa súdu. „Rozsudok bude vynesený o 17:00 (14:00 stredoeurópskeho času“ dodala. Médiá predtým uvádzali, že žurnalistovi hrozí až 20 rokov väzenia.
Súd sa koná za zatvorenými dverami, teda s vylúčením verejnosti a médií, v Jekaterinburgu na Urale, kde agenti ruskej tajnej služby FSB novinára zadržali vlani koncom marca pri reportážnej ceste. 32-ročný Gershkovich, ktorého rodičia do USA emigrovali zo Sovietskeho zväzu, je prvým západným žurnalistom uväzneným pre obvinenie zo špionáže v postsovietskom Rusku.
Ruská generálna prokuratúra obviňuje Gershkovicha, že na pokyn americkej CIA „zhromažďoval tajné informácie“ o zbrojovke Uralvagonzavod, ktorej závod zhruba 150 kilometrov severne od Jekaterinburgu vyrába a opravuje tanky a ďalšiu vojenskú techniku. Žiadne dôkazy, ktorými by obvinenia podporili, ruské úrady doteraz nezverejnili.




Nigéria uložila americkej spoločnosti Meta, materskej firme platforiem Facebook a WhatsApp, pokutu vo výške 220 miliónov dolárov za "viaceré a opakované" porušenia ochrany osobných údajov a práv spotrebiteľov. V sobotu o tom informovala agentúra AFP, uvádza TASR.
Z vyšetrovania, ktoré nigérijské úrady viedli od mája 2021 do decembra 2023, vyplynulo, že Meta sa dopustila "invazívnych praktík voči subjektom a spotrebiteľom v Nigérii".
Tamojšia Federálna komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa (FCCPC) obvinila technologického giganta z diskriminačných praktík, zneužívania dominantného postavenia na trhu, neoprávneného poskytovania osobných údajov a odopierania práva Nigérijčanov určiť, ako sa ich údaje používajú.
Okrem udelenia pokuty FCCPC trvá na tom, že Meta musí "dodržiavať platné právne predpisy a zastaviť vykorisťovanie nigérijských spotrebiteľov a ich zneužívanie na trhu". Komisia tiež nariadila americkej spoločnosti, aby sa podobných praktík, ktoré nespĺňajú vnútroštátne platné normy, v budúcnosti zdržala.
Meta sa bezprostredne nevyjadrila na žiadosť AFP o vyjadrenie, podľa FCCPC však spoločnosť je oboznámená s vyše trojročným vyšetrovaním komisie.
Približne tri štvrtiny z 200 miliónovej populácie tejto najľudnatejšej africkej krajiny majú menej než 24 rokov. Táto generácia veľmi často používa sociálne siete - v Nigérii predovšetkým tie, ktoré vlastní Meta, vrátane Facebooku, WhatsAppu či Instagramu.


Copyright © TASR 2024





Netflix v 2. štvrťroku získal osem miliónov nových predplatiteľov. Prekonal odhady analytikov, ktorí počítali s prírastkom takmer päť miliónov. Ku koncu júna mal líder streamovacieho trhu 278 miliónov zákazníkov.
Opatrenia proti zdieľaniu hesiel a zavedenie lacnejšieho predplatného s reklamami pomohli Netflixu k druhým najlepším polročným výsledkom hneď za pandémiou poháňaným boomom v roku 2020.
Jeho program s reklamami využíva 40 miliónov zákazníkov, v druhom kvartáli si ho predplatila takmer polovica nových divákov.
Aj kvartálne hospodárske výsledky Netflixu prekonali očakávania. Zisk na akciu stúpol o 48 % na 4,88 dolára a tržby sa zvýšili o 17 % na 9,6 miliardy dolárov.
Netflix rastie v období, keď väčšina jeho konkurentov zaznamenáva spomalenie. Zápasia so získavaním nových zákazníkov a financovaním nových programov.

Aký je výhľad:

V 3. kvartáli Netflix počíta s tým, že pritiahne menej nových predplatiteľov, než pred rokom, keď mu ich pribudlo 8,8 milióna. Analytici odhadujú prírastok 5,2 milióna.
Firma na budúci rok plánuje prestať zverejňovať údaje o počte predplatiteľov, čo mnohí analytici interpretovali ako zlý signál o jej ďalšom raste.

Zdroj: Bloomberg

26. 7. 2024

Niké liga v novej sezóne s atraktívnymi vysielacími časmi

Niké liga v novej sezóne 

s atraktívnymi vysielacími časmi

Najvyššiu slovenskú futbalovú súťaž si aj v novej sezóne budú môcť fanúšikovia vychutnať exkluzívne na Voyo a Dajto. Na čo všetko sa môžu diváci v novom ligovom ročníku tešiť?


Najvyššia futbalová súťaž na Slovensku Niké liga odštartuje svoj ďalší ročník už počas nadchádzajúceho víkendu. Fanúšikovia nájdu aj v sezóne 2024/2025 všetky zápasy naživo alebo kedykoľvek zo záznamu na Voyo. Jedno zo stretnutí každého kola odvysiela aj televízia Dajto.

Pre divákov je pozitívnou novinkou, že všetky zápasy Niké ligy sa po novom budú snímať minimálne na 7 kamier. So zvýšením produkčných štandardov súvisí aj centrálne riešenie systému VAR na všetkých ligových zápasoch, na ktorom aktuálne intenzívne pracuje Únia ligových klubov (ÚLK) spolu s partnermi.

„Vysielateľom najvyššej domácej súťaže sme už štvrtú sezónu a sme radi, že sa nám neustále v kooperácii s ÚLK darí skvalitňovať úroveň prenosov. Svedčí o tom aj pozitívna odozva od divákov. V novom ročníku ich komfort pri sledovaní zápasov na Voyo ešte zvýšime, čo nás, samozrejme, teší. Zvyšné dni do štartu nového ročníka si futbaloví priaznivci môžu skrátiť aj sledovaním nových častí nášho Voyo Originálu Do neba a do pekla: Generácia Žilina, ktorý dopovie príbeh uplynulej sezóny z pohľadu tímu žilinských ‚Šošonov‘,“ načrtol Peter Gažík, generálny riaditeľ skupiny Markíza.

Iba cez víkend, TV zápasy v novom čase

Z rozpisu Niké ligy vypadli v porovnaní s predošlými sezónami piatkové duely. Zápasy sa teda budú v novom ročníku hrať iba počas víkendov. „Ustálením vysielacích časov mimo pracovných dní sme sa snažili vyjsť v ústrety čo najväčšiemu počtu fanúšikov. Zároveň sme v spolupráci s ÚLK nastavili výkopy všetkých zápasov prehľadnejšie – menia sa iba raz za sezónu, keď prechádzame z letného na zimný režim,“ priblížil Martin Lisý, šéfredaktor športu TV Markíza.

Duely vysielané exkluzívne na Voyo sa budú od úvodného kola hrať v sobotu o 18. hodine a vybrané zápasy v rovnakom čase aj v nedeľu. Novú sezónu v sobotu 27. júla otvoria dva zápasy – Podbrezová privíta Žilinu a Skalica bude hostiť Michalovce. Od polovice októbra a v zimných mesiacoch sa budú Voyo zápasy začínať už o 15:30 hod.

Televíznemu duelu na Dajto bude patriť sobotný večer s atraktívnym začiatkom o 20:30 hod., a to od štartu sezóny do polovice októbra a následne aj pri vyvrcholení ročníka – od polovice apríla až do záveru súťaže. V prvom kole nebude tradične chýbať zaujímavý súboj nováčika s úradujúcim majstrom. Stretnutie KFC Komárno – ŠK Slovan Bratislava sa odohrá na štadióne v Zlatých Moravciach a predzápasové štúdio na Dajto a Voyo sa začne v sobotu 27. júla o 20:05 hod. Pôjde zároveň o prvý Zápas mesiaca aktuálnej sezóny – duely snímané na 12 kamier vrátane super slow-motion zostávajú naďalej súčasťou Niké ligy.

V nedeľu o 18:00 hod. (na jeseň a v zime o 15:30 hod.) si diváci budú môcť vychutnať atraktívny Voyo zápas týždňa so štúdiom priamo zo štadióna, zaujímavými hosťami a doplnkovým programom. Prenos bude takisto produkovaný vo zvýšenom kamerovom štandarde.

Aj v novej sezóne uzavrie každé kolo tradične magazín Góóól! mapujúci všetko podstatné z uplynulého víkendu v Niké lige. Vysielať sa bude naďalej na Dajto a Voyo v nedeľu po 22. hodine.

Futbalová nádielka pre všetkých fanúšikov

Niké liga sa počas aktuálnej sezóny stane na Voyo súčasťou nového športového predplatného, ktoré streamovacia platforma spúšťa 5. augusta. Najvyššia domáca futbalová súťaž sa tak ocitne v elitnej spoločnosti top európskych futbalových súťaží.

Predplatitelia športového balíka nájdu na Voyo na jednom mieste popri Niké lige aj zápasy prestížnej Ligy majstrov UEFA, anglickej Premier League, španielskej La Ligy či nemeckej Bundesligy. Už 14. augusta Voyo prinesie aj prestížny duel Superpohára UEFA medzi Realom Madrid a Atalantou.

Športové predplatné na Voyo za cenu 11,99 € mesačne ponúkne aj ďalší atraktívny program pre všetkých športových fanúšikov – preteky Formula 1, MotoGP, podujatia UFC, zápasy NHL, NBA, českú hokejovú Tipsport extraligu, galavečery MMA organizácií Real Fight Arena, KSW, PFL, Bellator a ďalšie stovky hodín priamych prenosov vďaka streamom športových staníc Nova Sport 1 až Nova Sport 6.




Program 1. kola Niké ligy 2024/2025:




Sobota 27. 7. o 18:00 h: Skalica – Zemplín (Voyo)

Sobota 27. 7. o 18:00 h: Podbrezová – Žilina (Voyo)

Sobota 27. 7. o 20:30 h: Komárno – Slovan (Voyo, Dajto)

Nedeľa 28. 7. o 18:00 h: Košice – DAC 1904 (Voyo)

Nedeľa 28. 7. o 18:00 h: Spartak – Trenčín (Voyo zápas týždňa)

Nedeľa 28. 7. o 18:00 h: Ružomberok – MFK Dukla (Voyo)


VÝROKY TÝŽDŇA

    VÝROKY TÝŽDŇA

“Novinári s nenávistnou rétorikou sejú zrnká agresie – senzácie, tragédie, clickbait. Médiá predžúvajú názory, to neni moc fér. Hecovať ľudí proti sebe to fakt neni košér. Senzitívne egá, no citliví na ostatných, čo je to za charakter? Po novom už neni okej ani povedať, že chceš mier. Buď rád, že každý si dnes môže povedať svoj názor, lebo za chvíľu to môže byť za príplatok.”
Majk Spirit
STVR ponúka vysielanie z OH v Paríži 




na televíznom i rozhlasovom okruhu

Slovenská televízia a rozhlas (STVR) ponúkne divákom i poslucháčom vysielanie počas celého trvania olympijských hier v Paríži, ktoré sa začnú 26. júla otváracím ceremoniálom. Olympijské hry bude možné sledovať na televíznom okruhu Šport a počúvať vo vysielaní Rádia Slovensko. Dôležité informácie vrátane priamych prenosov nájdu aj na webe. TASR o tom informoval Filip Púchovský zo STVR.
"Momentálne dolaďujeme posledné grafické elementy. Pre nás ako vysielateľa je letná olympiáda určite najnáročnejším športovým podujatím. Je to ako simultánne bežiace majstrovstvá sveta v 45 športoch," približuje Pavol Gašpar, poverený vedením sekcie športu.
Kompletný olympijský program odvysiela Slovenská televízia výhradne na programovej službe Šport. Olympiádu bude vysielať 24 hodín denne, teda od začiatku ranných súťaží až do skončenia večerných. Prioritou budú športy so slovenskou účasťou. Prvýkrát sa na väčšej ploche bude venovať skejtbordingu, chýbať nebudú ani tradičné olympijské ťaháky, ako sú plávanie, atletika či turnaje v palubovkových športoch. Jednou z ďalších priorít budú finálové disciplíny či zápasy.
Program bude doplnený aj o špeciálne formáty. Diváci sa môžu tešiť na športové štúdiá, pripravené sú aj špeciálne vydania so športovými expertami pri prenosoch zo športov, kde má slovenská reprezentácia najvyššie šance na medaily. V ponuke bude tiež Olympijský denník, kde diváci dostanú informačný súhrn aj zo športov, z ktorých nebude možné odvysielať priame prenosy. V spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom ponúkne každý deň desaťminútový súhrn z diania na Olympijskom festivale na Kuchajde.
Olympijské hry v Paríži budú rezonovať aj vo vysielaní Rádia Slovensko. Redaktori budú priamo z dejiska podujatia informovať predovšetkým o výkonoch a výsledkoch slovenských olympionikov, a to prostredníctvom živých vstupov, rozhovorov so športovcami, s členmi realizačných tímov či s vedením slovenskej výpravy. Chýbať nebude ani zákulisná publicistika, zaujímavosti či analýzy. Aktuálne sumáre ponúkne v Rádiožurnáloch a v Športžurnále. Olympijské vysielanie doplnia aj živé vstupy.
Dostupná je už tiež špeciálna podstránka na webe STVR. Záujemcovia tam nájdu informácie o slovenskej olympijskej reprezentácii, aktuálne informácie z diania v Paríži, kompletný program olympiády, priebežné výsledky či živé vysielanie.


Zdroj: TASR