29. 5. 2025

Tešíme sa na Etickú komisiu STVR

Tešíme sa na Etickú komisiu STVR





SLOVENSKÁ OPOZÍCIA MÁ MENTALITU LOKAJA
Poznámky európskych politikov voči Slovensku vyvolali prudké reakcie z oboch strán politického spektra. Bez ohľadu na obsah výčitiek ma zaujal postoj slovenskej opozície, ktorý iba potvrdil to, čo som povedal na jej adresu už pred niekoľkými mesiacmi: chýba jej akýkoľvek náznak lojality k vlasti a vždy sa postaví na stranu zahraničia.
Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka kvílil, že keď nám adresuje také tvrdé slová nemecký kancelár, znamená to, že nám nedôveruje a vníma nás ako problémový štát. A naši zahraniční partneri sú predsa pre nás zárukou bezpečnosti... Myslel tak ako v roku 1938? Alebo v roku 1944? Alebo nebodaj v roku 1968? Nesmieme zabúdať na základné poučenie našich moderných dejín, že vždy nás zradili "zahraniční partneri" a naši najbližší spojenci.
Šimečka a jemu podobní sa správajú, akoby jedinou úlohou tohto štátu bolo niekomu poslúžiť a vyplniť jeho vôľu, akoby sme nesmeli mať vlastné záujmy, vlastné priority a vlastné postoje, akoby sme sa mali roztriasť od strachu zakaždým, keď sa veľmoc rozhnevá. Preto pri akomkoľvek kritickom vyjadrení zahraničného politika na našu adresu podliehajú panike a žiadajú okamžitú poslušnosť voči nemu. Všimnite si to, aj liberálne médiá sa takto správajú dlhodobo: inak hyperkritickí novinári sa s bázňou skláňajú pred každým pokarhaním, pred každým slovom, ktoré príde z Bruselu, Berlína, Paríža alebo Londýna.
Vôbec nezvažujú, či ten nemecký kancelár alebo generálny tajomník NATO nepovedal nejakú nebetyčnú sprostosť, ohýbajú pred nimi chrbty viac ako pred pápežom a obmedzia sa iba na to, že kritizujú slovenských politikov, prečo sa nesprávajú tak ako im to prikázali západné veľmoci. Pritom namiesto Korčokovho nariekania, že oni (európski lídri) nám nedôverujú, je na mieste skôr skeptický až kritický pohľad na ich výsledky. Nie sú to totiž žiadni oslniví štátnici, predstierajú, že nás vedú, ale v skutočnosti všetko ničia a pri ich neschopnosti bude EÚ do piatich rokov menej významná ako Vietnam. Zvlášť, ak chce nemecký kancelár Merz poslať na Rusov rakety Taurus a ani si len nepripúšťa, že Moskva odpovie Orešnikom, by som nevsádzal na to, že je to bystrý človek. Zrejme si od Putina koleduje o ešte väčšiu facku ako Macron od svojej ženy.
V podobnom duchu ako parlamentná opozícia sa dnes vyjadril primátor Trenčína Richard Rybníček. V rozsiahlom statuse sa oboril na slovenských predstaviteľov, že Nemecko nám predsa nosí chlieb, 80 percent všetkých investícií v mestách a obciach nám platí Európska únia a my sme takí "sprostí, rozmaznaní a nevďační", že ich kritizujeme... Neskutočne otrocké uvažovanie.
Odhliadnuc od toho, že Rybníčkova argumentácia je demagogická - Slovensko si riadne plní svoje členské povinnosti, samo prispieva na chod EÚ sumou viac ako 1 miliarda eur ročne a odteká odtiaľto také obrovské množstvo ziskov, že celá konštrukcia o tom, ako viac dostávame ako dávame je pochybná - takto ako opozícia uvažuje naozaj len lokaj bez hrdosti a dôstojnosti. Osvojiť si Rybníčkovu filozofiu podľa starého slovenského príslovia "Koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj" znamená uviaznuť v historickom prekliatí plebejského národa, ktorý komusi ustavične posluhuje, ohýba chrbty pred zemepánom a poklonkuje pánovi veľkomožnému. Ale my sme v 21. storočí už predsa niekde úplne inde.
My sme predsa nechceli vstúpiť do Európskej únie preto, aby sme mali nového pána. Aby sme opäť ako v Rakúsko-Uhorsku žili pod útlakom dvoch veľkých národov (tentoraz Nemecka a Francúzska) a vo všetkom sa im prispôsobovali a podriaďovali. V tomto je reakcia premiéra a ostatných vládnych politikov principiálne správna, aj keď by som volil iný slovník. My si musíme naozaj vyprosiť, aby nám nemecký kancelár odkazoval, že "nejaká malá menšina nebude ovplyvňovať rozhodnutia EÚ" a že "krajinám, ktoré majú iný postoj ako je kurz EÚ, môžeme odobrať eurofondy", lebo potom sa treba spýtať, čo tam ako malé štáty robíme.
Európska integrácia bola totiž založená na filozofii a pilieroch rovnosti a solidarity, nie diktátu veľkých voči malým.
Nerád to pripomínam, ale o podrobení si Európy snívali nacistickí predkovia pána Merza, nie otcovia zakladatelia EÚ. V tomto by som očakával, že všetci, ktorým na Slovensku záleží, budú mať jednotný postoj, a nie poklonkovať sa na jednej strane Bruselu, karhať slovenskú vládu, ale bagatelizovať mnohomiliardové škody Ursuly von der Leyenovej, ako to robí afektovaný podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík.
Nedávno som dočítal rozsiahle pamäti bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej pod názvom Sloboda. Zaujala ma tam jedna vec: všetci lídri malých krajín strednej a východnej Európy boli mimo jej optiku, nezmienila sa o nich ani slovom, okrem dvoch - Václava Klausa a Viktora Orbána. To preto, lebo "robili problémy" a zamestnávali ju. Nikto a nič iné jej nestálo za zmienku, dokonca ani bratislavský summit Európskej únie, keď sa ešte chcel Robert Fico tak nástojčivo dostať do "jadra EÚ".
Má to jednoduché vysvetlenie: poslušných a podriadených si nebudú vážiť nikdy a nikde. Je veľa vecí, ktoré mi prekážajú na spôsobe vládnutia súčasnej koalície, ale v jednom mám úplne jasno: táto poddajná opozícia, táto "hromádka koží otrockých" (Ľudovít Štúr) si nezaslúži, aby riadila túto hrdú krajinu.
Eduard Chmelár

28. 5. 2025

Zomrel Rick Derringer

Zomrel Rick Derringer



Vo veku 77 rokov zomrel americký gitarista, hudobný producent a skladateľ Rick Derringer. Úspech získal v 60. rokoch so skupinou The McCoys. Informuje magazín Billboard. Stojí za hitmi ako „Rock and Roll, Hoochie Koo“ alebo „Real American“.
„Derringerov odkaz presahuje hranice jeho hudby a baví fanúšikov svojou charakteristickou energiou a talentom. Jeho odchod zanecháva v hudobnom svete prázdnotu, a bude veľmi chýbať fanúšikom, kolegom i blízkym,“ dodáva sa vo vyhlásení.
V príspevku nebola uvedená príčina smrti, ale podľa správy časopisu Variety bol Derringer v uplynulých mesiacoch chorý.
Derringerova kariéra interpreta, skladateľa a producenta trvala šesť desaťročí a formovala ju jeho gitarová zručnosť. Okrem toho, že sa preslávil ako člen skupiny The McCoys - hitmi ako „Hang On Sloopy“ z roku 1965, rodák z Ohia pracoval aj na hudbe pre širokú škálu umelcov - od Cyndi Lauperovej po Steely Dan, Barbru Streisandovú, Alicea Coopera či Kiss.
Počas svojho pôsobenia v hudobnom priemysle sa Derringerovi podarilo umiestniť štyri albumy v rebríčku Billboard 200 - počnúc platňou All American Boy, ktorá sa v roku 1974 dostala na 25. miesto. Neskôr sa do rebríčka prepracovali albumy Spring Fever a The Edgar Winter Group s Rickom Derringerom v roku 1975, po ktorých nasledoval Derringer Live v roku 1977. Derringerovi sa tiež podarilo dostať jednu platňu do rebríčka jazzových albumov - Free Ride z roku 2002.
Skladba „Real American“ bola použitá aj ako hudba v predvolebnej kampani Baracka Obamu a Hillary Clintonovej, ako aj súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa.


Zdroj: TASR

Ale ty si podľud a človek druhej kategóriem Pamír

 Ale ty si podľud a človek 

druhej kategórie, Pamír



Nechajte nás kradnúť vy fašisti!

Nechajte nás kradnúť vy fašisti!






Nemecký kancelár Merz sa vyfarbuje ako vydierač. A tak torchu aj ako "Führer" (slovo patrí do úvodzoviek a nižšie vysvetlím prečo).
Merz včera dvihol svoj dlhý tenký prst a pohrozil Slovensku a Maďarsku zmrazením eurofondov. Vraj nedovolí, aby malé štáty brzdili EÚ v ďalších protiruských sankciách (pre Európanov neudržateľne nákladných...to však Merzovi neprekáža).
V praxi táto "Merzova doktrína" znamená koniec suverénneho a slobodného hlasovania v EÚ.
Premiér národnej vlády, ktorý bude na samite EÚ hlasovať podľa presvedčenia alebo podľa záujmov spoločnosti, bude potrestaný. Naopak, kto sa poslušne podvolí a vykoná príkazy silnejších, dostane úplatu vo forme eurofondov (ktoré aj tak zaplatia európski daňoví poplatníci...a ich deti).
Asi netreba pripomínať, že takáto prax by bola protiprávna.
Po prvé, na samitoch Únie má každý členský štát zaručené hlasovacie právo. Nie hlasovaciu povinnosť diktovanú Berlínom.
Po druhé, keďže Slovensko financuje Úniu (dávame viac ako miliardu ročne), má nárok na primerané čerpanie eurofondov. Áno, musíme pri tom dodržiavať pravidlá. Lenže medzi tie pravidlá nepatrí povinnosť hlasovať podľa rozkazov nejakých "führerov". A ich sponzorov.
Ak by to tak bolo, bol by to koniec slobody a demokracie v Únii a nástup sprostej finančnej diktatúry.
Kto nepatrí medzi konzumentov propagandy, ten zrejme správne tuší, že bezpečnosť a prosperita Európy a Európanov nebude možná, kým sa neurovná proxy vojna Západ - Rusko (začala sa v roku 2014 útokom ukrajinskej armády na menšinových Rusov z Donbasu). A kým NATO a EÚ nebudú mať aspoň čiastočne usporiadané vzťahy s Ruskom...
Teraz pár slov k Merzovi. Merz, samozrejme, nie je nijaký Führer. Nezastupuje záujmy národa ani záujmy Európy. Merz je panák v službe globalistov. Figúrka. Jej úlohou nie je obnoviť mier, stabilitu a voľný obchod v Európe, ale opak - stupňovať zbrojenie a protiruský konflikt. Aj za cenu, že účet - neúnosne vysoký účet - ponesú Európania. V podobe najdrahších energií na svete, vysokých cien a miliardových dlhov. Alebo v podobe potláčania slobody slova. A slobody hlasovania.
"Líder" Merz má takmer nulové politické skúsenosti. Roky pracoval pre americkú investičnú skupinu Blackrock. Blackrock je niečo ako finančná cetrála globalistov a progresívcov. Investovala miliardy do európskeho zbrojárskeho priemyslu (na jej investície v Nemecku odhliadal Merz). Investovala miliardy do pôžičiek pre Ukrajinu. Investovala do atlantických, woke, dúhových, imigračných a vojnových kampaní... A teraz čaká na výnosy.
Figurína menom Merz to poslušne zariaďuje. Stovky miliárd z našich vreciek sa majú naliať do konfliktu na Ukrajine, do splátok jej mamutích úverov (medzi veriteľmi je aj Blackrock), do zbrojenia v Európe (kde má v zbrojovkách podiel Blackrock), do obchodných vojen, do nákupov predražných energií...
A ak sa niekto ozve, že túto tupú protieurópsku politiku treba zastaviť, tak narazí na panáka, ktorý sa hrá na "Führera". A ktorý pochováva zvyšky svojprávnosti, suverenity a slobody hlasovania v Európskom Sojuze.
Dag Daniš

PS podalo podnet na výbor pre podozrenie z porušenia zákona M. Šimkovičovej

PS podalo podnet na výbor pre podozrenie 

z porušenia zákona M. Šimkovičovej


Opozičné Progresívne Slovensko (PS) podáva podnet na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií pre podozrenie z porušenia zákona zo strany ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Týka sa využitia priestorov ministerstva na prezentáciu súkromného kozmetického štúdia pod štátnymi symbolmi, a to za účasti ministerky.
PS zároveň opätovne poznamenalo, že spôsobom, akým ministerka riadi svoj rezort, je v rozpore so zákonom, hovorí o systematickej a neodbornej likvidácii slovenskej kultúry. „Dnešné podanie, ktoré podávame, je už len detail, čerešnička na torte. Vzhľadom na všetko, čo ministerka vo svojom rezorte napáchala, ide síce o ‚drobnosť‘, no veľmi výpovednú,“ konštatuje predseda PS Michal Šimečka
Podľa PS by mala šéfka rezortu kultúry sama odstúpiť a ak tak neurobí, je povinnosťou premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby ju odvolal. Z pohľadu fungujúcej demokracie považuje za mimoriadne vážny fakt, že v Národnej rade SR už niekoľko mesiacov predkladajú návrhy na jej odvolanie, avšak ani vládna koalícia ani samotná ministerka „nemajú odvahu postaviť sa pred poslancov, obhájiť sa v pléne a umožniť hlasovanie.“



Zdroj: TASR

Zomrel Presley Chweneyagae

Zomrel Presley Chweneyagae



Juhoafrický herec Presley Chweneyagae z oscarového filmu Tsotsi (2005) zomrel vo veku 40 rokov, oznámil v utorok jeho agent a informuje AFP. Medzinárodnú slávu získal v roku 2006, keď snímka z prostredia kriminálneho podsvetia rozľahlej johannesburskej štvrte Soweto získala od filmových akademikov ocenenie za najlepší cudzojazyčný film.
„S hlbokým zármutkom potvrdzujeme predčasný odchod jedného z najnadanejších a najobľúbenejších hercov JAR, Presleyho Chweneyagaeho, vo veku 40 rokov,“ uviedla vo vyhlásení na svojej webovej stránke umelecká agentúra MLASA. Dátum jeho úmrtia ani príčina smrti neboli bezprostredne známe.
Presley bol „silným a autentickým hlasom africkej kinematografie“ a jeho kariéra zahŕňala divadlo, televíziu a film, uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
Chweneyagae vo svojom najslávnejšom filme hrá „tsotsiho“, čo je hovorový výraz pre zločinca. Ten sa snaží konať správne, keď nechtiac unesie vozidlo s dieťaťom na zadnom sedadle. Film vznikol podľa románu uznávaného juhoafrického dramatika Athola Fugarda, ktorý zomrel v marci tohto roku vo veku 92 rokov.
„Je to príbeh o nádeji, o odpustení, a zaoberá sa aj problémami, ktorým ako Juhoafričania čelíme - AIDS, chudobe a zločinnosti," povedal herec v roku 2006, keď JAR oslavovala získanie zlatej sošky.
Chweneyagae sa narodil v roku 1984 v mestečku Mafikeng v Severozápadnej provincii JAR a vo veku desať rokov začal navštevovať hodiny herectva, uviedli jeho zástupcovia. Zahral si aj v životopisnej dráme Mandela: Cesta za slobodou (2013), nakrútenej podľa autobiografie Nelsona Mandelu, demokratického lídra JAR, ako aj v oceňovanom juhoafrickom televíznom seriáli The River (2018).



Zdroj: TASR

Mladý človek zrazu dostal rakovinu mozgu. Náhoda?

 Mladý človek zrazu dostal rakovinu mozgu. 

Náhoda?




VYZNANIE ❤️


Možno také malé vyznanie, priatelia. Hugo Chávez bol od mladosti môj veľký hrdina a tu v Caracase leží pochovaný.

1. Áno, myslím si, že ho odstránili Američania. Otráviť človeka rádioaktívnou látkou je špecialitou CIA.
2. Ale nie, nemám na to dôkaz, CIA mi žiaden nenechala v schránke, takže Denník N bude vrieskať, že je to konšpirácia 🤣
3. Tu vo Venezuele si o tom aj tak každý myslí svoje... A ja takisto. Vy nie?
4. Toto je taká moja malá spoveď. Spoveď ľavičiara, ktorého Hugo Chávez neuveriteľne inšpiroval.
5. V čase, keď Dzurinda, Mikloš či Korčok lízali zadok Bushovi a posielali vojakov do Iraku, Hugo Chávez označil v OSN Busha za diabla.
6. Comandante Chávez mal proste gule. Rovnako ako Che Guevara.
7. A viete, kto má dnes kuráž? My na Slovensku.
8. Stretol som v Caracase množstvo politikov z celého sveta a majú nás v hlbokej ucte. Napríklad súdruh z Guatemaly mi hovorí - Eslovákia? Fiko? Bravó!
9. Bol nadšený, že Robert Fico bol v Moskve a drží nám palce.
10. Ľavičiar z Maroka si so mnou nadšene robil fotky, poznal každý môj prejav z Európskeho parlamentu a ďakoval za podporu Palestíne.
11. Boli tu ľudia od Ugandy a Zambie až po Rumunsko, USA, Nemecko či Srbsko.
12. A všetkých nás spája viera v revolučný socializmus, v chavizmus a mier.
13. Ospravedlňujem sa za trošku romantizmu, ale pozrite si toto video - pre toto milujem Venezuelu.
14. Jasné, že viem, že sa tu žije ťažko. Preboha, však Američania Venezuele zničili celú ekonomiku tým, že zaviedli embargo na vývoz ropy.
15. To je ako s blokádou Kuby. Najskôr Ti odrežú obe nohy aj ruky a potom sa tvária, že pozrite, to je ale debil, že nevie plávať.
Áno, Hugo Chávez to povedal presne - americkí diabli. A tí, čo im to žerú sú buď rovnakí diabli alebo úplní idioti.
VENCEREMOS ✊
Ľuboš Kokot Blaha

27. 5. 2025

TV Markíza spustí TN live už v pondelok 9. júna

 TV Markíza spustí TN live už 

v pondelok 9. júna

TN live prepojí silu najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na Slovensku s dynamikou a flexibilitou digitálneho priestoru, vďaka čomu ponúkne správy, udalosti a ďalší exkluzívny obsah v reálnom čase a bez akýchkoľvek hraníc.


Televízia Markíza posúva svoj spravodajský servis na novú úroveň. Už v pondelok 9. júna 2025 spustí TN live – unikátny digitálny projekt, ktorý bude prinášať aktuálne správy v reálnom čase, kedykoľvek a kdekoľvek. Ide o jedinečný hybrid medzi televíznym vysielaním a online platformou, ktorý kombinuje silu a dôveryhodnosť najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na Slovensku s dynamikou a flexibilitou digitálneho priestoru.

„Tradičná televízia prechádza obdobím výraznej digitalizácie. Markízu preto posúvame dopredu, prinášame inovácie a investujeme do nových formátov tak, aby sme boli čo najatraktívnejší pre našich divákov na všetkých platformách. Spravodajstvo je dlhodobo kľúčovou súčasťou našej programovej ponuky a považujeme ho za jeden z našich pilierov. Nový spravodajský online projekt je preto dôležitý pre budúcnosť Markízy,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ skupiny Markíza.

Správy v reálnom čase – bez hraníc

TN live bude prinášať aktuálne informácie každý pracovný deň od 9:00 do 20:00 hod. Diváci sa k nemu dostanú úplne bezplatne cez spravodajský portál TVNOVINY.sk, mobilnú aplikáciu a tiež prostredníctvom streamovacej platformy Voyo. Dostupné bude naživo aj zo záznamu, pričom hlavným cieľom je maximálna rýchlosť a dostupnosť.

„TN live predstavuje nový míľnik v rámci našej spravodajskej ponuky. Chceme divákom poskytovať spoľahlivé, aktuálne a overené informácie ešte rýchlejšie, ako doteraz. Spájame tím skúsených redaktorov, zázemie najsledovanejšieho spravodajstva na Slovensku a možnosti digitálneho priestoru, aby sme správy prinášali prakticky okamžite, flexibilne a ešte bližšie k ľuďom. TN live je spravodajstvo budúcnosti – dostupné v reálnom čase, kedykoľvek, kdekoľvek a pre každého," vysvetľuje Michal Kratochvíl, riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky skupiny Markíza.

Hlavnou výhodou TN live je schopnosť ihneď reagovať na aktuálne dianie – bez potreby dlhšej prípravy, ktorá je pri klasickom televíznom vysielaní nevyhnutná. Diváci tak získajú spoľahlivé informácie priamo od reportérov v teréne alebo zo štúdia v momente, keď sa udalosti odohrávajú.

Hybridné štúdio novej éry: Jediné svojho druhu na Slovensku

Srdcom projektu je moderné hybridné štúdio TN live, ktoré je momentálne jediným svojho druhu na Slovensku. Je plne digitálne, spája v sebe prvky televíznej aj internetovej technológie a zároveň bude využívať aj umelú inteligenciu.

Vďaka najnovším technickým riešeniam umožňuje vysokú mieru interaktivity a automatizácie, dominuje mu LED videowall s rozmermi 3 × 1,7 metra a profesionálny vertikálny displej. Vybavené je tiež inteligentne ovládanými kamerami a kvalitnou obrazovou a zvukovou infraštruktúrou.

Štúdio je navrhnuté tak, aby bolo pripravené na použitie v priebehu niekoľkých minút, pričom umožňuje živé prepojenie s domácimi aj zahraničnými redaktormi, odborníkmi a spravodajskými zdrojmi. Diváci tak budú mať priamy prístup k najdôležitejším udalostiam zo sveta politiky, spoločnosti, ekonomiky, športu, kultúry aj šoubiznisu – vždy v reálnom čase a bez hraníc.

Silná synergia televízie a digitálu

Vysielanie TN live bude postavené na atraktívnom videoobsahu z dielne skúseného tímu spravodajskej redakcie TV Markíza, na čele s producentom Lukášom Zuzelkom. Jednou z moderátorských tvárí projektu sa stane Daniel Očenáš. Súčasťou TN live budú aj autorské relácie Kristíny Kövešovej a Jána Tribulu, ktoré obohatia publicistickú ponuku tejto platformy. TN live tak nadväzuje na dlhoročnú dôveru divákov, silnú značku Televíznych novín a inovatívny prístup k spracovaniu spravodajského obsahu.

„Chceme byť obsahovo atraktívni pre čo najviac mladých ľudí, ktorí dnes konzumujú spravodajstvo úplne inak, ako v minulosti,“ pokračuje Michal Kratochvíl. „Televízia Markíza spustením TN live dokazuje, že dokáže udávať trendy nielen v klasickom televíznom vysielaní, ale aj v rýchlo sa meniacej digitálnej ére. Flexibilita, rýchlosť a dostupnosť sa stávajú kľúčovými piliermi moderného spravodajstva, a TN live prináša všetky tieto hodnoty v unikátnej kombinácii profesionality, inovácie a dôveryhodnosti,“ uzatvára.

Strategický krok do budúcnosti

TN live zároveň tvorí prirodzené rozšírenie spravodajstva Televíznych novín a obe platformy budú fungovať v úzkej synergii. Redakčný tím, ktorý stojí za Televíznymi novinami, zároveň pripravuje aj obsah pre TN live, vďaka čomu vzniká silné prepojenie televízneho a online spravodajstva. Materiály, ktoré vzniknú v priebehu dňa pre TN live, sa môžu neskôr objaviť aj v hlavnom večernom spravodajstve, čo zaručuje efektívne využitie obsahu a konzistentnosť naprieč informačnými kanálmi.

Investícia do TN live je dôležitou súčasťou stratégie skupiny Markíza, ktorá reflektuje meniace sa správanie divákov, rastúcu dôležitosť digitálneho priestoru a potrebu prinášať aktuálne informácie v reálnom čase. Rovnako ako sociálne siete, aj tento typ rýchleho a flexibilného spravodajstva bude každým rokom zohrávať čoraz významnejšiu úlohu.

STVR: Rada obsadila miesta členov Etickej komisie

STVR: Rada obsadila miesta členov


 Etickej komisie


Etická komisia ako poradný orgán Rady STVR má konkrétne personálne obsadenie - členmi sa stali Ľubica Balgová,Jana Barčák Filipová, Maroš Berák, Eduard Chmelár, Adrián Klimo, Magdaléna Kmeťková, Peter Pašuth, Maroš Smolec a Ivana Štaturová. Členov komisie menoval na základe návrhov oprávnených subjektov predseda rady Jozef Krošlák, v prípade troch členov rada odobrila hlasovaním návrhy, ktoré predložili samotní členovia orgánu dohľadu.
Právny expert rady David Lindtner situáciu objasnil tým, že rada nedostala v zákonnej lehote návrh nominácie, resp. nominácie za členov rady nepodali oprávnené subjekty podľa zákona. Prvý prípad sa týkal nominácie, ktorú mali predložiť cirkevné organizácie, druhý zasa nominácií členov zastupujúcich novinársku profesiu a mládežnícke a detské organizácie.
Lindner konkretizoval, že rada nemôže akceptovať nominácie predložené Slovenským syndikátom novinárov a Syndikátom nezávislých novinárov. Poukázal na literu zákona o STVR, podľa ktorej musí byť zástupca novinárskej profesie nominovaný „celoštátnym reprezentatívnym výkonným orgánom samoregulácie na ochranu novinárskej etiky“. „Ani v jednom prípade to nominujúce subjekty nespĺňajú,“ vysvetlil.
Rovnaká situácia a nenaplnenie zákonného predpokladu nastala podľa neho aj v prípade nominácie člena, ktorého má navrhnúť „právnická osoba s celoštátnou pôsobnosťou zastrešujúcou detské a mládežnícke organizácie“. „Toto nenapĺňa ani Úrad komisára pre deti ani edukačné centrum Baby Kiss, ktorí nominovali kandidáta na člena komisie,“ dodal.
Vysvetlil ďalej, že ak nepríde k nomináciám od oprávnených subjektov, namiesto takejto nominácie môže člena komisie zvoliť rada, pričom sa neuplatňuje článok zákona o vymedzení oblasti, ktorú má takýto nominant zastupovať. Predseda rady Jozef Krošlák na základe vzniknutej situácie navrhol nomináciu Adriána Klima, ktorého navrhoval aj Úrad komisára pre deti. Rovnako navrhoval za člena filozofa a dokumentaristu Maroša Beráka. Rada zvolila okrem nich aj politického analytika, publicistu a pedagóga Eduarda Chmelára, ktorého navrhol Lindtner. „Viem si predstaviť, že svojou doterajšou činnosťou je kandidátom, ktorý bude platný člen etickej komisie,“ vysvetlil svoju nomináciu.
Etická komisia je poradným orgánom rady. Jej úlohou je zaujímať stanoviská k dodržiavaniu štatútu zamestnancov i spolupracovníkov STVR pri výkone ich činnosti. Členmi Etickej komisie sú zástupcovia reprezentujúci záujmy národnostných menšín i zdravotne postihnutých osôb, svoje zastúpenie tam majú i cirkvi, samosprávy, mládežnícke organizácie, taktiež novinárska obec. Zástupcu do Etickej komisie nominujú i Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), Matica slovenská a Slovenská akadémia vied. Na základe návrhov ich menuje predseda rady.


Zdroj: TASR


  

American Music Awards

American Music Awards 


Americká speváčka Billie Eilish získala hlavnú cenu pre umelca roka na pondelkovom udeľovaní cien American Music Awards (AMA). Eilish dominovala galavečeru a uspela vo všetkých siedmich kategóriách, v ktorých bola nominovaná, vrátane albumu roka. 
Ceny AMA sa udeľujú na základe hlasovania fanúšikov. Popová speváčka Eilish porazila svoju populárnu kolegyňu Taylor Swift, rappera Kendricka Lamara a popovú a country speváčku Morgan Wallen v najprestížnejšej kategórii. 
 "Je to šialené. Som bez slov," povedala Eilish vo videoposolstve z Európy, kde je momentálne na turné. Popová hviezda vystúpi v pražskej O2 aréne v nedeľu 1. júna. Dvadsaťtriročná Eilish vydala svoj tretí štúdiový album Hit Me Hard and Soft vlani v máji. Cenu za nového umelca roka získala speváčka Gracie Abrams, ktorá sa preslávila piesňou That's So True. Abramsová tiež prevzala cenu prostredníctvom videa, v ktorom poďakovala svojim fanúšikom. SZA si odniesla cenu za obľúbeného R&B umelca a tiež cenu za obľúbenú R&B pieseň za "Saturn". Janet Jackson bola ocenená ako "ikona" za svoj prínos globálnemu hudobnému priemyslu. Slávnostného ceremoniálu, ktorý naživo vysielala televízia CBS z hotela Fontainebleau v Las Vegas, sa nezúčastnilo množstvo hviezd zo zoznamu nominovaných. Jednou z tých, ktorí chýbali, bola speváčka Beyoncé, ktorá získala cenu za obľúbeného country umelca a cenu za svoj country album Cowboy Carter. Taylor Swift a Kendrick Lamar tiež chýbali na galavečere. Nominácie na American Music Awards sú určené komerčným úspechom interpretov, ako je napríklad počet predaných albumov. Na rozdiel od hudobných cien Grammy, ktoré sa udeľujú na základe hlasov členov Americkej hudobnej akadémie, víťaza vyberajú hudobní fanúšikovia na internete.

Zdroj: ČTK

Šimkovičová nevyhovela protestom prokurátora pre menovanie členov Rady FPU

Šimkovičová nevyhovela protestom prokurátora


 pre menovanie členov Rady FPU

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) nevyhovela podaným protestom prokurátora proti vymenovaniu dvoch členov Rady Fondu na podporu umenia (FPU). Argumentovala, že u kandidátov považovala podmienku odbornej praxe v trvaní najmenej piatich rokov v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu za splnenú. Doplnené boli aj podklady preukazujúce odbornú prax. Prokurátor neplánuje podať správnu žalobu. Dôvodom je aj to, že nie je oprávnený skúmať, či je uvedená prax dostatočná. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová.
„Postup by nebol účelný, pretože orgán verejnej správy dodatočne v konaní o protestoch prokurátora odstránil namietanú nezákonnosť a preukázal, že v čase vydávania opatrení o vymenovaní členov Rady FPU bola u oboch kandidátov splnená podmienka odbornej praxe,“ povedala Drobová.
Generálna prokuratúra podala 1. apríla dva protesty prokurátora proti opatreniam Šimkovičovej o vymenovaní dvoch členov Rady FPU. „Protesty prokurátora boli podané z dôvodu nepredloženia zákonom o fonde na podporu umenia vyžadovaných podkladov preukazujúcich splnenie podmienky najmenej päťročnej odbornej praxe v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu, čím pri vymenovaní uvedených osôb do rady Fondu na podporu umenia nebolo zákonným spôsobom objektívne preukázané splnenie všetkých podmienok na vymenovanie do funkcie,“ priblížila Drobová.
Ministerka kultúry rozhodnutiami zo 7. mája podľa GP nevyhovela podaným protestom prokurátora. Poukázala pritom na skutočnosť, že u uvedených kandidátov na členov Rady FPU považovala podmienku odbornej praxe v trvaní najmenej piatich rokov v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu za splnenú.
V čase konania o protestoch prokurátora doplnili k obom členom rady podklady preukazujúce, že osoby už v čase vymenovania za členov uvedenú podmienku odbornej praxe spĺňali. „V danej súvislosti platí, že ak určitá prax spadá do oblasti, ktorá sa dotýka spoločenských vzťahov v oblasti umenia, kultúry či kreatívneho priemyslu, prokurátor nie je oprávnený skúmať otázku kvality a odbornosti jednotlivého kandidáta, respektíve či uvedená prax je dostatočná podľa predstáv konkrétnych subjektov,“ uviedla Drobová.
V prípade Šimkovičovej rozhodovania pri posudzovaní splnenia podmienky ide podľa GP o určitú mieru správnej úvahy, pričom zákon neurčuje dodatočné podmienky viažuce sa k uvedenej praxi.
„S poukazom na uvedené skutočnosti nebude v posudzovaných prípadoch využité oprávnenie vo forme podania správnej žaloby prokurátora, pretože na uvedený postup nie sú splnené všetky podmienky predpokladané zákonom o prokuratúre,“ skonštatovala Drobová.


Zdroj: TASR

Rádio Expres si drží prvenstvo v počúvanosti aj v podiele na trhu

Rádio Expres si drží prvenstvo v

 počúvanosti aj v podiele na trhu

Rádio Expres si drží prvenstvo v počúvanosti, pustilo si ho 29,1 percenta poslucháčov. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov prieskumu počúvanosti Radioprojekt, ktorý realizuje spoločnosť Median SK. TASR ich poskytla zástupkyňa spoločnosti Linda Kleinertová.
Druhým najpočúvanejším je Fun rádio s 20,7 percenta poslucháčov. K počúvaniu Rádia Slovensko ako tretej najpočúvanejšej rozhlasovej stanice sa v aktuálnej vlne prieskumu prihlásilo 19,5 percenta respondentov. Rádio Europa 2 má počúvanosť 17,7 percenta a Rádio Vlna 14,6 percenta. Nasledujú Rádio Melody s 12 percentami a Rádio Regina, ktoré si naladilo osem percent poslucháčov.
Najväčší podiel na trhu patrí Rádiu Expres s 20,6 percenta, nasleduje Rádio Slovensko s hodnotou 15,6 percenta, Fun rádio dosiahlo 15 percent. Rádio Europa 2 má 13,6 percenta a Rádio Vlna 11,4 percenta. Podiel 8,5 percenta má Rádio Melody a 3,7 percenta Rádio Regina. Ostatným rozhlasovým staniciam patrí 11,6-percentný podiel na trhu.
Celková počúvanosť rádií v parametri „počúval posledný týždeň“ predstavuje 80,2 percenta, čo je vyše 3,54 milióna poslucháčov vo veku 14 až 79 rokov. Každý deň počúva rádio viac ako 2,3 milióna ľudí (52,5 percenta populácie). V priemere každý občan SR počúva denne rádio viac ako hodinu a 40 minút. Každý poslucháč počúva rádio priemerne tri hodiny a desať minút.
Spoločnosť Median SK realizuje kontinuálny prieskum Radioprojekt od apríla 2009. Zverejnené výsledky zbierali od 3. februára 2025 do 27. apríla 2025. Prieskum bol realizovaný na vzorke 3037 respondentov, občanov SR vo veku 14 až 79 rokov.

Zdroj: TASR

Zasratí sú až za ušami

 Zasratí sú až za ušami





SLOVENSKO NIE JE MALÝ ŽIAČIK, KTORÉHO TREBA POUČOVAŤ
Suverénne postoje Slovenska nepramenia v ješitnosti, ale vychádzajú z našich národnoštátnych záujmov. Politika jedného povinného názoru je popretím suverenity a demokracie. Ak počúvate tie agresívne poznámky, tak mám pocit, že nejdeme do dobrých časov.
Slová nemeckého kancelára sú absolútne neprijateľné v modernej Európe. Ak nebudeme poslúchať, tak bude nasledovať trest? Toto nie je cesta k hľadaniu súdržnosti a k spolupráci. Verím, že si to vyjasníme, pretože takýto štýl komunikácie je kontraproduktívny.
Robert Fico






KANCELÁR ŠTVRTEJ RÍŠE MERZ PREHOVORIL
Kancelár štvrtej ríše Friedrich Merz sa nechal počuť, že ak Slovensko a Maďarsko nepôjde so zvyškom EÚ v jednom šíku v ťažení proti Rusku, Berlín sa postará o to, aby Brusel pozastavil Bratislave a Budapešti eurofondy.
Vyjadrenie nemeckého Führera je poburujúce z viacerých dôvodov. Nebudem sa pristavovať pri úplne oprávnených protestoch viacerých slovenských politikov a ústavných činiteľov. Majú pravdu a z mojej strany by išlo len o nosenie dreva do lesa. Pokúsim sa v krátkosti uprieť pohľad poza humná našich ekonomických záujmov v oblasti eurofondov.
Je čoraz jasnejšie, že Nemecko sa chce stať lídrom troch šialených mužov Európy. Zatiaľ túto ligu vedie Francúzsko nasledované Britániou, avšak Nemecko sa chce zjavne ujať vedenia. Oficiálny Berlín si osvojuje čoraz nepriateľskejšiu rétoriku proti Rusku, podporuje a priživuje šialené plány na ekonomické a energetické odpojenie sa od Ruska a prikuruje pod kotlom úvah o nasadení „európskych" ozbrojených síl na Ukrajine.
V kombinácii s faktom, že Nemecko sa výrazne remilitarizuje, sú najnovšie vyhlásenia aj plány Führera Friedricha Merza obzvlášť nebezpečné. V minulosti bojovalo Nemecko dvakrát proti celej Európe v rátane Ruska. Dnes sa zdá, že vodca štvrtej ríše chce bojovať proti Rusku s celou Európou za chrbtom.
Od prvého zjednotenia Nemecka v roku 1871 platilo, že v Európe nie je možný mier, kým nebude pokoj medzi Nemeckom a Francúzskom. Po druhej svetovej vojne a rozdelení Nemecka sa stal francúzsko-nemecký problém irelevantným. Druhé zjednotenie Nemecka bolo viac ako tri desaťročia bezproblémové, pretože Berlín bol integrovaný nielen v západných štruktúrach, ale politicky aj ekonomicky úzko spolupracoval s Ruskom.
Zdá sa však, že časy sa menia. Opäť zjednotené a remilitarizujúce sa Nemecko si neželá spoluprácu s Ruskom. To znie a vyzerá ako recept na kontinentálnu vojnu. Kto v nej bude umierať na Volge, Dnepri, Visle, Odre a Labe? Deti moslimských migrantov, čo do Nemecka napozývala Mutti Merkel?
Peter Tóth





🇸🇰 KEĎ SA VÁM POTOMOK NACISTU VYHRÁŽA...
Čo sa za mladi naučíš, v starobe akoby si našiel. Pre nového nemeckého kancelára Friedricha Merza to platí dvojnásobne. Jeho otec Joachim Merz počas druhej svetovej vojny bojoval vo Wehrmachte na východnom fronte a dedo z matkinej strany, Josef Paul Sauvigny, bol nacista priam ukážkový. Bol členom NSDAP a v roku 1933 vstúpil aj do vražedných oddielov SA (tzv. hnedé košele). Okrem toho bol starostom mesta Brilon, kde premenovával ulice na počesť vtedajších vrchných predstaviteľov režimu.
Súčasný kancelár Merz sa vôbec netají tým, že vyrastal v dome Sauvignyovcov v Brilone – a zjavne to na ňom aj zanechalo stopy. S takouto rodinnou anamnézou sa už nemôžeme čudovať, že sa vyhráža suverénnym krajinám ako Slovensko a Maďarsko odobratím eurofondov, ak nezahlasujú za ďalšie sankcie proti Rusku (niežeby Slovensko kedykoľvek čokoľvek vetovalo). Inak povedané, núti demokraticky zvolené vlády hlasovať proti svojim záujmom. Presne tak, ako to kedysi robil veľký vzor jeho starého otca...
Inak, nie je vám na smiech, keď vidíte týchto „vojvodcov" bojovať proti Rusku a počúvať ich hovoriť o jeho porážke? Jedného prefacká manželka a druhý prakticky nemá armádu. Mne strašne pripomínajú Hurvínka.
György Konrád Gyimesi




VÁŽENÝ PÁN MERZ, NEŽIJEME V ROKU 1939, ABY NÁS TU NIEKTO Z BERLÍNA ZASTRAŠOVAL 🇸🇰🇷🇺
Som plný dojmov z Venezuely, ale musím sa vyjadriť k tomu, čo sa deje na Slovensku a v Európe - tu už niekomu naozaj hrabe 🤷
1. Najhlúpejší poslanec Európskeho parlamentu Zdechovský, z ktorého si robia srandu už aj bruselské upratovačky, vedie nejakú vraj kontrolnú misiu na Slovensku a tu z toho niekto robí akože tému. A prečo?


2. Koho preboha zaujíma nejaký zakomplexovaný český pravičiar? Koho zaujíma nejaká bezvýznamná partia europoslancov?


3. Nemajú voči Slovensku žiadne právomoci, takýchto kontrolných misii sa organizuje desiatky kade-tade, chlapci a dievčatá potrebujú diéty, to je celé.


4. Čudujem sa každému, kto sa so Zdechovským stretne, ja by som toho nímanda úplne ignoroval, veď on v Bruseli zaujíma jedine tak miestne komáre - lebo tie cicajú všetko, ešte aj Zdechovského.


5. Ešte hlúpejšie ako Zdechovský - a to je fakt čo povedať - pôsobia vyjadrenia nemeckého kancelára Merza, že ak Slovensko nebude dostatočne protiruské, tak nám zoberú eurofondy.


6. Neviem, kde Herr Merz našiel v Lisabonskej zmluve možnosť odobrať eurofondy za zahraničnú politiku členského štátu, ktorá nespadá do kompetencie Bruselu ani v najmokrejších snoch euroúradníkov 🤷


7. Je smutné, že nemecký kancelár netuší nič o tom, aké má EÚ právomoci. Haló, to fakt nemáte v Berlíne aspoň nejakých poradcov, keď už neviete úplné základy, vážený?


8. To nejde, že sa mi nepáči, že Slovensko či Maďarsko nechcú vojnu, tak si vymyslíme nejaké problémy s právnym štátom a účelovo im zoberieme peniaze - takto to nefunguje ani v Zimbabwe.


9. Chápem, že Merz sa chce po fiasku so svojou voľbou za kancelára vytiahnuť a hrá to akože na tvrďáka, ale ak chce z Nemecka robiť diktátora v nasilu zjednotenej Európe, len pripomínam, že už tu taký jeden bol. A nedopadol dobre.


10. A keď sme už pri Merzovi, tak jeho agresívna politika voči Rusku ženie svet do tretej svetovej vojny. Najnovšie nemecké zbrane môžu útočiť na ruské územie. Dočista preskočilo?


11. Je len otázkou času, kedy začnú ruské zbrane opätovať túto agresiu. A ja som fakt zvedavý, čo bude potom rozprávať tuná nemecký Rambo - veď to je čisté šialenstvo, čo pácha.


12. Západní lídri si naozaj myslia, že na Ukrajine rozdávajú karty? Trump si myslí, že luskne a Putin bude skákať?


13. Merz si myslí, že Nemecko dnes ešte niečo v geopolitike znamená? Kedy konečne začnú brať Rusko vážne? Veď sú na smiech 🤦


14. Rusko stanovilo jasné požiadavky. Practe sa z Ukrajiny, západní imperialisti a bude mier. Veľmi jednoduché.


15. Vo Venezuele stretávam politikov z celého sveta a nikto tu nechápe, čo to dnešná vojnová Európa stvára - zo Západu sa zdvíha žalúdok každému, kto má ešte štipku zdravého rozumu.


Slovensko si pôjde ďalej svojou mierovou cestou. Uz nie je rok 1939, aby nás tu z Berlína niekto zastrašoval. Zabudnite ✊
Ľuboš Kokot Blaha

26. 5. 2025

STVR zakončila máj silným víkendom: Obľúbené programy si v prime-time


STVR zakončila máj silným víkendom: Obľúbené programy si v prime-time



 opäť získali divákov


Slovenská televízia a rozhlas v závere mesiaca máj potvrdila, že jej programová ponuka si aj popri silnej športovej konkurencii dokáže získať a udržať svojho diváka. Šou Milujem Slovensko sa v piatkovom hlavnom vysielacom čase stala najsledovanejším nespravodajským programom dňa. V sobotu večer divákov najviac bavila talkšou Petra Marcina Neskoro večer, ktorá obsadila prvú priečku medzi nespravodajskými programami. Seriál Käthe a ja sa i naďalej teší diváckej obľube a počas nedele sa stal najsledovanejším nespravodajským a nešportovým programom dňa.

Piatkový večer patril tradične obľúbenému formátu Milujem Slovensko, ktorý si pozrelo 351.000 divákov pri trhovom podiele 20,3 % v univerzálnej cieľovej skupine. Relácia sa stala najsledovanejším nespravodajským programom dňa v hlavnom vysielacom čase. Zabodovala aj u mladších divákov v cieľovej skupine od 14 do 56 rokov s podielom na trhu na úrovni 18,4 %. Diváci Dvojky si vychutnali premiérový diel talkšou Trochu inak s Adelou, ktorý sledovalo 79.000 divákov pri trhovom podiele 6,3 % v cieľovej skupine 12+.

V sobotu na slovenskom televíznom trhu dominovala talkšou Petra Marcina Neskoro večer, pri ktorej sa zabavilo 360.000 divákov. Relácia dosiahla v univerzálnej cieľovej skupine výborný trhový podiel na úrovni 24,8 % a stala sa najsledovanejším nespravodajským programom dňa. Druhú priečku v prime-time obsadila súťažno-zábavná šou Záhady tela, ktorú si pozrelo 333.000 divákov pri trhovom podiele 20,2 % v cieľovej skupine 12+.

Aj napriek silnej športovej konkurencii si v nedeľu večer diváci nenechali ujsť ďalší diel nemeckého seriálu Käthe a ja. Seriál sa opäť zaradil medzi divácke istoty a stal sa najsledovanejším nespravodajským a nešportovým programom dňa. Sledovalo ho 231.000 divákov pri trhovom podiele 12,3 % v univerzálnej cieľovej skupine.

Divácky záujem vzbudila v nedeľu na obed aj politická diskusná relácia O 5 minút 12, ktorú na Jednotke a spravodajskom okruhu :24 sledovalo spolu 299.000 divákov. Na Jednotke reláciu videlo 248.000 divákov pri trhovom podiele 25,1 %, na :24-ke to bolo ďalších 51.000 divákov s podielom 5,1 %.

Pôjde Ďatel do väzby?

 Pôjde Ďatel do väzby?





KTO JE VIKTOR VINCZE?
Odpoveď na otázku nastolenú titulkom komentára by sa mohla začať prosto, prvoplánovo a v zásade aj fakticky presne:
Viktor Vincze je panáčik v obleku, s kravatou okolo krku, čítajúci z technického zariadenia slovný šalát, vydávaný za správy; občas moderujúci úpadkové televízne show, účelom ktorých je pôsobiť na každodennými strasťami zmoreného diváka ako ópium; teatrálne sa angažujúci v roli novinárskeho odborárskeho bossa, žijúci vo zväzku s osobou ženského pohlavia, čo z nejakého zvláštneho dôvodu tiež vymetá nespočetné angažmány televízneho a rozhlasového moderovania na všetkých frontoch mediálnej stoky.
Lenže kto je v skutočnosti Viktor Vincze? Pamätáte si jeho jedinú hodnotnú a originálnu myšlienku, čo by sa vám nezmazateľne vryla do mysle? Pamätáte si jeho jediný výrok alebo čin s potenciálom spôsobiť vám zimomriavky nadšenia, bežiacich od temena po spodok chrbtice? Napísal jedinú hodnotnú knihu? Alebo aspoň jeden pozoruhodný riadok textu? Vytvoril fascinujúce umelecké dielo? Či je autorom aspoň priemerne inteligentného vtipu alebo bonmotu?
Obávam sa, že na všetky otázky položené v predchádzajúcom odseku existuje univerzálna odpoveď: nie.
Tak prečo v ostatných dňoch z každej diery lezú ksicht a meno Viktora Vinczeho? Človek milión. Intelektuálna a kultúrna nula. Nikto. Napriek tomu sa nezanedbateľná, ba dokonca obrovská časť spoločnosti zaoberá tuctovým príbehom tuctového žoldniera propagandy, ego ktorého nestriedmo prekračuje hranice jeho skutočných možností a schopností.
Tento príbeh vlastne nie je o tuctovom Viktorovi, ale o spoločnosti, čo mu venuje nezaslúženú pozornosť. Tento príbeh sa neustále opakuje, len hlavné postavy sa menia. Raz je to Kovačič, inokedy Ghannam, ZKH, slovenská baba Vanga Vagovič, Lipšicova žinenka Tódová alebo iná prázdna nádoba a obielený hrob.
Peter Tóth, agent

Zomrela Mária Tomášová

Zomrela Mária Tomášová


 


Vo veku 96 rokov včae dopoludnia v Mělníku zomrela herečka Mária Tomášová, držiteľka Ceny Thálie za celoživotné činoherné majstrovstvá a manželka režiséra Otomara Krejči. V pražskom Národnom divadle vytvorila na štyri desiatky rolí klasického aj moderného repertoáru. Jej častým hereckým partnerom býval Ján Tříska. ČTK o tom informoval hovorca Národného divadla Tomáš Staněk.

Zdroj: ČTK

25. 5. 2025

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS





Americký technologický gigant Meta môže využívať verejne dostupné fotografie, príspevky a komentáre európskych používateľov zo sociálnych sietí Facebook a Instagram na trénovanie svojho modelu umelej inteligencie (AI). Rozhodol o tom v piatok súd v nemeckom Kolíne nad Rýnom, píše TASR podľa správy agentúry DPA.
Súd v prípade rozhodoval po tom, čo v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko obvinila miestna agentúra na ochranu spotrebiteľov Metu z porušovania pravidiel EÚ týkajúcich sa ochrany osobných údajov. Podľa predsedu súdneho senátu Olivera Jörgensa bola však sťažnosť neopodstatnená.
Súd konštatoval, že používanie dát na účely tréningu umelej inteligencie je zákonné aj bez súhlasu používateľa, pretože sa Meta použitím údajov snaží docieliť legitímny účel, ktorý nemožno dosiahnuť inými, menej zásahovými prostriedkami.
Meta od 27. mája plánuje využívať verejne dostupný obsah vrátane fotografii, príspevkov a komentárov od dospelých používateľov Facebooku a Instagramu na tréning svojho AI modelu. Obsah od maloletých používateľov Meta využívať podľa vlastných slov nebude.
„Tento tréning, ktorý nadväzuje na úspešné spustenie Meta AI v Európe, podporí milióny ľudí a podnikov v EÚ tým, že AI od Mety naučí lepšie rozumieť a zohľadniť ich kultúry, jazyky a históriu,“ oznámila Meta 14. apríla. „Budeme na tréning a vylepšovanie našich modelov používať aj interakciu ľudí s Meta AI,“ dodala.







Francúzsko zamietlo žiadosť zakladateľa platformy Telegram Pavla Durova o vycestovanie do Nórska na medzinárodnú konferenciu Oslo Freedom Forum venovanú ľudským právam, oznámili v sobotu organizátori podujatia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Štyridsaťročného Durova zadržali minulý rok v Paríži a francúzske orgány ho vyšetrujú pre nelegálny obsah na jeho platforme.
Zakladateľ Telegramu plánoval v utorok predniesť reč na konferencii v Osle na tému slobody prejavu, dohľadu a digitálnych práv. Organizátori podujatia z neziskovej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Foundation (HRF) však uviedli, že francúzsky súd mu zabránil vycestovať z krajiny. Durov preto vystúpi na podujatí iba virtuálne.
„Je poľutovaniahodné, že francúzske súdy bránia pánovi Durovovi zúčastniť sa na podujatí, kde je jeho hlas taký potrebný,“ povedal zakladateľ a výkonný riaditeľ HRF Thor Halvorssen. „Technológie ako Telegram sú základnými nástrojmi pre tých, ktorí sa bránia tyranii. Pre našu komunitu ide o viac ako sklamanie, pre slobodu je to krok späť,“ skonštatoval Halvorssen.
V marci Durovi dovolili vycestovať z Francúzska do Dubaja, kde sídli jeho spoločnosť. Vo štvrtok mu však zabránili odísť do Spojených štátov na rokovania s investičnými fondmi.
Durov od svojho zadržania oznámil kroky, ktoré sa podľa AFP zdajú byť ústretové voči požiadavkám Paríža. Týkajú sa napríklad zvýšenia úsilia o zabezpečenie toho, aby sa na jeho platforme nenachádzal nezákonný obsah. Zároveň však obvinil riaditeľa francúzskej zahraničnej spravodajskej služby (DSGE) Nicolasa Lernera, ktorý ho údajne požiadal, aby na Telegrame „umlčal“ prokonzervatívne účty z Rumunska.
DSGE odmietla toto obvinenie, ktoré Durov zverejnil v čase, keď v Rumunsku vrcholilo hlasovanie v druhom kole prezidentských volieb, v ktorom zvíťazil nezávislý kandidát Nicušor Dan.




Copyright © TASR 2025

NEDEĽNÉ RAŇAJKY A REZNE S KÁVOU

  NEDEĽNÉ RAŇAJKY A REZNE S KÁVOU




Hosťom v relácii Politika 24 bude v nedeľu o 10:00 Juraj Blanár, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Smer-SD









  • Tomáš Drucker, minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, podpredseda strany Hlas-SD
  • Ivan Štefunko, poslanec NR SR, podpredseda hnutia PS





STVR O 5 minút 12

  • Kamil Šaško, minister zdravotníctva SR, Hlas-SD
  • Tomáš Szalay, člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo, strana Sloboda a Solidarita





Koalícia sa sporí pre protiruské sankcie. Škodí alebo neškodí nám ich 17. balík? Premiér tvrdí, že vláda je bez korupčného škandálu – ako si však poradí s podozreniami pri „penziónovej výzve"?
O týchto aj ďalších aktuálnych otázkach bude moderátorka Karolína Lacová diskutovať v relácii Na telo už túto nedeľu, 25. mája 2025, s poslankyňou Európskeho parlamentu Monikou Beňovou  (Smer-SD) a poslankyňou Európskeho parlamentu Miriam Lexmann (KDH). 
Relácia Na telo sa tradične vysiela v nedeľu o 13:00 hod. na obrazovkách TV Markíza.
 

24. 5. 2025

Festival Cannes 2025

 Festival Cannes 2025



Medzinárodná porota 78. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes pod vedením francúzskej herečky Juliette Binocheovej udelila Zlatú palmu svetoznámemu iránskemu režisérovi Džafarovi Panahímu za tajne nakrúcaný thriller "It Was Just an Accident." Informovala o tom agentúra AFP a web denníka Le Figaro, píše TASR.
Džafar Panahí (64) patrí medzi najvýznamnejších súčasných iránskych režisérov. Získal už viacero medzinárodných filmových ocenení. V Iráne však v roku 2010 dostal 20-ročný zákaz natáčania filmov ako trest za údajnú propagandu voči vládnucemu systému. Z tohto dôvodu nemohol ani vycestovať do zahraničia. Do Cannes Panahí pricestoval po 15-ročnej pauze.
AFP pripomenula, že Panahí svoje filmy v Iráne nakrúca tajne - napr. snímka „This Is Not a Film“ vznikala vo jeho obývačke a oceňovaný film „Taxi“ sa odohráva v aute.
Aj thriller, za ktorý si odniesol prestížnu cenu tohtoročného festivalu v Cannes, nakrúcal v tajnosti: objavuje sa v ňom niekoľko ženských postáv bez šatiek na hlave, čo je v Iráne neprípustné.
Vo svojom príhovore - po poďakovaní svojej rodine a tímom - sa Panahí z Cannes obrátil na „všetkých Iráncov s rôznymi názormi v Iráne a na celom svete“ a požiadal ich, aby „odložili všetky problémy bokom“. „Najdôležitejšia je naša krajina a sloboda našej krajiny. Dosiahnime spolu ten okamih, keď sa nikto neodváži hovoriť, čo by sme si mali obliecť, čo by sme mali alebo nemali robiť.“ Na jeho slová ľudia prítomní v sále reagovali mohutným potleskom.
Ocenenie v kategórii najlepší herec si odnáša Brazílčan Wagner Moura - hviezda brazílskeho filmu „O Agente Secreto“ (Tajný agent), ktorý získal cenu aj v kategórii najlepšia réžia - získal ju režisér Kleber Mendonca Filho.
Cenu za najlepší ženský herecký výkon získala francúzska herečka Nadia Mellitiová za svoju rolu vo filme „La Petite Dernière“.
Veľkú cenu poroty (Grand prix) získal film „Valeur sentimentale“ (v origináli Affeksjonsverdi) od režiséra Joachima Triera.
Cenu poroty (Prix du Jury) si odnášajú snímky „Sirat“ od Ólivera Laxa a „Sound of Falling“ (In die Sonne schauen) od Masche Schilinskej.
Za najlepší označila porota scenár k filmu „Jeunes mères“, ktorý napísali Jean-Pierre a Luc Dardennovci.
Porota osobitne ocenila snímku „Resurrection“ (Kchuang Jie Š' Taj) od čínskeho režiséra Bi Gan.
Cenu pre najlepšieho kameramana porota udelila Hasanovi Hadimu za film „The President’s Cake“.
Kategóriu najlepší krátky film vyhral Tawfeek Barhom a jeho počin „I’m Glad You’re Dead Now“.
Cena Un Certain Regard, venovaná debutujúcim filmárom, bola udelená už v piatok, a to filmu „La misteriosa Mirada del Flamenco“ - prvému celovečernému filmu čilského režiséra Diega Céspedesa, ktorý je príbehom o tom, ako skupina transrodových žien prežíva v izolovanej dedine v čilskej púšti, kde sa šíri záhadná choroba.
Počas dvojtýždňového programu boli udelené aj dve čestné palmy za celoživotné dielo - americkým hercom Robertovi De Nirovi a Denzelovi Washingtonovi.


Zdroj: TASR

Oskar Rózsa na tripe

Oskar Rózsa na tripe