3. 6. 2025

Zomrel James Lowe

Zomrel James Lowe


Vo veku 82 rokov zomrel James Lowe, spevák americkej skupiny The Electric Prunes, ktorá sa v 60. rokoch preslávila hraním psychedelického rocku. TASR o tom informuje podľa denníka The Guardian, ktorý sa odvoláva na vyhlásenie hudobníkovej rodiny. Lowe zomrel prirodzenou smrťou.
Skupina vznikla v roku 1965 v Los Angeles. Jej druhý singel „I Had Too Much to Dream (Last Night)“ z roku 1966 sa v rebríčkoch v USA dostal na 11. miesto a stal sa z neho najväčší hit formácie. Pieseň ovplyvnila celé generácie hudobníkov.
Ešte významnejšie však bolo zaradenie skladby na kompiláciu psychedelickej a garage-rockovej hudby s názvom „Nuggets: Original Artyfacts from the First Psychedelic Era, 1965-1968“ z roku 1972, ktorá je až do súčasnosti považovaná za zásadnú.
Po personálnych obmenách a nezhodách s producentmi Lowe v roku 1968 skupinu opustil. Skupina pod pozmeneným názvom The New Improved Electric Prunes vydala v roku 1969 svoj posledný album a nasledujúci rok sa rozpadla.
Lowe sa dištancoval od zvyšných členov skupiny až do 90. rokov, keď došlo k obnoveniu záujmu o jej tvorbu. Opätovne začali koncertovať a nahrávať albumy. V čase svojej smrti bol posledným žijúcim pôvodným členom.
Lowe sa narodil 5. marca 1943 v kalifornskom San Luis Obispo a ako tínedžer žil istý čas na Havaji. Po návrate do Kalifornie sa venoval folkovej hudbe a neskôr založil skupinu Sanctions, z ktorej sa vyvinula formácia The Electric Prunes. Po rozpade skupiny pracoval Lowe ako nahrávací inžinier a podieľal sa na vzniku albumov skupín ako Nazz alebo Sparks. Pôsobil tiež v televíznej produkcii.
The Electric Prunes vydali štúdiové albumy The Electric Prunes (1967), Underground (1967), Mass in F Minor (1968), Release of an Oath (1968), Just Good Old Rock and Roll (1969), Artifact (2001), California (2004), Feedback (2006) a WaS (2014).
Pieseň „Kyrie Eleison“ z albumu Mass in F Minor, inšpirovaného gregoriánskym chorálom, bola použitá vo filme Bezstarostná jazda (1969). Časť tohto albumu neskôr samplovali hip-hopoví umelci ako MF Doom a Madlib.



Zdroj: TASR

Mečiarova kurvička je butatót

 Mečiarova kurvička je butatót


 
ČESKÝ PREMIÉR FIALA....PARTNER, ALEBO PROTIVNÍK?


Premiér Fico sa na konferencii Svätopluk vo svojom 20-minútovom prejave okrem iného vyjadril, že by bolo najlepšie, ak by o vzťahoch Slovákov a Čechov na tom podujatí hovoril so svojím partnerom, českým premiérom. Ten tam však nebol....zároveň dodal, že by sme už nemali príliš veľa a stále dookola hovoriť o tom, ako sa máme radi, lebo potom to už začína byť podozrivé.


Tí, ktorí ma ako politického komentátora poznajú už viac ako tridsať rokov vedia, že som od samého začiatku patril k aktívnym verejným zástancom rozdelenia spoločnej federácie s Čechmi. Súčasnosť naďalej názorne ukazuje, že to bol správny názor. Nikdy som si neidealizoval vzťahy Čechov a Slovákov, okrem iného aj pre vlastné osobné zážitky a skúsenosti. Čechov jednoducho beriem tak, ako ktorýchkoľvek iných cudzincov - čiže so štandardnou slovenskou kultúrou úcty a primeranou nesubmisívnou zdvorilosťou k ľuďom zo zahraničia, ako k všetkým ostatným cudzím štátnym príslušníkom z iných krajín. Netrpím v tomto smere žiadnym komplexom brata.


Prv než prejdem k niektorým osobným zážitkom a spomienkam, lebo ak už som sa o nich zmienil, mal by som ich aspoň stručne spomenúť, kľúčovou otázkou pre túto chvíľu pre mňa je, či je český premiér Petr Fiala naozaj Ficovým partnerom, alebo je skôr jeho protivníkom. Slovo "partner" sa samozrejme používa aj v širšom zmysle ako "kolega", ak je ale niekto mojím partnerom - politickým, obchodným, alebo aj životným - tak by sa podľa toho mal aj partnersky správať. Fiala sa však už dva roky správa inak, a z jeho strany cítiť voči slovenskému premiérovi skôr akúsi chladnú, odmeranú a povýšeneckú animozitu. Aj preto česká vláda pod jeho vedením prerušila pravidelné rokovania s vládou Slovenskej republiky, vedenou premiérom Ficom. Takto sa ale správa skôr protivník než partner. A nielen Fiala, ale aj viacerí iní, napríklad v týchto dňoch aj radikálny český europoslanec Zdechovský. Toto majú byť "partneri"? Nie, to sú politickí protivníci, a v tomto zmysle má Robert Fico bohužiaľ pravdu v tom, aby sme si nenahovárali donekonečna ako sa máme navzájom radi. Podľa mňa sme navyše iní - česká a slovenská mentalita sú v mnohom odlišné. Ukazuje sa to najmä vo vypätých situáciách. Je fajn ak majú bežní ľudia dobré medziľudské, priateľské a rodinné vzťahy s Čechmi, to je v poriadku - ale pražská politická reprezentácia neraz trpí krajne nepríjemným tradičným komplexom staršieho brata. Na škodu našich vzájomných susedských vzťahov.
A teraz osobné zážitky a poučenia z nich. Mal som desať rokov a na chate pri Richňavskom jazere v Banskej Štiavnici som sa chcel pridať v hre s malými loďkami pri vode k asi o dva roky starším chlapcom z Čiech.... reakcia: "Jdi pryč ty blbej Slováku". Vtedy som si prvý raz ako dieťa uvedomil, že som Slovák, navyše "blbej". Zarážajúce pri pohľade späť po viac ako šesťdesiatich rokoch je, že tí ľudia - tá rodina - boli zo Šumperka, teda z Moravy, a dovolili si takto zareagovať na Slováka, ktorý tam bol doma. Keď som sa ako osemnásťročný vracal z Ústí nad Labem z koncertu skupiny Fešáci a prestúpil na vlak v Prahe, krátko na to, ako rýchlik vyrazil z Prahy, ma z vedľajšieho kupé ľudia obvinili z krádeže invalidného dôchodku spolucestujúceho v ich kupé vo výške 700 Kčs. Dokonca mi tí dospelí ľudia vliezli do môjho vaku a aj do peňaženky, v ktorej som mal svojich študentských osemdesiat korún. Otrasné! Pred Brnom som im do ich kupé išiel navrhnúť, aby sme v Brne vystúpili a šli spoločne na staničnú políciu... "Hele, nic se neděje, jo? Ty peníze se už našli, tak buď v klidu, ten pán je našel v jiný kapse....". Do smrti na ten otrasný zážitok nezabudnem a nikdy viac som do Prahy necestoval. Stačilo! Na trojtýždennom letnom zájazde slovenského autobusu v Taliansku pri mori nás v roku 1981 neskutočne urážal nahlas český herec Víťa Černý - od začiatku ako autobus vyrazil z Bratislavy.
Keď toho už bolo v hoteli v Senigalii dosť a pri obede sa z nás päťdesiatich znovu vysmieval, že "To jste vy Slováci všechno samej Maďaaaaar", nevydržal som to a nahlas na celú jedáleň som si to od neho na mieste ostro vyprosil s tým, že na Slovensku bol po stáročia iný útlak ako nemecký v Čechách, takže by si nás Slovákov mal vážiť, že po takom niečom vieme aj po slovensky. Zožal som potlesk a český herec od toho trápneho momentu prestal s poznámkami na adresu Slovákov a dokonca sa nám ospravedlnil. Neberiem nikomu jeho dobré skúsenosti so spolužitia s Čechmi. Dúfam len a verím, že nik nemal také, aké som mal bohužiaľ ja.
Fialov povýšenecký postoj k Robertovi Ficovi ma po mojich skúsenostiach neprekvapuje.....
Michal Zöldy

Pamírko, aj za Teba je petícia, aby si išiel sedieť!

 Pamírko, aj za Teba je petícia,




 aby si išiel sedieť!




PODPORTE POLITICKÉHO VÄZŇA DANNYHO KOLLÁRA
Prípravný výbor Festivalu za slobodu slova spúšťa verejnú petíciu na podporu politického väzňa Daniela Bombica alias Dannyho Kollára.
Pripojením svojho podpisu podporíte nielen jeho osobu, ale aj myšlienku slobody slova na Slovensku.
Ľukáš Pamír Machala

Prix Voltaire za boj za slobodu slova získali dvaja Bielorusi


Prix Voltaire za boj za slobodu slova získali dvaja Bielorusi





Laureátmi ceny Prix Voltaire - udeľovanej vydavateľom bojujúcim za slobodu prejavu - sa tento rok stali dvaja Bielorusi, ktorí ušli pred represiami vo svojej krajine a pôsobia v exile. Informovala o tom agentúra Reuters, píše TASR.
Porota ocenila vydavateľa a básnika Dmitrija Stroceva (v bieloruštine Dzmitryj Strocav), ktorý bol počas masových demonštrácií v roku 2020, keď demonštranti po sporných voľbách žiadali odstúpenie Západom neuznaného prezidenta Alexandra Lukašenka, zadržaný a uväznený. V súčasnosti pôsobí v Berlíne.
Spolu so Strocevom dostala Voltairovu cenu aj Nadzia Kandrusevičová, ktorá založila vydavateľstvo Koska zamerané na detskú literatúru a preklady do bieloruštiny.
James Taylor z Medzinárodnej asociácie vydavateľov v rozhovore pre agentúru Reuters objasnil, že dvojica bieloruských vydavateľov bola ocenená za osobné riziko, ktoré podstúpili, a za prínos k uchovaniu bieloruského jazyka.
V telefonickom rozhovore pre Reuters 62-ročný Strocev povedal, že prodemokratické protesty pred piatimi rokmi vyvolali v Bielorusku príval básnickej tvorby. Ako represie silneli, básnici odstraňovali svoje diela z internetu, pretože sa báli, že by mohli ohroziť nielen seba, ale aj kohokoľvek, kto ich komentoval alebo klikol na ikonku „páči sa mi to“.
Stroceva v októbri 2020 zatkla bieloruská KGB – jej agenti mu nasadili putá, naložili ho do minibusu s vrecom na hlave, vypočúvali ho a odsúdili na dva týždne väzenia za účasť na nepovolenej demonštrácii. Po prepustení bol ešte dvakrát nakrátko zadržaný a nejaký čas žil v utajení. Do exilu odišiel v roku 2021. V Berlíne založil malé vydavateľstvo Hochroth Minsk ako platformu pre básnikov tzv. neúspešnej revolúcie.
Na knižnom trhu v Bielorusku, ktorému dominujú knihy vydávané v ruskom jazyku a prísne regulácie, boli publikácie vydavateľstva založeného Kandruševičovou po prezidentských voľbách v roku 2020 zhabané a jeho kancelárie zatvorené. Od roku 2022 Kandrusevičová pokračuje vo svojej práci v exile - momentálne žije v Poľsku.
Podobne ako Kandrusevičová sa aj Strocev angažuje v podpore bieloruského jazyka, ale vydáva aj básnikov píšucich po rusky, poľsky, v jidiš alebo po nórsky.
Ruština je v Bielorusku dominantným jazykom už od čias Sovietskeho zväzu, a preto je samotné hovorenie a písanie v bieloruštine aktom odporu, tvrdí Strocev.
Podľa Kandrusevičovej Voltairova cena „potvrdzuje nielen význam vydávania a prekladu kníh pre deti, ale aj vieru v tichú silu slov – otvárať srdcia, formovať mysle a stavať mosty medzi jazykmi, kultúrami a generáciami,“ informoval Reuters.


Zdroj: TASR

Neofašitka, áno. Krava, áno. A vy ste gdo?

 Neofašitka, áno. Krava, áno. 

A vy ste gdo?



Neofašista Tóth patrí do basy. Ku Marianovi

 Neofašista Tóth patrí do basy




Ku Marianovi

Euro-hnedý nos Lajo Ódor

Lajo Ódor sa nechal počuť, že „ak chceme mať na Slovensku zamestnanosť a slušné mzdy, nie je dobré mať Nemecko za nepriateľa“. Musíme si jeho výrok rozobrať, pretože ide o dôkaz absolútnej ekonomickej aj geopolitickej dezorientácie človeka, čo bol hlavným ekonómom NBS a dokonca aj tretím premiérom princeznej Čaputovej. Tragédia.

Je pravda, že Nemecko je najväčším obchodným partnerom Slovenska. Aj z hľadiska objemu investícií, aj z hľadiska obchodnej výmeny. Je však prostým ekonomických faktom, že na Slovensku investujú súkromné spoločnosti z Nemecka, nie nemecký štát. Lajo Ódor je predsa fanúšikom neviditeľnej ruky trhu. Azda by mal vedieť, že politické vzťahy Bratislavy s aktuálnym Führerom, okupujúcim Willy-Brand-Straße 1 v Berlíne, nemajú žiaden vplyv na vzťahy slovenskej ekonomiky s koncernmi, ako sú Volkswagen, Allianz, Winkelmann Group, Vaillant, Rheinmetall, Schaeffer či šesťsto ďalších nemeckých firiem investujúcich na našom území.

Teraz sa pozrime na geopolitické súvislosti výrokov progresívneho esa Laja Ódora. Zjavne sa mu totiž nepáči, že premiér Robert Fico a zvyšok vládnej koalície nestojí v úslužnom predklone pred Führerom vznikajúcej štvrtej ríše Merzom. Nie je to vôbec prekvapujúce, lebo také euro-hnedé nosy, akým je aj Lajo, sa v zahraniční nedokážu správať inak. Len v predklone kade-tade nosy strkať.

Každý príčetne uvažujúci človek však chápe, že je geopolitickým záujmom Slovenska, aby sa v Berlíne čím skôr rozpadla Führerova vláda. Napríklad aj pod tlakom masových protestov proti vyčíňaniu moslimských hôrd či energetickému ožobračovaniu nemeckej populácie a masívneho priemyslu. V geopolitickom záujme Slovenska je posilňovať vzťahy s nemeckou AfD, ktorá je azda jedinou príčetnou stranou so zastúpením v Bundestagu.

Führer Merz ženie Nemecko a Európu do vojny s Ruskom. AfD má k Rusku realistický postoj. Führer Merz ženie nielen Nemecko, ale aj celú Európu do energetického otroctva a tým nevyhnutne aj ku kolapsu európskeho priemyslu. Ani vojna s Ruskom, ani energetické otroctvo a kolaps priemyslu nemôžu byť v záujme Slovenska. Preto je úplne v poriadku nemať družné vzťahy s Führerom Merzom.

Naopak, v záujme Slovenska je spájať sa všade v Európe s vlasteneckými a geopoliticky realistickými silami. Führer Merz je podpaľač. Rovnako ako Macron, Starmer a Tusk. Slovensko samotné nedokáže zabrániť diplomatickej, bezpečnostnej a ekonomickej katastrofe. Iba v spojení s vlasteneckými a realistickými silami v Európe sa to môže podariť.

Euro-hnedý nos Lajo to nikdy nepochopí, ale od neho to ani nik príčetný neočakáva.

Peter Tóth, agent

2. 6. 2025

Ešte väčšia ruská sviňa

 Ešte väčšia ruská sviňa


UKRAJINCI ZABILI MIER - RUSKÁ ODVETA BUDE STRAŠNÁ 

Nalejme si čistého vína. Ukrajinský útok na ruské letisko prakticky zhruba na rok až dva roky pochoval akékoľvek šance na mierovú dohodu. Ako môže byť niekto až takýto hlúpy?

1. Podľa mojich informácií to v Rusku vrie. Ľudia žiadajú Putina o brutálnu odvetu. A obávam sa, že odveta naozaj brutálna bude. 

2. Každý, kto si želal mier, po hlúpom dronovom útoku preklína Zelenského aj Západ. 

3. Len kvôli tomu, aby si ukrajinskí neonacisti a ich západní spojenci mohli zopár hodín výskať od radosti teraz zomrie nespočet Ukrajincov a vojnu to predĺži o celé mesiace, možno roky. 

4. Na čo to bolo dobré? Len na eskaláciu vojny. O nič iné nešlo. Zbrojovky nechcú, aby im vyschli kohútiky a ich agenti vo vládach zapadných krajín na čele s Merzom robia všetko pre to, aby mier nikdy nebol. 

5. Ostáva len veriť, že Rusi majú viac rozumu ako Západ a že ruská delegácia do Istanbulu nielen príde, ale bude ďalej reálne pokračovať v mierových rozhovoroch. Otázka je, prečo by to po tomto útoku robili?

6. Treba si uvedomiť, že Rusko má teraz podľa svojej bezpečnostnej stratégie oprávnenie na použitie jadrových zbraní - toto chcel Zelenskyj? 

7. Zelenskyj sa kompletne zbláznil, Merz je úplne nepríčetný a Macron si po fackách od manželky zjavne potrebuje trochu opucovať ego. 

8. A tak títo pomýlení chlapčekovia ženu svet do tretej svetovej. Jeden urobí všetko pre komediálny efekt, druhý sa hrá na nového silného nemeckého vodcu a tretí si rieši svoje komplexy menejcennosti. Toto je dnes Západ - preboha 🤷

9. Prepáčte, ale ja som bol v Rusku a rozprával som sa so špičkami štátu. Západ a ich ukrajinskí lokaji nemajú šajnu, aké strašné robia chyby. A aké to môže mať následky. Aj na nás.

10. V Rusku doteraz existovali politické sily, ktoré si želali zachovanie Ukrajiny ako štátu a mali prevahu nad radikálmi. 

11. Po tomto šialenom útoku na Rusko bude sama existencia Ukrajina vnímaná ako priame ohrozenie ruských existenčných záujmov.

12. Západu sa to môže nepáčiť, môže hundrať, môže moralizovať. Ale jediné, čo dosiahli týmto útokom na Rusko, je to, že v Rusku definitívne prehodnotia to, ako vedú túto vojnu. 

13. Doposiaľ to bola konvenčná vojna. Limitovaná na Ukrajinu a jej vojenské ciele. Modlime sa všetci, aby sa z toho nestala totálna vojna. 

14. Toto bola chyba. Strašná chyba. Len úplný idiot, ktorý si želá ukončenie života na planéte, sa z toho môže tešiť 🤦

15. Keď príde ruská reakcia - a ona príde - tak budú všetci liberáli na Západe moralizovať. A ja im akurát tak odkážem, že si za to môžu sami, lebo sú tupí. Nekonečne tupí.

Zabili mier. Nie Rusi, ale oni. Zabili mier.
Ľuboš Kokot Blaha 

Zomrela Eva Borušovičová

Zomrela Eva Borušovičová


Vo veku 55 rokov zomrela slovenská spisovateľka, scenáristka a režisérka Eva Borušovičová. TASR to potvrdila STVR.
Borušovičová bola tiež pedagogičkou na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, kde vyštudovala scenáristiku a potom réžiu.
Režírovala filmy Modré z neba, Amálka, ja sa zbláznim a Vadí nevadí. Podľa jej scenára bol nakrútený film Jánošík. Pravdivá história. Jej tvorbu si mohli pozrieť diváci aj na divadelných doskách.


Zdroj: TASR

Stanovisko televízie Markíza k aktuálnej situácii

 Stanovisko televízie Markíza 

k aktuálnej situácii


Televízia Markíza dnes obdržala tri výpovede pracovníkov redakcie spravodajstva, medzi nimi aj od redaktorky Gabriely Kajtárovej.

TV Markíza rozhodnutie o ich odchode rešpektuje a je pripravená ponúknuť im ukončenie spolupráce vzájomnou dohodou. V súlade so svojím predchádzajúcim vyhlásením im nebude klásť žiadne prekážky a umožní im korektný odchod.

Vedenie TV Markíza však kategoricky odmieta argumenty, ktorými pracovníci svoje výpovede odôvodňujú. Dôvodom na odchod nemôže byť presvedčenie, že individuálne osobné názory a postoje by mali určovať štruktúru a dramaturgiu vysielania. Zodpovednosť za obsah vysielania je nedeliteľná a nesie ju výlučne manažment televízie.

TV Markíza zároveň považuje za neprijateľné, aby ktokoľvek z jej moderátorov či iných tvárí na obrazovke, ktorí sa tešia vysokej dôvere a pozornosti verejnosti, zároveň vystupoval spôsobom, ktorý poškodzuje vlastného zamestnávateľa a znevažuje prácu celého tímu.

Spravodajstvo TV Markíza je plne nezávislé a vyvážené, čo potvrdzujú všetky analýzy renomovaných organizácií, ktoré má manažment televízie k dispozícii. Dôraz na pestrejší a rôznorodejší obsah spravodajstva sa zároveň odráža v náraste trhových podielov Televíznych novín, ktoré dosahujú najvyššie hodnoty za posledných päť rokov.

TV Markíza nikdy nedopustila – a ani nedopustí –, aby sa jej spravodajstvo stalo nástrojom ktorejkoľvek zo súperiacich politických strán.

Všetkým odchádzajúcim pracovníkom vedenie TV Markíza ďakuje za odvedenú prácu a praje im veľa úspechov v ďalšom pôsobení.

Ruská sviňa

Ruská sviňa




VÁŽENÝ PÁN MERZ, NEŽIJEME V ROKU 1939, ABY NÁS TU NIEKTO Z BERLÍNA ZASTRAŠOVAL 🇸🇰🇷🇺


Som plný dojmov z Venezuely, ale musím sa vyjadriť k tomu, čo sa deje na Slovensku a v Európe - tu už niekomu naozaj hrabe 🤷

1. Najhlúpejší poslanec Európskeho parlamentu Zdechovský, z ktorého si robia srandu už aj bruselské upratovačky, vedie nejakú vraj kontrolnú misiu na Slovensku a tu z toho niekto robí akože tému. A prečo?

2. Koho preboha zaujíma nejaký zakomplexovaný český pravičiar? Koho zaujíma nejaká bezvýznamná partia europoslancov? 

3. Nemajú voči Slovensku žiadne právomoci, takýchto kontrolných misii sa organizuje desiatky kade-tade, chlapci a dievčatá potrebujú diéty, to je celé.

4. Čudujem sa každému, kto sa so Zdechovským stretne, ja by som toho nímanda úplne ignoroval, veď on v Bruseli zaujíma jedine tak miestne komáre - lebo tie cicajú všetko, ešte aj Zdechovského.

5. Ešte hlúpejšie ako Zdechovský - a to je fakt čo povedať - pôsobia vyjadrenia nemeckého kancelára Merza, že ak Slovensko nebude dostatočne protiruské, tak nám zoberú eurofondy.

6. Neviem, kde Herr Merz našiel v Lisabonskej zmluve možnosť odobrať eurofondy za zahraničnú politiku členského štátu, ktorá nespadá do kompetencie Bruselu ani v najmokrejších snoch euroúradníkov 🤷

7. Je smutné, že nemecký kancelár netuší nič o tom, aké má EÚ právomoci. Haló, to fakt nemáte v Berlíne aspoň nejakých poradcov, keď už neviete úplné základy, vážený?

8. To nejde, že sa mi nepáči, že Slovensko či Maďarsko nechcú vojnu, tak si vymyslíme nejaké problémy s právnym štátom a účelovo im zoberieme peniaze - takto to nefunguje ani v Zimbabwe. 

9. Chápem, že Merz sa chce po fiasku so svojou voľbou za kancelára vytiahnuť a hrá to akože na tvrďáka, ale ak chce z Nemecka robiť diktátora v nasilu zjednotenej Európe, len pripomínam, že už tu taký jeden bol. A nedopadol dobre.

10. A keď sme už pri Merzovi, tak jeho agresívna politika voči Rusku ženie svet do tretej svetovej vojny. Najnovšie nemecké zbrane môžu útočiť na ruské územie. Dočista preskočilo?

11. Je len otázkou času, kedy začnú ruské zbrane opätovať túto agresiu. A ja som fakt zvedavý, čo bude potom rozprávať tuná nemecký Rambo - veď to je čisté šialenstvo, čo pácha.

12. Západní lídri si naozaj myslia, že na Ukrajine rozdávajú karty? Trump si myslí, že luskne a Putin bude skákať? 

13. Merz si myslí, že Nemecko dnes ešte niečo v geopolitike znamená? Kedy konečne začnú brať Rusko vážne? Veď sú na smiech 🤦

14. Rusko stanovilo jasné požiadavky. Practe sa z Ukrajiny, západní imperialisti a bude mier. Veľmi jednoduché. 

15. Vo Venezuele stretávam politikov z celého sveta a nikto tu nechápe, čo to dnešná vojnová Európa stvára - zo Západu sa zdvíha žalúdok každému, kto má ešte štipku zdravého rozumu. 

Slovensko si pôjde ďalej svojou mierovou cestou. Uz nie je rok 1939, aby nás tu z Berlína niekto zastrašoval. Zabudnite ✊
Ľuboš Kokot Blaha

1. 6. 2025

Obaja ujdite do Bieloruska. Začíname s vysťahovaním

 Obaja ujdite do Bieloruska

Začíname s vysťahovaním


„V súvislosti s Vašimi otázkami možno uviesť, že úlohou SIS nie je monitorovať osoby, ktoré nepredstavujú bezpečnostnú hrozbu pre Slovenskú republiku. Pokiaľ má pán Zdechovský pretrvávajúce preludy, odporúčam mu vyhľadať odbornú pomoc.”
Pavol Gašpar, Riaditeľ Slovenskej informačnej služby


MEDIA NEWS

MEDIA NEWS



Predseda českého opozičného hnutia ANO Andrej Babiš neuspel so svojím dovolaním na Najvyšší súd proti rozsudku, na základe ktorého sa musí ospravedlniť novinárke Pavle Holcovej. Pred troma rokmi Babiš zdieľal na svojom profile na Facebooku koláž s fotkou novinárky s nepravdivým tvrdením, čo doplnil komentárom „Prišlo Whatsappom“. Babiš argumentoval, že išlo o satiru. Informuje o tom web Novinky.
Príspevok zdieľal Babiš na začiatku apríla 2022. Okrem fotky novinárky tam bolo aj tvrdenie, že pokiaľ bude predseda hnutia ANO kandidovať na prezidenta, objaví sa naň týždeň pred voľbami špina v réžii Georgea Sorosa. „Ak by sa Babiš opovážil kandidovať na prezidenta, tak už je dávno s pánom Sorosom dohodnuté, že na neho týždeň pred voľbami zase našijeme nejakú nepravdivú špinu. Minule to zabralo. Pán Soros bol veľmi spokojný," stálo v príspevku. Šéfredaktorka webu Investigace.cz Holcová však nič podobné nepovedala.
„Aj satira sa musí zakladať aspoň na minimálnom reálnom základe a malo by byť jasné, že ide o satiru," povedala sudkyňa Hana Tichá. „Príspevok sa nezakladal ani na minimálnom pravdivom základe, z jeho formy ani kontextu nebolo zrejmé, že ide o satiru," dodala. Podľa Najvyššieho súdu tak Babiš neoprávnene zasiahol do cti a vážnosti novinárky v jej profesijnej aj súkromnej sfére.

©2025, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry.




Pesničková súťaž Eurovízia potvrdila svoje postavenie najväčšej televíznej hudobnej akcie na svete. Podujatie v roku 2025 sledovalo 166 miliónov divákov v 37 krajinách, uviedli v stredu organizátori, informuje AFP.
Tohtoročný 69. ročník vo švajčiarskom Bazileji prilákal o tri milióny divákov viac ako minuloročná súťaž vo švédskom Malmö, uviedla Európska vysielacia únia (EBU). Únia uviedla, že Eurovízia zaznamenala výrazný nárast účasti mladých ľudí, keď si ju naladilo rekordných 60 percent divákov vo veku 15 až 24 rokov.
Vo finále 17. mája zvíťazil 24-ročný Rakúšan JJ, vlastným menom Johannes Pietsch, so skladbou „Wasted Love“, v ktorej sa miešajú techno-beaty s opernými vokálmi. „Tohtoročná pesničková súťaž Eurovízia opäť ukázala svoju mimoriadnu silu spájať milióny ľudí na rôznych kontinentoch prostredníctvom radosti z hudby a spoločnej oslavy,“ povedal riaditeľ Eurovízie Martin Green.
Hlasovalo sa v 146 štátoch. Najviac divákov mimo Európy sa zapojilo v Spojených štátoch, Kanade, Mexiku, Spojených arabských emirátoch a v Juhoafrickej republike.
Podiel divákov vo Fínsku a vo Francúzsku (40 percent) bol najvyšší v histórii Eurovízie. Najvyššia priemerná sledovanosť bola v Nemecku s 9,1 miliónmi divákov. Ide o najlepšie čísla od roku 2016, uviedla EBU.
Na Instagrame bolo zaznamenaných 969 miliónov zobrazení a na TikToku 748,5 milióna zhliadnutí. Po víťazstve JJ sa na budúci rok bude podujatie konať v Rakúsku.





Bývalý líder írskej republikánskej strany Sinn Féin Gerry Adams v piatok vyhral súdny spor proti stanici BBC a získal odškodné vo výške 100.000 eur. Dôvodom bola reportáž, ktorá obsahovala obvinenia z jeho údajného zapojenia do vraždy britského špióna. TASR o tom informuje podľa agentúr AP a AFP.
Adams zažaloval britskú verejnoprávnu televíziu za tvrdenie v dokumentárnom programe Spotlight a internetovom článku o tom, že dal konečný súhlas na zabitie Denisa Donaldsona, dlhoročného predstaviteľa Sinn Féin. Ten v roku 2005 priznal, že pracoval pre britskú spravodajskú službu. O štyri mesiace neskôr ho zastrelili na jeho chate na írskom vidieku.
V programe BBC odvysielanom v septembri 2016 anonymný zdroj tvrdil, že streľbu schválilo politické a vojenské vedenie Írskej republikánskej armády (IRA) a že Adams mal „posledné slovo“. Adamsova osoba a Sinn Féin je spájaná práve s IRA. Bývalý líder republikánskej strany svoju účasť popiera a toto obvinenie označil za ťažké ohováranie.
Porota v Dubline rozhodla, že relácia obsahovala ohovárajúce tvrdenia. Sedemdesiatšesťročný Adams už skôr vyhlásil, že v prípade výhry venuje získané odškodné na "dobré účely".
Gerry Adams je jednou z najvplyvnejších postáv desaťročia trvajúceho severoírskeho konfliktu a mierového procesu. V rokoch 1983 až 2018 viedol stranu Sinn Féin.





Kirgizské orgány v piatok nariadili vziať do vyšetrovacej väzby dvoch nezávislých novinárov, ktorí sú obvinení z výzvy na masové nepokoje. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej ide o ďalší prejav obmedzovania slobody slova v tomto stredoázijskom štáte, píše TASR.
Súd v hlavnom meste Biškek v piatok rozhodol, že kameramani Alexandr Alexandrov a Žomart Duulatov budú vo väzbe najmenej do 21. júla, kým bude prebiehať vyšetrovanie. Za výzvy na protivládne nepokoje im hrozí najmenej päť rokov väzenia. Svoju vinu priznali, uviedol po pojednávaní pre agentúru AFP ich právnik Nurbek Sadykov, ktorý napriek tomu verí, že ide o omyl a jeho mandanti budú oslobodení.
Obaja novinári spolupracovali s nezávislým médiom Kloop - protikorupčným a investigatívnym online webom financovaným prevažne západnými darcami, ktorý úrady minulý rok postavili mimo zákona a rozpustili.
AFP s odvolaním sa na Kloop doplnila, že za posledné tri dni bezpečnostná služba GKNB zadržala šesť osôb z médií, z ktorých štyri boli následne prepustené.
Kirgizsko bolo dlho považované za najslobodnejšiu a najdemokratickejšiu krajinu v stredoázijskom regióne, kde sú autoritárske režimy pomerne častým javom, píše AFP. Skupiny na ochranu práv v Kirgizsku však v posledných rokoch čoraz viac kritizujú zásahy proti médiám a občianskej spoločnosti. Amnesty International napríklad uviedla, že prípady zadržania novinárov v Kirgizsku sú súčasťou zintenzívňujúcej sa kampane proti médiám, ktoré sa odvážia informovať o korupcii a zneužívaní moci.
Aj keď Kirgizsko - ktoré má blízko k Rusku aj Číne - v posledných rokoch kleslo v rôznych rebríčkoch monitorujúcich stav občianskej slobody a slobody tlače, prezident Sadyr Džaparov odmieta obvinenia z oslabovania demokracie v krajine.


Copyright © TASR 2025

NEDEĽNÉ RAŇAJKY A REZNE S KÁVOU

  NEDEĽNÉ RAŇAJKY A REZNE S KÁVOU




Hosťom v relácii Politika 24 bude v nedeľu o 10:00 prezident Peter Pellegrini








Relácia V politike už v nedeľu o 11:00 na ta3


Hosťami Braňa Krála budú:
  • Robert Kaliňák (Smer-SD)
  • Milan Majerský (KDH)


Diskutovať budú na tieto témy:

✔ Správa prezidenta o stave republiky
✔ Vyjadrenia kancelára Merza a reakcie slovenských politikov
✔ Misia poslancov Európskeho parlamentu na Slovensku
✔ Ako sa poslanci postavia k transakčnej dani, zmene Ústavy a vetu prezidenta
✔ Aktívne zálohy/národné obranné sily a výstavba nemocnice v Prešove a v Bratislave
✔ Bude Peter Kažimír pokračovať ako guvernér NBS aj po vypršaní mandátu po 1.6.? Je v koalícii dohoda?

STVR O 5 minút 12

  • Tibor Gašpar (Smer)
  • Michal Šimečka (PS)




Kým opozícia našla v správe prezidenta aj pozitíva, premiér hovorí o nevyváženosti pri zahraničnom smerovaní – odkláňame sa od Západu? Návšteva z Bruselu odchádza s pochybnosťami o transparentnosti využívania eurofondov – je korupcia stále problémom Slovenska?
O týchto a ďalších aktuálnych témach bude moderátorka Karolína Lacová diskutovať v relácii Na telo už túto nedeľu, 1. júna 2025, s hosťami:Rudolf Huliak (Národná koalícia), minister cestovného ruchu a športu
Zuzana Mesterová (Progresívne Slovensko), poslankyňa NR SR
Relácia Na telo sa tradične vysiela v nedeľu o 13:00 hod. na obrazovkách TV Markíza.

31. 5. 2025

Dnes na Bóriku

Dnes na Bóriku


 

Zomrel Alf Clausen

Zomrel Alf Clausen




Vo veku 84 rokov zomrel vo štvrtok americký skladateľ Alf Clausen, ktorého hudba 27 rokov tvorila základný sprievod k televíznemu animovanému seriálu Simpsonovci. Dvojnásobný držiteľ ceny Emmy skonal vo svojom dome v Los Angeles po približne desaťročnom boji s Parkinsonovou chorobou, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AP.
Al Jean, jeden z prvých scenáristov Simpsonovcov, ktorý bol v 90. rokoch jednou z kľúčových tvorivých osobností seriálu, na platforme X uviedol, že „Clausen bol neuveriteľne talentovaný človek, ktorý pre Simpsonovcov urobil veľmi veľa“.
Zatiaľ čo ústrednú pieseň seriálu skomponoval Danny Elfman, Clausen sa k tímu seriálu spoločnosti Fox, ktorý vytvoril Matt Groening, pridal v roku 1990 a až do roku 2017 zabezpečoval v podstate všetku jeho hudbu. Zložil takmer 600 partitúr a dirigoval 35-členný orchester, ktorý ju nahrával v štúdiu.
Jeho kolegovia tvrdili, že jeho hudba je kľúčovou komediálnou zložkou seriálu, ale Clausen bol presvedčený, že najlepším spôsobom, ako podporiť gagy Homera, Marge, Barta, Lisy a mnohých ďalších kreslených postáv, je urobiť hudbu čo najpriamejšou.
„Pre skladateľa je to práca snov. Matt Groening mi veľmi zavčasu povedal: ‚Nie sme kreslený film. Sme dráma, kde sú postavy animované. Chcem, aby si to poňal ako drámu,‘“ uviedol Clausen v roku 1998 pre magazín Variety. Groening ho v rozhovore z roku 1996 označil za „jeden zo skrytých pokladov tejto šou“.
Clausen, ktorý sa podieľal aj na hudbe k televíznym seriálom Mesačný svit či ALF, bol nominovaný celkovo na 30 cien Emmy, z toho 21-krát za Simpsonovcov. Dvakrát vyhral - v rokoch 1997 a 1998. Získal tiež päť ocenení Annie, ktoré sa udeľujú za prácu v oblasti animácie vo filme a televízii.
Clausen sa narodil v Minneapolise a vyrastal v Jamestowne v Severnej Dakote. V roku 1966 absolvoval štúdium na Berklee College of Music v Bostone a presťahoval sa do Los Angeles, kde začal hudobnú kariéru. V 70. rokoch pôsobil ako hudobný režisér vo viacerých televíznych programoch vrátane Donny & Marie.
Zo seriálu Simpsonovci ho prepustili v roku 2017 v rámci znižovania nákladov, čo pobúrilo jeho spolupracovníkov i fanúšikov. Clausena nepožiadali, aby zložil hudbu k celovečernej snímke Simpsonovci vo filme (2007). Tvorcovia touto úlohou poverili nemeckého skladateľa Hansa Zimmera.


Zdroj: TASR

Ľuboš Blaha patrí do väzenia

 Ľuboš Blaha patrí do väzenia



























KEĎ SA SPOJA ĽAVICOVÍ AJ PRAVICOVÍ PATRIOTI ❤️

Pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica sa dnes koná medzinárodná konferencia, kde budem mať tú česť vystúpiť v paneli Debata intelektuálov.

1. Profesor Petr Drulák a jeho hnutie Svätopluk robí maximum pre rozvoj slovensko-českých vzťahov a za to mu patrí veľká vďaka.

2. Aj Fiala so svojimi Lipanskými a Zdechovskými robí maximum - pre to, aby naše vzájomné vzťahy zlikvidovali.

3. To sa im nikdy nepodarí - Slováci a Česi sú bratské národy a tak, ako normálni Slováci pohŕdajú bratislavskou kaviarňou, tak normálni Česi pohŕdajú tou pražskou.

4. Mňa len mrzí, že dnes nebudem môcť dôjsť na Dostižku v Petržalke, kde Smer poobede organizuje akciu pre deti pri príležitosti MDD.

5. Môj Adamko má dnes zase turnaj Kung Fu, a to si nemôžem nechať ujsť. Rodinka na prvom mieste ❤️

6. Večer si odbehnem na konferenciu, veľmi sa teším, že sa zase stretnem s Ilonkou Švihlíkovou, do ktorej knižky som nedávno prispel kapitolou o odvrátenej stránke globalizácie.

7. Je dobre, že spolu ľavicoví aj konzervatívni patrioti komunikujú - musíme sa spoločne postaviť neoliberálom a globalistom.

8. Kým konzervatívci asi budú dávať prednosť Levovi XIII. a jeho Rerum Novarum, my ľavičiari naopak Marxovi či Che Guevarovi.

9. Na konci dňa sa však vieme zhodnúť na tom, že liberálny model kapitalizmu je nespravodlivý a ubíja národy aj bežných pracujúcich ľudí.

10. Petr Drulák hovorí o zmene režimu a ja s ním plne súhlasím - takto to ďalej nejde, neoliberálna ekonomika aj liberálna demokracia narazili na svoje hranice. Veľa o tom píšem vo svojich knihách Lenin a 21.storočie, Che či Antiglobalista.

11. Ale to samozrejme naša provinčná liberálna akože inteligencia nedokáže absorbovať - oni nečítajú už ani vlastné knihy, nieto knihy svojich kritikov. Až tak sú na tom zle.

12. Ja som najväčším osobnostiam liberalizmu venoval celé kapitoly vo svojich knihách, od Nozicka až po Hayeka. Oni si nevedia prečítať ani Marxa.

13. Ale hlavná vec, že predstierajú, že sú strašní intelektuáli - týždeň si neumyjú vlasy, prrehodia cez krk fešný šálik a už si myslia, že sú profesori filozofie.

14. Minule som narazil na čarovný termín nejakého pravicového bloggera - že predikčné čítanie.

15. Recenzoval moje knihy, ale dopredu upozornil, že žiadnu nikdy nečítal. Vraj netreba, lebo on vie predikovať, čo v nich je a tak ich vie kritizovať aj bez čítania 🤣

Sem to dopracoval liberalizmus na Slovensku. Želám úprimnú sústrasť 😉
Ľuboš Kokot Blaha

Pravá tvár svine

 Pravá tvár svine




PRAVÁ TVÁR SIONIZMU 🇮🇱

Desiatky zabitých a zmrzačených palestínskych detí denne. To je výsledok tzv. "vojenskej operácie" Izraela proti hnutiu Hamas.
Sionisti sú rovnaké neľudské bytosti, akými boli nacisti. Nevidím absolútne žiadny rozdiel. Tak čo, presstitúti zo Sme, N-ka, aktualít, Markízy či Jojky... táto genocída vám nevonia, však? Vy ju asi skôr podporujete, keď o utrpení civilistov v pásme Gazy a bezprecedentnej vyhladzovacej vojne sionistov toľké mesiace tupo MLČÍTE alebo prekrúcate fakty.
Hlavné, že sa obúvate do mňa, že vraj kradnem za asistencie polície sochy.... prečo asi? Lebo vám ľudia ako ja, čo ukazujú druhým PRAVDU nesedia do krámu, však?

SLOBODU PALESTÍNE ❣️🇵🇸
ZÁNIK SIONIZMU !!!

Lukáš Pamír Machala

TO JE TV!

 TO JE TV!



Kapitáň, Krampusová a Momentálně retardovanej

 Kapitáň, Krampusová a Momentálně retardovanej

30. 5. 2025

Zomrela Loretta Switová

Zomrela Loretta Switová



Vo veku 87 rokov zomrela dnes americká herečka Loretta Switová, predstaviteľka majorky Margaret Houlihanovej zo seriálu MASH Informovala o tom agentúra AP. Úloha prísnej vrchnej sestry v poľnej vojenskej nemocnici v kórejskej vojne herečke vyniesla dve ceny Emmy,