VOĽBY ICH PREMILENÉ
Ako uviedla tlačová agentúra Associated Press, rezignácia ministra obrany USA Donalda Rumsfelda vyvolala oslavné reakcie na celom svete, s mnohými expresívnymi vyjadreniami toho istého pocitu - bol už najvyšší čas.
Od Paríža po Pakistan vyjadrovali v stredu politici, analytici aj obyčajní ľudia nádej, že prevzatie moci v Kongrese demokratmi a odchod bojového Rumsfelda by mohli prinútiť amerického prezidenta Georgea W. Busha k zmierlivejšiemu postoju ku krízam sveta. Komentáre hovoria o tom, že "kovboja" Busha to naučí pokore.
Taliansky premiér Romano Prodi povedal, že Rumsfeldova rezignácia podčiarkla hĺbku toho, čo sa v Amerike stalo, a nasledujúce dni ukážu, aký bude nový smer.
Rumsfeld bol vo svete nenávidený i obdivovaný za svoj postoj k Iraku, podporu Bushovej kontroverznej politiky, napríklad v otázke väzenia na Guantáname a pri metódach vyšetrovania.
Z úradu prezidenta Hamída Karzaja v Afganistane však zaznela ľútosť nad Rumsfeldovým odchodom.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan, ktorého konzervatívni republikáni niekedy kritizovali, vyjadril pripravenosť na spoluprácu s novým Kongresom v USA.
"Sme tu viac ako 60 rokov. Videli sme v USA veľa volieb a spolupracovali sme s víťazmi, či už boli demokratmi alebo republikánmi," povedal Kofi Annan a dodal, že OSN chce spolupracovať s novým Kongresom tak efektívne, ako spolupracovali s ostatnými.
Vyše 200 socialistických členov Európskeho parlamentu v osobitnom vyhlásení privítalo výsledok amerických kongresových volieb ako "začiatok konca šesťročnej nočnej mory sveta".
Venezuelský prezident Hugo Chávez, známy kritik Bushovej administratívy, povedal, že teraz by mal odstúpiť prezident.
Väčšina komentárov sa podľa AP zhodla v názore o začínajúcom sa konci vládnutia prezidenta Busha, ktorý pre prezidentské voľby v roku 2008 "neprichádza do úvahy".
Francúzske médiá sa vo štvrtkových vydaniach tiež venujú výsledkom amerických volieb. "Prezident Bush je krívajúca kačica. Vyčerpal svoj politický kapitál a má obmedzené množstvo možností,“ píše pravicové Le Figaro. Podľa denníka prišla pre Biely dom vhodná chvíľa "radikálne zmeniť prístup a zachrániť, čo sa dá, z plánu demokratizácie Blízkeho východu“. Noviny zároveň pripomínajú, že Bush sa bude musieť vzdať plánov na bombardovanie Iránu a "prezident by mal využiť politickú porážku na stiahnutie vojakov z Iraku“.
"Aj keď neokonzervatívci naďalej kontrolujú páky vo Washingtone vďaka viceprezidentovi Dickovi Cheneymu, sú prvými porazenými týchto volieb,“ píšu ľavicové noviny Libération. "Rumsfeldov nástupca nie je žiaden holúbok, no pod vedením bývalého štátneho tajomníka Jamesa Bakera spolupracuje na inej irackej politike,“ dodáva Liberation s odkazom na Roberta Gatesa, ktorý bol v rokoch 1991 až 1993 riaditeľom CIA.
Kresťanský denník La Croix považuje za zdravé, že "namyslenosť viesť jednostranne svet dostala lekciu skromnosti“.
Ekonomický denník La Tribune varuje víťazných demokratov, aby "sa nenechali pokúšať víťazstvom a túžbou po odplate“. Podľa denníka nie je stratégia "čelného stretu s exekutívou najlepším štartom boja o Biely dom o dva roky,“ uzatvára La Tribune.
Americkí voliči "potrestali" vo voľbách prezidenta Georgea W. Busha za neúspech vo vojne v Iraku, čím ho prinútili skloniť sa pred čerstvým politickým závanom a pripraviť sa na "post-bushovskú éru". Ako píše francúzsky ľavicový denník L'Humanite, porážka Bushových republikánov v utorkových voľbách bola spôsobená "fiaskom invázie do Iraku a jej dôsledkami".
Titulnej strane britského denníka Independent dominovala fotografia Busha s nadpisom: "To je vojna, hlupák", prevzatým z motta kampane demokratov z roku 1992, ktoré sa vzťahovalo k ekonomike. Moskovské noviny Izvestia napísali, že invázia do Iraku pod vedením USA sa "už pred dlhým časom stala nezmyselnou a zmenila sa na druhý Vietnam". Prvým jasným znakom, že Bush pochopil "úder", ktorý jeho strane uštedrili voliči, bola rezignácia ministra obrany Donalda Rumsfelda. Financial Times americkým voličom zatlieskal, lebo prinútili Bushovu vládu platiť za "nekompetentnosť a pohŕdanie právom a za pošpinenie americkej reputácie bahnom Blízkeho východu".
Zmena politickej klímy v USA podľa ďalších denníkov prinúti Busha počas zostávajúcich dvoch rokov jeho volebného obdobia ustúpiť z neokonzervatívnej ideológie a posunie ho viac do politického stredu. "Tieto voľby znamenajú porážku neokonzervatívnej ideológie, ktorej reprezentanti dominovali (americkej) spoločnosti a politickej debate", napísal stredoľavicový nemecký denník Berliner Zeitung. Handelsblatt vyhlásil, že "post-bushovská éra sa už začala". Podľa ekonomického denníka si o dva roky budú americkí voliči voliť nového prezidenta a keďže republikáni "už nechcú stratiť ďalšie teritórium... dokonca aj (Bushovi) priatelia ho budú tlačiť do stredovejších pozícií".
Španielske El Mundo a poľské noviny Rzeczpospolita naopak demokratom pripomínajú, že v roku 2003 inváziu do Iraku podporili. Podľa denníka Rzeczpospolita "obsahuje program demokratov priveľa pompéznej rétoriky, ale málo konkrétnych návrhov. "Naozaj nevieme, ako si demokrati predstavujú odchod USA z irackého močiara." Pravicový denník Daily Mail napísal, že Bush "môže do konca svojho volebného obdobia dokrívať" a jeho osud prirovnávajú k osudu jeho britského spojenca, premiéra Tonyho Blaira, ktorý by mal z postu odstúpiť do budúceho septembra.