30. 3. 2023

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


TheGuardian.com - Wikipedia

Spoločnosť Scott Trust, ktorá vlastní britský denník The Guardian, sa ospravedlnila za účasť zakladateľov tohto denníka na obchode s otrokmi a oznámila program na odškodnenie. TASR správu prevzala v utorok z webovej stránky The Guardian a agentúry DPA.
Ide to výsledok viacročného výskumného projektu, ktorý od roku 2020 preveroval možné historické spojenie medzi otrokárstvom a zakladateľmi The Guardian.
Tento denník založil v roku 1821 novinár a obchodník John Edward Taylor v reakcii na tzv. Masaker Peterloo - potlačenie protestu v priemyselnom meste Manchester. Denník sa pôvodne nazýval Manchester Guardian a v súčasnosti je pokladaný za ľavicovo-liberálny a progresívny, píše DPA.
Vedci z univerzít v mestách Nottingham a Hull zistili prepojenie Taylora a ďalších spoluzakladateľov s plantážami na ostrovoch pri pobreží USA či v oblasti Karibiku. Taylor a jeho spoločníci sa podieľali na tkáčskom priemysle, ktorého súčasťou bolo aj využívanie otrokov na spracovanie bavlny v zahraničí, píše DPA.
Scott Trust podľa svojich vyjadrení plánuje na odškodnenie investovať viac než 10 miliónov libier, z čoho milióny budú určené potomkom komunít spojených zo zakladateľmi denníka.
Denník sa za mieni ospravedlniť, vydať v tejto spojitosti sériu materiálov, spustiť programy a vytvoriť pracovné pre černošských novinárov.

HNonline.sk - Návšteva českého premiéra Petra Fialu na Slovensku

Na efektívnejší boj proti dezinformáciám vyzvali v stredu prevádzkovateľov sociálnych sietí predsedovia vlád európskych krajín vrátane slovenského premiéra Eduarda Hegera a českého premiéra Petra Fialu. TASR o tom informovali tlačové odbory Úradov vlády SR a ČR.
V otvorenom liste riaditeľom najväčších technologických platforiem premiéri upozorňujú, že sociálne média sa v demokratických krajinách stali "virtuálnym bojiskom". Nepriateľské mocnosti ich využívajú na šírenie dezinformácií, ktoré patria k najdôležitejším zbraniam týchto aktérov, zdôraznili signatári.
"Demokratické štáty na celom svete bojujú proti dezinformáciám, ktoré podkopávajú náš mier a stabilitu. Bez vašej spolupráce však tento boj nevyhráme," uviedli premiéri v spoločnej výzve. Podpis pod ňu pripojili aj predsedovia vlád Moldavska, Estónska, Poľska, Litvy, Lotyšska a Ukrajiny.
Premiéri žiadajú technologické spoločnosti, aby konkrétnymi krokmi zabránili zneužívaniu svojich služieb na presadzovanie škodlivých cieľov, ako je podpora vojny alebo ospravedlňovanie vojnových zločinov. Mali by tiež zlepšiť spoluprácu s vládami, odborníkmi či akademickou obcou.
Otvorený list tiež vyzýva sociálne siete, aby vyčlenili primerané množstvo personálnych a finančných zdrojov na moderovanie obsahu, najmä nenávistných prejavov, a investovali do nástrojov na identifikáciu deepfake videí a automaticky generovaných textov. Pri propagácii obsahu by algoritmy mali uprednostňovať presnosť a pravdivosť, pričom musia byť aj transparentné, aby verejnosť poznala zásady online platforiem a spôsob ich presadzovani
a.

 

Copyright  © TASR 2023

 Twitter Blue Explained: What Is It? How Much Does It Cost? | WIRED



Majiteľ sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter Elon Musk ohlásil zmeny súvisiace s platenou funkciou platformy známou ako Twitter Blue. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Od 15. apríla sa budú medzi tweetmi odporúčanými pre ďalších používateľov objavovať už len príspevky overených predplatiteľov a tí budú mať tiež ako jediní aj právo hlasovať v anketách.
Minulý týždeň tiež firma oznámila, že odstráni overený status niektorých „starších“ účtov, ktoré vznikli ešte pred tým, ako platformu kúpil Musk.
Používatelia v súčasnosti platia za overenie sedem dolárov mesačne a za poplatok majú zároveň prístup k ďalším funkciám, napríklad editovaniu. Platené overovanie pritom podľa Muska výrazne zvyšuje náklady na používanie botov a uľahčuje ich identifikáciu.
Musk tvrdí, že ohlásené zmeny sú „jediným realistickým spôsobom, ako sa vyrovnať s pokročilými rojmi botov s umelou inteligenciou“, pretože inak je to vraj „beznádejne prehratý boj“. Z rovnakého dôvodu si preto podľa jeho slov bude vyžadovať overenie aj hlasovanie v anketách.
Niektorí používatelia sociálnych médií však tento krok kritizovali. Bývalý pracovník overovacieho tímu Twitteru, ktorý si želal zostať v anonymite, povedal pre BBC, že prvoradým cieľom jeho tímu bolo „chrániť používateľov pred škodami v reálnom svete“, no Muskove kroky podľa neho prinášajú opak. „Overení používatelia využijú svoju moc a svoju prítomnosť na platforme na ovplyvňovanie čohokoľvek od dezinformácií až po reálne škody pre používateľov na celom svete. Je to tichá hrozba, ktorú nikto nevidí,“ vysvetlil.
Musk spustil Twitter Blue v novembri a spočiatku tým spôsobil zmätok, keďže mnohí ľudia sa začali vydávať za veľké značky alebo celebrity a zaplatili si za overenie, aby pôsobili autenticky. Viacerí tiež vystupovali pod Muskovým menom. Firma funkciu po menej ako týždni pozastavila a opätovne ju spustila v nasledujúcom mesiaci.
Odvtedy začali overenie využívať aj viaceré kontroverzné skupiny, vrátane predstaviteľov Talibanu a jeho prominentných podporovateľov v Afganistane.
Príspevky overených používateľov sa pritom šíria viac ako tweety iných používateľov.
V minulosti modrá značka na Twitteri označovala účty známych osobností a inštitúcií, ktoré boli autentické. Prideľovala ich však samotná sociálna sieť bez potreby platenia poplatkov.
Po novom si budú musieť aj títo, už v minulosti overení, používatelia za označenie platiť. Twitter totiž minulý týždeň oznámil, že od 1. apríla začne rušiť svoj starší program overovania a odstráni staršie značky overenia. Ak si teda budú chcieť títo používatelia svoje značky ponechať, budú si za ne musieť začať platiť.
Boti na platformách sociálnych médií môžu poškodiť ich schopnosť zvyšovať príjmy z reklamy alebo platených odberov, vysvetľuje BBC s tým, že Musk často vyjadroval obavy z toho, koľko falošných alebo spamových účtov je na Twitteri. Práve tým zdôvodňoval aj svoje dočasné rozhodnutie odstúpiť od kúpy platformy.
Analytik BBC pripomína, že keď Musk prevzal Twitter, tvrdil, že tam chce vrátiť slobodu prejavu a jeho cieľom nie je zarábať. Súčasné pravidlá Twitteru sa však týmto ideálom veľmi vzďaľujú.
Keď totiž Musk zistil, že bude ťažké zvýšiť príjmy z reklamy, obrátil svoju pozornosť k predplatnému. Pôvodne tvrdil, že dá ľuďom overenie za mesačný poplatok. Platiaci používatelia však nepribúdali tak, ako si predstavoval a tak spravil rázne rozhodnutie.
Neplatiacim používateľom Twitteru v podstate znemožní objaviť sa v streamoch odporúčaných tweetov a príspevkov sledovaných ľudí. Znamená to, že neoverení používatelia budú mať oveľa menšiu pravdepodobnosť, že ich príspevky budú lajkované alebo retweetované.
V kombinácii s Muskovými krokmi k ukončeniu kontroly dezinformácií, to však môže byť pre Twitter mimoriadne nebezpečný moment. Podľa bývalých zamestnancov firmy by to totiž mohlo byť prínosom najmä pre trollov a šíriteľov dezinformácií, upozorňuje tiež BBC.

Európska komisia, oficiálne webové sídlo

Európska komisia bezpodmienečne schválila navrhovanú akvizíciu spoločnosť Photomath zo strany technologického giganta Google. Photomath vlastní aplikáciu pre pomoc s domácimi úlohami a štúdiom, s ktorou sa dá prostredníctvom fotoaparátu na smartfóne naskenovať a riešiť príklady. Komisia, ktorá o tom informuje na svojej webstránke, rozhodla, že transakcia významne neobmedzí hospodársku súťaž na trhu a nevyvolá obavy v Európskom hospodárskom priestore.

SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.