11. 9. 2006

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americký režisér Michael Moore bude vo svojom najnovšom dokumentárnom filme Sicko kritizovať kanadské a americké zdravotníctvo a jeho prepojenie na farmaceutický priemysel. Moore na seba najskôr upriamil pozornosť otvorenou kritikou spoločnosti General Motors, potom sa zameral na zákon o vlastníctve zbraní a ich kontrole a napokon v roku 2004 filmom Fahrenheit 9/11 o prezidentovi Georgeovi W. Bushovi. V pripravovanom filme Sicko otočí objektív svojej zvedavej kamery na americký zdravotný systém a jeho nedostatky. Tri úryvky z dokumentu uviedol Moore v piatok na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte. Dokument Sicko, je podľa kritikov prísľubom pikantnej kritiky nedokonalého systému. Počas prezentácie Moore hovoril o svojej kariére opatrného novinára, provokatívneho režiséra a zároveň liberála. Film sa do kín dostane v júni 2007. O filme zatiaľ veľa neprezradil, ale už dnes je jasné, že dej postavil na skutočných udalostiach. Prostredníctvom svojho blogu totiž pred časom verejnosť vyzval, aby mu posielali svoje negatívne skúsenosti so zdravotníckymi službami. Na jeho adresu sa údajne vrátilo asi 19 000 e-mailov. Sám pred časom o snímke povedal, že to bude komédia o piatich miliónoch ľudí bez zdravotnej starostlivosti, ktorí žijú v najbohatšej krajine sveta. Súčasťou filmu má byť aj porovnanie zdravotníckej starostlivosti v Kanade a USA, pričom tvrdí, že Kanaďania majú lepšie možnosti. Námet pre film získal vďaka svojej televíznej show The Awful Truth.

Súkromná rumunská televízna stanica obvinila včera moldavskú vládu z politického nátlaku. V krajine totiž zatkli jej obchodného riaditeľa Ghenadieho Braghisa, Moldavca s rumunským občianstvom a obvinili ho z toho, že zobral úplatok tisíc dolárov (30-tisíc Sk) od istej moldavskej prepravnej spoločnosti výmenou za odvysielanie promo reportáže. Predstavitelia Pro-TV však vyhlásili, že zatknutie súviselo s odvysielaním materiálu o ministrovi vnútra Georgheovi Papucovi, v ktorej ho obvinili z toho, že svoj vysokoškolský titul získal podvodom a nelegálne kupoval autá pre zamestnancov svojho úradu. Okrem iného tiež televízia informovala o príslušníkoch polície, ktorí boli údajne zapletení do mučenia a najmenej jedného prípadu vydierania. Sloboda médií v Moldavsku je veľmi krehká. Mnohých žurnalistov tu prenasledujú a za ich názory trestajú. Autocenzúra je úplne bežná. Ak Braghisa usvedčia, hrozí mu trest odňatia slobody až do päť rokov.

Americká televízna spoločnosť ABC odvysielala miniseriál The Path to 9/11, no ešte predtým ho strihovo upravila, keďže členovia bývalej Clintonovej administratívy sa verejne posťažovali, že obsahuje vymyslené scény, ktoré viedli k udalostiam z 11. septembra 2001. Strihová práca spoločnosti ABC na päťhodinovom dvojdielnom filme bola zrejmá už od samého začiatku. Spoločnosť dokonca dvakrát uviedla, že správa vyšetrovacej komisie k 11. septembru nebola pre vytvorenie filmu smerodajná. Vo filme sa tiež neobjavila scéna, v ktorej sa demokratický prezident Bill Clinton snaží riešiť svoje osobné problémy a nevenuje pozornosť teroristickej hrozbe. "Pre dramatické a rozprávačské požiadavky filmy obsahujú fiktívne scény, vymyslené a reprezentatívne osoby a dialógy i urýchlenie času," uviedla pred uvedením filmu spoločnosť ABC. Ďalej sa pred upraveným filmom uviedlo, že čerpal z mnohých zdrojov, vrátane správy z vyšetrovania 11. septembra, iných publikovaných materiálov, ako aj osobných rozhovorov. V pôvodnej verzii táto informácia uvádzala, že hlavným zdrojom pre nakrútenie filmu bola predovšetkým správa vyšetrovacej komisie.