4. 8. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Medzi vlastníkmi bulharských médií a ich predstaviteľmi sa nachádza viac ako sto ľudí, ktorí boli agentmi alebo spolupracovníkmi tajnej služby počas komunistického režimu v balkánskej krajine. Vyplýva to zo zistení zverejnených v pondelok na internetovej stránke špeciálnej komisie skúmajúcej archívy bývalého režimu. Tá skontrolovala takmer 2400 majiteľov súkromných bulharských médií a našla 102 mien, ktoré sú v archívoch vedení ako kolaboranti. Kontrolu umožnil zákon spred troch rokov povoľujúci publikáciu mien verejne známych ľudí, ktorí aktívne spolupracovali s komunistami v Bulharsku. Odvtedy sa na verejnosť dostali informácie o kolaborácii niekoľkých vplyvných osobností vrátane prezidenta Georgiho Parvanova. Zákon z roku 2006 však neumožňuje začať voči odhaleným osobám trestné stíhanie, no podľa posledných noviel by bývalí kolaboranti nemali zastávať vrcholné funkcie.
Ozbrojení demonštranti v pondelok vtrhli do sídla televíznej stanice v Caracase, ktorá je kritická voči venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi. Informovala o tom manažérka inkriminovanej televízie Globovision. María Fernanda Floresová uviedla, že asi 30 osôb prišlo pred budovu stanice na autách, následne z nich vystúpili a namierili zbrane na pracovníkov bezpečnostnej služby. Demonštrantom sa podarilo dostať sa až priamo do budovy Globovision, kde vypustili dve slzotvorné bomby. "Nemôžeme tolerovať, aby bolo násilie nástrojom, ktorým riešime naše rozdiely," vyhlásila Floresová. "Tento útok už nie je atakom proti slobode slova, ale proti životom ľudí, ktorí tu pracujú," dodala. Na fotografiách z miesta činu vidieť demonštrantov oblečených v tričkách zelenej vojenskej farby, na hlavách majú "Chávezovské" červené barety a v rukách držia zástavy. Incident sa odohral v čase, kedy venezuelská vláda nariadila zatvorenie 34 rozhlasových staníc. Tie podľa Chávezovho kabinetu nespĺňali "právne operačné požiadavky". Venezuela má okolo 240 rádií, ktoré sú spolu s ostatnými médiami pod stálym tlakom Chávezovej vlády.
Talianska polícia zadržala štyroch fotografov neďaleko luxusnej vily premiéra Silvia Berlusconiho na Sardínii a zabavila pamäťové karty z ich fotoaparátov. V utorok o tom informovali dva tamojšie denníky. Fotografov na voľnej nohe z Ríma a Milána chytili len desať metrov od plota obrovského komplexu. Novinári sa usadili na mieste, odkiaľ mali dobrý výhľad na celý objekt. Zadržaní však nestihli urobiť žiadne zábery, píšu denníky. Fotografov, ktorých môžu obviniť z narušenia súkromia, odviedli do kasární v prístavnom meste Porto Rotondo. Po niekoľkých hodinách ich však prepustili. Premiérovi Silviovi Berlusconimu začala tohtoročná dovolenka v nedeľu, jej prvú časť trávi v rezidencii v Miláne. Počas voľna sa má taliansky líder pod špeciálnym dohľadom zbaviť stresu a oddychovať. Na Sardíniu by sa mal vrátiť 10. augusta.
Mary Lynn Rajskub, známa zo seriálu 24 (2001), sa vydala za svojho priateľa, osobného trénera a príležitostného herca Matthewa Rolpha. Ako informoval časopis People, pár sa vzal cez víkend v typickom losangeleskom štýle v Planet Hollywood Resort & Casino. K oltáru ich za zvukov skladby Elvisa Presleyho A Little Less Conversation sprevádzal ich ročný syn Valentine. "Nevedeli sme, že svadba v kasíne vo Vegas s Elvisom by mohla byť taká romantická. Naša svadba bola krásna, spontánna a intímna," povedala Rajskub. "Sme takí nadšení, že sme oficiálne muž a žena," dodala. Tridsaťosemročná Rajskub a 29-ročný Rolph sa stretli počas predstavenia stand-up comedy. Herečka v súčasnosti nakrúca ôsmu sériu seriálu 24.
Bývalý americký prezident Bill Clinton sa v rámci svojej misie v Severnej Kórei stretol s oboma novinárkami, o ktorých prepustenie prišiel tamojšie úrady požiadať. Americká televízia ABC v utorok informovala o stretnutí exprezidenta so žurnalistkami Laurou Lingovou a Eunou Leeovou, ktoré odsúdili na 12 rokov prác za ilegálne prekročenie hraníc. Televízia na základe dostupných informácií opísala vzájomné stretnutie ako "veľmi emotívne". Čo sa týka ich možného prepustenia, podľa zdrojov z Clintonovho okolia, bývalý šéf Bieleho domu vyjadril vieru, že Severná Kórea prepustí obe novinárky v stredu. Clinton opustí Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) ešte v utorok. Bill Clinton sa počas svojej prítomnosti v Pchjongjangu stretol aj so samotným lídrom komunistickej krajiny Kim Čong-ilom a údajne mu odovzdal verbálne posolstvo od súčasného prezidenta USA Baracka Obamu. Biely dom, ktorý označil Clintonovu misiu za "súkromnú" a odmietol ju komentovať, však takmer okamžite spochybnil pravdivosť týchto správ a poprel existenciu akejkoľvek korešpondencie medzi Obamom a Kimom. Exprezident USA v utorok priletel do Pchjongjangu, kde sa stretol s Kimom počas oficiálnej večere. Podľa juhokórejskej agentúry Jonhap si vymenili "širokú škálu názorov" a absolvovali "vyčerpávajúcu" diskusiu. Reportérky pracujúce pre kalifornskú televíziu Current TV zadržali 17. marca na hranici medzi Severnou Kóreou a Čínou. V severovýchodnej časti KĽDR chceli údajne natočiť zábery do reportáže o utečencoch, ktorá mala podľa Pchjongjangu negatívne vykresliť stav ľudských práv v komunistickej krajine. Štátnu hranicu tvorí rieka, ktorá bola v čase incidentu zamrznutá. Ženy sa k svojmu činu priznali a severokórejský súd ich v júni odsúdil na 12 rokov "nápravných prác". Severokórejský režim v minulosti viackrát oslobodil zadržaných Američanov, urobil tak však zakaždým až po vyvinutí diplomatického tlaku zo strany Spojených štátov.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.