CHANGES
Som zástancom duálneho systému a urobím všetko pre to, aby na Slovensku zostal zachovaný, zdôrazňuje minister kultúry Daniel Krajcer, pre ktorého je zmena vo financovaní verejnoprávnej televízie a rozhlasu na Slovensku nevyhnutná. "Vzhľadom na stav v Slovenskej televízii, ak by som v tejto oblasti nekonal a nekonal veľmi rýchlo, o rok, o dva by bola na stole veľmi legitímna požiadavka z časti spektra politického, spoločenského ‘načo nám je taká Slovenská televízia, ktorá ustavične generuje stratu, tak ju zrušme‘,“ povedal šéf Ministerstva kultúry a cestovného ruchu SR v rozhovore pre SITA. Zároveň tvrdí, že chce spraviť "maximum pre to, aby sme mali médiá verejnej služby, ktoré sme ochotní ako spoločnosť platiť. Bez toho, že každoročne manažment minimálne jedného z týchto médií, to znamená televízie, bude natŕčať ruku a žiadať ďalšie peniaze."
Spustenie nového systému financovania Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) avizuje ministerstvo kultúry na začiatok roka 2012. Skôr sa zmena financovania STV a SRo nedá urobiť, lebo celý proces podlieha notifikácii o štátnej pomoci vo vzťahu k Európskej komisii, vysvetľuje Krajcer. Zároveň dodáva, že niektoré veci sa dajú urobiť skôr, nekonkretizoval však, ktoré to budú. Verejnosť sa ich dozvie v priebehu niekoľkých týždňov. Úhrady, ktoré za vysielanie STV a SRo dnes platia všetci odberatelia elektrickej energie, by mali nahradiť presne stanovené percentá zo štátneho rozpočtu. Tzv. koncesie totiž vďaka mnohým úľavám nestačia na potreby STV a SRo. Médiá sú preto nútené žiadať o účelové dotácie. “Ak sa stanoví jasné percento z výdavkovej časti štátneho rozpočtu, politici nebudú mať možnosť vstupovať do tohto procesu a každý rok sa dohadovať, vydierať a tlačiť do kúta manažmenty," myslí si Krajcer, ktorý to považuje za čistý a korektný spôsob, ktorý odstraňuje politické tlaky. V tejto súvislosti sú podľa ministra typickým príkladom takzvanej politickej nezávislosti STV a SRo aj ich rady. "Veď to je tiež veľké pokrytectvo tváriť sa, že to je nejaký nezávislý orgán, či už Rada STV alebo SRo. ...sú to všetko konkrétni nominanti schválení konkrétnymi politickými stranami. Skončime už s týmto pokrytectvom, že sa tvárime, že tu je niečo nezávislé cez nejaké rady. Je to nezmysel a je to klamanie ľudí,“ konštatoval.
Nový systém fungovania verejnoprávnych médií neznamená podľa Krajcera len zmenu financovania. “Jedna vec je financovanie, druhá vec je nastavenie manažmentu, ktorý bude zo zákona zaviazaný, že jednoducho v prípade, že generuje stratu, je to okamžitý možný dôvod na odvolanie." Ďalšou otázkou je rozsah služby, ktorú majú STV a SRo poskytovať. "Nemôžeme sa baviť o takej programovej extenzii, ako je teraz. Či už v prípade Slovenského rozhlasu, kde to ale manažment dokázal ustáť, alebo v prípade Slovenskej televízie. O akých štyroch alebo piatich okruhoch sa tu bavíme? Veď tá televízia, ten manažment nie je schopný obhospodáriť ani tri vysielacie okruhy. Veď sa pozrite, čo je na športovom kanáli – monoskop, respektíve reprízy,“ upozornil minister.
Daniel Krajcer verí, že o potrebe zmien vo verejnoprávnych médiách presvedčí verejnosť. "Iste, účelových kritikov nikdy nepresvedčím, lebo opäť aj týmto rozhodnutím, aj týmto návrhom šliapnem mnohým ľuďom na ich záujmy." Odmieta reformy systému z predchádzajúcich rokov. Tvrdí, že išlo o reformy v úvodzovkách, ktoré sa začínali a končili tam, kde sa vymenil manažment.
Duálny systém na Slovensku funguje, no podľa Krajcera sú s ním spojené reálne problémy. Má ich najmä televízia verejnej služby. Situácia v STV začína byť katastrofálna, myslí si. "Strata v tomto roku dosiahne pravdepodobne 17 miliónov eur napriek tomu, že na tento rok dostali 12 a pol milióna eur (na výrobu programu podľa zmluvy so štátom, pozn. redakcie)." Krajcer generálnemu riaditeľovi STV Štefanovi Nižňanskému žiadnu dotáciu nesľúbil a nemá ani informáciu, že by tak spravil jeho predchodca Marek Maďarič. Za nehorázne považuje, že "Slovenská televízia, jej manažment, za súhlasu Rady STV, nastavili rozpočet na tento rok, ktorý bol zjavne nereálny. O 170 percent si zvýšili príjmy z reklamy, čo je absurdné, keďže podiel reklamy v televízii sa znižuje. Nastavili si automaticky dotáciu od štátu, ktorú im nikto nesľúbil, ja teda stopercentne nie a v tomto prípade verím aj predchádzajúcemu ministrovi Maďaričovi, pretože som tu nenašiel žiaden záväzný dokument, ktorý by niečo také potvrdzoval. Napriek tomu si to naplánovali do príjmovej časti rozpočtu.“
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.