Dočasnou je ZEMKOVÁ
Dočasným riaditeľom novej verejnoprávnej inštitúcie Rozhlas a televízia Slovenska (RTS), ktorá od dnes - 1. januára vzniká zlúčením Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) bude doterajšia generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková. Zemkovú dnes vedením RTS až do zvolenia jej generálneho riaditeľa poslancami Národnej rady (NR) SR poveril predseda NR SR Richard Sulík. Agentúre SITA to potvrdila osobná tajomníčka a riaditeľka Kancelárie predsedu NR SR Tatiana Tóthová. Podľa Sulíka Slovenský rozhlas vedený pani Zemkovou bol rozhodne lepšie riadený ako Slovenská televízia vedená Štefanom Nižňanským.
Zemkovej odovzdala riaditeľka Kancelárie predsedu Národnej rady Slovenskej Republiky Richarda Sulíka Tatiana Tóthová menovací dekrét o 15:00. Miloslava Zemková menovanie prijala. "Prvé kroky Miloslavy Zemkovej sú rozpočtové provizórium a menovanie zástupcov," uviedla Alexandra Štullerová Koreňová zo Vzťahov s verejnosťou RTS. Zástupca pre SRo je Daniela Vašinová (riaditeľka sekcie ekonomiky SRo) a zástupca
pre STV je Ľuboš Machaj (riaditeľ sekcie programu SRo).
Súčasne so vznikom RTS zlúčením STV a SRo zaniknú aj orgány STV a SRo - generálni riaditelia, dozorné komisie aj rady STV a SRo. Vznik RTS je podľa ministra kultúry Daniela Krajcera prvým krokom reformy verejnoprávnych médií. Už v prvom roku sa má spojením STV a SRo ušetriť 1,65 milióna eur.
Reforma verejnoprávnych inštitúcií má trvať minimálne tri roky, začne sa ich spojením a vyvrcholí zrušením doterajšieho modelu financovania. Všetko sa má udiať v súčinnosti s ministerstvom financií. Jedným z prvých krokov má byť zrušenie koncesionárskych poplatkov k 1. januáru 2012. Medzi posledné kroky reformy bude patriť presídlenie rozhlasu a televízie do jednej efektívnej budovy. Tá by mala mať spoločné technologické zázemie pre rozhlasové i televízne vysielanie.
Výzvu na prihlasovanie kandidátov na budúceho generálneho riaditeľa RTS zverejní Výbor NR SR pre kultúru a médiá do 10. januára vo vysielaní RTS a na webstránke NR SR. Prihlášky môžu záujemcovia o šéfovanie RTS podať do 15 dní. Tých, ktorí splnia podmienky medzi inými ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a najmenej päťročnú odbornú prax v oblasti riadenia, pozve mediálny výbor na verejné vypočutie. Návrh kandidátov na generálneho riaditeľa RTS predloží výbor so svojim stanoviskom parlamentu do dvoch pracovných dní od vypočutia. Následne by poslanci mali o generálnom riaditeľovi RTS vo verejnej voľbe hlasovať na prebiehajúcej alebo najbližšej schôdzi NR SR. Mohlo by to teda byť už vo februári. Rovnaký postup platí aj pre voľbu prvých, deviatich členov Rady RTS. Po týchto aktoch chce minister kultúry Daniel Krajcer začať so širšou diskusiou o obsahu, precíznejším zadefinovaním verejnoprávnosti a verejného záujmu a na rad sa dostane aj príprava financovania.
Nové verejnoprávne médium má dve základné samostatne hospodáriace organizačné zložky. Jedna je Slovenský rozhlas a druhá Slovenská televízia. Sú však bez právnej subjektivity, tú má RTS ako právnická osoba zapísaná v obchodnom registri. Úlohou nového generálneho riaditeľa bude stabilizovanie televízneho vysielania. Má tiež pripraviť podmienky na fungovania média od roku 2012, keď sa má zmeniť financovanie verejnoprávnej RTS. Majú zaniknúť tzv. koncesie a nahradiť ich má každoročný jednorazový príspevok zo štátneho rozpočtu. Financovanie RTS sa tak v prvom roku nezmení.
RTS bude prvé mesiace fungovať v rozpočtovom provizóriu. Tento stav potrvá až do zostavenia rozpočtu budúcim generálnym riaditeľom RTS a jeho následným schválením budúcou Radou RTS. Rozpočtové provizórium sa určí na základe tohtoročných rozpočtov STV a SRo. Na mesiac to bude jedna dvanástina zo skutočne dosiahnutých príjmov STV aj SRo v roku 2010. Budúci šéf RTS má 60 dní na zostavenie rozpočtu, ale aj predloženie ďalších dokumentov rade - ako napríklad štatútu, alebo organizačného poriadku RTS.
RTS má rovnaké postavenie, poslanie a rozsah hlavných činností ako majú STV a SRo. Je národnou, nezávislou, kultúrnou, informačnou a vzdelávacou inštitúciou, a ktorá poskytuje službu verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania, pričom majetok STV a SRo sa stáva jej majetkom. Na jej čele generálny riaditeľ a 9-členná rada zložená z odborníkov na rozhlasové a televízne vysielanie, ekonómiu a právo. Riaditeľa aj radu volí a odvoláva národná rada. Novinkou napríklad je, že dôvodom na odvolanie je aj nedodržanie záväzných ukazovateľov schváleného rozpočtu.
Autor zákona - ministerstvo kultúry predpokladá, že štát ušetrí spojením STV a SRo už na budúci rok najmenej 1,65 milióna eur. Úspory majú vzniknúť najmä v rámci personálnych a administratívno-obslužných činností, ale aj znížením počtu členov orgánov bývalých verejnoprávnych médií. Z pôvodných 36 členov rád a dozorných komisií SRo a STV sa počet členov kontrolného orgánu RTS zníži na deväť.
Vznik RTS je podľa ministra kultúry Daniela Krajcera prvým krokom reformy verejnoprávnych médií. "Cieľom tohto modelu, ktorý predkladám, je na jednej strane zachovanie médií verejnej služby, na druhej strane ich efektívne fungovanie, ktoré zastaví šialené zadlžovanie Slovenskej televízie," konštatoval minister kultúry Daniel Krajcer v októbri, kedy prestavil model zlúčenia STV a SRo. Krajcer vylúčil návrat k projektu tzv. mediálneho centra presadzovaného jeho predchodcom Marekom Maďaričom. Považuje ho za drahý. STV a SRo však po zlúčení podľa neho nezostanú v súčasných priestoroch, postupne vznikne ich spoločné sídlo, no nie na exkluzívnom pozemku v centre mesta. Podľa ministra kultúry model rozhlasu a televízie verejnej služby pod jednou strechou funguje v 43 krajinách, ktorých verejnoprávne médiá sú členmi EBU (Európska vysielacia únia) a v 14 krajinách je oddelený.
Zákon o RTS dva razy po sebe nepodpísal prezident Ivan Gašparovič, napriek tomu platí. Po tom, ako NR SR 15. decembra prelomilo prvé prezidentovo veto sa v zákone výrazne znížil plat generálneho riaditeľa. To, že plénum parlamentu vyhovelo pripomienke hlavy štátu a budúcemu generálnemu riaditeľovi RTS odsúhlasilo namiesto pôvodne schváleného deväťnásobku priemernej mzdy (cca 6 700 eur) štvornásobok (cca 3000 eur), minister Krajcer nevníma tragicky. Vyhlásil, že v koalícii je predbežná dohoda o tom, že plat generálneho riaditeľa sa ešte bude riešiť. Predpokladá, že sa dohodnú na sedemnásobku (cca 5 200 eur), ktorý na začiatku navrhovalo MK SR. V súčasnosti majú šéfovia STV a SRo plat vo výške šesťnásobku priemernej mzdy (cca 4200 eur). Pritom budúci šéf spojenej inštitúcie bude mať omnoho väčšiu zodpovednosť.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.