MEDIA NEWS
Americká mediálna spoločnosť Time Warner Inc svojím ziskom za štvrtý kvartál prekonala očakávania analytikov vďaka rastu tržieb za reklamu v jej divízii káblových sietí o 21 %. Firma dosiahla za október až december upravený zisk na akciu v sume 67 centov. Analytici očakávali 62 centov na akciu. Čistý zisk spoločnosti bol v objeme 769 mil. USD čiže 68 centov na akciu. V rovnakom štvrťroku predošlého roka to bolo 631 mil. USD čiže 53 centov na akciu.
Celkové tržby firmy za štvrtý kvartál vzrástli o 8 % na 7,8 mld. USD. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters predpovedali príjmy na úrovni 7,47 mld. USD. Celkové príjmy divízie káblových sietí vzrástli o 14 % na 3,3 mld. USD. Tržby filmovej divízie sa zvýšili o 10 % na 3,6 mld. USD. Príjmy z vydavateľskej činnosti však oslabili o 4 % na 1,1 mld. USD.
Spoločnosť Time Warner vlastní 31-percentný podiel v spoločnosti Central European Media Enterprises (CME), ktorá prevádzkuje televízne stanice v krajinách strednej a východnej Európy. Spoločnosť Central European Media Enterprises Ltd. v júli 2007 odkúpila 20 % v TV Markíza od spoločnosti Media Invest, spol. s r.o. Podľa zverejnených informácií CME, celková kúpna cena podielu bola 1,9 mld. Sk. CME informovala, že touto transakciou sa stala 100-percentným vlastníkom spoločnosti Markíza - Slovakia, spol. s r.o., ktorá je prevádzkovateľom licencie na vysielanie TV Markíza.
Ani voľby do slovenských samospráv v Maďarsku sa nezaobišli bez škandálu, u južného suseda krajanskí Slováci protestujú proti prepusteniu redaktora Ľudových novín Imricha Fuhla. "Juraj Ando, vedúci spoločnosti Legatum, ktorej stopercentným vlastníkom je Celoštátna slovenská samospráva ako majiteľ týždenníka a portálu Slovákov v Maďarsku, dal z čisto politických dôvodov výpoveď Imrichovi Fuhlovi. Preto, lebo Imrich Fuhl ako vedúci našej celoštátnej listiny, koalície Zväzu Slovákov v Maďarsku a ďalších občianskych organizácií sa opovážil poukázať na to, že predseda CSS Ján Fuzik klame," tvrdia signatári protestu. Fuhla pritom nazývajú jedným z najlepších novinárov, ktorého jediným hriechom je, že vyslovením nepopierateľnej pravdy urazil predsedu svojho zamestnávateľa a tak údajne "zneužil dôverný charakter svojho pracovného zadelenia." Pod protest sa podpísali predsedníčka Zväzu Slovákov v Maďarsku Ruženka Egyedová Baráneková, predseda Združenia a regionálneho kultúrneho strediska pilíšskych Slovákov Jozef Havelka, predsedníčka Dolnozemskej organizácie Slovákov Anna Szigetiová Szántaiová, predsedníčka Slovenského speváckeho zboru Ozvena Zuzana Hollósyová, predseda Klubu slovenských dôchodcov Ladislav Petro a členovia Klubu poslancov Celoštátnej slovenskej samosprávy.
Problémom bolo Fuzikovo tvrdenie, že pred posledným celoštátnym kolom menšinových volieb Únia slovenských organizácií v Maďarsku "sama mala viac poslancov než Zväz Slovákov v Maďarsku spolu s ďalšími piatimi až šiestimi organizáciami". Fuzik navyše žiadal, aby pred menšinovými voľbami jeho súper nerobil technického redaktora Ľudových novín, preto bol počas kampane Fuhl na dovolenke, kým Fuzik viedol kampaň s kompletnou infraštruktúrou a aparátom Celoštátnej slovenskej samosprávy. Fuhla prepustili dva dni po ustanovujúcom zasadnutí Valného zhromaždenia Celoštátnej slovenskej samosprávy, ktorého predsedom je znova Fuzik.
Protestujúcim prekáža aj to, že podľa ich slov Fuzik neznáša kritiku a pluralitu názorov a nechce rešpektovať práva opozície, ktorých už aj existenčne ohrozuje. Jeho prístup označujú ako "nedemokratický až diktátorský" a prepustenie redaktora a bývalého šéfredaktora Fuhla označili za "politickú čistku".
Američanka prezývaná Džihád Jane v utorok pripustila, že plánovala zavraždenie švédskeho karikaturistu, ktorý nakreslil islamského proroka Mohameda s telom psa. Počas súdneho pojednávania vo Philadelphii sa LaRoseová priznala k tomu, že spolu s ďalšími ľuďmi pripravovala vraždu karikaturistu Larsa Vilksa. Doznala sa tiež k účasti na teroristickom sprisahaní a k ďalším zločinom. 46-ročná Colleen LaRoseová je obžalovaná z náboru teroristov, z poskytovania materiálnej podpory teroristom a z prípravy vraždy. Džihád Jane podľa obžaloby dostala v marci 2009 SMS správu od muža v južnej Ázii, ktorý jej prikázal zabiť švédskeho občana. O jej osude by mal súd rozhodnúť 3. marca. Ak ju súd uzná vinnou, hrozí jej doživotie.
V súvislosti s plánom vraždy Švéda Larsa Vilksa v Írsku zatkli ďalších šesť osôb, troch však už prepustili. Medzinárodná teroristická sieť al-Kájda ponúkla za hlavu karikaturistu odmenu 100 tisíc amerických dolárov (vyše 73 tisíc eur). Zverejnenie karikatúry v denníku Nerikes Allehanda v roku 2007 vyvolalo pobúrenie moslimov na celom svete.
Džihád Jane v septembri 2008 navštívila Írsko a pravidelne sa stretávala s hlavným podozrivým, 49-ročným Alžírčanom. Džihád Jane zadržali americké úrady tesne po jej návrate do USA v októbri 2009.
Britská herečka Keira Knightley už nemá vo svojej domácnosti televízny prijímač. Hviezda prvých troch dielov filmovej série Piráti Karibiku (2003, 2006 a 2007) priznala, že kým ho ešte vlastnila, pozeral príliš veľa nekvalitných programov. Dvadsaťpäťročná herečka pre magazín Elle povedala, že jej niekdajšie televízne návyky v nej vyvolávali pocit najlenivejšieho človeka na svete.
Keira Knightley je okrem účinkovania v pirátskych príbehoch známa aj stvárnením postáv v snímke Vojvodkyňa (2008) či adaptácii diela spisovateľa Iana McEwana Pokánie (2007). Najnovšie sa predstavila v dráme Neopúšťaj ma (2010) po boku Carey Mulligan a Andrewa Garfielda.
Informáciu zverejnila webová stránka http://www.digitalspy.co.uk/.
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Belgického novinára Sergea Dumonta, ktorý pripravoval reportáž v centre Káhiry, neznámi muži zajali a odviedli na neznáme miesto. Informuje o tom internetová verzia belgického denníka Le Soir, do ktorého vydaní Dumont pravidelne prispieval.
Žurnalista je dopisovateľom, ktorý robí pravidelne spravodajstvo z Izraela, ale počas nepokojov v Egypte sa presunul z Blízkeho východu na sever Afriky.
Dumont po zajatí ešte komunikoval s Le Soir a podľa informácií ho muži, ktorí na sebe nemali uniformy, uniesli a obvinili zo špionáže.
"Bolo to násilné. Udreli ma niekoľkokrát po tvári a obvinili ma, že som zástanca (Muhammada) Baradeja. Zobrali ma potom do kasární niekde na okraji mesta. Dali mi pohár vody a povedali mi, že je z Nílu, aby som dostal hnačku. Strážia ma dvaja vojaci s kalašnikovmi a bajonetmi a vravia, že ma prepravia na základňu tajnej služby," cituje slová Dumonta Le Soir.
Všetky tri noviny, pre ktoré písal Dumont - Le Soir, švajčiarsky Le Temps i francúzsky La Voix du Nord informovali celosvetové novinárske organizácie, aby podnikli kroky pomoci unesenému novinárovi.
"Asociácia profesionálnych žurnalistov získala informácie o neprípustných činoch násilia a zajatia belgického novinára Sergea Dumonta v Káhire 2. februára. Asociácia protestuje proti týmto metódam, ktoré vážne porušujú slobodu tlače a žiada, aby bola Dumontovi vrátené právo slobodne informovať," reagovala.
Copyright © TASR 2011