MEDIA NEWS
Dvoch amerických a dvoch britských novinárov vyhostili v pondelok z Jemenu, otriasaného masovými demonštráciami za odstúpenie prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, ktorý vládne v krajine už viac ako tri desaťročia.
Vyhostení novinári informovali o násilí, ktoré bezpečnostné sily použili proti účastníkom protestných akcií. Ide o spolupracovníkov renomovaných periodík, konkrétne magazínu Time a denníkov The Washington Post, The Wall Street Journal a The Los Angeles Times.
Príslušníci jemenských bezpečnostných zložiek podľa novinárov prenikli v pondelok do ich prenajatého bytu a previezli ich na imigračný úrad, kde im oznámili rozhodnutie o vyhostení. Odobrali im mobilné telefóny a pasy, potom v sprievode ozbrojencov mohli vrátiť domov a zbaliť si veci.
Jeden z vyhostených britských novinárov už z katarskej metropoly Dauha informoval, že všetci mali platné akreditácie. Jemenské úrady v zdôvodnení vyhostenia uviedli, že novinári mali iba študentské a nie novinárske víza.
Za účasti niekoľko desaťtisíc ľudí sa dnes popoludní v Budapešti začala už tretia demonštrácia za slobodu tlače. Podobné demonštrácie, na ktorých účastníci žiadajú, aby maďarská vláda zrušila kontroverzný mediálny zákon, sa konajú aj v troch ďalších maďarských mestách, okrem toho v Nemecku, v USA a v Rumunsku.
Na budapeštiansku demonštráciu pricestoval aj poľský spisovateľ a šéfredaktor denníka Gazeta Wyborcza Adam Michnik.
Podujatie, ktoré sa koná na peštianskej strane Alžbetinho mosta, zabezpečuje množstvo policajtov.
Cieľom občianskej iniciatívy je pri príležitosti dnešného štátneho sviatku výročia protihabsburskej revolúcie z roku 1848 vyvinúť nátlak na vládu Viktora Orbána, aby zrušila mediálny zákon platný od 1. januára tohto roka.
Doposiaľ zorganizovali prostredníctvom Facebooku dve apolitické demonštrácie v Budapešti a v iných maďarských mestách. V hlavnom meste sa zišlo 14. januára vyše 10.000 a 27. januára 10.000 demonštrantov.
Maďarský parlament 7. marca schválil vládny návrh úpravy mediálneho zákona. Zmenu inicioval Orbánov kabinet po tom, ako sa vláda dohodla s Európskou komisiou. Pozmeňujúce návrhy opozičných poslancov boli odmietnuté. Rozpravu k návrhu právnej normy sledovala v parlamente aj komisárka Európskej komisie zodpovedná za digitálnu agendu Neelie Kroesová, ktorá zdôraznila, že komisia bude veľmi pozorne sledovať aj v budúcnosti, čo sa bude okolo mediálneho zákona diať.
Copyright © TASR 2011