MEDIA NEWS
Dvaja západní novinári zahynuli a dvaja utrpeli zranenia pri stredajšom granátovom útoku v obliehanom líbyjskom meste Misuráta.
Prvou obeťou útoku sa stal známy britský fotoreportér a filmár Tim Hetherington, jeden z tvorcov vojnového dokumentárneho filmu Restrepo nominovaného na Oscara.
Smrť prominentného novinára potvrdili ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) a Hetheringtonova agentka Johanna Ramosová Boyerová.
Podľa televíznej stanice BBC bol 41-ročný Hetherington v skupine fotografov, ktorá sa pohybovala po meste s povstalcami a stala sa terčom mínometného útoku na Tripoliskej ulici, hlavnej dopravnej tepne vedúcej do centra Misuráty, kadiaľ vedie frontová línia. Televízia CNN informovala o útoku granátom na raketový pohon.
"S veľkým smútkom sme sa dozvedeli, že náš syn a brat, fotograf a filmár Tim Hetherington, bol zabitý v Misuráte granátom na raketový pohon," uviedla jeho rodina vo vyhlásení, podľa ktorého Hetherington v Líbyi pokračoval v práci na multimediálnom projekte upozorňujúcom na humanitárne otázky v čase vojen a konfliktov.
Krátko po Hetheringtonovi podľahol zraneniu mozgu aj takisto 41-ročný americký fotograf s nemecko-gréckymi koreňmi Chris Hondros, ktorý pracoval pre agentúru Getty Images a mal sa ženiť.
Len niekoľko hodín pred jeho smrťou vydala Getty Images sériu najnovších Hondrosových fotografií, zachytávajúcich povstaleckých bojovníkov v horiacom dome počas bojov v centre Misuráty.
Len začiatkom tohto roka bol Hetherington za kritikou pozitívne prijatý film Restrepo, ktorý nakrútil s nemeckým novinárom Sebastianom Jungerom, nominovaný na Oscara. Témou dokumentárnej snímky je smrť amerického vojenského lekára Juana Restrepa v Afganistane.
Hetherington, držiteľ ceny World Press Photo z roku 2007, ju nakrúcal v údolí Korengal na východe Afganistanu, ktoré americká armáda prezýva "údolím smrti". Snímka získala vlani aj Veľkú cenu poroty za najlepší dokumentárny film na festivale Sundance.
Chris Hondros získal početné ocenenia vrátane zlatej medaily Roberta Capu (2005) a bol nominovaný na Pulitzerovu cenu. Prinášal fotografie z konfliktov v Kosove, Angole, Sierre Leone, Libanone, Afganistane, Kašmíre, Iraku, Libérii a na západnom brehu Jordánu.
Podľa HRW pri útoku v Misuráte bol zranený 28-ročný britský nezávislý fotograf Guy Martin a jeho stav je kritický. Zranenia od šrapnelu utrpel aj ďalší nezávislý fotograf Michael Christopher Brown.
Tlačový hovorca Bieleho domu Jay Carney vo Washingtone povedal, že americkú vládu zarmútili správy o zabitých novinároch. Vyzval líbyjskú vládu a všetky vlády po celom svete, aby podnikli kroky na ochranu novinárov, ktorí robia dôležitú prácu.
Telá Hetheringtona a Hondrosa previezla z Misuráty do povstaleckej metropoly Benghází na východe Líbye loď Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), ktorá z mesta evakuuje civilistov. Martin a Brown zatiaľ zostávajú hospitalizovaní v nemocnici v Misuráte, informovala HRW.
Pri stredajších útokoch jednotiek lojálnych líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu zahynulo v sedem týždňov obliehanej Misuráte sedem civilistov a ukrajinský lekár, ktorý žil v Líbyi, 120 ľudí bolo zranených. Tretie najväčšie líbyjské mesto je poslednou veľkou baštou povstalcov na západe krajiny.
Zdroj: BNO News, AP, Reuters
Copyright © TASR 2011