Art Film Fest News
Na 19. ročníku Art Film Festu pribudne jedinečná sekcia s názvom Nebezpečné deti. Od 17. do 25. júna sa na premietacie plátna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne dostanú po prvý raz filmy o deťoch, aké by nik nechcel mať doma. Sekcia tohto typu doteraz nevznikla na žiadnom inom festivale.
"Cieľom je predstaviť oblasť kinematografie, ktorá na rozdiel od prevažnej väčšiny bežných detských filmov ukazujú detstvo ako ťažké obdobie a nielen ako veselé zjednodušenie skutočnosti s milými, nežnými a sympaticky priateľskými detskými hrdinami á la Sám doma,“ vysvetlil zostavovateľ sekcie Martin Ciel.
Nová programová sekcia bude prezentovať filmové diela, v ktorých síce zohrávajú hlavnú úlohu deti, nie sú však určené pre detského diváka.
"Na rozdiel od rozprávok či detských filmov sú tieto snímky realistické, vrátane detskej krutosti, hlúposti či naivity. Nevyhýbajú sa ani problematike drogovej závislosti, vzájomnej detskej nevraživosti, detských gangov či iných javov, s ktorými býva detstvo, žiaľ, často späté,“ dodal Ciel.
Jedným z premietaných filmov v tejto sekcii bude slávna filmová adaptácia románu nositeľa Nobelovej ceny Williama Goldinga Pán múch (1963) v réžii Petera Brooka. Po katastrofe na osamelom ostrove stroskotá lietadlo plné detí. Piloti sú mŕtvi, zásoby žiadne a u detí časom prevážia zvieracie inštinkty. V ponuke bude aj snímka Thalassa, Thalassa. Návrat k moru (1994) rumunského režiséra Bogdana Dumitrescu.
Tento film ponúka príbeh o výlete piatich rumunských chlapcov a jedného dievčatka, ktorí nájdu v opustenej stodole biely jaguár plný alkoholu a cigariet a vydajú sa na ňom k moru. V čase svojho vzniku snímku uviedli známe filmové festivaly v Rotterdame či v Karlových Varoch a považuje sa za jeden z najlepších hraných filmov o deťoch.
Peripetie detstva a dospievania, vrátane prvých krokov i chuligánstiev zachytil vo filme Dvojičky, 53 scén z detstva švédsky režisér Axel Danielson. Dokumentárnu snímku nakrúcal desať rokov a hlavnými postavami sú jeho synovci, dvojičky, z ktorých však postupom času vyrastajú úplne rozdielne osobnosti. Dokumentárny film Vodca má vždy pravdu (2010) režisérky Salome Jashi sa sústreďuje na deti v gruzínskych “letných táboroch”, ktoré financuje prezident.
Od roku 2005 sa na nich zúčastnilo už stotisíc chlapcov a dievčat. Deti tu učia nacionalizmu, fašizmu a komunizmu a to ich vedie k absolútnej poslušnosti a nenávisti. Sekcia Nebezpečné deti uvedie aj filmy Deti (2008) britského režiséra Toma Shanklanda či francúzsku snímku Detičky (2010) o prvých krokoch detí z rôznych kútov sveta.
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.