ANTIEURÓPA V AKCII
Vláda odobrila zrušenie koncesií za verejnoprávne médiá - Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) a ich nahradenie každoročným príspevkom zo štátneho rozpočtu. Predkladateľ návrhu novely zákona o RTVS minister kultúry Daniel Krajcer (SaS), v nej navrhol zrušenie súčasných hlavných zdrojov RTVS - tzv. koncesií a aj príspevku od štátu poskytovaného na základe zmluvy so štátom.
Po novom ich má nahradiť každoročný príspevok zo štátneho rozpočtu. Vláda však posunula navrhovanú účinnosť zmeny z 1. januára 2012 na 1. januára 2013. Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) pripúšťa, že termín účinnosti sa môže v parlamente opäť zmeniť na rok 2012, ale len za predpokladu, že sa nájdu náhradné zdroje, ktorý by vykryli výpadok v rozpočte.
Ministerstvo kultúry SR chce novelou okrem zrušenia koncesií presadiť aj zvýšenie platu generálneho riaditeľa RTVS zo štvornásobku na sedemnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Ako ministerstvo kultúry upozornilo v dôvodovej správe k novele, "generálny riaditeľ Slovenského rozhlasu a generálny riaditeľ Slovenskej televízie mali podľa predchádzajúcej právnej úpravy nárok na mzdu vo výške dvojnásobku platu poslanca Národnej rady SR, čo je šesťnásobok priemernej mesačnej mzdy".
Výška ročného príspevku pre RTVS sa má odvíjať od hrubého domáceho produktu SR. Podľa návrhu bude dostávať 0,142 percenta z HDP. Keďže rozpočet RTVS sa pripravuje skôr ako je známa výška hrubého domáceho produktu za konkrétny kalendárny rok, výška príspevku sa bude odvíjať od výšky HDP spred dvoch rokov.
Podľa pôvodného návrhu by v roku 2012 RTVS hospodáril so sumou 93 578 000 eur, keďže hrubý domáci produkt za rok 2010 bol 65,9 mld. eur. V prípade nepriaznivej ekonomickej situácie krajiny bude štát podľa novely povinný poskytnúť RTVS sumu stanovenú na 90 000 000 eur, čo je minimum potrebné pre zabezpečenie hlavnej činnosti verejnoprávneho média.
V tomto roku chce RTVS na koncesionárskych poplatkoch vybrať podľa platného rozpočtu 75 miliónov eur, čo je o milión menej, než v roku 2010. Celkové príjmy majú dosiahnuť do 100 miliónov, výdavky sú naplánované na 105 miliónov.
Zrušenie koncesionárskych poplatkov už v minulom volebnom období v parlamente navrhovali poslanci za SDKÚ. Počítali však so štedrejším modelom - rozhlas a televízia by spoločne dostali 0,9 percenta celkových výdavkov zo štátneho rozpočtu, podľa tohtoročného rozpočtu by to bolo 152,6 milióna eur.
Zrušenie koncesionárskych poplatkov má podporu premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ). Prezentovala ju 28. júna počas odpočtu ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS) po prvom roku na čele rezortu. Zrušenie úhrad za služby verejnosti, tzv. koncesionárskych poplatkov, má podľa Radičovej dva významy - má zabezpečiť štandardné financovanie verejnoprávnych médií a znamená aj zvýšenie čistého príjmu občanov.
"Preto ten záujem je nielen z rezortu kultúry, ale samozrejme aj záujmom vlády Slovenskej republiky. Ak máme možnosti, ako zvyšovať čistý príjem občanov, určite ich celá vláda víta," konštatovala koncom júna predsedníčka vlády.
Návrh novely zákona o RTVS zároveň obsahuje bod, podľa ktorého bude programový koncept vysielania RTVS na príslušný rok obsahovať aj podiel vysielacieho času programom v jazykoch národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v SR. Navrhuje taktiež, aby generálny riaditeľ RTVS musel radu RTVS písomne informovať iba o tých zámeroch uzavrieť zmluvu, ak je zmluvné plnenie na vyše 100 000 eur. Táto zmena podľa MK SR má predísť "neprimeranej administratívnej záťaži pre orgány Rozhlasu a televízie Slovenska".
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Copyright © TASR 2011