22. 9. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Iránske konzervatívne súdnictvo dalo vláde jeden mesiac na zablokovanie obľúbenej aplikácie WhatsApp, ktorá umožňujúcej okamžitú výmenu správ i multimediálnych súborov medzi vlastníkmi smartfónov, a ďalších obľúbených aplikácií pre zdieľanie správ. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že vzrastá nátlak na reformistického prezidenta Hasana Rúháního, aby obmedzil svoju liberalizáciu spoločnosti i politiky.
Hlavný iránsky prokurátor Gholám-Hosejn Mohsení-Ežeí adresoval Rúháního vláde najostrejšie varovanie za jej ročné pôsobenie. A kritizoval ministra komunikácií a informačných technológií Mahmúda Vaezího, že nezlikvidoval sociálne siete a aplikácie "s amorálnym a kriminálnym obsahom". "Napriek trojmesačnému tolerančnému obdobiu, ktoré vám a vašim kolegom malo poskytnúť dostatok času, ste neprijali účinné kroky na filtrovanie amorálnych a neislamských porušení zákona" objavujúcich sa v aplikáciách WhatsApp, Viber a Tango, uviedol vplyvný duchovný a sudca.
Jeho písomné ultimátum zverejnili iránske médiá v sobotu večer, spolu so správami o policajnom vyšetrovaní "šírenia urážlivého materiálu" voči vodcovi islamskej revolúcie z roku 1979, ajatolláhovi Rúholláhovi Chomejnímu.
Podrobnosti nezverejnili, ale uvedené správy vyústili v čerstvé pravicové útoky na prezidenta Rúháního, ktorý označil internet za "príležitosť, nie hrozbu".
Podobne ako satelitné televízie a videá v predchádzajúcich desaťročiach, šiitske vládnuce duchovenstvo v Iráne považuje internet za hrozbu pre verejnú morálku a potenciálne aj voči sebe.

Copyright © TASR 2014