6. 1. 2016

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Poľská televízia, rozhlas a tlačová agentúra PAP sa transformujú na "štátom vlastnené právne subjekty", na ktoré bude dohliadať Národná rada pre médiá. Vyplýva to z nového návrhu zákona o verejnoprávnych médiách, z ktorého dnes citovala agentúra PAP.
Štátne médiá tak prestanú existovať ako verejnoprávne korporácie. Mandáty členov predstavenstiev a programových rád zaniknú dňom transformácie týchto spoločností na základe nového zákona.
Ako právne subjekty vo vlastníctve štátu budú poľskú televíziu, rozhlas, 17 regionálnych staníc a tlačovú agentúru PAP spravovať a navonok zastupovať riaditelia, ktorí budú súčasne zastávať aj post šéfredaktora.
Návrh definuje úlohu PAP ako "získavanie a odovzdávanie spoľahlivých, objektívnych a komplexných informácií z Poľska i zahraničia". Misiou inštitúcií štátneho rozhlasu a televízie "je podpora národných tradícií, vlasteneckých humanistických hodnôt, šírenie výsledkov poľskej aj medzinárodnej vedy a umenia, popularizácia rozličných foriem občianskych aktivít a vytváranie podmienok pre pluralistickú diskusiu o verejných záležitostiach".
Poľská euroskeptická strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá v októbrových voľbách získala nadpolovičnú väčšinu kresiel v dolnej komore parlamentu, odmietla kritiku, že svojou politikou oslabuje demokraciu v krajine. Tvrdí, že má mandát na presadzovanie väčšej nezávislosti od Bruselu.
Poľský zákon už kritizovala aj Európska vysielacia únia (EBU), ktorá vyzvala poľských predstaviteľov, aby "odolali pokušeniu posilniť politickú kontrolu nad médiami". Šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski uviedol, že jeho vláda chce "vyliečiť niektoré choroby" štátu po ľavicovej agende predchádzajúcej vlády.



Francúzsky prezident Francois Hollande a starostka Paríža Anne Hidalgová včera odhalili pamätnú tabuľu na počesť obetí útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo zo 7. januára 2015, ale meno jedného zo zavraždených karikaturistov, Georgesa Wolinského, bolo nesprávne napísané. Tabuľu preto znova zahalili, informoval portál britského denníka Independent.
Príbuzní a predstavitelia štátu, armády a polície boli svedkami odhalenia pamätnej tabule pred bývalým sídlom redakcie, kde ozbrojení útočníci ovplyvnení ideológiou al-Káidy pred rokom zmasakrovali 11 ľudí.
Text na tabuli, z ktorej stiahli francúzsku vlajku, sa začínal slovami: "Na pamiatku obetí teroristického útoku proti slobode prejavu, ktorý sa stal v redakcii Charlie Hebdo 7. januára 2015". Nasledoval zoznam mien zavraždených ľudí.
Na tabuli boli prezývky karikaturistov, ako napríklad Charb a Cabu. Diváci si však rýchlo všimli, že meno jednej obete je napísané nesprávne.
Georges Wolinski je uvedený ako "Georges Wolinsky", teda posledné písmeno ypsilon je nesprávne.
Bol jedným z najznámejších karikaturistov vo Francúzsku, kresby podpisoval svojím priezviskom a v rokoch 1971-1980 pracoval ako šéfredaktor magazínu Charlie Hebdo.
Wolinski zostal pilierom tímu až do svojej smrti. V roku 2005 dostal najvyššie francúzske vyznamenanie Rad Čestnej légie.
Informácia o chybe sa dnes rozšírila v sociálnych médiách, a tak pamätnú tabuľu zakryli čiernym súknom, uviedol portál denníka Independent.
Starostka Paríža Hidalgová povedala pre rozhlasovú stanicu Europe 1, že pani Wolinskej chybu oznámili a čo najskôr ju opravia. Za chybu je zodpovedná firma vykonávajúca leptanie nápisov.
Prezident Hollande dnes odhalil aj ďalšie pamätné tabule na počesť ľudí usmrtených pri vlaňajších januárových útokoch na supermarket s kóšer potravinami a na policajtov v Paríži. Tabule budú Francúzom pripomínať tragický začiatok roka 2015 a 17 obetí.

Turecké úrady prepustili včera na kauciu novinára spravodajskej stanice Vice News Muhammada Rasúla, ktorý je obvinený z podpory terorizmu. Informovala o tom agentúra Reuters.
      Rasúla držali v prísne stráženom väzení. Turecké úrady ho vlani koncom augusta zadržali v meste Diyarbakir spolu s dvojicou britských novinárov, redaktorom Jakeom Hanrahanom a kameramanom Philipom Pendleburym, ktorí pre Vice News nakrúcali reportáž o zrážkach medzi vládnymi jednotkami a kurdskými povstalcami.
      Dvojicu Britov následne obvinili z podpory teroristickej organizácie a nariadili ich väzobné stíhanie. Oboch však už onedlho prepustili. Rasúla, ktorý pre dvojicu pracoval ako miestny vyjednávač, respektíve sprostredkovateľ, zadržiavali ďalej.

Copyright © TASR 2016