25. 8. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Šéfa mexického spravodajského portálu našli v strede krajiny dobodaného na smrť, mexické úrady to oznámili v sobotu s tým, že ide už o desiatu obeť vraždy z radov žurnalistov v tomto roku. Informáciu priniesla agentúra AFP.
Telo Nevitha Condesa Jaramilla "bolo nájdené v sobotu ráno....vykazujúc známky zranení ostrým predmetom," uvádza sa vo vyhlásení štátneho zástupcu.
Bolo začaté vyšetrovanie s cieľom určiť, čo sa vlastne stalo.
Condes Jaramillo (42) bol šéfom miestneho spravodajského portálu v meste Tejupilco a bol tiež hlásateľom miestnej rozhlasovej stanice. Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) uviedla, že podľa novinárových príbuzných dostal Condes Jaramillo v júni a novembri minulého roka vyhrážky, v dôsledku čoho sa snažil získať federálnu ochranu. Príbuzní však tvrdia, že odmietol pokračovať v procese ochrany z dôvodu príliš byrokratického postupu.
RSF, ktorá pravidelne zaraďuje Mexiko spolu s vojnou zmietanou Sýriou a Afganistanom medzi najnebezpečnejšie krajiny na svete pre novinárov, uviedla, že tento rok bolo v Mexiku zavraždených už deväť novinárov.
Od roku 2000 bolo v Mexiku zabitých približne 100 novinárov. Násilie spojené s obchodom s drogami a politickou korupciou stále bujnie a mnohé vraždy zostávajú nepotrestané.

Austrália plánuje počas krízových udalostí, akými sú teroristické útoky, blokovať prístup na internetové domény s extrémistickým obsahom. Takisto zvažuje zaviesť legislatívu, ktorá by digitálne platformy prinútila posilniť bezpečnosť ponúkaných služieb. Informovali o tom v nedeľu austrálski predstavitelia, píše agentúra Reuters.
Austrálsky premiér Scott Morrison, ktorý odcestoval na víkendový summit skupiny G7 vo francúzskom meste Biarritz, uviedol, že vláda plánuje podniknúť kroky, ktoré by extrémistom zabraňovali zneužívať internetové platformy na zverejňovanie extrémne násilného obsahu.
"Robíme všetko, čo môžeme, aby sme teroristom nedali príležitosť oslavovať svoje zločiny," vyhlásil Morrison.
Austrália i Nový Zéland po útokoch na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch, počas ktorého zahynulo 51 ľudí, sprísnili kontrolu webových stránok i sociálnych médií. Austrálčan Brenton Tarrant totiž svoj teroristický útok vysielal naživo na Facebooku.
V Austrálii má byť založené krízové koordinačné stredisko, ktoré bude monitorovať on-line priestor 24 hodín denne s cieľom nájsť a odstrániť mimoriadne násilné a teroristické príspevky.
Komisár pre internetovú bezpečnosť bude v jednotlivých prípadoch rozhodovať, ktoré informácie sa majú stať predmetom cenzúry. Takisto sa pracuje na nájdení riešení, ako čo najrýchlejšie blokovať prístup na extrémistické stránky počas teroristického útoku.
Technologickí giganti, akými sú napríklad firmy Facebook, YouTube, Amazon, Microsoft či Twitter, majú do konca septembra austrálskej vláde predložiť svoje návrhy, ako uplatnia odporúčania, ktoré od nej dostali.
Aké legislatívne postihy budú digitálnym platformám hroziť v prípade, že nezlepšia bezpečnosť na svojich stránkach, vláda zatiaľ nespresnila.


Copyright © TASR 2019