24. 3. 2025

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS



Poradca Bieleho domu Elon Musk v týchto dňoch zdieľal tweet, ktorý naznačuje, že Adolf Hitler, Josif Stalin a Mao Ce-tung neboli zodpovední za vraždy miliónov ľudí. Miliardár zdieľal príspevok na svojej platforme X z účtu s používateľským menom @TheAlice Smith, ktorý znel: „Stalin, Mao a Hitler nezavraždili milióny ľudí. Urobili to ich štátni zamestnanci." Informuje o tom portál Daily Beast.
Nie jasné, či šéf amerického Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE) sa snažil brániť diktátorov, alebo chcel podnietiť diskusiu o masovom zabíjaní vykonávanom v ich mene. Aj keď príspevok nenaznačuje popieranie holokaustu, ktorý si vyžiadal šesť miliónov mŕtvych počas druhej svetovej vojny, keďže pripúšťa, že milióny ľudí boli zavraždené, takmer určite znovu vyvolá otázky o Muskovej motivácii propagovať takéto kontroverzné posolstvo, konštatuje portál.


©2024, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

                                         


V spore o pozastavenie financovania Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL) americkou vládou zažalovalo vedenie stanice svoju materskú agentúru USAGM (Agentúra Spojených štátov pre globálne médiá). Žalobu podali na federálnom súde vo Washingtone, uviedol v stredu hovorca RFE/RL. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Vysielateľ tvrdí, že zadržiavanie finančných prostriedkov je nezákonné, pretože ich schválil Kongres USA. Tento krok je podľa neho porušením ústavy USA a žiada vydanie predbežného opatrenia. Žaloba je tiež namierená proti novým predstaviteľom USAGM, ktorých vymenoval americký prezident Donald Trump.
"Veríme, že zákon je na našej strane a oslavy nášho zániku despotmi na celom svete sú predčasné," povedal prezident RFE/RL Stephen Capus. "Teraz nie je čas ustúpiť a uvoľniť miesto propagande a cenzúre nepriateľov Ameriky,“ dodal.
RFE/RL sídli od roku 1995 v Prahe a v súčasnosti vysiela v 27 jazykoch pre 23 krajín vrátane Ruska, kde ju vo februári 2024 vyhlásili za "nežiaducu organizáciu“.
Americký prezident Donald Trump dekrétom podpísaným v piatok nariadil rozsiahle škrty v USAGM, ktorá má v USA na starosti všetky štátom financované programy zahraničného vysielania, ktoré neprevádzkuje armáda. Trump vo výnose podpísanom v piatok zaradil USAGM medzi prvky federálnej byrokracie, ktoré vyhodnotil ako "nepotrebné".





Federálna sudkyňa zamietla žalobu proti speváčke Mariah Carey za porušenie autorského práva v prípade hitu "All I Want for Christmas Is You". TASR o tom píše podľa webu The Guardian a agentúry AP.
Skladba vyšla na štvrtom štúdiovom albume Mariah Carey "Merry Christmas" 29. októbra 1994 a speváčka ju napísala a produkovala s Walterom Afanasieffom.
V roku 2023 podali Andy Stone z Louisiany (umelecké meno Vince Vance) a Troy Powers z Tennessee žalobu vo výške 20 miliónov dolárov. Tvrdili, že Mariah Carey porušila autorské práva ich country piesne s rovnakým názvom z roku 1989.
Podľa žaloby obsahuje jedinečné textové nápady, v ktorej osoba rozčarovaná drahými darčekmi a sezónnym pohodlím chce byť so svojou milovanou osobou, a preto napíše list Santa Clausovi. Existovala tiež "obrovská pravdepodobnosť", že Carey a Afanasieff počuli pieseň skupiny Vince Vance & the Valiants (31. miesto v rebríčku Billboard's Hot Country) a tým, že z nej prevzali významné prvky, porušili ich autorské práva.
V stredu sudkyňa Mónica Ramírez Almadaniová žalobu zamietla. Súhlasila s obhajobou, že autori použili bežné vianočné klišé, ktoré existovali už pred oboma piesňami, a že autori žalovanej strany ich použili inak. Žaloba podľa sudkyne nepreukázala, že piesne sú v podstate podobné. Rovnaké textové nápady ako v skladbe žaloby boli "najmenej 19 skladbách" vydaných skôr, uviedol profesor Lawrence Ferrara z New York University.
Sudkyňa postup žalujúcej strany označila ako "obludný" pre "zbytočné prieťahy" prostredníctvom "nezrozumiteľných zmesí skutkových tvrdení a záverov, subjektívnych názorov a iných irelevantných dôkazov".
Klasika All I Want for Christmas Is You je najpredávanejšia vianočná pieseň v USA a už šesť rokov po sebe jej patrí prvé miesto v hudobnom rebríčku Billboard Hot 100. Podľa webu NBCNews.com na streamovacej službe Spotify v decembri 2024 ako prvá vianočná pieseň prekonala dve miliardy prehraní.
Konkrétne podmienky licenčných poplatkov za skladbu nie sú verejne známe, ale právnici z oblasti hudby, zábavy a duševného vlastníctva odhadujú, že od roku 1994 autorom už mohla zarobiť 103 miliónov dolárov.
Iné vianočné klasiky ako "Jingle Bells", "We Wish You a Merry Christmas" či "O Christmas Tree" majú postavenie verejného vlastníctva. Preto nie sú chránené autorským právom a to umožňuje ich neobmedzené použitie a úpravu.





Turecká polícia zadržala deväť novinárov, ktorí informovali o protestoch proti zadržaniu istanbulského primátora Ekrema Imamogla konaných v uplynulých dňoch vo viacerých mestách Turecka. V pondelok o tom informoval odborový zväz novinárov (DISK) citovaný agentúrou Reuters, píše TASR. Dôvod zadržania novinárov zatiaľ nie je známy.
V reakcii na konanie vládnych úradov odbory DISK uviedli, že zadržaných bolo najmenej osem reportérov a fotoreportérov. DISK to považuje za "útok na slobodu tlače a právo ľudí dozvedieť sa pravdu".
"Nemôžete skrývať pravdu umlčiavaním novinárov," upozornil odborový zväz v statuse na sociálnej sieti X a vyzval na okamžité prepustenie svojich kolegov.
Na základe nedeľňajšieho rozhodnutia súdu v Istanbule, Imamoglu bude vo väzbe až do súdneho procesu, v ktorom je obvinený z korupcie.
Imamoglovo zadržanie v stredu vyvolalo najväčšiu vlnu pouličných demonštrácií v Turecku za viac ako desať rokov, ktoré neutíchajú, a prehĺbilo obavy o demokraciu a stav právneho štátu v tejto krajine.
Imamoglovo zadržanie a vzatie do väzby sa vo všeobecnosti považuje za politický krok, ktorého cieľom je vyradiť hlavného súpera úradujúceho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z volieb hlavy štátu naplánovaných na rok 2028. Vládni predstavitelia tieto obvinenia dôrazne odmietajú a trvajú na tom, že turecké súdy fungujú nezávisle od výkonnej moci.
Imamoglu bol zadržaný pre podozrenie z vedenia zločineckej organizácie, prijímania úplatkov, vydierania, nezákonného zaznamenávania osobných údajov a falšovania ponúk. Všetky tieto obvinenia poprel. Žiadosť o jeho vzatie do väzby pre podozrenie z terorizmu bola zamietnutá, hoci stále čelí trestnému stíhaniu.
Imamogla zadržali v stredu, niekoľko dní pred tým, ako ho Republikánska ľudová strana (CHP) počas víkendových primárok zvolila za svojho prezidentského kandidáta, čo hovorca CHP v pondelok potvrdil aj oficiálne. Svoje hlasy Imamoglovi v akomsi "solidárnom hlasovaní" odovzdali aj milióny nečlenov strany, uviedla CHP.
Spolu s Imamoglom, ktorý je vo väzení Silivri západne od Istanbulu, bude až do súdnemu procesu vo väzbe aj ďalších 47 ďalších ľudí vrátane jeho kľúčového poradcu a dvoch starostov istanbulských okresov. Ďalších 44 podozrivých bolo prepustených na slobodu, ale sú pod dohľadom justície.
Imamoglu bol zvolený za primátora najväčšieho tureckého mesta v marci 2019, čo bola veľká rana pre Erdogana a jeho Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá Istanbul ovládala celé štvrťstoročie. Erdoganova strana síce presadila anulovanie týchto výsledkov komunálnych volieb, ale Imamoglu o niekoľko mesiacov neskôr vyhral aj opakované voľby. Svoj post obhájil i v minuloročných komunálnych voľbách, počas ktorých CHP v porovnaní s AKP výrazne výrazne posilnila svoje pozície.




Rakúska spravodajská služba po decembrovom zadržaní Bulharky obvinenej zo špionáže pre Rusko odhalila Ruskom riadenú kampaň zameranú na šírenie dezinformácii o Ukrajine v nemecky hovoriacich krajinách. V pondelok to oznámilo rakúske ministerstvo vnútra, píše TASR podľa správy agentúry AP.
Vnútroštátna spravodajská služba odhalila dôkazy o tejto ruskej operácii počas toho čo analyzovala zariadenia, ktoré orgány našli pri prehliadke domu spomínanej Bulharky.
Vyšetrovanie podľa ministerstva ukázalo, že pár týždňov po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu spred vyše troch rokov vznikli bunky pracujúce pre ruské spravodajské služby. V pláne mali rozsiahlu dezinformačnú kampaň cielenú na nemecky hovoriace krajiny, najmä Rakúsko.
Skupina bola aktívna najmä na internete. V rámci svojej kampane však využívala aj nálepky a grafity obsahujúce napríklad krajne pravicové symboly a nacionalistické vyhlásenia, ktoré mali vyzerať tak, že sú za ne zodpovední proukrajinskí aktivisti, tvrdí ministerstvo.
Podozrivá Bulharka, ktorej meno nebolo zverejnené, podľa ministerstva zrejme zohrávala významnú úlohu v tomto úsilí a pôsobila ako spravodajský kontakt. Žena sa k práci pre túto bunku priznala.
AP pripomína, že Rakúskom minulý rok otriasol najväčší špionážny škandál za uplynulé desaťročia po tom, čo polícia zadržala bývalého príslušníka spravodajských služieb. Obvinený bol okrem iného aj z poskytnutia telefónnych dát bývalých vysokopostavených rakúskych predstaviteľov ruskej spravodajskej službe a z napomáhania pri plánovaní vlámania sa do apartmánu prominentného novinára.


Copyright © TASR 20265