MEDIA NEWS
V stredu zverejnil svoju správu vyšetrovací výbor francúzskeho parlamentu pre násilie vo filmovom, audiovizuálnom, divadelnom, módnom a reklamnom priemysle. V nej konštatuje a odsudzuje „systémové“ morálne, sexistické a sexuálne násilie vo svete kultúry a predkladá 86 návrhov. Informovala o tom televízia BFM, píše TASR.
Výbor vznikol v októbri 2024 po obvineniach herečky Judith Godrècheovej zo sexuálneho zneužívania, jeho šéfkou je poslankyňa Sandrine Rousseauová zo strany Zelených (EELV).
Podľa prvej časti správy „morálne, sexistické a sexuálne násilie vo svete kultúry je systémové, endemické a pretrvávajúce“. K tomuto záveru výbor dospel na základe svedectiev ľudí z tohto odvetvia a rozhovorov s 350 kľúčovými osobnosťami. Medzi nimi boli aj svedectvá o sexuálnom násilí voči maloletým.
Napriek „tendencii hovoriť nahlas“ v dôsledku hnutia #MeToo výbor v správe konštatuje, že násilné činy v tomto prostredí pokračujú. Od iných odvetví verejného života sa tento sektor líši tým, že páchatelia sú často „idealizovaní“ a „nedotknuteľní“.
„Kult umenia, najmä vo Francúzsku, vedie k tomu, že umelci dostanú všetko, alebo sú dokonca krytí,“ uvádza sa v správe.
Svet filmu „nie je horší ako zvyšok sveta, ale zosilňuje ‚sexistickú a patriarchálnu kultúru‘ spoločnosti,“ objasnil spravodajca výboru, poslanec za stranu Demokratické hnutie (MoDem) Erwan Balanant, pri predkladaní správy v Národnom zhromaždení. Avizoval prípravu zákona, ktorý v tejto oblasti poskytne viacero riešení.
Nateraz výbor predložil parlamentu 86 odporúčaní. Medzi nimi je „zásada zákazu sexualizácie maloletých“ v audiovizuálnych dielach a v reklame. Odporúča povinnosť mať v štábe tzv. detského koordinátora pre všetky umelecké produkcie. V prípade dospelých odporúča, aby nakrúcanie intímnych scén bolo vopred zmluvne ošetrené a aby sa herci mohli obrátiť na špecializovaného koordinátora pre intimitu, ktorý bude zodpovedať za zabezpečenie súhlasu a pohody hercov počas natáčania sexuálnych scén. Profesia koordinátora pre intimitu vo Francúzsku ešte stále nie je veľmi rozšírená.
Iniciátori vyšetrovania vyjadrili nádej, že ich zistenia pomôžu dosiahnuť zásadnú zmenu vo francúzskom kreatívnom priemysle, ktorý v posledných rokoch zasiahla séria verejných škandálov súvisiacich so sexuálnym zneužívaním.
„Je to pôsobivé a dosť desivé,“ konštatovala Godrècheová. Nie je prekvapená, pretože „nič lepšie“ ani nečakala. Vyšetrovanie podnietili jej obvinenia zo sexuálneho zneužívania voči francúzskym režisérom Benoîtovi Jacquotovi a Jacquesovi Doillonovi.
Poslankyňa Rousseauová navrhla, aby filmový festival v Cannes, ktorý sa začína v máji, sa stal sa miestom, kde „dôjde k zmene myslenia, miestom, kde jasne a nahlas povieme..., že konečne všetci chceme, aby sa veci zmenili.“
Každoročné stretnutie svetovej filmovej elity na Francúzskej riviére sa začne 13. mája, pričom organizátori festivalu by mali vo štvrtok zverejniť zoznam filmov prehliadky na rok 2025.
Telekomunikačný úrad (Ofcom) v Británii začal vyšetrovať internetové fórum, na ktorom sa okrem iného diskutuje o metódach na spáchanie samovrážd. Britská stanica BBC uviedla, že táto stránka je v Spojenom kráľovstve spájaná s najmenej 50 samovraždami, píše TASR.
Ako v stredu informovala agentúra AFP, ide o vôbec prvý prípad, keď je poskytovateľ služieb internetu vyšetrovaný na základe zákona o bezpečnosti v online priestore z roku 2023, ktorého cieľom je chrániť dospelých a detských používateľov internetu.
Podľa tohto zákona mali poskytovatelia služieb do polovice marca stiahnuť akýkoľvek nezákonný obsah, keď sa o ňom dozvedeli.
Daný poskytovateľ však zákonu vyhovel v nedostatočnom objeme a nepreukázal ani, že na ochranu používateľov v Spojenom kráľovstve pred nezákonným obsahom podnikol náležité kroky.
Ofcom nezverejnil názov poskytovateľa internetových služieb ani jeho webovú stránku - práve kvôli „citlivosti“ obsahu.
BBC, ktorá daný web v roku 2023 analyzovala, uviedla, že fórum beží na serveroch v Spojených štátoch a má desaťtisíce členov vrátane detí.
Podľa BBC sa na danom fóre diskutuje o metódach samovrážd vrátane zdieľania pokynov o tom, ako kúpiť a použiť potenciálne smrteľne toxickú chemikáliu. S týmto fórom je v Británii spájaných asi 50 samovrážd.
Zákon platný v Británii je svojím obsahom podobný zákonu EÚ o digitálnych službách a britskému regulátorovi dáva právomoc zasiahnuť proti platformám, ktoré nedodržiavajú pravidlá. V prípade preukázaného nedodržania zákona môžu byť poskytovateľom uložené pokuty až do výšky 18 miliónov libier (okolo 21 miliónov eur) alebo sumy zodpovedajúcej 10 percentám ich globálneho obratu. V najvážnejších prípadoch môžu úrady požiadať poskytovateľov prístupu, aby problematickú stránku v Spojenom kráľovstve zablokovali.
Copyright © TASR 2025
Biely dom chce zachovať obmedzenia pre agentúru AP, odvolá sa proti rozhodnutiu súdu. Ten prezidentovým ľuďom nariadil, aby novinárov opäť púšťali do Oválnej pracovne a na lety prezidentským špeciálom.
Biely dom vydal zákaz po tom, čo agentúra rozhodla, že bude ďalej vo svojom spravodajstve používať termín Mexický záliv. Trump po svojom nástupe do funkcie totiž rozhodol, že bude premenovaný na Americký záliv.
Americký súd v utorok s odvolaním sa na prvý dodatok americkej ústavy garantujúci slobodu prejavu rozhodol, že obmedzenia musí Biely dom zrušiť. Podľa súdu nie je možné niektorým novinárom prístup k prezidentovi odoprieť, keď ho iným povolil. Nadobudnutie účinnosti rozhodnutia súd odložil na nedeľu, aby Trumpova administratíva mala čas na odvolanie.
AP vo februári zažalovala troch vysokopostavených Trumpových spolupracovníkov, pretože zakázali jej reportérom vstup na niektoré prezidentské akcie. Odvolala sa na slobodu prejavu. Podľa AP je odmietanie prístupu novinárov protiústavnou snahou Bieleho domu kontrolovať ich vyjadrovanie.
Copyright © ČTK 2025