15. 7. 2025

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Prvá dáma Francúzska Brigitte Macronová podala na najvyššom odvolacom súde odvolanie proti zrušeniu rozsudkov nad dvomi ženami, ktoré boli obvinené zo šírenia nepravdivého tvrdenia, že kedysi bola mužom. S odvolaním sa na Macronovej právnika o tom v pondelok informovala agentúra AFP, píše TASR.
Dezinformácie tohto druhu o Macronovej kolujú na sociálnych sieťach už roky. Útočí sa aj na ňu pre 24-ročný vekový rozdiel medzi ňou a jej manželom, prezidentom Emmanuelom Macronom.
Macronová podala žalobu pre ohováranie proti dvom ženám po tom, čo v decembri 2021 zverejnili na platforme YouTube video, v ktorom tvrdili, že kedysi bola mužom menom Jean-Michel. Tak sa pritom volá Macronovej brat Jean-Michel Trogneux.
V rozhovore Amandine Royovej, ktorá sa vydáva za duchovné médium, so samozvanou nezávislou novinárkou Natachou Reyovou sa štyri hodiny diskutovalo o „štátom krytej lži“ a „podvode“ spočívajúcom v tom, že Brigitte Macronová, rodená Trogneuxová, údajne nikdy neexistovala a že túto identitu po zmene pohlavia prijal jej brat Jean-Michel.
Spomínané diskutérky v streame zdieľali fotografie Brigitte Macronovej a jej rodiny, spomenuli chirurgické zákroky, ktoré údajne podstúpila, tvrdili, že nie je matkou svojich troch detí, a poskytli osobné informácie o jej bratovi.
Tieto ich tvrdenia sa stali virálnymi, a to aj medzi konšpiračnými teoretikmi v Spojených štátoch.
Súd v septembri 2024 nariadil obom ženám zaplatiť Brigitte Macronovej odškodné vo výške 8000 eur a jej bratovi 5000 eur. Odvolací súd v Paríži však minulý štvrtok obe ženy oslobodil a nebudú musieť platiť odškodné. Súd bližšie vysvetlenie neposkytol.
Macronovej právnik Jean Ennochi v nedeľu pre AFP povedal, že prvá dáma aj jej brat sa so svojou žalobou proti zamietnutiu obvinení obrátili na najvyšší odvolací súd vo Francúzsku - kasačný súd.
Terčom transfóbnych dezinformácií boli v minulosti aj bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová, exviceprezidentka USA Kamala Harrisová a expremiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová, doplnila AFP.

 

Copyright © TASR 20265






Britská verejnoprávna vysielacia spoločnosť BBC ukončí spoluprácu s moderátorom televíznej kuchárskej súťažnej šou MasterChef Greggom Wallacem. Ukázalo sa, že sa Wallace v desiatkach prípadov dopustil nevhodných sexuálnych narážok a najmenej v jednom prípade došlo aj na nevyžiadaný fyzický kontakt. BBC dnes uviedla, že moderátorovo ďalšie pôsobenie v programe je neudržateľné.
BBC s Wallacom nebude naďalej spolupracovať, pretože správa z vyšetrovania ukázala, že 45 z 83 nahlásených obvinení proti moderátorovi je podoprených dôkazmi. Vyšetrovanie vykonala najatá právnická firma.
Správa uvádza, že väčšina obvinení sa týkala "nevhodného sexuálneho jazyka a humoru", ale aj "kultúrne necitlivých" a rasistických poznámok. Za podložený je považovaný aj najmenej jeden nežiaduci fyzický kontakt, u ďalších troch je vážne podozrenie.
Šesťdesiatročný Wallace sa z programu MasterChef stiahol už vlani, keď sa začalo vyšetrovanie.
Wallace ešte pred zverejnením správy tvrdil, že ho zbavila "najzávažnejších a najsenzačnejších obvinení". Správu vypracovala nezávislá právnická firma z poverenia produkčnej spoločnosti Banijay.
Už minulý týždeň podľa serveru BBC News vyšlo najavo, že Wallace bol prepustený z kuchárskej šou po tom, čo sa desiatky ďalších ľudí serveru prihlásili s novými obvineniami proti nemu. Päťdesiat týchto ľudí uviedlo, že sa s Wallacem stretli v rôznych reláciách a prostrediach.
BBC vo svojom vyhlásení pripustila, že "príležitosti na riešenie tohto správania boli premárnené" zo strany produkčných spoločností aj BBC. Spoločnosť uviedla, že sa ospravedlnila "všetkým, ktorých sa správanie pána Wallace dotklo".
V posledných rokoch vyšlo na svetlo niekoľko prípadov sexuálnych deliktov, nevhodného správania alebo aj prechovávania detskej pornografie medzi pracovníkmi BBC. Najzávažnejší bol prípad bývalého slávneho moderátora BBC Jimmyho Savilea, ktorý podľa polície za svoju kariéru sexuálne zneužil stovky osôb vrátane mnohých detí. Savile bol v 70. a 80. rokoch jednou z najznámejších britských celebrít a na BBC moderoval niekoľko relácií. Informácie o jeho správaní sa však na verejnosť dostali až po jeho smrti v roku 2011.



BBC pri dokumente o živote v Pásme Gazy porušila redakčné pokyny. Kontrola ukázala, že britská verejnoprávna televízia pochybila, keď neuviedla, že chlapec, ktorý filmom sprevádza, je synom námestníka ministra pôdohospodárstva z hnutia Hamas.
BBC čelila za dokument kritike aj od ministerky kultúry Lisy Nandy.
Jedným z hlavných predstaviteľov filmu Gaza: How To Survive A War Zone (Pásmo Gazy – ako prežiť vo vojnovej zóne) je trinásťročný Abdalláh, ktorý spolu s ďalšími rovesníkmi opisuje život v palestínskej enkláve.
Generálny riaditeľ BBC Tim Davie zadal kontrolu dokumentu po tom, čo vyšli najavo rodinné väzby chlapca. Snímku stiahli z internetového vysielania stanice.
Film nenakrútila priamo BBC, ale externý producent.
Najväčší diel zodpovednosti za neúspech nesie podľa kontroly nezávislá produkčná spoločnosť Hoyo Films.
Zodpovedná je však aj britská stanica, ktorá mala na proces lepšie dohliadať.
Použitie detského rozprávača pre tento typ programu nebolo za daných okolností vhodné, uvádza správa, podľa ktorej sa však nenašli dôkazy o tom, že by otec chlapca alebo jeho rodina akýmkoľvek spôsobom ovplyvnili obsah.

Copyright © ČTK 2025