Konferencia CERD 2006
V dňoch 1. a 2. marca 2006 sa v Bratislavskom hoteli Devín uskutočnil už v poradí 2. ročník konferencie pod názvom CERD 2006 alebo "Central European Radiocommunication Days" - Stredoeurópske rádiokomunikačné dni. Cieľom tejto konferencie bolo zhodnotiť súčasný stav zavádzania DVB-T v krajinách Vyšegradu a zaoberať sa otázkami jeho urýchlenia. Na konferencii bol tiež predstavený digitálny rozhlasový systém DRM (Digital Radio Mondiale) pre prenos rozhlasu v pásme KV, DV a SV...
Stredoeurópske rádiokomunikačné dni 2006.
Programovo sa konferencia orientovala na rozvoj digitalizácie v krajinách V4. Experti z 11 európskych štátov prezentovali nielen príspevky z technickej oblasti týkajúcej sa vysielania, ale aj z oblasti prijímacej techniky, prípravy frekvenčných plánov pred konferenciou ITU a legislatívy.
Na základe oznámenia Európskej komisie Rade Európskej únie, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o urýchlení prechodu z analógového na digitálne vysielanie z mája minulého roku vyzvala Rada Európskej únie členské štáty, aby prechod z analógového na digitálne pozemské televízne a rozhlasové vysielanie v systéme DVB-T zavŕšili do konca roku 2012. V súčasnosti sa krajiny Európy, Afriky a veľkej časti Ázie pripravujú na Regionálnu rádiokomunikačnú konferenciu ITU, ktorá sa uskutoční v máji a júni tohto roku v Ženeve a ktorej výsledkom budú najmä frekvenčné plány na digitálne vysielanie. Očakáva sa, že tieto plány budú základom na rozširovanie televízneho a rozhlasového vysielania počas niekoľkých nasledujúcich desaťročí.
Slovensko sa momentálne nachádza v štádiu skúšobného digitálneho televízneho vysielania v oblasti Bratislavy, Banskej Bystrice/Zvolena a Košíc. Pre model digitálneho pozemského televízneho vysielania (DVB-T) je rozdelené na 12 oblastí, pričom v každej z týchto oblastí má byť na jeden multiplex, v ktorom bude vysielať 4-5 televíznych staníc a približne 7 rozhlasových staníc, určený samostaný vysielací kanál (frekvencia).
2. Na konferencii sa okrem zástupcov Vyšegradskej štvorky zúčastnili aj zástupcovia mnohých ďalších krajín ako Veľkej Británie, Nemecka, Fínska, Nórska, Španielska, Slovinska. Išlo o zástupcov regulačných a licenčných orgánov, výrobcov vysielacej a prijímacej techniky. Za Slovenskú stranu sa zúčastnili konferencie zástupcovia Ministerstva dopravy pôšt a Telekomunikácií a Telekomunikačného úradu SR, výrobca televíznych prijímačov OVP Orava, ktorý predviedol funkčný prototyp hybridného prijímača na príjem analógovej a digitálnej televízie (DVB-T), takisto káblový operátor SATRO. Negatívne zapôsobila neúčasť zástupcov licenčného orgánu Rady pre rozhlas a televíziu a takisto zástupcu Ministerstva kultúry SR. Práve od Ministerstva kultúry sa totiž očakáva príprava veľmi dôležitého zákona (digitálny zákon) týkajúceho sa zavedenia DVB-T v podmienkach Slovenska. Už len v porovnaní s Českou republikou sa naozaj môžeme hanbiť, pretože aj keď to pre zástupcov z ČR bolo ďalej, napriek tomu pricestoval zástupca Ministerstva informatiky, Rady pre rozhlasove a televízne vysielanie a takisto ČTú a zástupcovia z oblasti výroby vysielacej techniky. Začatiu riadneho vysielania DVB-T na Slovensku bráni absencia "Digitálneho zákona" a jeho prijatie v parlamente, pretože po technickej stránke nie je žiadny problém aby sa s vysielaním začalo čo najskôr. V Českej republike tiež tento zákon chýba no napriek dobrej vôli a dohode zúčastnených strán digitálne vysielanie minulý rok začalo. Takže ak bude chuť a iniciatíva, podobného spôsobu začatia pravidelného vysielania sa môžeme dočkať na Slovensku ešte tento rok, záleží však naozaj na dobrej vôli vysielateľov a šíriteľov multiplexov. Tento rok čaká Slovensko tak ako aj iné krajiny rozdelenie frekvencií pre digitálne vysielanie DVB-T a digitálny rozhlas (systém T-DAB) o ktorom sa rozhodne na rádiokomunikačnej konferencii RRC 06, ktorá sa koná v júni tohto roku v Ženeve. Po nej by sme mali definitívne poznať kanálové pridelenie pre jednotlivé regióny Slovenska a takisto počet plánovaných multiplexov. Okrem DVB-T bola prvý deň podrobne prebraná problematika digitálneho rozhlasu DRM, pretože tento týždeň bola spustená takisto skúšobná prevádzka digitálneho rozhlasového vysielania v Bratislave v systéme DRM. Toto vysielanie zabezpečuje technicky spoločnosť Slovak Telecom, Rádiokomunikácie o.z., pričom vysielaciu technológiu zapožičala spoločnosť Transradio SenderSysteme Berlin a vysielač Tesla Hloubětín. Skúšobný vysielač DRM je umiestnený na Vajnorskej ulici v Bratislave.
Zdroj : Ing. Martin Legíň
www.dvbt.sk+ Intenziva