SLOVAK MEDIA NEWS
Skúsenosti z čerpania eurofondov slovenskými inštitúciami zverejňuje nové číslo 3/2006 časopisu Forum scientiae et sapientiae (FSES), ktorý vychádza ako nonprofit s podporou Európskeho sociálneho fondu (ESF).
"Bezplatný časopis je platformou na prezentáciu aktuálneho diania a zámerov v oblasti vedy, vzdelávania, spoločnosti a médií," uviedla redaktorka FSES Eva Kohutiarová.
Radca a supliant Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru, vedecký pracovník Ekonomického ústavu SAV Viliam Páleník upozorňuje na pozitívne prístupy k využívaniu eurofondov v starších členských krajinách EÚ. Uvádza príklady štátov, ktoré ponúkanú šancu nevyužili. Naznačuje, akou cestou by sa SR mala uberať, v čom sú jej výhody a ako ich využiť vo svoj prospech. Aj o kritických názoroch na fungovanie eurofondov píšu vedeckí pracovníci a funkcionári Prešovskej a Žilinskej univerzity, Katolíckej univerzity v Ružomberku, Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre či Ekonomickej univerzity v Bratislave.
"Riaditeľ Ústavu biochémie a genetiky živočíchov SAV Ivan Hapala čerpanie eurofondov zhodnotil konštatovaním, že pozitíva zatiaľ výrazne prevyšujú negatíva," dodala Kohutiarová. Podľa nej veľmi kritický postoj s prevažne negatívnymi skúsenosťami pri riešení projektov ESF zaujal riaditeľ Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV Vladimír Štrbák.
Čitatelia získajú stručný prehľad najaktuálnejších tém z agendy komisára EÚ pre vzdelávanie, kultúru a mnohojazyčnosť Jána Figeľa. Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová sumarizuje výsledky postupu štátu pri integrácii spoločensky znevýhodnených skupín a ich zapájania sa do života spoločnosti s dôrazom na potrebu vzdelávania. Informačné technológie a ich vplyv na rozvoj a štruktúru spoločnosti sú predmetom štúdie Wong Yu Cheunga a kolektívu z Univerzity v Hongkongu. O vývoji rozhlasového a televízneho vysielania v Nemecku informuje vedúci medzinárodných záležitostí Deutsche Welle Burkhard Nowotny. Profesor On-Kwok Lai z Kwansei Gakuin University v Japonsku zameral svoju pozornosť na vplyv rozvoja komunikačných sietí a mobilných technológií na správanie ich používateľov a imidž v spoločenskom živote, na rozvoj hypermodernizácie spoločnosti a hospodárstva v ázijských krajinách.
Časopis Forum scientiae et sapientiae vydáva vydavateľstvo Veda SAV s občianskym združením Forum sapientiae v Bratislave. Informácie možno získať na emailovej adrese vedafsae@savba.sk
O registráciu ochrannej známky na mestom vydávaný týždenník Považskobystrické novinky zažiadala jej šéfredaktorka a zamestnankyňa mestského úradu Eva Šporíková.
V decembrových komunálnych voľbách primátorský post získal Miroslav Adame (Smer-SD) a zosadil tak dlhoročného primátora Ľuboša Lackoviča (ĽS-HZDS), ktorému podľa miestnych občianskych aktivistov robila redakcia „hlásnu trúbu.“ V Považskej Bystrici Smer-SD ovládol aj mestské zastupiteľstvo, v ktorom malo v minulom volebnom období väčšinu ĽS-HZDS.
Šporíková o registráciu zažiadala, pretože podľa svojich slov názov novín vymyslela. Ako ďalej uviedla, ešte nevie, čo bude robiť v budúcnosti, teda ani čo si počne so značkou, ak ju získa. „Zatiaľ pracujem tu,“ povedala pre SITA. Úrad priemyselného vlastníctva SR o registrácii názvu "Považskobystrické novinky, týždenník pre mesto a okolie" ešte nerozhodol. V redakcii pracujú štyria redaktori a zároveň zamestnanci mestského úradu.
„Mesto Považská Bystrica má jednoznačný záujem o registráciu ochrannej známky Považskobystrické novinky, týždenník pre mesto a okolie,“ reagoval primátor Adame. Podľa jeho slov je Šporíková šéfredaktorkou novín, ktoré vydáva mesto a jej počínanie nie je v súlade so záujmom mesta. „Poradíme sa s právnikom,“ povedal Adame a dodal, že výmenu redaktorov Považskobystrických noviniek nemožno vylúčiť.
Konateľ Klubu Strážov Juraj Smatana v tlačovej správe uviedol, že Šporíkovej konanie by sa mohlo považovať za vážne porušenie povinností zamestnanca smerujúce k poškodeniu záujmov mesta, pretože by šéfredaktorka ako súkromná osoba získala do osobného vlastníctva značku novín, desať rokov budovanú za peniaze pochádzajúce z mestského rozpočtu. "Nové vedenie mesta by malo požiadať o registráciu ochrannej známky. Taktiež veríme, že nový primátor a zastupiteľstvo konečne upravia pozíciu Považskobystrických noviniek formou štatútu, ktorý by zakotvil aspoň základné princípy ich verejnoprávneho charakteru," uviedol Smatana.