16. 8. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Oscarová herečka Kate Winslet si zahrá v miniseriálovej adaptácii románu Jamesa M. Caina Mildred Pierce. Podľa niektorých zdrojov sa pod projekt podpíše televízia HBO, zmluva však údajne ešte nie je podpísaná. Najslávnejšia adaptácia tejto knihy je rovnomenný film z roku 1945 s Joan Crawford v hlavnej úlohe. Za rolu domácej paničky, ktorá sa po nevere manžela zmení na emancipovanú silnú ženu, získala najprestížnejšie filmové ocenenie Oscar. Scenáristom a režisérom miniseriálu v jednej osobe bude Todd Haynes. Ten sa preslávil ako režisér oceňovaných snímok Zamatová extáza (1998), Ďaleko od neba (2002) či I'm Not There. (2007). Informácie zverejnila internetová stránka www.variety.com. Bulharsku sa začala petícia proti 10-minútovému spravodajstvu v tureckom jazyku, ktoré už takmer desať rokov vždy o 17:00 vysiela štátna televízia. Podľa bulharskej tlačovej agentúry BGNES ľudia stoja v dlhých radoch, aby petíciu za zakázanie vysielania podpísali, uviedla v piatok rakúska internetová stránka derStandard.at. Iniciátorom petície je Rosen Markov zo Strany bulharských mužov, ktorý chce petíciu s podpismi poslať riaditeľovi televízie so žiadosťou o zastavenie vysielania v turečtine. Ak sa tak nestane, Markov pohrozil obsadením budovy televízie. Nový bulharský premiér Bojko Borisov krátko po víťazstve v júlových parlamentných voľbách prisľúbil, že v krajine nepripustí žiadnu diskrimináciu, obzvlášť Turkov. Neskôr však pripustil, že návrh nacionalistov zo strany Ataka na vyhlásenie pamätného dňa ako spomienky na Bulharov, ktorí zahynuli v bojoch proti Osmanskej ríši, pokladá za dobrý. Sľúbil však, že sa tak stane až po "verejnej diskusii".

Austrálska herečka a speváčka Bec Hewitt, manželka známeho tenistu Lleytona Hewitta, podala v piatok žalobu na magazín New Idea za ohováranie. Periodikum si podľa nej v apríli vymyslelo, že Bec podvádza svojho manžela s americkým fitnes trénerom Minderom Markom. Muž na fotografii bol v skutočnosti Shaun Cartwright - jej brat. "Neexistuje žiaden Minder Mark, táto osoba je vymyslená," uviedol na Juhoaustrálskom Najvyššom súde právnik 26-ročnej herečky Andrew Harris.

Americká r'n'b speváčka Mary J. Blige bude hosťujúcou porotkyňou v speváckej súťaži American Idol. Na verejných kastingoch v Atlante bude rozhodovať spolu so stálymi porotcami Simonom Cowellom, Randym Jacksonom a porotkyňou Karou DioGuardi. V piatok sa skončili kastingy v Bostone, kde miesto Pauly Abdul nahradila Victoria Beckham. "Porotcovia a produkčný tím zažil s Victoriou veľa zábavy. Dosiaľ mala vynikajúce ohlasy a k súťažiacim bola naozaj milá," povedal pre časopis People anonymný zdroj. Americká speváčka, tanečnica a choreografka Paula Abdul pôsobila v súťaži od roku 2002. Z projektu odišla z vlastného rozhodnutia začiatkom augusta. Televízia Fox chce do televíznej premiéry v januári 2010 nájsť za ňu stálu náhradu.

© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Irackí novinári sa v piatok v Bagdade zišli na proteste proti politickému tlaku, ktorého cieľom je podľa nich zamedziť správam kritizujúcim vládu. Desiatky účastníkov protestu žiadali ochranu pred politickými stranami a poslancami s argumentom, že sa pokúšajú umlčať médiá. "Áno slobode. Nie umlčovaniu novinárov," kričali žurnalisti pred známym knižným trhom na bagdadskej ulici Mutanabi. Protest prišiel po správach o tom, že prominentný iracký novinár bol terčom verejnej kritiky za svoje správy o zatknutí piatich členov prezidentskej stráže pre obvinenia z bankovej lúpeže, pri ktorej zahynulo osem členov ochranky.

Copyright © TASR 2009