MEDIA NEWS
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dnes zamietol žiadosť bývalého šéfa Formule 1 Maxa Mosleyho, aby noviny mali povinnosť varovať subjekty, o ktorých píšu predtým, ako zverejnia podrobnosti z ich súkromných životov.
Súd so sídlom v Štrasburgu rozhodol, že Európska konvencia ľudských práv nevyžaduje, aby médiá vopred upozorňovali na svoje články ľudí, o ktorých píšu.
Mosley sa obrátil na ESĽP po tom, ako britké bulvárne noviny News of the World zverejnili v roku 2008 jeho snímky s prostitútkami v článku nazvanom "Šéf F1 na nechutnej nacistickej orgii s piatimi šľapkami".
Londýnsky súd rozhodol, že článok na titulnej stránke s fotografiami z jeho schôdzok s prostitútkami nemôže nič ospravedlniť a priznal mu odškodnenie vo výške 60.000 libier (68.380 eur).
Mosley napriek tomu požiadal o vyjadrenie európsky súd. Argumentoval, že noviny treba prinútiť, aby varovali ľudí, o ktorých píšu vopred, aby mohli s pomocou súdneho príkazu zabrániť publikovaniu uvedeného článku.
Dnešné rozhodnutie ešte nie je konečné. Mosley sa môže voči rozhodnutiu ESĽP odvolať.
Ortodoxné židovské noviny Di Tzeitung sa dnes ospravedlnili za digitálne vymazanie americkej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej z fotografie, na ktorej prezident Barack Obama a jeho štáb sledujú na obrazovke naživo zásah elitného komanda SEAL proti teroristovi Usámovi bin Ládinovi v Pakistane.
Týždenník Di Tzeitung vychádzajúci v newyorskej štvrti Brooklyn nezverejňuje snímky žien, a tak v piatok 6. mája uverejnil upravovanú fotografiu. Týždenník dnes vydal vyhlásenie so slovami, že jeho fotoeditor si neprečítal drobným písmom vytlačené upozornenie sprevádzajúce fotografiu Bieleho domu, ktoré zakazovalo akékoľvek zmeny na snímke. Noviny tiež uviedli, že zaslali Bielemu domu a ministerstvu zahraničných vecí "vyjadrenie ľútosti a ospravedlnenie".
Druhú ženu, riaditeľku protiteroristického útvaru Audrey Tomasonovú, takisto vymazali z fotografie, ktorá zachytáva historickú chvíľu v desať rokov trvajúcom americkom hľadaní bin Ládina, strojcu teroristických útokov na USA z 11. septembra 2001.
Di Tzeitung vysvetlil, že dodržiava "dlhodobú politiku" nezverejňovania snímok žien. Podľa týždenníka sú jeho čitatelia "presvedčení, že ženy by mali byť oceňované za to, kto sú a čo robia, a nie za to, ako vyzerajú. Židovské zákony takejto zdržanlivosti sú výrazom úcty k ženám, a nie naopak".
Týždenník ešte uviedol, že Clintonová - demokratka, ktorá zastupovala v americkom Senáte štát New York - si získala mnoho sympatizantov medzi ortodoxnými komunitami. Tie "ocenili jej jedinečné schopnosti, talent a súcit so všetkými", dodal týždenník.
Di Tzeitung vychádza v jazyku jidiš a predávajú ho v newyorských novinových stánkoch, najmä v brooklynských častiach Williamsburg a Borought Park, kde žije mnoho ortodoxných židov. Týždenník pripustil, že "upravenú fotografiu nemal zverejniť".
Na originálnej fotografii z miestnosti Bieleho domu nazývanej Situation Room sú Obama a jeho tím pre národnú bezpečnosť zhromaždení okolo stola a v reálnom čase sledujú operáciu z 1. mája, ktorá vyvrcholila zabitím vodcu teroristickej siete al-Káida v jeho pakistanskom obytnom komplexe.
Biely dom, ktorý vydal fotografiu a poskytol ju tak verejnosti, sa v pondelok nevyjadril k odstráneniu žien zo snímky.
Copyright © TASR 2011