10. 5. 2011

Festival de Cannes

Festival de Cannes

Nová romantická komédia Woodyho Allena s názvom Midnight in Paris zajtra 11. mája slávnostne otvorí tohtoročný 64. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Na otváracom ceremoniáli sa zúčastní aj porota na čele s Robertom De Nirom. V snímke, ktorú nakrúcali počas minulého roka v hlavnom meste Francúzska, sa objaví medzinárodné herecké obsadenie. Diváci budú môcť vidieť napríklad Američanov Owena Wilsona a Adriena Brodyho, Kanaďanku Rachel McAdams, Francúzku Marion Cotillard či Maročana Gada Elmaleha. Popri nich dostala vo filme malú roku aj francúzska prvá dáma Carla Bruni-Sarkozy. "Midnight in Paris je nádherný ľúbostný list Parížu," vyjadril sa o diele 75-ročného režiséra riaditeľ festivalu Thierry Frémaux. "Je to film, v ktorom sa Woody Allen hlbšie pozrie na problémy, ktoré zobrazil vo svojich doterajších filmoch: náš vzťah k histórii, umeniu, rozkošiam či životu. Jeho štyridsiata prvá snímka znovu raz odhaľuje jeho inšpiráciu," dodal. Film, ktorý vznikal v španielsko-americkej koprodukcii, bude mať 11. mája zároveň aj premiéru vo francúzskych kinách. Diváci si tak budú môcť snímku vychutnať na 400 miestach po celej krajine. Organizátori kinám tiež poskytli možnosť vysielať otvárací ceremoniál 64. ročníka naživo, aby si filmoví fanúšikovia mohli naplno vychutnať celý jeho program. O hlavnú cenu, Zlatú palmu, tohtoročného filmového festivalu v Cannes sa bude uchádzať 19 celovečerných snímok. Medzi režisérmi sú známe mená ako Pedro Almodovar/ The Skin That I Inhabit/, Terrence Malick /Tree of Life/ ,Lars von Trier /Melancholia/ , Aki Kaurismaki / Le Havre/, Nanni Moretti /Habemus Papam /, Nuri Bilge Ceylan / Once Upon a Time in Anatolia, bratia Dardennovci /Set Me Free/, či Radu Mihaileanu /La source des femmes/.

Predsedom poroty 64. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes bude americký herec Robert De Niro. "Byť súčasťou festivalu v Cannes je pre mňa vzácna príležitosť, keďže je jedným z najstarších a najlepších na svete," uviedla 67-ročná oscarová hviezda. Dva filmy, v ktorých De Niro účinkoval, boli v Cannes ocenené Zlatou palmou. Ide o snímky Taxikár (1976) v réžii Martina Scorseseho a o desať rokov neskôr historická dráma Misia, ktorú režíroval Roland Joffé .

O udelení ceny Zlatá kamera (Caméra d'Or) na filmovom festivale v Cannes bude tento rok rozhodovať Jun-ho Bong. Juhokórejský scenárista a režisér filmov Pes, ktorý šteká, nehryzie (2000), Spomienky na vraždu (2003) alebo Mutant (2006) sa zhostí úlohy predsedu poroty pri výbere najlepšieho debutového filmu. Jeho drámu Matka prezentovali na prestížnom filmovom festivale v roku 2009. Minuloročným víťazom v kategórii bol Michael Rowe s filmom Priestupný rok (2010). Držiteľom ceny Zlatá kamera je tiež britský režisér Steve McQueen za jeho filmový debut Hlad (2008). Filmový festival vo francúzskom Cannes sa uskutoční v dňoch od 11. do 22. mája už po 64. raz. Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk. Francúzsky režisér a scenárista Michel Gondry bude na 64. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes predsedať porote v sekcii krátkometrážnych filmov. Na svojej oficiálnej webstránke o tom informovali organizátori festivalu, ktorý sa uskutoční od 11. do 22. mája. Štyridsaťsedemročný rodák z Versailles začínal svoju kariéru koncom 80. rokov minulého storočia ako režisér hudobných videoklipov pre francúzsku skupinu Oui Oui, v ktorej taktiež pôsobil ako bubeník. V súčasnosti má na svojom konte už viac než 70 videoklipov, pričom spolupracoval s interpretmi ako napríklad Kanye West, Paul McCartney, Kylie Minogue alebo The Chemical Brothers. Jeho prvým celovečerným filmom bola komédia Zlez zo stromu (2001). V roku 2004 natočil drámu Večný svit nepoškvrnenej mysle, za ktorú získal spolu s Charliem Kaufmanom a Pierrom Bismuthom Oscara v kategórii Najlepší pôvodný scenár. Jeho zatiaľ posledným filmom je akčná krimikomédia Zelený sršeň (2011), v ktorej účinkujú Seth Rogen, Jay Chou, Christoph Waltz a Cameron Diaz. Organizátori 64. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes, ktorý sa tento rok uskutoční od 11. do 22. mája, pripravia špeciálny večer na počesť francúzskeho herca Jean-Paula Belmonda. Večer sa bude konať 17. mája, pričom 77-ročný herec už potvrdil svoju účasť. "Sme šťastní, že pán Belmondo prijal pozvanie na slávnostný večer, ktorý sa uskutoční na oslavu jeho talentu a hereckej dráhy. Jeho rozsah a charizma osobnosti, presnosť jeho hrania, tón jeho replík a nenútenosť vystupovania z neho spravili popri Jeanovi Gabinovi a Michelovi Simonovi jedného z najväčších francúzskych hercov všetkých dôb," uviedli vo vyhlásení prezident festivalu Gilles Jacob a riaditeľ festivalu Thierry Frémaux. Počas večera sa uskutoční premiéra dokumentu Belmondo, The Career, ktorý natočili Vincent Perrot a Jeff Domenech. Informácie pochádzajú z webstránky hollywoodreporter.com.posledným filmom je akčná krimikomédia Zelený sršeň (2011), v ktorej účinkujú Seth Rogen, Jay Chou, Christoph Waltz a Cameron Diaz.

Taliansky filmový scenárista a režisér Bernardo Bertolucci dostane na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes čestnú Zlatú palmu. Legendárny filmový tvorca si toto ocenenie prevezme vôbec ako prvý v histórii. "Jeho politická a spoločenská angažovanosť, sprevádzaná nadšením a vyberaným a presným smerovaním, zabezpečila jeho filmom pevné miesto v histórii kinematografie," uviedli zástupcovia festivalu v stanovisku. Predsedom poroty na 64. ročníku MFF v Cannes bude americký herec a režisér Robert De Niro. Zoznam snímok, ktoré budú mať šancu získať najprestížnejšie ocenenie festivalu - Zlatú palmu, organizátori zverejnia v utorok v Paríži. Bernardo Bertolucci sa preslávil takými snímkami ako Konformista (1970), Posledné tango v Paríži (1972), Posledný cisár (1987) či Zvodná krása (1996). Sedemdesiatjedenročný Bertolucci získal dva Oscary, cenu BAFTA a dva Zlaté glóbusy. Naposledy sa ako režisér prezentoval historickou drámou Rojkovia (2003).

© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.