Mediálna expresia kultúrnej diverzity v krajinách strednej a východnej Európy 2011
Predstaviť súčasné médiá, ktoré sú nositeľmi kultúrnej rôznorodosti v stredo- a východoeurópskom regióne, je hlavnou témou medzinárodného kolokvia, ktoré sa uskutoční v Chorvátskom Grobe 20.–22. júna. Pod názvom Mediálna expresia kultúrnej diverzity v krajinách strednej a východnej Európy 2011 je súčasťou programu UNESCO Medzikultúrny dialóg. Záštitu nad podujatím prevzal podpredseda vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel.
"Francúzski, slovenskí, rumunskí, českí, poľskí, bulharskí a albánski vedci sa zamerajú na aktuálnu situáciu v médiách menšín vo svojich krajinách a budú prezentovať politický i právny kontext ich pôsobenia aj ekonomické podmienky, v ktorých jestvujú. Spoločne budú hľadať odpoveď na otázku ako je zastúpená kultúrna rôznorodosť s jej jazykovými špecifikami v médiách," uviedla pre TASR Lucia Jelčová z Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Táto škola kolokvium organizuje s Katedrou žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave, Katedrou UNESCO Univerzity v Štrasburgu, s podporou Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku a Medzinárodnej organizácie frankofónie.
Podľa Jelčovej na slávnostnom otvorení 20. júna (15.30 h., hotel Kamila na Čiernej Vode) sa okrem Rudolfa Chmela prihovorí francúzsky veľvyslanec na Slovensku Jean-Marie Bruno, zástupcovia UNESCO, vysokých škôl a ďalších inštitúcií. V programe sú desiatky prednášok, v ktorých odborníci budú hodnotiť úlohu mediálnej výchovy, komunikáciu, mediálnu etiku, sociálne siete a rôzne súvislosti. Účastníci sa napríklad dozvedia o mediálnom školstve v 12 krajinách Európy, o probléme Rómov v národných a nadnárodných médiách, aké médiá má slovenská menšina na Ukrajine, naopak Rusi a Ukrajinci na Slovensku, aj mnohé iné menšiny v pobaltských a ďalších krajinách. Vymedzený je tiež priestor na diskusiu. V stredu (22.6.) popoludní vyhodnotia závery a načrtnú perspektívy do budúcnosti.
Copyright © TASR 2011