10. 10. 2014

RTVS NEWS

RTVS NEWS

O vplyve bývalého komunistického režimu na osudy jednotlivcov a aj celých spoločností na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a v Nemecku uvažujú tvorcovia nového dokumentárneho cyklu, ktorý uvedie Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Cyklus šiestich dokumentárnych filmov s názvom Paralelné životy - 20. storočie očami tajnej polície uvedie na televíznej Dvojke ako jeden z hlavných projektov k 25. výročiu udalostí z novembra 1989. Dokumenty diváci nájdu vo vysielaní Dvojky každú sobotu od 11. októbra. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Kizáková, PR manažérka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý multižánrový cyklus Paralelné životy - 20. storočie očami tajnej polície pred pár rokmi inicioval.
Cyklus je viacročný projekt Asociácie Divadelná Nitra, ktorý vyvrcholil na jeseň 2013 svetovými premiérami dokumentárnych inscenácií v programe festivalu Divadelná Nitra. Divadelníci zo šiestich krajín strávili prípravou inscenácií dva roky, od hľadania príbehov, cez výskum v archívoch až po napísanie a inscenovanie pôvodnej hry, pripomenula Kizáková. Mapovali činnosť tajných polícií v komunistických totalitných režimoch 20. storočia vo svojej vlasti. Cez divadelné spracovanie autentických príbehov otvorili tému politickej moci v minulosti, ktorá pomocou praktík tajných polícií ovplyvňovala súkromie ľudí. "Šesť inscenácií naštudovaných vo veľkých i celkom alternatívnych divadlách zo šiestich krajín ešte stále putuje Európou v podobe mini festivalov. Keď sme takto pred štyrmi rokmi kreovali projekt, asi sme ani neverili, že náš sen sa stane skutočnosťou," citovala Kizáková v tlačovej správe vyjadrenie Dariny Károvej, riaditeľky Asociácie Divadelná Nitra, ktorá je koproducentom dokumentárneho cyklu.
Podľa Károvej je šestica dokumentárnych filmov, ktoré odvysiela RTVS, nielen "impozantným zavŕšením projektu Paralelné životy, ale aj dôkazom jeho obrovského potenciálu - schopnosti zaujať a inšpirovať nielen divadelníkov, ale aj historikov, novinárov, filmárov". Režisérom cyklu je Adam Hanuljak, ktorý tvrdí, že hovoriť o tejto téme je tým najlepším možným spôsobom ako to urobiť a ako sa poučiť.
Úvodný diel uvedie Dvojka RTVS v sobotu 11. októbra. Je venovaný Poľsku a bude sa pýtať: Komu patrí minulosť? Dokumentarista v ňom poukazuje na kontroverznú polemiku, ktorú spôsobili udalosti okolo otvárania spisov tajnej polície. Druhý diel Chorobopis spoločnosti je o Maďarsku a v premiére ho uvedú 18. októbra. Jeho aktéri skúmajú, či má štátny systém takú moc, aby určoval, kto je duševne zdravý a kto už nie. Diel venovaný Nemecku odvysielajú 25. októbra pod názvom Očista. Sleduje deväť ľudí, ktorí so svojimi príbehmi vyšli na javisko a čítali priamo zo svojich spisov. Český príbeh pod názvom Viera proti moci sa dostane na obrazovky 1. novembra a zobrazí osud jednej z obetí novodobých českých dejín, umučeného kňaza Josefa Toufara. Samovražda v réžii štátnej bezpečnosti, tak vstúpi do vysielania 8. novembra diel venovaný Slovensku. Hlavnou témou bude smrť dvojitého agenta, tajne vysväteného kňaza Přemysla Coufala, ktorá patrí k najzávažnejším doteraz neobjasneným prípadom. Dokumentárny cyklus zakončí 15. novembra diel venovaný Rumunsku s názvom Nebezpečné deti. Divák bude sledovať príbeh mladého hrdinu, streetartového umelca, od ktorého sa pod nátlakom Securitate odvrátilo celé okolie.
Viac informácií o projekte Paralelné životy možno nájsť na http://www.nitrafest.sk/domov/projekty/paralelne-zivoty a na webstránke http://www.parallel-lives.eu.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.