12. 5. 2019

Zomrel Jean-Claude Brisseau

Zomrel Jean-Claude Brisseau

Vo veku 74 rokov zomrel v sobotu v Paríži po dlhej chorobe francúzsky režisér Jean-Claude Brisseau, ktorý okrem iných nakrútil aj film Svadba bez domova s Vanessou Paradis v úlohe 17-ročnej študentky zamilovanej do profesora filozofie.
Vanessa Paradis získala za túto rolu prestížnu francúzsku filmovú cenu Cézar v kategórii najlepšia začínajúca herečka.
V roku 2012 na filmovom festivale v Locarne udelili Brisseauovi hlavnú cenu - Zlatý leopard - za film Dievča odnikiaľ (La Fille de nulle part). Ide o príbeh o osamotene žijúcom parížskom profesorovi matematiky na dôchodku, ktorému sa jedného dňa pred dvermi jeho bytu objaví zranená mladá žena.
Svoj posledný film - Que le diable nous emporte - Brisseau uviedol do kín začiatkom roku 2018.
Posledných 15 rokov režisérovho života i tvorby bolo ovplyvnených škandálmi súvisiacimi so sexuálnym obťažovaním, ktorého sa dopustil. V roku 2005 bol odsúdený za obťažovanie dvoch mladých herečiek a za sexuálne motivovaný útok. Okrem toho ho koncom roku 2017 "dobehlo" celosvetové hnutie #metoo, takže retrospektívna prehliadka jeho filmov, ktorá sa mala v januári 2018 konať v prestížnej inštitúcii Cinématheque francaise v Paríži, bola odložená a neskôr úplne zrušená.
Cinématheque bola totiž krátko pred tým terčom kritiky za to, že prispieva ku "kultúre znásilňovania", keď organizovala aj retrospektívu režiséra Romana Polanského, ktorého z obťažovania obvinilo viacero žien.

Copyright © TASR 2019