8. 2. 2021

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSBieloruský Vyšetrovací výbor zaslal do Poľska žiadosť o vydanie zakladateľa kanálu Nexta Sciapana Pucilu a jeho bývalého šéfredaktora Ramana Prataseviča. Kanál Nexta Live sa po prezidentských voľbách 9. augusta minulého roku stal jednou z hlavných platforiem pre odporcov zvolenej hlavy štátu, Alexandra Lukašenka. Pucila a Pratasevič žijú momentálne vo Varšave.
Pucila a Pratasevič vytvorili kanál Nexta v roku 2015: najprv fungoval na strímovacom kanáli YouTube, v roku 2017 prešiel na sieť Telegram.
Oboch ich Bielorusko vlani v novembri zaradilo na zoznam teroristov, a to na základe skorších obvinení z organizovania hromadných nepokojov, čo je trestný čin, za ktorý hrozí až 15 rokov väzenia.
Pucila a Pratasevič boli tiež pridaní na zoznamy medzinárodne hľadaných osôb v Bielorusku a v Rusku, ktoré podporuje Lukašenkov režim.
Bieloruský Vyšetrovací výbor vo svojom vyhlásení, vydanom podľa agentúry TASS v sobotu, pripomína, že Bielorusko a Poľsko podpísali medzinárodnú zmluvu o právnej pomoci v trestných veciach, ktorá upravuje aj otázku vydania osôb.
V súvislosti s odchodom Pucilu a Prataseviča do Poľska si vlani v novembri bieloruské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo poľského veľvyslanca v Bielorusku so žiadosťou o ich vydanie.


                           
Prístup na internet v Mjanmarsku bol v nedeľu čiastočne obnovený, informovala mimovládna organizácia monitorujúca bezpečnosť v kybernetickom priestore Netblocks.
Zablokovanie webových a sociálnych médií v celoštátnom meradle nedokázalo zabrániť hromadným protestom mjanmarskej verejnosti proti vojenskému prevratu, ktorým bola zbavená moci legálne zvolená politička Aun Schan Su Ťij, analyzuje agentúra AFP.
"Čiastočné obnovenie prístupu na internet bolo v Mjanmarsku potvrdené od 14.00 h miestneho času (08.30 h SEČ), napísali pozorovatelia z Netblocksu na Twitteri. Zároveň však upozornili, že sociálne médiá sú stále zablokované.
Mjanmarská vojenská junta vo štvrtok zablokovala sociálnu sieť Facebook, v piatok aj ďalšie sociálne siete - Twitter a Instagram - a v sobotu celý internet.
Blokáciu internetu zdôvodnila junta potrebou zamedziť šíreniu falošných správ a zaistiť stabilitu krajiny. Podľa svetových tlačových agentúr však išlo o pokus umlčať aktivistov vystupujúcich proti prevratu v Mjanmarsku.
K prevratu v Mjanmarsku - niekdajšej Barme - došlo v pondelok tento týždeň, v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb.
Armáda puč zdôvodnila podozreniami z podvodov, ktoré podľa nej sprevádzali tieto voľby, v ktorých drvivo zvíťazila Národná liga za demokraciu vedená laureátkou Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.


                             

Po ruskom rezorte diplomacie si účet na sociálnej sieti TikTok vytvorilo i ministerstvo pre mimoriadne situácie. Na svojom profile chce zverejňovať videá o profesionálnej činnosti záchranárov a hasičov.
Jedným z prvých zverejnených príspevkov bolo video zachytávajúce hasiča, ako robí plank vzpierajúc sa rukami len na ostrí dvoch sekier, pričom nohami sa zeme vôbec nedotýka.
Ministerstvo vyzýva sledovateľov kanála, aby jeho výkon ohodnotili v diskusii, prípadne zverejnili aj svoje pozoruhodné výkony.
Ďalšou platformou, na ktorej bude ministerstvo komunikovať s verejnosťou, bude aj sieť Likee, kde tiež založilo účet, informoval spravodajský portál Meduza.io.
Vytvorenie profilu ministerstva zahraničných vecí v sieti TikTok vysvetlila jeho hovorkyňa Marija Zacharovová tým, že sa to plánovalo "už dlho", pričom tento proces sa urýchlil "vývojom v posledných týždňoch".
Zacharovová nespresnila, čo konkrétne má na mysli, ale prvé dva príspevky ministerstva na TikTok-u sa týkajú opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorému súd v Moskve 2. februára zmenil podmienečný trest, vynesený ešte v roku 2014, na nepodmienečný v trvaní dva roky a osem mesiacov väzenia, upozornila v nedeľu Meduza.io.
Vo svojom prvom príspevku sa ruský rezort diplomacie vrátil k Navaľného výrokom z augusta roku 2020, keď hovoril o vývoji ruskej vakcíny proti vírusovému ochoreniu COVID-19 a spochybňoval slová prezidenta Vladimira Putina o jej úspešnom vývoji, vysokej účinnosti i príprave masovej výroby.
Meduza.io v tejto súvislosti poznamenala, že v tom čase nielen Navaľnyj pochyboval o prvej ruskej vakcíne.
Na vyvrátenie Navaľného "výsmechu" ruskí diplomati v druhom videospote citovali slová šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, ktorý počas nedávnej návštevy Moskvy ruskú vakcínu ocenil, poukázal na výsledky štúdie publikované v časopise Lancet, zablahoželal ruským vedcom k úspechu a vyjadril nádej, že európska lieková agentúra ruskú vakcínu zaregistruje.
Túto premiéru ruského rezortu na sociálnej sieti TikTok jeho používatelia veľmi neocenili, konštatovala Meduza.io.
Autor jedného z najpopulárnejších komentárov k druhému videospotu napísal: "Alexej Navaľnyj je taký zbytočný bloger, že MZV si iba kvôli nemu založilo účet na TikTok-u! Na toto idú naše dane? Robte si svoju robotu!"
Iní komentátori vo svojich príspevkoch požadujú predovšetkým prepustenie Navaľného a ďalších politických väzňov.
TikTok je aplikácia a sociálna sieť pre vytváranie a zdieľanie krátkych videí vyvíjaná čínskou spoločnosťou ByteDance. V októbri 2018 sa stala najúspešnejšou aplikáciou v USA. Bývalý americký prezident Donald Trump však v roku 2020 oznámil, že zvažuje zákaz TikToku na území Spojených štátov, pretože ho považoval za bezpečnostnú hrozbu.
India túto aplikáciu zakázala spolu s radom ďalších čínskych aplikácií.

                                

Čínske úrady v nedeľu vydali nové protimonopolné pravidlá, ktoré sa zameriavajú na internetové portály a sprísňujú doterajšie obmedzenie pre technologické spoločnosti. Nové pravidlá spresňujú monopolistické praktiky, ktoré chce Čína zatrhnúť.
Podľa agentúry Reuters nové normy vyvolajú ďalší tlak na popredné internetové služby, napríklad obchodné portály Taobao, Tmall a JD.com. Pokryjú aj platobné služby, akými sú Alipay či WeChat Pay.
Pravidlá, ktoré na svojej stránke zverejnil Štátny úrad pre reguláciu trhu (SAMR), zakazujú firmám rôzne druhy správania sa, napríklad dlhodobo pretrvávajúcu snahu prinútiť zákazníkov vybrať si len spomedzi najpoprednejších interentových hráčov.
SAMR uvádza, že najnovšie pravidlá "ukončia monopolistické správanie sa v on-line ekonomike a ochránia čestnú súťaž na trhu". Podľa úradu to zabráni aj cenovému fixingu, obmedzovaniu technológií a využívaniu dát a algoritmov na manipuláciu trhu.
Podľa vyhlásenia SAMR sa začali množiť správy o protimonopolných praktikách. "Toto správanie je zväčša skryté, preto je vzhľadom na spôsob využívania dát, algoritmov, pravidiel jednotlivých platforiem ťažké odhaliť a určiť monopolistické dohody."
      

Copyright © TASR 2021