25. 1. 2022

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Mexico violence: Third journalist killed this year - BBC News
V mexickom meste Tijuana v nedeľu zabili novinárku. V priebehu týždňa ide už o druhú vraždu zamestnanca médií v tomto mexickom meste, informovala v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na miestnu prokuratúru. V Mexiku od začiatku tohto roka zaznamenali úmrtia už troch novinárov.
Reportérku Lourdes Maldonadovú Lopezovú "napadli so zbraňou, keď sedela vo svojom vozidle", uviedla prokuratúra mexického štátu Baja California.
Maldonadová Lopezová pracovala pre viacero médií vrátane televízie Primer Sistema de Noticias, ktorú vlastní bývalý guvernér štátu Baja California. Novinárka voči tejto spoločnosti niekoľko rokov viedla súdny spor za nespravodlivé prepustenie, pripomína AFP. Súd vyhrala niekoľko dní pred vraždou.
Táto reportérka už pred troma rokmi vyjadrila obavy o svoj život, pripomína denník El País. Maldonadová bola od minulého roka zapísaná v mechanizme na ochranu novinárov a ochrancov ľudských práv.
Minulý týždeň v pondelok bol v blízkosti svojho domu ležiacom neďaleko Tijuany zastrelený 49-ročný fotoreportér Margarito Martínez.
Polícia okrem toho vyšetruje aj smrť novinára a aktivistu Josého Luisa Gambou v štáte Veracruz na juhu Mexika. Toho priviezli do nemocnice 10. januára po tom, ako ho niekto dobodal a nechal ležať na ulici. Zatiaľ však nie je jasné, či jeho smrť súvisela s jeho zamestnaním, píše AFP.
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) zaraďuje Mexiko spolu s vojnou zničenou Sýriou a Afganistanom medzi najnebezpečnejšie krajiny sveta pre žurnalistov.
Vlani bolo v Mexiku zavraždených najmenej sedem novinárov, uvádza AFP, aj keď poznamenáva, že nie je jasné, či všetky tieto vraždy súviseli s ich prácou.
V období rokov 2000-2021 v Mexiku podľa ľudskoprávnej organizácie Article 19 zavraždili 145 novinárov, píše agentúra Reuters. Len v malom počte týchto prípadov boli páchatelia odsúdení, dodáva AFP.


Scott Morrison admits Omicron COVID-19 variant blindsided Australia | The  West Australian
Austrálsky premiér Scott Morrison nemá už niekoľko mesiacov prístup k svojmu oficiálnemu účtu na čínskej platforme WeChat. V pondelok preto niektorí členovia jeho vlády obvinili Čínu zo "zasahovania" do austrálskej demokracie, informovali agentúry AFP a Reuters.
Morrison si účet na platforme WeChat založil pred voľbami v roku 2019, aby jeho prostredníctvom mohol komunikovať so svojimi austrálskymi voličmi čínskeho pôvodu.
Jeho účet bol však v januári zrejme nahradený účtom s názvom Austrálsky čínsky život, ktorý na tejto platforme promuje čínsky život v Austrálii.
Posledný príspevok bol na tomto účte zverejnený 9. júla, pričom podľa denníka The Daily Telegraph nemá Morrison práve od tohto dátumu prístup k svojmu účtu.
Austrálsky premiér opakovane – naposledy 10. januára – žiadal od platformy WeChat, aby mu prístup obnovila, píše Reuters.
Morrison sa k tejto veci zatiaľ nevyjadril, avšak senátor James Paterson, ktorý je členom vládnej Liberálnej strany (LP), obvinil z nahradenia premiérovho účtu čínsku vládu.
"To, čo čínska vláda vykonala nahradením premiérovho účtu, možno prakticky považovať za zasahovanie do našej demokracie zo zahraničia," uviedol Paterson pre austrálsku rozhlasovú stanicu 2GB radio. Zároveň vyzval austrálskych politikov, aby bojkotovali platformu WeChat.
Reuters upozorňuje na to, že Morrison pri založení účtu v roku 2019 použil meno čínskeho občana pochádzajúceho z pevninskej Číny, ktorého uviedol ako operátora účtu.
Podľa Fergusa Ryana z Austrálskeho inštitútu pre strategickú politiku (ASPI) však premiér takto zrejme porušil pravidlá platformy WeChat, a preto jeho účet mohol byť okamžite zablokovaný.
V minulosti sa novinári Morrisona pýtali na to, či sa neobáva toho, že jeho účet na WeChate bude cenzurovaný. Jeho účet bol totiž v roku 2020 dočasne zablokovaný v dôsledku politického sporu Canberry a Pekingu týkajúceho sa fotografie austrálskeho vojaka.
WeChat je sociálna sieť a platforma určená na posielanie správ, ktorá na čínskom trhu dominuje. Obdobné platformy ako WhatsApp, Facebook a Twitter, ktoré sa používajú v západných krajinách, sú totiž v Číne zablokované, pripomína AFP.
 

Súdny proces, v ktorom bývalá kandidátka na viceprezidentku USA Sarah Palinová žaluje denník New York Times za poškodenie svojho dobrého mena, v pondelok odročili. Palinová mala totiž pozitívny test na koronavírus.
Proces by mal pokračovať 3. februára, ak sa 57-ročná Palinová dovtedy vylieči alebo nebude mať príznaky ochorenia COVID-19, informovala agentúra AP.
New York Times v redakčnom komentári v roku 2017 uvádzal, že politická rétorika Palinovej a jej tímu viedla v roku 2011 k streľbe v arizonskom Tucsone, pri ktorej zahynulo šesť osôb a vážne zranená bola aj demokratická kongresmanka Gabby Giffordsová.
Noviny o dva dni po zverejnení článku vydali opravu. Argumentujú, že pri spornej formulácii nešlo o úmysel, ale chybu editora.
Palinová, niekdajšia republikánska guvernérka štátu Aljaška, ktorá už raz prekonala covid, vyzýva Američanov, aby sa proti tomuto ochoreniu nedávali očkovať. Počas decembrového vystúpenia v Arizone vyhlásila, že vakcínu jej podajú len cez jej mŕtvolu.
"Samozrejme, je nezaočkovaná," uviedol sudca Jed Rakoff, keď oznamoval odročenie procesu.
Sarah Palinová ešte ráno súd informovala, že doma jej vyšiel pozitívny antigénový test. Následne ešte podstúpila ďalšie dva testy, ktoré infekciu potvrdili.
Palinovej žalobu proti New York Times už v minulosti súd zamietol a uspela s ňou po podaní odvolania. Ako pripomína AP, ide o ojedinelý prípad, keď veľké masmédium čelí žalobe za nactiutŕhanie voči verejne známej osobnosti. Výška odškodného, ktoré žiada Palinová, nie je známa.

 

            

Copyright © TASR 2021