MEDIA NEWS
Bývalý kapitán anglickej futbalovej reprezentácie Gary Lineker opustí po skončení aktuálnej sezóny stanicu BBC. V pondelok to oznámila táto britská verejnoprávna televízia.
Šesťdesiatštyriročný Lineker bol dlhoročnou tvárou futbalového vysielania BBC. Rozhodnutie televízie prichádza po tom, čo Lineker zdieľal na Instagrame príspevok obsahujúci antisemitskú symboliku.
„Gary Lineker opustí svoju moderátorskú pozíciu po skončení relácie Match of the Day v sezóne 2024/2025," uviedla BBC vo vyhlásení. „Nebude súčasťou spravodajstva BBC o majstrovstvách sveta vo futbale 2026 ani spravodajstve o FA Cupe v budúcej sezóne.“
Lineker moderoval populárnu reláciu Match of the Day dlhých 26 rokov. Bol najlepšie plateným moderátorom BBC, od verejne financovaného vysielateľa poberal 1,35 milióna libier ročne.
Lineker na Instagrame zdieľal príspevok o sionizme, na ktorom bol potkan, čo bolo proti pravidlám korporácie o nestrannosti. Síce príspevok neskôr stiahol, no škandálu už nezabránil. Medzičasom sa za svoje konanie verejne ospravedlnil.
©2025, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry.
Maďarská poslankyňa Európskeho parlamentu za opozičnú Demokratickú koalíciu (DK) Klára Dobrevová v pondelok na Facebooku oznámila, že bude podporovať každý druh tlače, ktorej činnosť bude obmedzovaná pripravovaným zákonom vládnej strany Fidesz. Cieľom zákona je zabrániť fungovaniu médií a mimovládnych organizácií, ktoré ohrozujú suverenitu Maďarska. S odvolaním sa na server index.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Dobrevová 8. mája oznámila, že sa bude uchádzať o post predsedníčky DK po tom, čo sa bývalý premiér a predseda DK Ferenc Gyurcsány vzdal všetkých verejných funkcií. Zároveň informoval, že sa rozvádza so svojou manželkou Dobrevovou.
Europoslankyňa vo videu zverejnenom na Facebooku vyzvala všetkých ľavicovo orientovaných voličov, aby si predplatili niektorý z mediálnych produktov, ktorých činnosť bude uvedeným zákonom ohrozená.
„Ak neexistuje slobodná tlač, niet slobodných ľudí. Ako sa dozviete o svetových udalostiach, ak o nich nebude mať kto informovať? Ako budete vedieť, že vám klamú, že vami manipulujú, ak ich nemá kto odhaliť? Ako sa dozviete o korupcii a podvodoch, ak ich nemá kto odhaliť namiesto prokuratúry blízkej vládneho Fideszu? Vláda nechce slobodne zmýšľajúcich ľudí, nechce, aby došlo k odhaleniu,“ povedala Dobrevová, podľa ktorej je pripravovaný zákon „doteraz najzávažnejším útokom na zvyšnú slobodu“ Maďarov.
Výbor maďarského parlamentu pre spravodlivosť v pondelok schválil návrh zákona s názvom „O transparentnosti vo verejnom živote“. Uviedol to server telex.hu, podľa ktorého zákon vláde umožní zabrániť fungovaniu médií a mimovládnych organizácií, ktoré podľa nej ohrozujú suverenitu Maďarska.
Poslanec vládnej strany Fidesz János Halász predložil návrh zákona 14. mája. Proti návrhu demonštrovalo v uplynulých dňoch v Budapešti niekoľko stoviek Maďarov, väčšinu zhromaždení organizovalo opozičné hnutie Momentum. V nedeľu sa pred budovou parlamentu zišlo niekoľko tisíc protestujúcich, túto demonštráciu zorganizovala občianska sféra.
Halász návrh zákona zdôvodnil tým, že v posledných rokoch boli odhalené niektoré aktivity, ktoré „vážne porušujú maďarskú suverenitu“.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v prejave 15. marca ostro postavil proti občianskym organizáciám kritickým voči vláde, proti novinárom nezávislej tlače, sudcom demonštrujúcim za nezávislosť súdnictva a opozičným politikom, ktorí sú podľa Fideszu financovaní zo zahraničia, a avizoval „jarné upratovanie“, píše telex.hu.
Francúzska zahraničná spravodajská služba (DSGE) v pondelok kategoricky odmietla obvinenia zakladateľa komunikačnej platformy Telegram Pavla Durova, z ktorých vyplýva, že ho riaditeľ DGSE nedávno požiadal, aby na svojej sociálnej sieti „umlčal“ prokonzervatívne účty z Rumunska. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.
Durov toto obvinenie zverejnil v čase, keď v Rumunsku vrcholilo hlasovanie v druhom kole prezidentských volieb, z ktorého vyšiel ako víťaz nezávislý kandidát Nicušor Dan.
Kým vo svojom prvom príspevku Durov písal len o „západoeurópskej vláde“ a vyzval svojich odberateľov, aby hádali ktorej, pričom im ako indíciu poskytol emoji v podobe bagety, v neskoršom príspevku na sieti X tvrdil, že riaditeľ DGSE Nicolas Lerner ho na jar pri stretnutí v hoteli Crillon požiadal, „aby pred voľbami zablokoval konzervatívne hlasy v Rumunsku“. Durov dodal, že túto žiadosť odmietol.
Durovovo tvrdenie zverejnil na sieti X aj americký miliardár Elon Musk - jedna z rôznych vplyvných osobností americkej pravice, ktoré obvinili európske štáty z potláčania slobody prejavu. Musk k Durovovmu statusu pripojil ako komentár citoslovce: „Wow“, uviedla agentúra Reuters.
Durov nevysvetlil, prečo so svojimi obvineniami na adresu Francúzska čakal až do záverečnej fázy druhého kola prezidentských volieb v Rumunsku. Platforma Telegram na žiadosti o komentár zo strany viacerých novinárov - napríklad aj denníka Le Monde - nereagovala.
Generálne riaditeľstvo pre bezpečnosť a obranu (DGSE) vo vyhlásení pre médiá v pondelok deklarovalo, že „rázne popiera obvinenia“, že by bolo žiadalo o zablokovanie účtov súvisiacich s akýmkoľvek volebným procesom.
Služba DGSE súčasne pripomenula, že v posledných rokoch bola niekoľkokrát nútená priamo kontaktovať Pavla Durova, „aby mu dôrazne pripomenula zodpovednosť jeho spoločnosti a jeho osobnú zodpovednosť za predchádzanie hrozbám terorizmu a detskej pornografie“.
Na šírenie dezinformácií v deň volieb v Rumunsku upozornilo aj tamojšie ministerstvo zahraničných vecí. Spresnilo, že na sociálnej sieti Telegram a iných platformách sa šíri kampaň, ktorej cieľom je ovplyvniť prebiehajúci volebný proces. Úrady podľa neho takéto praktiky očakávali a dezinformácie promptne vyvracali.
Rumunská vláda ešte predtým v nedeľu reagovala na video zverejnené na platforme TikTok, v ktorom sa tvrdilo, že v Rumunsku hliadkujú francúzski žandári oblečení v rumunských uniformách, čo údajne svedčí o tom, že v krajine prebieha štátny prevrat.
Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku bolo v decembri 2024 zrušené Najvyšším súdom pre podozrenia zo závažných pokusov o manipuláciu s verejnou mienkou, a to prostredníctvom falošných účtov a platených influencerov. Podľa zistení úradov z tejto kampane profitoval ultrakonzervatívny kandidát Calin Georgescu.
Súd v Rumunsku následne Georgescovi zakázal opätovnú kandidatúru. V rámci vyšetrovania boli potom pri policajných prehliadkach u ľudí z jeho blízkeho okolia nájdené veľké sumy finančnej hotovosti i mnoho zbraní.
V opakovaných voľbách za krajnú pravicu - aj s Georgescovou podporou - kandidoval George Simion. Kým z prvého kola hlasovania 18. mája vyšiel ako víťaz, v druhom kole prehral s nezávislým proeurópskym kandidátom Nicušorom Danom.
Copyright © TASR 2025