10. 2. 2007

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Britská tlačová rada podporila sťažnosť austrálskej modelky Elle Macpherson, ktorá tvrdí, že spoločenský časopis Hello! narušil jej súkromie, keď zverejnil jej fotografie s deťmi zo súkromnej pláže. Rada, ktorú tvoria zástupcovia britských vydavateľstiev, sa rozhodla, že Macpherson má právo chrániť si svoje súkromie, pretože fotografie bez povolenia vznikli počas rodinnej dovolenky na súkromnom karibskom ostrove Mustique. Fotografie sa na stránkach časopisu objavili 29. augusta. V rozhodnutí komisie, ktoré zverejnili 29. januára, sa uvádza, že vydavateľ časopisu Hello! sa známej modelke musí ospravedlniť v tlačenej forme a prisľúbiť, že fotografie už nikdy nepoužije. Britská tlačová rada rozhoduje v prípadoch, keď periodiká porušili stanovy novinárskeho kódexu. Nemôže stanoviť pokutu, no môže jednotlivé periodiká prinútiť, aby zverejnili ospravedlnenie.

Nekorunovaný kráľ popu Michael Jackson požiadal hudobného magnáta Simona Fullera o pomoc pri naštartovaní svojej kariéry, s ktorou to šlo posledné roky dolu vodou. Jackson sa v uplynulých týždňoch údajne niekoľkokrát stretol s Fullerom. V roku 2005 vyšiel Jackson zo súdneho procesu v súvislosti s obvineniami zo zneužívania detí víťazne, jeho profesionálnej kariére to však obzvlášť nepomohlo. Svoju nádej vkladá do Fullera, ktorý stojí za úspechom dievčenskej skupiny Spice Girls a súťažou talentov Pop Idol, u nás známej ako SuperStar. "Michael sa túži vrátiť na výslnie. Vie, že to nebude ľahké, ale myslí si, že ak to niekto dokáže, tak jedine Simon," uviedol nemenovaný zdroj pre britský denník Sun. "Pre Simona je to výzva, ktorej doteraz ešte nečelil," dodáva zdroj.

Súdna pitva bývalej modelky pánskeho časopisu Playboy Anny Nicole Smithovej neodhalila jednoznačnú príčinu jej náhlej smrti. Vyšetrovatelia však zatiaľ neobjavili žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že došlo k spáchaniu trestného činu. Podľa súdneho lekára vo floridskom kraji Broward County Dr. Joshuu Perpera potrvá tri až päť týždňov, kým budú známe výsledky toxikologických a iných testov. "V súčasnosti nemôžme určiť príčinu a okolnosti smrti," zdôraznil lekár v piatok po vykonaní súdnej obhliadky telesných pozostatkov. Doktor Perper nevylúčil, že za Smithovej úmrtím stojí nejaká prirodzená príčina alebo drogy. Vylúčil však eventualitu násilnej smrti zavinenej ďalšou osobou. Anna Nicole Smithová (39), ktorá právny spor o dedičstvo po bývalom manželovi, ropnom miliardárovi J. Howardovi Marshallovi II., dotiahla až pred najvyšší súd USA, zomrela vo štvrtok po tom, čo skolabovala v izbe floridského hotela. Plavovlasá sexbomba sa nedávno objavila na titulných stránkach bulváru kvôli prekvapivej, zrejme s drogami spojenej smrti svojho 20-ročného syna. Smithová začínala ako topless tanečnica v striptízovom klube, v roku 1992 sa dostala na titulnú stránku Playboya a výzorom v štýle Marilyn Monroe upútala čitateľov. V roku 1993 sa stala Playmate roka a idolom miliónov mužov po celom svete.

Americký televízny kanál Discovery nebude po skončení tejto sezóny sponzorovať tím, v ktorom pretekal rekordér v počte víťazstiev na Tour de France, Lance Armstrong. Ako uviedol generálny manažér tímu a Armstrongov agent, tím bude v tejto sezóne jazdiť pod značkou Discovery, do budúcej sezóny si však musí nájsť nového sponzora. Zmena prišla po rezignácii Billa Campbella, prezidenta spoločnosti Discovery. Táto spoločnosť vstúpila do Armstrongovho tímu v roku 2005, keď ukončil svoje pôsobenie na Tour rekordným siedmym víťazstvom v rade. Po odchode Armstronga z cyklistiky spoločnosť váhala s ďalšou podporou cyklistov. Napokon sa však rozhodla sponzorovať niektorých kvalitných pretekárov, napríklad Ivana Bassa, ktorý skončil v roku 2004 na treťom mieste a v roku 2005 bol druhý.

Väčšina hongkonských novinárov verí, že sloboda tlače v krajine posledné desaťročie upadá. Hlavným dôvodom je podľa nich autocenzúra. Vyplýva to zo štúdie Hongkonskej novinárskej asociácie (HKJA) o zľahčovaní negatívnych správ o Číne v médiách. Asi tridsať percent z 506 žurnalistov uviedlo, že sa v posledných rokoch s autocenzúrou stretli, kým ostatní ich kolegovia priznali, že bagatelizovali svoje články. Úlohou štúdie je zhodnotiť slobodu tlače v bývalej britskej kolónii, odkedy v roku 1997 znovu pripadla Číne. "Je to veľmi vážny problém. Naozaj nás to šokuje, pretože sami vidíte, že z toho vyplývajú veľmi strašidelné čísla," povedala reportérom predsedníčka HKJA Serenade Woo. Podľa prieskumu, 58 percent novinárov považuje autocenzúru za jeden z hlavných dôvodov zhoršenia slobody tlače v teritóriu a to aj napriek tomu, že kritizovali vládu, ktorá "priškrtila" prúd informácií. "Bez debaty to jednoznačne vykresľuje najväčší problém, s akým sa stretávajú média v Hongkongu," priznal Christopher Warren, prezident Medzinárodnej federácie novinárov. Asi 60 percent novinárov priznalo, že tento problém sa zhoršuje pre stále sa zvyšujúcu tendenciu tlače zľahčovať správy, ktoré považujú za nevhodné alebo citlivé z pohľadu ich šéfov alebo čínskych zákonodarcov. Napriek stále zhoršujúcej sa autocenzúre, iba 13 percent považuje tento problém za hlavný v celkovom stave hongkonskej tlače. Naproti tomu, 28 percent žurnalistov si myslí, že omnoho horšie je to s iba povrchným informovaním. Ostatných viac znepokojuje nízky náklad, plat a bulvarizácia miestnych médií. "Myslím si, že situácia je veľmi vážna. Jedna z vecí, ktorú sme sa za posledné roky naučili od Číny je to, že veci sa nemusia hýbať iba vpred, ale aj dozadu," upozorňuje Warren.

Film zo seriálového hitu americkej televíznej spoločnosti ABC Nezvestní zničil röntgen na letisku v Honolulu. Pri bezpečnostnej kontrole boli totiž okrem batožiny omylom presvietené aj škatule s filmovými kotúčmi. Televízny štáb tak bude musieť jeden diel populárnej série znovu nakrútiť. Dodatočné náklady však producenti odmietli zverejniť. "Táto strata by nemala ovplyvniť vysielanie nových častí šou," uviedol Jean Higgins, producent televíznej série nakrúcanej na Havaji. K nešťastnému prípadu došlo potom, čo kotúče s filmom omylom skončili medzi bežnou batožinou a prešli cez röntgenový prístroj.