Balli Marzecová story
Za zákrok proti poľskej občianke kazašského pôvodu Balli Marzecovej potrestajú vedúcich zásahu z Úradu na ochranu verejných činiteľov a z polície. Prvý dostane pokutu, druhého - riaditeľa odboru poriadkovej polície odvolajú. Uviedol to dnes po rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť minister vnútra Robert Kaliňák. Vylúčil, že by podnet na zákrok dal ochrankár kazašského prezidenta, ako uviedla Marzecová. Problém vidí v tom, že Úrad na ochranu ústavných činiteľov nezabezpečil priestor pri Prezidentskom paláci, kde prezident Ivan Gašparovič prijímal s poctami kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Minister tvrdí, že mohli posunúť jej protest tak, aby nerušila, aj keď Prezidentský palác zo zákona nepožíva ochranu ako napríklad parlament, kde sa do sto metrov nemôže demonštrovať. "Máte určitú ochranu, keď sa robí akcia bezpečnostná v rámci veľkých štátnych oficiálnych akcií podľa zákona o policajnom zbore...V rámci bezpečnostných opatrení sú niektoré priestory uzavreté, keď sa rozhodne polícia," tvrdí Kaliňák. Práve to, že polícia nestanovila vzdialenosť jej povolenej demonštrácie, bolo podľa ministra chybou.
Predseda výboru Rudolf Pučík zo SNS zásah polície obhajoval. "Polícia zasiahla v záujme verejného poriadku. Polícia nespáchala žiadny zločin," vyhlásil. Naopak, Marzecová zhodila policajtovi čiapku a druhého kopla do tváre, čím zaútočila na verejného činiteľa. "Prišla si riešiť na územie Slovenskej republiky svoju politickú traumu," snažil sa zľahčiť problém okolo zásahu. Marzecová mala poslúchnuť a ísť do policajného auta. Pučík a zvyšok koalície vo výbore podporil aj zásah v nitrianskom klube Naozzay, ktorý urobila polícia s kukláčmi v rámci razie po 24 kluboch. Takéto zásahy majú veľký význam, tvrdí Pučík. "Vyvolávajú rešpekt organizovaného zločinu aj rôznych výrastkov." Chybu podľa neho neurobil ani policajt v Trnave, ktorý sprejerovi rozbil nos. "Je možné, že doňho sotil, ale v tom nevidím nič problematické. Mal smolu, že neudržal rovnováhu." Pučík nepovažuje za normálne, aby sa policajt najskôr spýtal, či má občan povolenie. Kaliňák dodal, že polícia bola v tom čase veľmi citlivá voči trestnej činnosti, pretože týždeň predtým na futbale v Trnave vyvádzali fanúšikovia a v ten deň bol opäť zápas.
Vo výbore Jarmila Tkáčová z SDKÚ-DS pripomenula, že Balli Marzecovú po návrate do Poľska operovali pre krvácanie do brucha. Polícia ju vraj udierala, opakovane jej vraveli "Drž hubu". Z vyšetrenia v nemocnici nedostala lekársku správu, polícia jej ale povedala, aby čakala z nemocnice účet. Marzecová bola podľa poslankyne na smrť vydesená. Vladimír Palko z KDH poukázal na správu z vyšetrenia Marzecovej. Lekár v nej nevylúčil, že zranenie mohlo byť spôsobené zásahom polície, mohlo byť aj dôsledkom traumy. Do zátvorky napísal, že to nevie posúdiť. Kaliňákovi Palko vytkol, že šesť dní odmietal priznať, že zásah bol chybou.
Opozícia sa uznesením pokúsila vyjadriť "znepokojenie a poľutovanie nad incidentom, pri ktorom bolo porušené právo na zhromažďovanie a na slobodu prejavu" Marzecovej, požiadať ministra vnútra o prešetrenie celej záležitosti a vyjadriť ľútosť, že šesť dní nebol ochotný priznať chybu. Uznesenie neprešlo. O ďalšie, navrhnuté koalíciou, sa pokúsi v stredu ráno o 9:30. Výbor v ňom má vyjadriť ľútosť nad "netaktickým" zásahom proti Marzecovej a súhlasiť s postupom, akým polícia sporné zásahy preverila a potrestala.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.