10. 8. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Vyšetrovanie vraždy ruskej investigatívnej novinárky Anny Politkovskej sa stalo fraškou, ktorá dokazuje nezáujem vlády nájsť jej vrahov, uviedla rodina novinárky v pondelok. Nahnevaný list detí zavraždenej novinárky publikoval denník Novaja Gazeta, v ktorom Politkovská pracovala, potom, ako súd minulý týždeň odmietol ich žiadosť o obnovenie vyšetrovania vraždy z roku 2006. "Takmer trojročné vyšetrovanie sa stalo fraškou, ktorej cieľom je odpútať pozornosť verejnosti od základnej otázky, kto nariadil jej vraždu," píše sa v liste. Súd odmietol žiadosť Politkovskej detí s odôvodnením, že bude obnovený proces s tromi podozrivými z predchádzajúceho pojednávania začiatkom roka, ktorí neboli obvinení z nariadenia ani vykonania vraždy novinárky. Politkovskej deti Iľja a Vera tiež vyjadrili pobúrenie z nariadenia súdu, ktorý im prikázal dostaviť sa na "nezmyslené" pojednávanie. "Nemyslíme si, že je potrebné aktívne sa zúčastniť na tomto ´divadle´." Politkovskej deti sú presvedčené, že vláda ukázala "absolútny nezáujem vyriešiť tento zločin" a "v skutočnosti ozajstných vrahov kryje". Annu Politkovskú, ktorá kritizovala Vladimíra Putina a jeho politiku v Čečensku, zastrelil neznámy vrah pred jej bytom v centre Moskvy 7. októbra 2006.
Berlíne vychádzajúci nemecký liberálny denník Tageszeitung, ktorý nedávno oslávil 30. výročie svojho vzniku, bude bojkotovať atletický svetový šampionát. Dôvodom je porušenie slobody tlače, pretože pri akreditačnom procese museli novinári súhlasiť s tým, že nemecká polícia môže o nich zbierať údaje a preverovať ich aktivity počas pobytu v Berlíne. "Je to masívny útok na slobodu tlače," napísala šéfredaktorka Tageszeitung Ines Pohlová. S postupom organizátorov a polície nesúhlasí ani šéfka atletickej rubriky v prestížnom magazíne Kicker Sabine Vögeleová, ale tvrdí, že ako populárny športový magazín si nemôžu dovoliť bojkotovať také podujatie ako MS v Berlíne.
Americká speváčka, tanečnica a choreografka Paula Abdul, ktorá nedávno oznámila svoj odchod z porotcovského kresla súťaže American Idol, sa možno objaví v konkurenčnej televíznej šou So You Think You Can Dance. Producent projektu Nigel Lythgoe pre magazín Variety potvrdil, že bez najmenších pochýb chce uzavrieť s Abdul zmluvu. Podľa vlastných slov nepozná "skúsenejšiu tanečníčku, choreografku a porotkyňu". Ako ďalej uviedol, Abdul by sa v tanečnej súťaži nemusela objavovať pravidelne, s veľkou pravdepodobnosťou by mohla zastávať pozíciu tretieho porotcu, ktorý sa v jednotlivých kolách strieda. "Kým však pokračuje American Idol, bude tu stále priestor vyjednávať, ale nemyslím si, že by to mohla byť prekážka," dodal anglický producent, ktorý súťaž So You Can Dance spoluzaložil v roku 2002 so Simonom Fullerom. Paula Abdul, ktorá si do porotcovského kresla v súťaži American Idol po prvý raz sadla v roku 2002, sa pre ukončenie svojho pôsobenia rozhodla sama. "So smútkom v srdci vám musím oznámiť, že som sa rozhodla viac nevrátiť," uviedla hviezda na sociálnej sieti Twitter. Porotcami speváckej súťaže naďalej ostávajú Simon Cowell, Randy Jackson a skladateľka Kara DioGuardi. Kolegom však bude sympatická rodáčka z Kalifornie chýbať. "Bola srdcom celej šou, nekonečne sa starala o súťažiacich," povedala Kara DioGuardi, ktorá sa na prvom kastingu bez Abdul v coloradskom Denveri obliekla do čierneho, aby tak vyjadrila svoj smútok za kolegyňou. Ďalší člen poroty Cowell, známy svojím sarkazmom a uštipačnými poznámkami na adresu súťažiacich, tiež vyjadril svoju ľútosť. "Bola mojou najväčšou parťáčkou v rámci súťaže. To, že vám niekto chýba, si uvedomíte až vtedy, keď tu už nie je. Som smutný," uzavrel. Informácie zverejnil spravodajský portál news.bbc.co.uk.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi dnes vyhlásil, že pre štátnu televíziu RAI je "neprijateľné", aby kritizovala vládu. Napomenul tiež ľavicové noviny La Repubblica, ktoré pravidelne publikujú bulvárne príbehy o jeho sexuálnom živote. Predseda kabinetu povedal, že štátna televízia RAI je neustále proti nemu negatívne naladená. "Je neprijateľné, aby verejná televízia, platená všetkými, mala byť jedinou verejnou televíziou, ktorá je vždy proti vláde," povedal rádiu RAI. Berlusconiho rodina pritom v Taliansku vlastní hlavné súkromné televízne kanály. Premiér má tiež veľkú väčšinu poslancov v parlamente, ktorý vymenúva členov správnej rady štátnej televízie. Podľa kritikov má tak Berlusconi príliš veľkú moc nad médiami. Predseda talianskej vlády sa v minulosti chválil, že výber najvyšších predstaviteľov RAI sa robí v jeho dome. Piatkovú tlačovú konferenciu začal "žartovnými" otázkami na novinárov RAI: "Aká je atmosféra s riaditeľmi, ktorých som navrhol?" Premiér dnes ďalej skritizoval noviny La Repubblica, ktoré zverejňujú erotické historky o jeho večierkoch a denne prinášajú pre predsedu vlády zoznam desiatich nepríjemných otázok.

Šéfredaktor bulharského internetového portálu o EÚ Ognjan Bojadžiev (34) sa v noci nadnes stal vo vlastnom byte terčom brutálneho útoku. Novinára previezli do nemocnice s viacerými bodnými ranami v oblasti krku. Bojadžieva podľa jeho slov dvaja neznámi útočníci zbili a obrali o bankové a kreditné karty. Novinár privolal záchranárov prostredníctvom internetu. Syn známej redaktorky bulharského rozhlasu mal už koncom 90. rokov vlastný program v bulharskom éteri, v roku 2000 stál pri zrode rannej politickej talkšou prvej súkromnej televízie balkánskej krajiny a v roku 2003 sa stal šéfredaktorom bulharskej redakcie Radia France Internationale. Predtým, ako sa ujal internetového portálu Evropa, poskytujúceho informácie o Európskej únii, bol vedúcou osobnosťou štábu jedného z kandidátov na post primátora Sofie v roku 2007. Novinár je mimo ohrozenia života, avšak zostáva v starostlivosti nemocničného personálu. Motív útoku na jeho osobu zostáva nejasný. Nejde o prvý podobný útok na žurnalistov v Bulharsku. Juliana Nikolovová, šéfka Európskeho inštitútu v Sofii, ktorý financuje aj Bojadžievov internetový portál, vyzvala bulharskú políciu, aby bola aktívna pri objasnení zločin.

Copyright © TASR 2009