13. 8. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Západná sekcia americkej asociácie scenáristov Writers Guild of America (WGA) uzavrela poslednú kapitolu štrajku z prelomu rokov 2007 a 2008, keď potrestala dvoch svojich členov a jedného nečlena za porušenie štrajkových pravidiel. Jon Maas zaplatí pokutu za to, že "poskytoval scenáristické služby počas štrajku". Navyše, jeho členstvo je pozastavené, kým asociácii nevyplatí sumu, ktorá predstavuje 110 % zárobku z tejto činnosti. Ďalší člen, ktorého meno ostalo nezverejnené, pracoval v tom čase na celovečernom filme a "odmietol spolupracovať" so štrajkovou komisiou na vyšetrovaní týchto aktivít. Na rozdiel od Maasa nedostal pokutu, iba pokarhanie. Tretím potrestaným je David Hensley, ktorý však nie je členom WGA. Tomu navždy znemožnili získať členstvo v asociácii za to, že písal scenár pre istý seriál. Asociácie Writers Guild of America, West (WGAW) a Writers Guild of America, East (WGAE) vstúpili do ostrého štrajku proti veľkým filmovým a televíznym spoločnostiam 5. novembra 2007 iba niekoľko dní pred ukončením ich starej zmluvy so štúdiami. Príčinou bola nespokojnosť so ziskami z internetovej distribúcie práce a z predaja DVD. Po vyše 100 dňoch sa podarilo WGA dosiahnuť dohodu so štúdiami a 13. februára 2008 sa scenáristi vrátili do práce. Počas štrajku a po ňom prichádzali do asociácie desiatky obvinení z porušenia pravidiel, komisia sa zaoberala len niekoľkými. K najznámejším patrí prípad moderátora televíznej talk šou a člena únie Jaya Lena, ktorý vraj porušil pravidlá štrajku napísaním svojho monológu do Tonight Show. Lena napokon očistili od obvinení. Informáciu zverejnila webová stránka www.hollywoodreporter.com.
Všetkých 28 cien Emmy nakoniec odovzdajú v priamom prenose. Akadémia televíznych umení a vied minulý mesiac oznámila, že víťazom a víťazkám niektorých kategórií odovzdajú sošku už skôr, ďakovné reči dopredu nakrútia a publikum uvidí zostrihané videoklipy. S týmto plánom však nesúhlasila asociácia scenáristov a scenáristiek Writers Guild of America (WGA). Akadémia sa tak rozhodla, že celú šou odvysiela naživo, aby "napravila vzťahy v televíznej komunite". WGA a herecká asociácia Screen Actors Guild (SAG) v stredu vydali osobitné vyhlásenia chváliace zmenu. V poradí 61. odovzdávanie Primetime Emmy Awards odvysiela 20. septembra televízna stanica CBS. Zoznamu kandidátov na televízne ceny Emmy vládne satirický sitcom 30 Rock (2006) s 22 nomináciami. Dramatické kategórie ovládli Mad Men (2007) so šestnástimi nomináciami. Oba seriály v minulom ročníku Akadémia televíznych umení a vied ocenila v kategóriách Najlepší komediálny seriál a Najlepší dramatický seriál. Znamená to, že majú šancu svoje úspechy zo septembra 2008 zopakovať.

Ruský opozičný denník Novaja Gazeta oznámil, že pre zhoršenie bezpečnostnej situácie stiahne svojich reportérov z Čečenska. "Potom, ako sa stiahli viaceré medzinárodné humanitárne organizácie, sa Novaja Gazeta rozhodla ukončiť aktivity svojich novinárov pokrývajúcich situáciu v Čečensku," oznámil denník v stredu. Námestník šéfredaktora Vitalij Jaroševský uviedol, že denník nevie, kedy zasa činnosť novinárov v Čečensku obnoví, pretože sa tam bezpečnostná situácia stále zhoršuje. "Bolo to ťažké rozhodnutie, ale životy našich novinárov sú pre nás najdôležitejšie," dodal. Poslednými obeťami v nepokojnej moslimskej republike boli Zarema Sadulajevová, šéfka detskej charitatívnej organizácie, a jej manžel, ktorých uniesli a neskôr našli zavraždených v aute. Stalo sa tak mesiac potom, ako neznámi útočníci uniesli a zavraždili čečenskú aktivistku Nataliju Estemirovovú. Pre Novaju Gazetu pracovala aj Anna Politkovská, ktorú zastrelili v októbri 2006 pred jej moskovským bytom.

Kazašský najvyšší súd vo štvrtok odmietol zmeniť rozhodnutie nižšieho súdu o uväznení novinára Ramazana Jesergepova za zverejnenie štátneho tajomstva, ktoré "pošpinilo demokratický kredit" bývalej sovietskej krajiny v čase príprav na predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Novinára zatkli v januári potom, ako v nízkonákladovom denníku Alma-Ata Info zverejnil korešpondenciu kazašského podnikateľa s Výborom pre národnú bezpečnosť, následníkom sovietskej tajnej služby KGB. Jesergepova v sobotu odsúdili na tri roky väzenia. Najvyšší súd vo štvrtok odmietol žiadosť o preskúmanie legálnosti rozhodnutia. V snahe získať predsedníctvo v OBSE sa Kazachstan zaviazal zaviesť celý rad demokratických reforiem vrátane zlepšenia slobody médií. V reakcii na uväznenie novinára OBSE kritizovala postup Kazachstanu a obvinila krajinu z porušenia medzinárodných noriem a svojho záväzku umožniť slobodu médií. "Obvinenie občanov a novinárov z prezradenia tajomstva znemožňuje verejnosti prístup k informáciám... " povedal predstaviteľ OBSE pre slobodu médií Miklós Haraszti v liste adresovanom kazašskej vláde. Opozičná Demokratická strana Kazachstanu (Azat) uviedla vo svojom štvrtkovom stanovisku, že Jesergepov bol uväznený so zámerom zastrašiť novinárov. "Sme presvedčení o nevine Jesergepova ... a žiadame jeho okamžité prepustenie." Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc v roku 2008 umiestnila Kazachstan na 125. miesto zoznamu slobody médií v 173 krajinách sveta.
Pri bombovom útoku neďaleko juhoafganského Kandaháru utrpeli zranenia dvaja novinári z americkej tlačovej agentúry Associated Press (AP). O utorňajšom incidente v stredu informovala agentúra AP. Fotograf Emilio Morenatti (40) a kameraman Andi Jatmiko (44) cestovali s americkými vojakmi, keď ich konvoj vošiel na cestnú bombu. Novinárov hospitalizovali v nemocnici v Kandaháre. Kameraman Andi JatmikoŠpaniel Morenatti, ktorý žije v Islamabade a pokrýva situáciu v Afganistane, Izraeli a Palestíne, prišiel pri incidente o nohu. Morenatti získal v roku 2009 prestížne ocenenie Newspaper Photographer Of The Year, ktoré udeľuje nadácia Pictures Of The Year International. Jatmikovi pochádzajúcemu z Indonézie, ktorý pre AP pracuje na území Ázie viac ako 10 rokov, explózia zlomila dve rebrá.Afganistan predstavuje pre novinárov 11. najnebezpečnejšiu krajinu na svete. Od roku 1992 tu prišlo o život 18 pracovníkov médií.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Vo verejnoprávnej Českej televízii sú pomery "ako v časopise Palcát pred 30 rokmi". Vyhlásil to dnes uznávaný český moderátor Jan Kraus. Moderátor relácie Uvolněte se, prosím to povedal v narážke na prednovembrové pôsobenie generálneho riaditeľa ČT v juhočeskom komunistickom časopise Palcát, pomenovanom podľa stredovekej krátkej zbrane. Kraus vo vysielaní rozhlasovej stanice Frekvence 1 ostro kritizoval selektívny prístup vedenia ČT k výberu dielov relácie, ktoré sa reprízujú počas letných prázdnin. Vedenie televízie najprv odmietlo reprízovať diel, v ktorom sa poslankyňa Strany zelených Kateřina Jacques znemožnila, keď nevedela vysvetliť, čo je to biomasa. ČT neskôr zakázala odvysielať aj reprízu dielu s kontroverznou primátorkou severočeského Chomutova Ivanou Řápkovou, ktorá presadila, aby exekútori zhabávali neplatičom nájomného časť sociálnych dávok bezprostredne po ich výplate. ČT argumentovala, že "novšie diely" by nemali takú vysokú sledovanosť ako staršie relácie. Jan Kraus tento argument označil za lož. Diel s poslankyňou Jacques totiž patrí na internete medzi najvyhľadávanejšie videá. K údajnej cenzúre v ČT sa v minulých dňoch vyjadrila aj Strana zelených a poprela, že by na televíziu vyvíjala akýkoľvek nátlak a bránila reprízovaniu dielu, o ktorom samotná poslankyňa hovorí ako o najväčšej trápnosti svojho života. Riaditeľ ČT Janeček v júli obhájil svoj post a Rada ČT ho pomerom hlasov 10:3 zvolila na ďalšie šesťročné obdobie. Voľbe šéfa ČT však predchádzali špekulácie, že televízna rada je pod silným politickým tlakom. Za vypísanie novej súťaže na miesto riaditeľa a zmenu mediálnych zákonov sa pred Janečkovým znovuzvolením vyslovilo vyše 300 signatárov petície vrátane mnohých filmárov, podľa ktorých rada nereprezentuje verejnoprávny záujem a je pod tlakom lobistov a poslancov. Petícia kritizovala aj pomery v ČT za doterajšej šesťročnej éry Jiřího Janečka, okrem iného jeho nesprávnu personálnu politiku a údajnú nehospodárnosť celej inštitúcie.
Copyright © TASR 2009