24. 2. 2010

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Frontman islandskej alternatívnej formácie Sigur Rós Jónsi Birgisson povedal v exkluzívnom rozhovore pre britský online magazín Gigwise, že Britská štátna televízia ich hudbu znásilnila a to tým, že ich skladbu Hoppípolla často hrávali v pozadí rôznych šou. "Národná televízia nemusí mať nanešťastie povolenie na použitie piesní, ak sú reprodukované v pozadí televíznych relácií. Takže skladbu Hoppípolla hrávali týmto spôsobom naozaj často," uviedol 34-ročný Birgisson. Sigur Rós však túto skutočnosť nechcú veľmi rozmazávať. "Naučili sme sa, že niektoré veci jednoducho musíme nechať tak. Žijeme iba chvíľku, potom zomrieme. Na ničom takom príliš nezáleží," dodal hudobník. Jónsi Birgisson pripravil na 5. apríla vydanie debutového sólového albumu s názvom Go. Pri jeho komponovaní spolupracoval so skladateľom Nicom Muhlym. Producentmi albumu sú okrem Birgissona Alex Somers a Peter Katis. Zatiaľ poslednou nahrávkou Sigur Rós je album Meo suo í eyrum vio spilum endalaust (2008). Jeho nasledovník tento rok pravdepodobne nevyjde. Informáciu zverejnila webová stránka gigwise.com.

Mediálna spoločnosť Central European Media Enterprises Ltd (CME) v stredu informovala, že jej príjmy za štvrtý kvartál klesli o 14 %. Príjmy spoločnosti v sume 252 mil. USD však prekonali predpoklad analytikov oslovených agentúrou Reuters, ktorí očakávali, že budú v sume 239,7 mil. USD. Zisk pred započítaním úrokov, daní, amortizácie a odpisov (EBITDA) klesol o 45 % na sumu 44,1 mil. USD. Spoločnosť pritom za štvrtý kvartál vykázala čistú stratu 55,3 mil. USD. Príjmy CME za celý minulý rok boli v objeme 714 mil. USD a EBITDA v sume 75 mil. USD. Skupina CME, ktorá vlani pocítila pokles výdavkov na televíznu reklamu o takmer tretinu, uviedla, že v tomto roku očakáva oživenie týchto výdavkov o 2 až 6 %. Spoločnosť Central European Media Enterprises Ltd. v júli 2007 odkúpila 20 % v TV Markíza od spoločnosti Media Invest, spol. s r.o. Podľa zverejnených informácií CME, celková kúpna cena podielu bola 1,9 mld. Sk. CME informovala, že touto transakciou sa stala 100-percentným vlastníkom spoločnosti Markíza - Slovakia, spol. s r.o., ktorá je prevádzkovateľom licencie na vysielanie TV Markíza.

© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Verejnoprávny Český rozhlas (ČRo) je po necelom polroku opäť bez najvyššieho šéfa. Generálny riaditeľ Richard Medek dnes oznámil svoju rezignáciu zo zdravotných dôvodov. Ako prvý o udalosti informoval český server idnes.cz, ktorý naznačil, že za krokom riaditeľa môžu byť ťažkosti s presadením koncepcie ďalšieho fungovania rozhlasu. Rada ČRo, ktorá Medka zvolia vlani na jeseň, totiž nedávno neprijala jeho strategickú koncepciu. Jednotlivé tézy tejto koncepcie pritom rada vlani akceptovala. Medek sa funkcie generálneho riaditeľa ČRo ujal koncom septembra 2009, ale už mesiac na to ho hospitalizovali. V nemocnici a na pracovnej neschopnosti strávil tri mesiace. Očakáva sa, že ČRo dočasne povedie jeho súčasný programový riaditeľ Peter Duhan. Rada ČRo by teraz mala na uvoľnený post generálneho riaditeľa vypísať nové výberové konanie. Obdobie hľadania riaditeľa ČRo sa začalo vlani v júli, keď Rada ČRo nečakane odvolala Václava Kasíka. Kasík rozhlas viedol desať rokov a vo funkcii mal byť až do roku 2011. Rada vtedy svoj krok zdôvodnila personálnymi chybami generálneho riaditeľa a prekročením rozpočtu na rekonštrukciu historickej rozhlasovej budovy na Vinohradskej triede. Dočasným šéfom rozhlasu sa po odvolaní Kasíka stal vlani práve Richard Medek, ktorý dovtedy pôsobil ako programový riaditeľ ČRo.
Copyright © TASR 2010