15. 6. 2010

IGRIC 2010

IGRIC 2010
Víťazi najstaršej filmovej ceny na Slovensku Igric sú známi, vyhlásili ich dnes v Klube slovenských spisovateľov v Bratislave. Porota na čele s Dušanom Trančíkom udelila tri ceny Igric v kategóriách hraná tvorba pre kiná, filmová a televízna dokumentárna tvorba, herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele a osemnásť tvorivých prémií. Igrica v kategóriách animovaný film a televízna dramatická tvorba neudelila. Najviac, tri ocenenia, získala televízna inscenácia Dôverní nepriatelia - dve tvorivé prémie za televíznu dramatickú tvorbu a tretiu za herecký výkon Jany Hubinskej. Po dve ceny udelila porota filmom Nedodržaný sľub a Pokoj v duši. Za drámu Nedodržaný sľub získal Igrica v kategórii hraná tvorba pre kiná kameraman Ján Ďuriš a Samuel Spišák dostal jednu z dvoch prémií za herecký výkon. Dráma Pokoj v duši zabezpečila jednu z dvoch prémií režisérovi Vladimírovi Balkovi a Igrica za herecký výkon Attilovi Mokosovi. Tretieho Igrica má Jaroslav Vojtek za námet, scenár a réžiu filmu Hranica. K oceneným patria aj Marko Škop za Osadné, Jaroslav Vojtek za Hranicu, Miroslav Remo za Arsy-Versy, Mira Fornay za Líštičky, Mátyás Prikler za Ďakujem, dobre či Juraj Lehotský za DVD filmu Slepé lásky. Igric je najstaršia filmová cena udeľovaná na Slovensku, po prvý raz ju vyhlásili v roku 1967, ďalšie v rokoch 1968 a 1969. Z politických dôvodov však federálne ministerstvo vnútra v roku 1970 zakázalo Filmový a televízny zväz, ktorý ocenenia udeľoval. Ceny Igric sa opäť odovzdávajú od roku 1993. Tento rok ich udelili po dvadsiaty prvý raz, do súťaže sa prihlásil rekordný počet diel - sedemdesiat. Pôvodne mali víťazov oceniť v septembri tohto roka na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch. Komisia Audiovizuálneho fondu však neschválila plnú sumu, a tak najstaršie filmové ceny Igric rozdali v tichosti - s obmedzeným počtom pozvaných, v komornom prostredí, bez znelky a bez ukážok víťazných filmov. Prehliadka ocenených snímok sa uskutoční v septembri 2010. Soška Igric od Erny Masarovičovej z bronzovej zliatiny je vysoká necelých 34 centimetrov a má hmotnosť 2,4 kilogramu. Jej výrobná cena je 340 eur. Literárny fond dotuje Igrica finančnou odmenou 2 000 eur, tvorivé prémie vo výške 700 eur, pričom herecké ceny sú odmenené 700, respektíve 350 eurami. Agentúru SITA informoval predseda Slovenského filmového zväzu Štefan Vraštiak.

Víťazi 21. ročníka cien Igric, Výročných cien Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2009:

Igric za hranú tvorbu pre kiná: Ján Ďuriš za kameru filmu Nedodržaný sľub ; Tvorivé prémie za hranú tvorbu pre kiná: Vladimír Balko za réžiu filmu Pokoj v duši, Mira Fornay za scenár a réžiu filmu Líštičky ; Tvorivé prémie za televíznu dramatickú tvorbu: Stanislav Párnický za réžiu televíznej inscenácie Dôverní nepriatelia, Jana Kákošová za námet a scenár televíznej inscenácie Dôverní nepriatelia ; Igric za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu: Jaroslav Vojtek za námet, scenár a réžiu filmu Hranica ; Tvorivé prémie za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu: Marko Škop za scenár a réžiu filmu Osadné, Dušan Hudec za scenár a réžiu filmu SNP 1944 ; Tvorivé prémie za animovanú tvorbu: Filip Janega za námet, scenár a réžiu filmu LoveBook, Peter Budinský za námet, scenár a réžiu film Bird of Prey ; Igric za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Attila Mokos za stvárnenie postavy Tóna Pánika vo filme Pokoj v duši ; Tvorivé prémie za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Samuel Spišák za stvárnenie postavy Martina Friedmana - Petráška vo filme Nedodržaný sľub, Jana Hubinská za stvárnenie postavy Heleny v televíznej inscenácií Dôverní nepriatelia ;

Tvorivé prémie:

Ostatná televízna a seriálová tvorba: Juraj Nvota za réžiu GEN.sk : Ivan Žucha, Martin Šulík za réžiu televízneho seriálu Zlatá šedesátá ; Študentská tvorba: Mátyás Prikler za scenár a réžiu filmu Ďakujem, dobre, Miroslav Remo za scenár a réžiu filmu Arsy-Versy ; DVD a CD-ROM: Marián Brázda a Peter Csordáš za kolekciu DVD Slovenský film 60. rokov II, Juraj Lehotský za DVD Slepé lásky ; Audiovizuálna teória a kritika: Mária Ferenčuhová za knihu Odložený čas, Rudolf Urc, Ingrid Mayerová a René Lužica za knihu Ostáva človek Martin Slivka © 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.